wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-01, 16:36   

Witam w Nowym Roku 2015, stawiam wszystkim oczkomaniakom gorące :piwko: i pytam: czy wyłączyliście filtry korzeniowo - glebowe na zimę? Ja odważyłem się i po raz pierwszy na zimę nie wyłączyłem filtra. Woda wypływająca z filtra K-G do oczka ukształtowała w lodzie długi na 2 metry jęzor niezamarzniętej wody, który do połowy grudnia pozwalał mi dokarmiać raz w tygodniu ryby.

http://www.fmix.pl/zdjeci...-6716/rozmiar/2

Zauważyłem, że rybki są nadal aktywne i nie zamierzają iść spać. Pływają cały czas pod lodem. Być może, spowodowane jest to wpływającą z filtra K-G do oczka schłodzoną woda, która zbytnio ochładza głębie oczka i wypiera cieplejsza wodę ku górze. Ponieważ nadchodzą cieplejsze dni, nadal nie będę wyłączał filtra. Może uda mi się utrzymać taki stan do wiosny? A jak jest u WAS?
Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
stanislaw65 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 65
Skąd: internet
Wysłany: 2015-01-02, 07:00   

Witam; moje oczko jest niezamarznięte ,mam nad oczkiem zrobiony tunel z podwójnej foli mrozy były ponad 10 stopni; przez długi okres.
_________________
Stanisław
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2015-01-02, 15:31   

Niezbyt dobrze że schładzasz rybom wodę. Moje ryby pływają, ale jak były mrozy, zeszły bliżej dna. Pompę i filtr mam wyłączone od listopada.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
stanislaw65 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 65
Skąd: internet
Wysłany: 2015-01-02, 17:35   

Witam; Gosik filtr i pompa jest wyłączona od listopada a namiot z foli jest nad oczkiem aby nie zamarzła woda i tą ochronę spełnia namiot.
_________________
Stanisław
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-05, 21:19   

stanislaw65 napisał/a:
Witam; moje oczko jest niezamarznięte ,mam nad oczkiem zrobiony tunel z podwójnej foli mrozy były ponad 10 stopni; przez długi okres.


Witam.
Oznacza to, ze Twoje rybki sa aktywne przez całą zimę. Czy dokarmiasz rybki w tym czasie?
Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2015-03-30, 14:08   

Witam w nowym sezonie :)
Poradźcie jak zrobić filtr G-K na tej półce?
Woda będzie napływać od prawej strony z komór filtracyjnych i miałaby spływać do stawku.

Na jaką głębokość muszę wybrać obecny grunt, jakie zrobić warstwy podłoża?
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2015-04-02, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2015-03-30, 20:23   

Ja bym to zrobił tak by wyglądało na płyciznę, taką bagienną strefę połączoną z oczkiem. Praktycznie na tym samym poziomie wody co oczko. Tylko że odizolowałbym tą strefę od oczka, tak by po zarośnięciu nie było tego widać. Wtedy puściłbym wodę z prawa na lewo i byłby to taki ukryty strumień. Niewidoczny ale spełniający swoją rolę. Lepiej właśnie żeby był taki niewidoczny bo taki wzdłuż oczka nieuchronnie będzie sztuczny. Można co najwyżej z prawej strony na starcie strumienia zrobić taką małą kaskadkę by było widać trochę ruchu wody. I tyle.
 
 
Carlosskant 
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 17
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: 2015-07-12, 11:59   

Witam,
po raz kolejny zabieram się za przebudowę mojego oczka dążąc do doskonałości ;)

Posiadam beczkę 60cm średnicy i 1m wysokości o pojemności ok 250l.

Chciałbym abyście mi doradzili czy dałoby się z tego zrobić filtr roślinny.
Czy taka beczka nie jest za mała na obsadzenie ją roślinami?

A może lepszym rozwiązanie będzie zrobienie z niej filtra przepływowego z kilkoma warstwami wkładu filtrującego?
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-07-12, 21:51   

Carlosskant napisał/a:
Witam,
po raz kolejny zabieram się za przebudowę mojego oczka dążąc do doskonałości ;)

Posiadam beczkę 60cm średnicy i 1m wysokości o pojemności ok 250l.

Chciałbym abyście mi doradzili czy dałoby się z tego zrobić filtr roślinny.
Czy taka beczka nie jest za mała na obsadzenie ją roślinami?

A może lepszym rozwiązanie będzie zrobienie z niej filtra przepływowego z kilkoma warstwami wkładu filtrującego?

A jak chcesz posadzić te rośliny w beczce? Jedynie filtr przepływowy można z tego zrobić choć lepszym rozwiązaniem jest kilka mniejszych beczek np. 120L.
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Carlosskant 
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 17
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: 2015-07-13, 01:57   

Myślałem żeby ją wypełnić do połowy jakimś materiałem filtrującym a na to posadzić jakieś trzciny itp. Woda napełniałaby się od dołu a góra przelewała na kaskadę.
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-07-17, 21:40   

A to jakieś nowatorskie rozwiązanie,zastanawiałeś się jak będziesz czyścił ten filtr i jak będzie wyglądała beczka z wystającą trzciną?
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Carlosskant 
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 17
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: 2015-07-17, 22:03   

Rzeczywiście jeśli chodzi o czyszczenie jeszcze nie mam pomysłu :P może być z tym problem. A trzcina będzie wyglądała według mnie ładnie bo beczka będzie zamaskowana w kaskadzie obłożona kamieniem. Do okoła będą posadzone inne rośliny, wiec całość może wyglądać ciekawie.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-18, 08:10   

Carlosskant napisał/a:
Rzeczywiście jeśli chodzi o czyszczenie jeszcze nie mam pomysłu :P może być z tym problem. A trzcina będzie wyglądała według mnie ładnie bo beczka będzie zamaskowana w kaskadzie obłożona kamieniem. Do okoła będą posadzone inne rośliny, wiec całość może wyglądać ciekawie.

Jeżeli masz wyklarowaną konkretną koncepcję - to po prostu rób i zobacz, co wyjdzie. Ja bym pomyślał o jakości wody dochodzącej do tej beczki - gdyby była przefiltrowana mechanicznie, to całość będzie spokojnie działać przez cały sezon bez potrzeby czyszczenia złoża. Będzie ono działać wyłącznie jako złoże biologiczne przerabiające substancje rozpuszczone w wodzie i najdrobniejsze frakcje osadu. Mógłbyś pomyśleć o jakimś ruszcie nad dnem wraz z możliwością spuszczenia ewentualnego osadu do odpływu lub np. do jakiejś studzienki z pompą od szamba (naczynia połączone). Można byłoby nawet pokusić się o dodatkowy przewód do podłączenia pompy i wzruszenia/przepłukania osadu na dnie, żeby go podnieść i zmusić do wypłynięcia z dna beczki.
Nie nazywałbym tego filtrem roślinnym - w sensie jego skuteczności. Filtr roślinny to metr czy parę metrów kwadratowych powierzchni - wtedy można mówić o nim jako istotnym elemencie filtracji oczka. U Ciebie będzie to filtr roślinny w takim sensie, w jakim jest nim np. doniczka z lilią wodną.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Carlosskant 
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2015
Posty: 17
Skąd: Tłuszcz
Wysłany: 2015-07-18, 08:24   

Koncepcje jakaś tam mam. Chce zrobić coś takiego ponieważ nie podoba mi się gdy woda wypływa z nikąd. Beczka będzie miała spełniać zadanie takiego źródelka.
A jeśli chodzi o filtrowanie to masz na myśli żeby przed beczka zrobić pojemnik filtrujacy mechanicznie a beczkę zasypać złożem nie wymagającym wymiany i na to posadzić rośliny?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-18, 08:29   

Carlosskant napisał/a:
A jeśli chodzi o filtrowanie to masz na myśli żeby przed beczka zrobić pojemnik filtrujacy mechanicznie a beczkę zasypać złożem nie wymagającym wymiany i na to posadzić rośliny?

Tak, moim zdaniem puszczanie surowej wody z pompy z dna na to złoże skończyłoby się bardzo szybko jego zatkaniem. Przydałby się więc filtr wstępny z możliwością częstego zaglądania i czyszczenia go z osadu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny