wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze oczko, pierwsza pompa
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-29, 11:18   Pierwsze oczko, pierwsza pompa

Witam, to moje pierwsze oczko a właściwie to wyszedł z tego staw także bądźcie wyrozumiali proszę :)
Woda jest, nie wylewa się brzegi względnie ukryte, resztę zamaskuję jakimiś roslinkami.

Teraz tylko pytanie o pompę, chciałbym się dowiedzieć kilka spraw:

1. czy pompa musi chodzić non stop?
2. co się stanie jeśli nie będzie chodziła non stop?
3. jakie musi być położenie pompy czy ewentualnie wlotów/wylotów i dlaczego?
4. jaka pompa to ma być, czy jakaś z filtracją, czy bez, nie znam się zupełnie.
5. jaka moc tej pompy? ile litrów/h? nie ukrywam że wolałbym by eksploatacja wyszła jak najtaniej, ewentualnie pompa trochę droższa jeśli to coś zmieni.

Moje oczko to mniej wiecej 5m x 5m x 1m czyli jeśli dobrze liczę 12,5m3 czyli potrzebuję pompę na 12000L?
6. Co jeśli pompa będzie jednak trochę słabsza?
7. Obecnie mam jakąś małą pompkę, 1500L, mogę do niej dołożyć drugą na powiedzmy 8000L czy nie ma to sensu?
8. Czy wylot ma tworzyć fontannę/kaskadę? Wtedy woda się natenuje i nie będzie aż tylu glonów no i rybki będą miały tlen, o to chodzi? Czy może być ruch wody tylko pod wodą?
9. Czy może lepiej kupić osobne pompy do ruchu wody a osobną do napowietrzania?

No sporo tego, a pewnie jeszcze coś dojdzie, także nie zdziwie się jak się nikomu nie będzie chciało odpisać :P

Moje oczko:
5m x 5m x 1m głębokości
Rybek nie ma ale mają być
Oczko stoi jakieś 2 tygodnie
Roślinek jeszcze nie ma ale już jadą.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-31, 10:51   

Jak masz jakąś filtrację biologiczną, to pompa musi chodzić cały czas. Jak ją wyłączysz to bakterie czyszczące wodę /nitryfikacyjne/ zginą z braku tlenu.
Zamierzasz zarybić oczko, więc filtracja by się przydała.
1500l/h to dla takiego zbiornika ciut za mało. Kup jakąś ze 4000l/h.
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-31, 12:47   

Pomyłka co do pompki, jednak ma 2500l/h ale jak rozumiem nadal za mało.

Na razie nic nie mam, tylko woda i sadzonki roślin, w planach rybki.
Musicie do mnie wszystko pisać łopatologicznie jak do dziecka bo się na tym kompletnie nie znam :)
Filtracja biologiczna chodzi o te preparaty które np. zmieniają kolor wody na niebieski przez co mniej światła wpada do oczka i tym samym zmniejsza rozwój glonów? Nie mam tego. Jaki polecacie?

Co do pompy/filtracji/natleniania/lampa uv itp., znajdę coś takiego All in One? Chcę podłączyć pompę wody pod kaskadę ale nie zaszkodzi jeśli ta pompa będzie również filtrować i inne rzeczy robić poza tłoczeniem wody. Chyba że tak się nie da lub nie ma takowych.

ps. Niedaleko oczka są sosny czy inne iglaki, zaczęły pylić niedawno, nasypało się tego strasznie dużo na taflę wody, rozumiem że będą z tym problemy niebawem?
To ma opaść na dno i dopiero wtedy mam coś z tym zrobić? Zbieranie tego z tafli wody będzie utrudnione (nawet jak kupie sobie taki podbierak na teleskopowym kiju z drobną siatką) bo mam w oczku różne małe roślinki pływające typu rzęsa itp.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-01, 08:33   

Fox napisał/a:

Filtracja biologiczna chodzi o te preparaty które np. zmieniają kolor wody na niebieski przez co mniej światła wpada do oczka i tym samym zmniejsza rozwój glonów? Nie mam tego. Jaki polecacie?

.

To o czym piszesz to chemia. Nikt tu tego nie będzie polecał. Poprawia przejrzystość wody na krótko po czym problem wraca zwielokrotniony.
Filtracja biologiczna to specjalne złoże przez które przepływa woda a żyjące tam bakterie osuwają związki azotu. Może być zwykły żwirek.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-01, 11:46   

Zacznijmy od tego, że 5m x 5m x 1m to 25m3, a nie 12,5m3. To duże oczko i wymaga odpowiedniego osprzętu jeśli ma cieszyć czystą wodą i zdrowymi rybami, np. karpiami koi. Pompa 12000L/h to minimum, bardzo solidna filtracja - tu polecam filtry Bioklar minimum wersja 30, ale wg. mnie musi być większy. Lampa UVC55W lub 72W - lampę możesz wyłączać gdy woda jest OK. Takich filtrów nie wyłącza się bo "łopatologicznie" nie będą skuteczne - taki filtr "uzbraja się" 2 -3 tygodnie, wyłączysz na dzień i znowu od początku proces. Tylko uzbrojony filtr jest skuteczny. Filtr chodzi od wiosny do jesieni.

Alernatywnie? Duuuuużo zieleni, częściowe zacienienie, niemnożące się ryby, brak przerybienia.

Woda natleni się wystarczająco od wylewającej się wody z filtra.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-01, 11:59   

ok dzięki za rady.

A co z takimi natleniaczami? Gdzieś czytałem że bardzo duża ilość natlenienia sprawiła że praktycznie nie było glonów. Czy mogę podłączyć takie natlenienie znacznie bardziej wydajne niż mój rozmiar oczka tego wymaga? Czy można przetlenić ryby? :D
Póki co tak na próbę chciałbym to zrobić czy to faktycznie aż tak pomaga, bo jakby nie patrzeć mocna pompa i filtr to z tego co patrzyłem 800zł minimum. Taki natleniacz jest znacznie tańszy, do tego dorzucę znaczną ilość roślin i voila! :P
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-01, 21:43   

Ciekawy pomysł z tym natlenianiem, ale nie słyszałem o takich rozwiązaniach. Może ozonowanie ? ;) Żartuję oczywiście.
Możesz jeszcze zrobić filtr glebowo-korzeniowy.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-02, 08:19   

Czytałem o tym filtrze, niestety u mnie to już nie przejdzie bo mam względnie teren w okół oczka zagospodarowany.

Póki co spróbujemy te mocne napowietrzanie + spora ilość roślinek, jeśli to nie pomoże to przechodzimy na grube akcje z pompami i filtrami, tanio pewnie nie wyjdzie ale aby działało.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-02, 21:09   

To trochę poczekasz.
Rośliny muszą się mocno rozrosnąć i musi ich być sporo. Obstawiam 3 lata jeśli posadzisz ich odpowiednią ilość, ale na forum są specjaliści od roślin, oni się wypowiedzą...
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 07:12   

A tak na oko na oczko 25m3 wody to co to znaczy sporo roślin np. takiego wywłócznika? Tych mam najwięcej bo mi tutaj koledzy go polecili.
W sumie chyba 20 tataraków i z 40 wywłóczników, sadzonek oczywiście. Plus po kilka sztuk innych roślinek.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-03, 12:47   

ontario_ab napisał/a:
Ciekawy pomysł z tym natlenianiem, ale nie słyszałem o takich rozwiązaniach.

Duże natlenienie pomaga, ale tylko dzięki temu że robi ruch wody i przyspiesza trochę działanie bakterii które pozbywają się zw. organicznych z wody. W tym roku spróbuje dołożyć falownik do oczka, który zrobi lekki nurt. Na koniec sezonu napiszę czy coś pomogło.
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 19:16   

Ależ czy większa ilość tlenu nie powoduje tego że roślinki czy inne żyjątka w oczku są w stanie lepiej radzić sobie z pożywianiem się glonami? Tak przynajmniej wyczytałem. Więc ruch + tlen.

Dlatego też zapytałem w tym temacie konkretnie o napowietrzanie: http://forum.oczkowodne.n...p=182458#182458

Jak, co, z czym i po co, bo już mam takie coś ale czy będzie z tego pozytywny efekt to się dopiero okaże.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-03, 20:55   

Z własnych obserwacji nawiązując do natleniania:
Aktualnie filtruję wodę tylko Bioklarem30 bo moja lampa UVC padła, a nowa okazała się uszkodzona, więc nieco jeszcze poczekam na wymianę.
Woda z filtra wylewa się do wody z około 40cm powodując mocne natlenienie. Dodatkowo mam pompę powietrza o sporej mocy, niestety nie znam parametrów, ale wylot ma średnicę około 1,5cm.
Lampa nie pracuje już na pewno tydzień więc mogę nieco potwierdzić, że natlenianie wspiera pracę filtracji o ile jest ona dopasowana. Normalnie o tej porze roku nawet taki filtr, który ma niemal 2x zapas na moją ilość wody nie daje rady bez UVC. Poprzednie lata nie używałem pompy powietrza i tak wysoko uniesionego wylotu wody. Ilość roślin mam na tym samym poziomie, bo jedne urosły, inne wyrzuciłem.
Dno widzę na jedynej półce czyli jakieś 40cm, a im głębiej tym gorzej, więc w mojej ocenie jest nawet OK. Jak odpalę lampę to po tygodniu liczę listki na dnie na 1,2m.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-05, 11:56   

Czyli przydałaby mi się jeszcze taka lampa... to się zanurza w wodzie?

Ja mam napowietrzanie 2100L/h i pompke która tłoczy wodę też podobnie ponad lustro wody około 40cm, z tym że ta pompka jest dość słaba raptem 2500L/h ale pod nią bym podłączył lampę UV jeśli by się dało.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-05, 19:11   

Stosowanie pompy wody 2500/L w twoim przypadku to marnotrawstwo prądu. Lampy UVC nie zanurzasz w wodzie, montujesz go na końcu węża/rury, która idzie do filtra, przed samym filtrem.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny