wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko - osprzęt
Autor Wiadomość
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-04, 12:15   Oczko - osprzęt

Witajcie,

Jestem w trakcie rewitalizacji oczka - pisałem o tym w innym wątku. Oczko betonowe, które właśnie się uszczelnia. Wymiary - 3.8/1.8/0.8 - objętość 5500 litrów. Co bym chciał tam mieć - rośliny - jako, że się na tym nie znam, to tę kwestię mi ogarnie ogrodnik, małą fontannę na środku, ewentualnie wodę spływającą po kamieniu i parę rybek - stawiam na karasie, bo najmniej wymagające. Z tego co się już zdążyłem zorientować potrzebuję do tego pompy, która po pierwsze wymusi ruch wody, po drugie ją odfiltruje, po trzecie wyprowadzi tę wodę na zewnątrz, aby dać efekty wizualno-akustyczne :) .

Idealnie chciałbym, aby to można było ogarnąć jednym urządzeniem - ja wiem, że stosuje się osobne pompy do filtracji, osobne do fontann i czego tam dusza zapragnie, osobne moduły filtracyjne, jednak na zdrowy rozsądek (który może mnie w tym przypadku mylić, stąd moje pytanie), jest to rozwiązanie na dużo większe akweny.

Czy możecie mi coś doradzić w tym temacie? Są pompy fontannowe o wydajności powiedzmy 3500 l/h - gdzieś czytałem, że cała woda z oczka powinna być przepompowana w ciągu dwóch godzin, więc powinno wystarczyć - z dodatkowym wylotem, którym mógłbym zasilić rzeczoną wodę na kamień. Dodatkowo są tam filtry gąbkowe. Pytanie czy to wystarczy.

Dzięki za wszelkie sugestie

Kal
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-04, 12:40   

W twoim przypadku filtr ciśnieniowy powinien wystarczyć, najlepiej z wbudowaną lampą UVC. Dobierz taki żeby wystarczył na pojemność 3x większą - takie podejście zapewni czystą wodę. Pompę dobierz do potrzeb filtra i nie kombinowałbym wszystkiego w jednym.
Filtry ciśnieniowe można wkopać w ziemię więc nie zabiorą ci miejsca przy oczku. Do tego nasadź dużo roślin i oczko zawsze będzie cieszyć oko.
Uwaga! Karaś mnoży się na potęgę, z 10 sztuk po roku będzie pewnie 100, potem nie ma co z tym zrobić. Są inne rybki, które się nie rozmnożą, albo trudno się mnożą.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-04, 13:01   

ontario_ab napisał/a:
W twoim przypadku filtr ciśnieniowy powinien wystarczyć, najlepiej z wbudowaną lampą UVC. Dobierz taki żeby wystarczył na pojemność 3x większą - takie podejście zapewni czystą wodę. Pompę dobierz do potrzeb filtra i nie kombinowałbym wszystkiego w jednym.
Filtry ciśnieniowe można wkopać w ziemię więc nie zabiorą ci miejsca przy oczku. Do tego nasadź dużo roślin i oczko zawsze będzie cieszyć oko.
Uwaga! Karaś mnoży się na potęgę, z 10 sztuk po roku będzie pewnie 100, potem nie ma co z tym zrobić. Są inne rybki, które się nie rozmnożą, albo trudno się mnożą.


OK, czyli pompa na dnie - jeden wylot idzie na fontannę, drugi do filtra ciśnieniowego na zewnątrz i z powrotem na wodospad z kamienia - dobrze kombinuję? Załączam zdjęcię - filtr mogę ukryć za krzakiem, a wodospad zrobić przy figurce, albo na tym dużym kamieniu po lewej stronie.

Jakiej mocy powinna być pompa, żeby zasilić oba obiekty?

Czy taki zestaw ogarnie temat?

https://www.plantagarden....4378736811.html
https://www.plantagarden....4378730475.html



 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-04, 16:33   

Witam takie pytanko Czym uszczelniałeś oczko?

[ Dodano: 2020-06-04, 17:35 ]
I tak jak kolega pisze ten filtr ogarnie Ci oczko ale jak nie bedziesz miał ryb To że producent pisze ze na 6000l to nie oznacza ze bedziesz zadowolony po wpuszczeniu ryb

[ Dodano: 2020-06-04, 17:41 ]
Poza tym producent filtra powinien podać jaka jest optymalny przepływ wody przez filtr i na tej podstawie oraz wielkości oczka dobierasz pompe Duzo producentów zabezpiecza się w instrukcjach obsługi że filtr może nie działać prawidłowo przy dużym zarybieniu itp
 
 
kal800 
Początkujący


Dołączył: 28 Kwi 2020
Posty: 17
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2020-06-04, 20:33   

Oczko uszczelniłem Ceresitem CR 90 - tani nie był, ale z tego co pisali, to właściwości ma rewelacyjne - im więcej wody dostanie, tym bardziej się krystalizuje, ale zobaczymy w praniu. Póki co druga warstwa poszła i trzyma - nie przesiąka ze szczelin. Dodatkowo szkło wodne jeszcze pójdzie i powinno dać radę.

Z filtrem i pompą mam zagadnienie - rzeczywiście lepiej zastosować sprzęt o zwiększonych parametrach, więc wydaję mi się, że filtr NPF-30 na 13 tys. litrów powinien dać sobie radę, z rybami również. W specyfikacji podają, że pompa powinna mieć wydajność 6-12000 litrów do tego filtra. Co to oznacza, że pompa powinna mieć 12000, czy może 6000 wystarczy? A co jeżeli pompa też będzie obsługiwała fontannę? Czy moc takich pomp jest regulowana w jakikolwiek sposób? Oczko jest szerokie na niecałe dwa metry i chciałbym, żeby fontanna miała średnicę 50-60 cm maksymalnie, żeby to jakoś wyglądało. Niby to wszystko proste, ale jak się nie ma punktu odniesienia, to ciężko coś wykoncypować...
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-04, 21:36   

Zastanawiam się czy to dobry pomysł z podziałem wody. Filtr ciśnieniowy działa inaczej niż przelewowy (grawitacyjny). Może być tak, że jak zacznie się zapychać to fontanna, która nie ogranicza przepływu będzie dostawała więcej wody, a filtr straci swoją skuteczność ze względu na małą ilość podanej wody. To takie moje domysły bo ciśnieniowego nigdy nie miałem. Może zastosować jakieś zawory?
Ta fontanna znudzi się szybko, natlenia słabo, a jeśli masz lilie to one nie lubią jak woda na nie chlapie, ogólnie rośliny nie lubią lania wody na liście, zauważ, że w naturze ten efekt nie występuje (jeziora, stawy). Ja bym odpuścił fontannę i całą moc puścił na filtr.
Nie znam tej marki filtrów jakie zaproponowałeś, sprawdź może Aquael, albo Oase. Lampa 18w. Ja zawsze zalecam filtr x3, czyli jak masz 5000L to kup taki na 15000L, z lampą to samo, a filtr dobieraj do filtra i pamiętaj, że woda jest podnoszona do góry co obniża wydajność pompy znacznie.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny