wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-13, 20:05   

Cześć
Temat trochę umarł, ale może ktoś mnie wspomoże. Chcę zbudować filtr g-k do mojego oczka. Oczko istnieje kilkanaście lat i zbudowane jest z siatkobetonu. W miedzy czasie była mała rozbudowa i w obecnej postaci wygląda tak:






Pojemności niestety nie znam. W najgłębszym miejscu ma ok.90cm. Trzymam w nim kilka większych karasi, które zimują w oczku. Nie mam i nigdy nie miałem problemów z klarownością wody, ale chciałbym trochę zwiększyć obsadę zbiornika.
Chce rozbudować oczko o filtr g-k napędzany pompą powietrzną, bo istniejące bagienko z tatarakiem jest małe. Pompę wysokości 1m zrobiłem z rurki pcv 32mm. Napędza ją 2 W pompka akwarystyczna i działa na tyle sprawnie, że zasysa osad denny razem z piachem :) - ale to na razie prototyp.
Prace ziemne są już na finiszu







Długość strumyka to ok 4,5 - 5m miedzy ścianą oczka a studzienką pompy, szerokość ok.80cm, głębokość 60-80cm. Sama studzienka wykonana z rury pcv 110mm wysokości 180cm z kolankiem na rurę 75mm na wysokości 1,1m od dołu. Studzienka będzie połączona z oczkiem 75mm rurą biegnącą dołem strumienia. Jaki będzie słup wody po podłączeniu do oczka nie wiem, ale liczę na 140-150cm. Całość będzie wybetonowana.
Obieg wody będzie następujący. Woda z oczka do studzienki będzie dostawała się 75mm rurą biegnącą dołem strumyka. Wlot rury w oczku będzie umiejscowiony w okolicy środka zbiornika. Pompa powietrzna będzie wysysać wodę ze studzienki i przelewać ją do strumyka powodując zwiększenie jej poziomu w strumyku i w końcowym efekcie przelanie się jej do oczka. Różnica poziomów miedzy oczkiem a strumieniem będzie minimalna. Taki jest plan.
I teraz - czy robić kilka komór, czy zostawić jedną? Czym zasypać i jaką warstwą strumień? Tyko żwirem, keramzytem, a może na dno położyć gruby żwir , na żwir wyłożyć włókninę a na nią warstwę ziemi?
Proszę praktyków o wszelkie rady.
Pozdrawiam - Marek
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-14, 06:47   

Cześć. Swego czasu kolega zrobił filtr G-K kilkumetrowej długości, rynna ok. 0,5m głęboka, wypełnił to peszlem którego cięcie zajęło mu ze dwa dni zdaje się, na spodzie rynny dał drenaż z perforowanej rury. Obsadził to kosaćcem, strzałkami. Po sezonie filtr zaczął mocno zwalniać, okazało się, że korzenie przerosły masę peszla i zatkały przepływ. Teraz kolega ma w rynnie odwrócone dnem do góry skrzynki, na skrzynkach położył bez specjalnych starań sadzonki. Wszystko pięknie wrosło w ten drenaż, nic się nie zatyka. Woda płynąc dołem omywa korzenie. Sam widziałem strzałki o wysokości 1,5m i liściach jak filodendron.
Dlatego radziłbym, że jeżeli chcesz dawać coś na dno filtra, to coś o jak najbardziej przestrzennej strukturze - jakiś gruby peszel, czy inne kształtki. Z daleka od ziemi, piasku czy nawet żwiru lub keramzytu. Zrobiłeś bardzo głęboki strumień, więc wsadziłbym tam owe skrzynki. Wszystko i tak zarośnie i nic pod spodem nie będzie widać.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-14, 16:14   

Dzięki za odzew.
Strumień na razie jest dość głęboki, ale po zabetonowaniu dość znacznie się zmniejszy. Przy murowaniu oczka dawałem beton ok. 10cm grubości i przy strumieniu też tak zrobię. Skrzynek nie brałem pod uwagę, ale jeżeli zdają egzamin… no i trzeba będzie zrobić w wykopie poprawkę tak, aby skrzynki się zmieściły.
To by była najprostsza metoda wypełnienia koryta strumienia i do tego najtańsza : )
Nie wiesz czy skrzynki były jakoś mocowane do dna?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-15, 06:50   

stuk napisał/a:
Nie wiesz czy skrzynki były jakoś mocowane do dna?

Dobra uwaga, nie wiem, na pewno pasowałoby położyć tu i ówdzie na wierzchu kamień - PE jest nieco lżejsze od wody.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-15, 12:16   

Tak więc postanowione - będą skrzynki. Poczytałe trochę i większość osób ( podobnie jak ty) poleca ten sposób wypełnienia ze względu na jego bezobsługowość. Złoża żwirowe zapychają się po sezonie a ich czyszcenie wymaga dużego nakładu pracy, a tego chciałbym uniknąć 8)

[ Dodano: 2018-04-15, 13:30 ]
wolanin, Tak z innej beczki. Prześledziłem wątek dot. Twoich koi i pisałeś w nim, że używałeś z powodzeniem farby do betonu Aksilbet. Jest godny polecenia? Jaki wariant stosowałeś; sam Aksilbet na goły beton, czy najpierw impregnacja Bentonlux-em a poźnie farba?
Temat mnie zainteresował, bo mam nieszczelności w gornej części oczka. Wydaje mi się, że jest to pas ok. 20cm od góry, gdzie woda zimą zamarza. Ceresit C-65 w tym miejscu kruszy się i odpada i prawdopodobnie zamarzanie wody w tym miejscu oczka jest przyczyną problemu. Co prawda dzienny ubylek wody jest niewielki - 1cm i na pewnej wysokości sie zatrzymuje, ale jest ...
pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-04-15, 14:10   

Beton gruntowałem rozcieńczonym Axilbetem. Nie mam żadnej wiedzy o stosowaniu Betonluxu. Axilbet potrafi odchodzić od zbyt gładkich powierzchni, więc dawanie pod niego podkładu tworzącego gładką hydrofobową powierzchnię na oko wydaje się niewskazane. Co do rys, dobrze byłoby przejechać je ostrym szpikulcem, żeby farba dobrze je zmostkowała. No i dać kilka warstw. Lepszy w kryciu jest Abratex - daje bardziej elastyczną, gumowatą powłokę, ale uwagi jak powyżej. Ja przestałem go stosować, bo Axilbet okazał się w moim oczku zupełnie wystarczający, a jest znacznie tańszy.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-04-15, 20:50   

Dorzucę swoje 3 grosze:
Tego typu filtr działa super, w pełni sezonu, tak od drugiej połowy maja (przynajmniej u mnie) jak rośliny wytworzą odpowiednio dużo masy zielonej
Zasypanie całego żwirem jest bez sensu, po 3 sezonach woda tylko przemyka po wierzchu bo reszta żwiru jest tak zarośnięta korzeniami, ze na wierzchu rośnie nawet trawa.
Próbowałem go jakoś płukać, odzyskać - niestety gra nie warta włożonej pracy, całe złoże do wymiany
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-16, 12:59   

Porównywałem opisy i ceny 4 produktów, które były ujęte w poście o koi. Abratex wydaje się być najbardziej odpowiedni, ale - tak jak piszesz - Aksilbet wygrywa ceną. Do tego mówisz, że się sprawdza więc i ja go spróbuję : )
Co do Bentonlux-u. Na stronie producenta znalazłem taką informację:
BETONLUX
– silikonowy, wodorozcieńczalny impregnat ochronno – dekoracyjny posiadający zdolność penetracji w głąb podłoża i zabezpieczający przed szkodliwym działaniem wody, mrozu, jonów chlorkowych i zanieczyszczeń atmosferycznych.
betonlux
Występuje w dwu wersjach:
wersja A – impregnat do hydrofobizacji powierzchni mineralnych bez przemalowywania farbą
wersja B – impregnat do hydrofobizacji powierzchni mineralnych z przemalowywaniem farbą ochronną np. AKSILBETEM.


Jak są dedykowane do współpracy ze sobą, to przyczepność powinna być co najmniej dobra bez potrzeby rozcieńczania samej farby.

Co do wypełnienia filtra, to jak pisałem wcześniej będą skrzynki lub ruszt z pokryw do skrzynek. Ale tu będę musiał się zastanowić, bo przy niskich roślinach ruszt bez jakiegoś specjalnego mocowania się sprawdzi, ale przy wyższych może być problem. Nawet przy skrzynkach. Dużo masy zielonej nad wodą, do tego jakiś wiaterek i bałagan gotowy...
Ale to temat na trochę później. Na razie trwa faza kompletowania materiałów tj. pozyskiwania otoczaków :-D
Panowie - dzięki
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-25, 17:14   

Wczoraj zakonczyłem betonowanie mojego strumyka. Góra też już wyłożona otoczakami więc jest dobrze. :yahoo:
Szerokość ok. 1m, głębokość 60cm przy oczku i zwiększa się do ponad 80cm przy studzience pompy.
Technologia budowy jak przy oczku - wykop, folia budowlana, siatka Rabitza, wzmocniona mieszanka betonowa B20 z marketu plus wodouszczelniacz Hydroflux Primacol. Na worek mieszanki dodawałem jeszcze szklankę cementu portlandzkiego 42,5. Powinno być ok, ale ciekaw jestem, czy takie rozwiązanie zadziała bez dodatkowego uszczelnienia. Kusi mnie, aby już teraz zalać strumien wodą w ramach testu wypoziomowania całości... I tak to mnie nie ominie, bo muszę ustalić wysokość progu przy wypływie strumienia do oczka i go wykonać. I tu pytanie - po jakim czasie mogę testowo to zrobić?
Połączyłem też oczko ze studzienką pompy. Rury ładnie się odpowietrzyły, bo w ściance łączącej oczko ze strumieniem umieściłem rurę z trójnikiem i zatyczką a sama rura w tym miejscu jest w najwyższym miejscu względem całej magistrali. Pomiar poziomu wody w studzience dał wynik 152cm, co przy częściowo spuszczonej z oczka wodzie jest wynikiem dobrym. Po uzupełnieniu wody będzie to ponad 180cm, czyli wiecej niż planowałem :)
Samo przejście rury między zbiornikami zakleiłem Ceresitem CX5 - powinno trzymać.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-04-25, 19:55   

Cytat:
Kusi mnie, aby już teraz zalać strumien wodą w ramach testu wypoziomowania całości... I tak to mnie nie ominie, bo muszę ustalić wysokość progu przy wypływie strumienia do oczka i go wykonać. I tu pytanie - po jakim czasie mogę testowo to zrobić?

Im później tym lepiej. Pełna wytrzymałość betonu po upływie miesiąca.
Natomiast do kontynuacji prac polecam użycie poziomnicy laserowej360'+statyw. W ciągu dnia ciężko cokolwiek zobaczyć., ale wieczorem.:).
Jeżeli nie masz takiego sprzętu można wypożyczyć.
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-25, 20:41   

Takiego sprzętu nie mam ale myślę, że do tego co mam zrobić wystarczy określenie docelowego poziomu wody w strumieniu i zwykła poziomnica. Stąd pytanie.
Zakres prac niewielki. Przepływ bedzie miał około 40-50cm szerokości i będzie tak dobrany, aby było widac ruch wody ze strumienia do oczka. Chcę uzyskać 1-2cm różnicę w poziomach między zbiornikami. Ważna w tym wszystkim jest wydajność pompy, ale żeby ją sprawdzić w realnych warunkach funkcjonowania muszę zalać strumyk i podnieść poziom wody w oczku...
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-04-25, 20:47   

Jak na mój gust próg powinien wobec tego być jakiś 0,5-1cm nad poziomem wody w oczku.
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-04-26, 13:42   

...możliwe że taki będzie. Na razie czekam na związanie betonu. Mimo deszczu wybrałem się na działkę z zamiarem potestowania wydajności pompy. Zabrałem wodery i chciałem prowadzić próby na środku oczka, gdzie mam najgłębszą wodę. Niestety prawdopodobnie po wczorajszej burzy nie ma prądu :-(
 
 
Miecho 
Początkujący


Dołączył: 26 Kwi 2012
Posty: 21
Skąd: Ksawerów / Pabianice
Wysłany: 2018-05-07, 04:54   

Czy macie schemat budowy filtrak-g na ruszcie i skrzynkach z dolnym, swobodnym przepływem wody? Gdzieś mi mignęło takie rozwiązanie, ale bez szczegółów.
_________________
-
www.Firma-Krzak.pl
 
 
stuk 
Początkujący


Dołączył: 13 Kwi 2018
Posty: 32
Skąd: 3-miasto
Wysłany: 2018-05-08, 14:13   

... ja niestety nie mam, więc będzie improwizacja :)
Nie mogłem wytrzymać i dzisiaj zalałem testowo moje korytko. Na razie jest to sam beton bez planowanej powloki z farby Aksilbet. Zobaczę jakie będą efekty po 2-3 dniach.
Wypoziomowanie jest w miarę ok i tylko w jednym miejscu będę musiał wstawić małego kamyczka miedzy duże, bo lekko przelewa się górą.
No i zrobiłem testy wydajności pompy (pompa z rurki fi 32mm) zasilanej akwariowym brzęczykiem o mocy 2W. Pompa działa, woda płynie, ale wydajność mała - ok. 10 litrów na minutę przy wylocie ustawionym równo z lustrem wody. Ciekaw jestem jak wzrośnie wydajność pompy pracującej z ACO-208, którą zamierzam nabyć...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny