wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
sadzenie cebulek tulipanółw jesienno-zimową porą
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-22, 23:26   

Cebulki należy wykopywać co najmniej co dwa lata- dotyczy to szczególnie tulipanów.Szafirki czy krokusy mogą być parę lat w kępie i nie ma to widocznego wpływu na kwitnięcie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:26   

iwosek napisał/a:
biore kose/sierp/podkaszarke i jade ze wszystkim przy samej ziemi -

Ale,żeby cebula się zregenerowała po kwitnięciu to niestety musi mieć liście. Gdy ją skosisz to odbierasz jej możliwość wzrostu.Liście powinno się usuwać dopiero po zaschnięciu, wtedy one same po pociągnięciu wychodzą z cebuli.
Marku ja też nie co roku wykopuję tulipany, ale niby corocznie wykopane nie zakażają się tak różnymi patogenami. A dodatkowo przed sadzeniem dobrze je moczyć choć z godzinę w jakimś środku grzybobójczym rozpuszczonym w wodzie.
Ostatnio zmieniony przez dachasia 2007-11-22, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-22, 23:27   

Ja mam taki "sadzak" do kwiatów cebulowych robię nim dziurę chyba na 5cm wkładam cebulkę i przykrywam ziemią która jest w sadzaku :P Idzie błyskawicznie :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:29   

AurorA napisał/a:
Cebulki należy wykopywać co najmniej co dwa lata- dotyczy to szczególnie tulipanów.Szafirki czy krokusy mogą być parę lat w kępie i nie ma to widocznego wpływu na kwitnięcie

No własnie co z szafirkami, krokusami, zimowitami, hiacyntami, narcyzami itd. Ich nie przesadzałem od lat - i rosna swietnie :P - ale w tym roku trzeba bedzie zrobic czystke - za duzo ich w jednym miescu - szafirki to wdarly mi sie juz na trawnik :hehe:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:31   

Ja też mam taki sadzak, ale powiem tak : Gdy ma się dużo cebul posadzonych w różnych miejscach pomiędzy różnymi innymi bylinami, to wykopywanie ich jest problemem, bo nie da się tego zrobić bezboleśnie dla innych akurat w pobliżu rosnących. A taką doniczkę można wyjąc bez uszkodzenia innych roślin. Zresztą ten sposób sadzenia jest znany tak bardzo,żę w sklepie ogrodniczym można kupić różne koszyczki na cebulowe. Ale są one bardzo słabe i trochę za płytkie, jeśli mają być takżę ochroną przed nornicą.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-22, 23:32   

Każda cebulka wydaje parę cebul potomnych, jak ich się nie wykopuje po pewnym czsie zagłuszają same siebie bo nie maja gdzie rosnąć. Gdy cebula duża- hiacynty, tulipany, narcyzy robimy to częściej. Małe cebulki krokusów, przebiśniegów czy śniedków można zostawić na parę lat.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:32   

dachasia napisał/a:
iwosek napisał/a:
biore kose/sierp/podkaszarke i jade ze wszystkim przy samej ziemi -

Ale,żeby cebula się zregenerowała po kwitnięciu to niestety musi mieć liście. Gdy ją skosisz to odbierasz jej możliwość wzrostu.Liście powinno się usuwać dopiero po zaschnięciu

Żle sie wyrazilem - kosze oczywiscie po zzolknieciu - ale zanim zacznie gnic - nie narzekam na jakies "ubytki" w kwitnieciu - wrecz przeciwnie - co roku mam najladniesze tulipany i pełno cebulek.
JAREK G napisał/a:
Ja mam taki "sadzak" do kwiatów cebulowych robię nim dziurę chyba na 5cm wkładam cebulkę i przykrywam ziemią która jest w sadzaku Idzie błyskawicznie

Tlulipany :oops: powinno sie chyba sadzic w grupach - pojedynczo raz ze nie wygladaja a dwa ze ............. :?: :hehe:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-22, 23:35   

Cytat:
Tlulipany :oops: powinno sie chyba sadzic w grupach - pojedynczo raz ze nie wygladaja a dwa ze .............


drugi powód bardzo przemawia :P
wszystkie cebulowe powinno się sadzić w grupach i najlepiej jak cebulki nie są wymieszane tylko każda grupa ma jeden kolor - tylko wtedy jest super efekt
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:38   

Mateuszu Aurora ma rację, np Narcyz może być w jednym miejscu nawet 7 lat. Ale raczej dłużej nie. Ja tak sobie wykończyłam piękną starą odmianę pełnego narcyza pachnącego. Rosły razem z normalnymi.Nie wykopywane długo tak zdrobniały,że w ogromnej kępie kwitł jeden lub 2. Gdy wykopałam miałam cały kosz cebul i kto tylko chciał to rozdawałam Okazało się,że najbardziej chyba zdrobniały te pełne, bo ich najwięcej wydałam zostały 2 lub 3 cebule i teraz będę musiała czekać jak się rozmnożą.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-22, 23:39   

Cytat:
Tlulipany :oops: powinno sie chyba sadzic w grupach
oczywiście że sadzę w grupach tylko do dziury po sadzaku wrzucamy jedną cebulkę :P a 5cm dalej następna dziura :hehe:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-22, 23:48   

a co myślicie jak bym posadził w donicach ale w starej ziemi z pelargoni :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:52   

ja zawsze ziemie ze skrzynek wyrzucam na kompost - tak mniej wiecej co dwa lata - kiedys ktos mi powiedzial ze taka ziemia jest wyjalowiona przez kwiatki - wiecczy to prawda :?: zawsze sie zastanawiam i nie wiem co robic :P
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:52   

Marku, jak nie masz innej. A nie masz dodać jakiejś kompostowej chociaż,albo z woreczek kupnej uniwersalnej, albo trochę jakiegoś nawozu w granulkach - może została Ci jakaś azofoska
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:54   

Mateusz ma racje taka ziemia jest mocno wyjałowiona. W ostateczności to możesz je zasilić na wiosnę.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-22, 23:56   

dachasia napisał/a:
Mateusz ma racje taka ziemia jest mocno wyjałowiona. W ostateczności to możesz je zasilić na wiosnę.

Czyli warto wierzyc w słowa przekupek :hehe: co do tej ziemi moze uda wybrac ci sie czegos spod kompostownika - taka ziemia powinna byc najodpowiedniejsza :)
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny