wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeręble styropianowe
Autor Wiadomość
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2016-01-04, 10:55   

.Gdy przykryjemy przerębel styropianem woda nie ma kontaktu z zimnym powietrzem i się nie schładza.Najładniejsze są wtedy bąble powietrza przemieszczające sie pod taflą lodu szukające wyjścia.[/quote]
Woda i tak się schładza ponieważ tłoczymy do niej mroźne powietrze. Ktoś napisał że trzcina napowietrza wodę bo jest w środku pusta. Tak nie jest bo liczne kolanka i międzywęźla stanowią zaporę przez którą powietrze nie przechodzi. To tylko moje uwagi dla uściślenia tematów.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2016-01-04, 22:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2016-01-04, 16:44   

Zgoodzę się z Bolekso ,trzcina posiada kolanka i między węzła ale w nich jest coś takiego jak wata przez które przechodzi powietrze.
Oto dowód 1 m trzciny z 4 między węzłami
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
josyl 
Początkujący


Dołączyła: 20 Wrz 2015
Posty: 23
Skąd: Łapy
Wysłany: 2016-01-04, 19:53   

Dzisiaj w nocy było u mnie - 20, w tej chwili jest - 17. Po nocy w przeręblu styropianowym woda, zamarznięta tylko rurka odprowadzająca powietrze, również wokół przerębla gruby lód. Znacznie lepszy efekt przyniosło obniżenie poziomu wody pod przeręblem o około 10cm - napowietrzacz powoduje większy ruch wody, mimo to kilka razy dziennie trzeba cienki lód wokół przerębla rozbijać. Jeżeli temperatura spadłaby znacznie poniżej -20stopni to byłby problem. Pozdrawiam
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-04, 20:09   

josyl napisał/a:
Dzisiaj w nocy było u mnie - 20, w tej chwili jest - 17. Po nocy w przeręblu styropianowym woda, zamarznięta tylko rurka odprowadzająca powietrze, również wokół przerębla gruby lód. Znacznie lepszy efekt przyniosło obniżenie poziomu wody pod przeręblem o około 10cm - napowietrzacz powoduje większy ruch wody, mimo to kilka razy dziennie trzeba cienki lód wokół przerębla rozbijać. Jeżeli temperatura spadłaby znacznie poniżej -20stopni to byłby problem. Pozdrawiam
[url=http://images76.foto...8bm.jpg]Obrazek[/URL]


Witam. Obniżenie wody pod taflą lodu w oczku wodnym jest wg mnie możliwe, jeśli oczko ma małą powierzchnię. Przy dużej powierzchni, lód pod wpływem własnego ciężaru pęknie, a odrywając się od brzegów może uszkodzić folię. Ryba2008 :soczek:

[ Dodano: 2016-01-04, 20:47 ]
Tak wyglądają grube tafle lodu w przypadku obniżenia się poziomu wody. (Zdjęcia z lutego 2012 roku na rzece Świder)

Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2016-01-04, 21:49   

Czy duża, czy mniejsza powierzchnia lodu, praktycznie jest w stanie uszkodzić folię, gdy się obniży poziom wody. Dryfujący lód w czasie roztopów ma taką samą tendencję do dziurawienia. Bez ryzyka, cóż to by była za przyjemność obcowania z rybami? :) Co do sztywnej roślinności w przybrzeżnych rejonach stawów i jezior, spełnia taką samą rolę w oczku. Im więcej jej, tym lód ma więcej mikroporów, których nawet sroga zima nie zlikwiduje.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-01-05, 07:36   

Bolekso napisał/a:
Woda i tak się schładza ponieważ tłoczymy do niej mroźne powietrze. Ktoś napisał że trzcina napowietrza wodę bo jest w środku pusta. Tak nie jest bo liczne kolanka i międzywęźla stanowią zaporę przez którą powietrze nie przechodzi. To tylko moje uwagi dla uściślenia tematów.
Pozdrawiam ! Bolek


Jak nic nie robić to woda na mrozie też się wychładza,chodzi o regulację zawartości gazów rozpuszczonych w wodzie.Albo kosztem prądu,grzałką w małym oczku,albo kosztem ciepła wody,co w dużym i głębokim oczku nie grozi zbytnim wychłodzeniem.Jeżeli jeszcze przykryjemy przerębel styropianem oszczędzimy połowę ciepła a woda zostanie dostatecznie napowietrzona.W moim przypadku pompuję ciepłe powietrze,wystarczy puścić wężyk w dodatkowej osłonie a wcześniej owinąć nim kilka razy pompkę elektryczną,która się dosyć nagrzewa.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-09, 20:29   

Witam i pytam: jakie macie sposoby na pomiar grubości lodu w oczku?
Ryba2008 :roll:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2016-01-09, 21:44   

Wkrętarka bez udarowa z długim wiertłem :pa: :pa:
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-10, 10:09   

Irkus napisał/a:
Wkrętarka bez udarowa z długim wiertłem :pa: :pa:


Witam. Wywiercenie otworu, to tylko 50% wykonanej pracy. I co robisz dalej?
Ryba2008 :-D
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Irkus 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Gru 2014
Posty: 115
Skąd: Tomaszów Maz
Wysłany: 2016-01-10, 17:14   

Jeśli spodziewasz się lodu więcej jak 5 cm.
1...Naklejasz na wiertło taśmę np izolacja na 6 cm od początku wiertła ,i w odległości co2 cm robisz to samo aż dojdziesz np do 20 cm.
2...Miejsce przebicia się przez lód zaznaczasz np palcem.
3...Mierzysz początek wiertła do miejsca zaznaczonego.
Ps Możesz też bez taśmy,ale nie rób tego przez siłę,bo nie odznaczysz miejsca przebicia :piwko: :pa:
_________________
Pozdrawia Irek. Oczko na milion litrów
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-10, 20:49   

Witam. Kolego Irkus, Twój sposób podoba mi się i jest prosty i szybki w realizacji. Wystarczy po prostu nanieść miarkę cm na wiertło np o długości 30 cm, włożyć do wiertarki, powoli wiercić i obserwować monnet przewiercenia się przez lód. Sprawdzę ten sposób w najbliższym czasie. Ode mnie otrzymujesz :piwko:

[ Dodano: 2016-01-10, 21:34 ]
Witam ponownie.
Ja wczoraj dokonałem pomiaru grubości lodu w oczku w następujący sposób:
1. wywierciłem wiertłem do lodu otwór o średnicy 10 cm.



2. do otworu włożyłem miarkę kątową rękojeścią pod lód w taki sposób , aby rękojeść opierała się o dolną powierzchnię lodu


3. palcem zaznaczyłem na podziałce linijki grubość lodu. Lód miał grubość 17 cm. Dość sporo, a to w skutek braku okrywy śnieżnej w czasie mrozów.




Pozdrawiam. Ryba2008 :pa:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2016-01-21, 23:56   

aby lód był cieńszy warto go przysypać śniegiem. :)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-01-22, 12:34   

A ja przeciwnie,odgarniam śnieg żeby ryby w ciemnościach nie siedziały.Co za różnica czy będzie 10 cm grubszy lód.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2016-01-22, 13:58   

Odgarnianie śniegu jest korzystne ponieważ lód na ogół przepuszcza sporo światła. W tych warunkach zachodzi fotosynteza a więc produkcja tlenu. Korzystają z tego niektóre rośliny, najbardziej glony. Nieważne że glony rosną, czyszczą wodę i produkują tlen.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-22, 20:17   

:roll: Witam. Ja mam nieco inny pogląd na odśnieżanie oczka wodnego. Wg mnie:
1. im grubszy lód tym mniej wody w oczku
2. odśnieżając łopatą oczko budzimy je ze snu, ryby pływające zużywają więcej tlenu niż będąc w śpiączce (letargu)
3. wchodząc na lód w oczku wytwarzamy duże ciśnienie w wodzie budząc także ryby.
4. zamarzający lód także zamraża w sobie tlen zawarty w lodzie
Ale może się mylę?
Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny