wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 23:12   

Dzięki Jarku,dobrze usłyszeć opinię od kogoś, kto sprawdził jak to działa.
Teraz tylko muszę ustalić jakie rośliny w takim filtrze zastosować. Nie mogą być za wysokie.Góra 1.00 - 1,20 m. Mam kosaćce żółte, tojeść wzniosłą, jakąś trawę, czermień i bobrek,tak bardziej z przodu, może dokupiłabym oczeret ale ten niski i co by było jeszcze dobre, a szczególnie żarłoczne - jak mówicie.? Za dużo tego nie może być, bo i filtr nie za wielki. O może kaczeńce.?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-11, 23:29   

Co do roślin to są lepsi fachowcy na forum :P ale poczytaj TO
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-12, 00:01   

Kosaćce, palki, trawy, trzciny, mieta, bobry, czermienie - to wszystko doskonale filtruje wode - powinno bez problemu zdac zadanie :P
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-12, 00:19   

dachasia, Twoje oczko jest nieduże więc taka piaskownica powinna spokojnie zdać egzamin. Postaw głownie na kosaćce żółte- niewysokie, ładne i skuteczne, ewentualnie uzupełnienie sitami. Co do komarów to jak woda płynęła non-stop trzymały by się z dala, a tak mogą składać jaja, jednak przez tydzień nie zdążą się z nich zrobić komary a jak włączysz pompę wszystko powinno spłynąć do oczka jako darmowy, luksusowy posiłek dla ryb.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-12, 00:26   

Aurora pocieszyłeś mnie. Ja latem na działce, gdy jest ciepło jestem codziennie, a więc filtr taki w ładna pogodę chodziłby częściej niż raz na tydzień. Tak po cichu to liczyłam,że może żabki by rozwiązywały problem komarów,ale jeśli nie lubią bieżącej wody to powinno być ok.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2007-11-12, 20:57   

WITAM WSZYSTKICH
WIDZĘ ŻE TEMAT PRZYJĄŁ
A WIĘC LUDZISKA RATUJCIE----PROBLEM W TYM ŻE MAM ODROBINKĘ WIĘKSZY STAWIK NIŻ WY (40000L.) PROBLEM W TYM, ŻE FILTR DO TAKIEGO ZBIORNIKA KOSZTUJE NAWET 2-8 TYSIĘCY ZŁ. NA FORUM PORADZONO MI O ZROBIENIU NATURALNEGO FILTRA W POSTACI 2 OKA SILNIE OBSADZONEGO ŻARŁOCZNĄ ROŚLINNOŚCIĄ.

INTERESUJE MNIE :
1. JAKIEJ WIELKOŚCI MA BYĆ TAKIE OKO W STOSUNKU DO TAKIEGO ZBIORNIKA.
2. JAKIEJ MOCY POMPA MA BYĆ ZAINSTALOWANA, ŻEBY SPEŁNIŁA SWOJE ZADANIE?
3. JAKIE ROSLINY POSADZIĆ W TYM FILTRZE NATURALNYM?

PO ZASTANOWIENIU Z ŻONĄ POSTANOWILIŚMY PODŁĄCZYĆ STRUMIEŃ NA FOLII PCV 1 O DŁ. OKOŁO 6M Z AKWENEM DO FILTROWANIA.

PROSZĘ O WSKAZÓWKI DO TEGO STRUMIENIA, ŻEBY MÓGŁ ON SPEŁNIĆ SWOJE ZADANIE W OCZYSZCZENIU ZBIORNIKA I ŻEBYM NIE WYDAŁ PIENIĘDZY NA DARMO.

Z GÓRY DZIĘKUJĘ I CZEKAM NA PROPOZYCJE..
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2007-11-12, 21:03   

Na pierwsze pytanie odpowiem tak, ok. 1 procent pojemności wody stawu powinien znajdować się stale w filtrze roślinnym. To takie minimum, oczywiście im więcej tym lepiej.
_________________
Pozdrawiam Krzych z Podlasia
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-11-12, 21:18   

przede wszystkim nie krzycz (duże litery) :???:
z tego co widać na fotce masz w około dużo wolnego terenu więc nie 1 a przynajmniej 10% wielkości oczka zrób filtr korzeniowo-glebowy
głębokość od 20cm do 50cm , najbardziej żarłocznymi roślinami są wszelkiego rodzaju sity,trzciny,pałki , kosaćce
strumień także będzie spełniał funkcję czyszczące (u mnie w strumieniu tylko między kamieniami rosną kosaćce)
idealnie było by gdyby ze strumienia woda wpadała do zbiornika czyszczącego a z tamtąd do oka
idealnie było by gdyby przepływ wody był wolny
jeśli chodzi o odpowiednia pompę to doradzą ci nasi "technicy"
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-12, 21:21   

Bogdan12121966, po pierwsze na forum nie piszę się dużymi literami :evil: za to można dostać czerwoną krechę :P po drugie w zasadzie wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania są albo w tym wątku albo w innych tematach na forum :P Proponuje trochę poczytać i wtedy popytać o szczegóły Pieniędzy na pewno nie wyrzucisz w błoto dodatkowy zbiornik jako filtr glebowo korzeniowy połączony strumieniem z głównym zbiornikiem to świetny pomysł i chyba najlepsze rozwiązanie przy tak dużych pojemnościach :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2007-11-12, 22:21   

przepraszam za duże litery nie wiedziałem że to takie ważne
wielkie dzięki za pierwszą konkretną odpowiedz
jesli chodzi o posty, to przeważnie dotyczy mniejszych oczek a o większych jak na lekarstwo.
mysle że pompa 8tys litrów\h powinna rozwiązac problem
miłe wypowiedzi zawodowców wtym temacie mile widziane
pozdrawiam :peace: :peace:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-12, 22:54   

Wstępnie można powiedzieć że pompa 8000l/h będzie dobra , ale powinieneś zacząć od wielkości filtra :P 1% to na filtr glebowo korzeniowy za mało bo taki to możesz zrobić z beczek :roll: najlepszy by był taki jak napisał samuraj, ale jak będzie miał z 5% no może minimum 3% (z 4 m2 ) i do tego dojdzie jeszcze strumień będzie :good: Dopiero jak będziesz wiedział jaki szeroki ma być ten strumień to wtedy dokładnie możesz dobrać pompę :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2007-11-13, 17:06   

WITAM
ma wyglądac to tak
wlot w formie zródła z kamieni do pierwszego filtra 2-3 tys litrów obsadzony na maxa roslinami z minimalnym spadkiem strumyk łukiem w kierunku oka drugi filtr o podobnym rozmiarze wpływający besposrednio do stawu
wszystko to w minimalnym spadzie tak żeby filtry były wypełnione a woda płyneła.
oczywiscie na fotce to jest tylko wzór nieproporcjonalny do rozmiarów jakie będą.
urzyje do tego foli pcv1mm 8 dł 2szer
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-13, 23:01   

Gdyby ja to robił to zrobił bym tak:

Oczyszczalnia na przedłużeniu oczka, po prawej jego stronie. Woda wpływa grawitacyjnie. Po przepłynięciu filtra wpływa do studzienki (czarny owal) z pompą. Z stąd, podawana jest rurą PVC (czerwona przerywana linia) na kaskadę umieszczoną w pobliżu domu (to te kamyki w prawym dolnym rogu). Kojący plusk wody na kaskadzie koi nasze stargane nerwy. :) Wraca strumieniem biegnącym przez ogród, w drugą część oczka. Spowoduje to ruch wody w oczku. Strumień można również obsadzić roślinami strefy płytkiej i będzie służył jako dodatkowy filtr. Na strumieniu widział bym mostek. Nad połączeniem filtra z oczkiem również.
Woda z filtra powinna wypływać do studzienki z pod filtra.
Strumyk tak biegnący sprawia wrażenie że ogród jest dłuższy.

W Twoim projekcie rośliny w filtrach zasłonią widok na oczko i skrócą wizualnie ogród.
Te rośliny (iglaki?) które rosną po prawej stronie oczka, przeniósł bym wyżej obsadzając nimi zewnętrzne brzegi strumienia.
A TUTAJ masz rysunki i objaśnienie jak prawidłowo wyprofilować strumień.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-13, 23:24   

bogdan12121966 daj jeszcze foty swojego oka tej strony co nie widać :P i określ może kierunki gdzie północ i południe ,rozwiązanie Pawła podoba mi się ale wszystko też zależy właśnie gdzie masz stronę widokową, a od tego myślę że należy zacząć aby nie zasłonić oka tak jak Paweł napisał
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-14, 00:35   

Coś wydaje mi się, że strona widokowa jest z miejsca skąd była robiona fotka. Za plecami pewnie jest dom. Co zaś do kierunków to myślę że prawa strona fotki, to południowy wschód.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny