wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-11, 05:27   

Radzionek napisał/a:
Czy chodzi o to, że po powrotnym wlaniu się wody z filtra do podwójnej rury z podłączonym ciśnieniem powietrza od dołu,strumień powietrza będzie pomagał w wędrówce powrotnej wody (już przefiltrowanej) do oczka?

Tak jak piszesz. Pomagał, a raczej wymuszał przepływ (tak, jak to kiedyś było w małych fajkowych filtrach wewnętrznych w akwarium z podłączonym wężykiem powietrza pompującego wodę do góry).
Szersza rura to tylko zbiornik wody, po to, żeby w tym miejscu mieć te 1,7 m głębokości. Głębokość jest potrzebna, bo siła pompowania tej pompy zależy mocno od jej długości, a właściwie głębokości mierzonej do poziomu wody, z jakiej wtłaczane tam powietrze wypycha wodę. Drugi ważny czynnik to dobre rozdrobnienie powietrza.
W tej rurze jest właściwa pompa mamutowa składająca się z rury pompującej wodę i z dopływu powietrza.
Najlepiej jak poszukasz na YT pod 'airlift pump'. Jest to niesamowicie efektywne urządzenie pod względem zużycia energii i tak jak pisałem, jedyna chyba wada, to to, że nie potrafi pompować wody zbyt wysoko ponad zwierciadło, za to niskim kosztem można uzyskać duże przepływy. W pewnych układach filtrów nie potrzebujemy wcale dużych wysokości pompowania. Jest to wcale poważne i sensowne rozwiązanie, np. Holendrzy, którzy są nieźli w hodowli koi, bardzo często stosują je w swoich koipondach.
Przy potrzebnych mniejszych wydatkach można zastosować mniejsze średnice, np 50, 40, 30mm i naprawdę bardzo małe pompy powietrza.
http://www.youtube.com/watch?v=gL0kpMqgdoc

[ Dodano: 2014-02-11, 06:17 ]
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-02-11, 10:16   

Obejrzałem sobie poglądowy materiał, który zapodałeś:
http://www.youtube.com/watch?v=gL0kpMqgdoc
...i posunąłem się z czystej ciekawości krok dalej :
http://www.youtube.com/watch?v=xZBxolr2SbY
gdzie, tak mi się wydaje, rura PCV100 i parę drobiazgów załatwia sprawę bez drugiej rury.
Następny film, który obejrzałem, to już bardziej skomplikowany majsterszczyk, widać że robiony na większą skalę, też przy zastosowaniu rur o różnej średnicy. Ten sam "Dobromir" z potencjałem twórczym mnie zachwycił :)
Dzięki za poglądowy rysunek :piwko:
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-11, 12:07   

Radzionek napisał/a:
tak mi się wydaje, rura PCV100 i parę drobiazgów załatwia sprawę bez drugiej rury
...
Dzięki za poglądowy rysunek :piwko:

Tak, oglądałem te wszystkie filmiki.
O którą drugą rurę Ci chodzi?
To, co pisałem o rurze 160mm x 170cm - to tylko zbiornik, pojemnik w którym ma działać pompa. Musisz mieć tak co najmniej metr głębokości, żeby pompa działała.
Ktoś jak chce, to może sobie pompować wodę z oczka do filtra i wtedy wsadzić pompę bezpośrednio w oczku (na środku?...). Przy brzegu zazwyczaj nie ma takiej głębokości do dyspozycji, zresztą wolę wypompowywać wodę z filtra do oczka, niż z oczka do filtra.
Nie wiem, co tam wypatrzyłeś pisząc o paru drobiazgach, być może chodzi Ci o pompowanie powietrza 'drugą rurą' czy jak?. Dla mnie w każdym przypadku powietrze przewodem czy niegrubą rurką doprowadzane jest do mufy przyklejonej wokół dolnego końca głównej rury pompy, co tworzy zbiornik dla dystrybucji powietrza, z którego przechodzi ono do głównej rury przez nawiercone w niej otworki.
Uwaga: pokazywana rura 110mm to raczej za dużo, przy standardowych niewielkich pompkach powietrza nie będzie to dobrze działać, a większych już tak bardzo nie opłaca się stosować przy oczkach takich jak nasze, kilka do 30-50m3.
Rysunek nie mój, nie ma za co.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-02-11, 15:36   

Paweł, te drobiazgi to właśnie dwa pierścienie nasadzone i przyklejone do rury głównej, gdzie pomiędzy nimi jest jeszcze kawałek rury, a w środku zachodzi cały cykl pompowania powietrza poprzez nawiercone w rurze głównej otworki, no i transport wody oraz bąbelków tlenu w kierunku oczka. Zanim obejrzałem drugi film, myślałem, że to są dwie rury-jedna w drugiej o takiej samej długości.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2014-02-12, 01:04   

Pompa powietrza wygląda jakby miała trochę więcej jak 20W :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-12, 09:14   

JAREK G napisał/a:
Pompa powietrza wygląda jakby miała trochę więcej jak 20W :P

Też mnie to dziwi, ale wierzę temu, co tam napisali.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-02-12, 13:10   

Przekaz, pomimo mojej nieznajomości francuskiego, mają dobrze udokumentowany.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2014-02-12, 20:32   

wolanin napisał/a:
Też mnie to dziwi, ale wierzę temu, co tam napisali

Jak najbardziej mozliwe, HiBlow 20 watt produkuje 20L/min powietrza ale jak napisane i pan sobie gada
to wystarcza na oczko do 15 tys.L :)
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2014-02-13, 00:33   

Co do pomp to nie trzeba daleko szukać bo Aquael PONDBOOST 17W daje 1320l/h. Źle się może wyraziłem bo wygląda jakby powietrza było sporo niż 2000l/h a z pompy membranowej 3000-4000l/h z 20W to już trochę ciężko wycisnąć
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-02-19, 22:30   

Witam! Mariusz k/Jasła
To mój pierwszy post. Nie chcę zakładać nowego tematu więc się przyklejam. Chcę zrobić jakiś filtr (nie musi być ładny tylko funkcjonalny i tani) zbiornik ok 30m3 nie ozdobny. Wymyśliłem sobie coś takiego. Ale zanim przystąpię do realizacji chciałbym się poradzić.
Jeśli by to miało szansę funkcjonować to czego użyć jako wkładu?
Pozdrawiam!
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-20, 08:10   

Cześć Mariusz,
Czy robiłeś może próby pracy pompy mamutowej z taką wysokością podnoszenia?
Moim zdaniem takie jej zastosowanie likwiduje główną zaletę tej pompy - będzie miała bardzo mizerny wydatek spowodowany wysokością podnoszenia.
Te pompy najlepiej sprawują się w układach nie wymagających podnoszenia wody, lecz jej 'przepychania' z jednego zbiornika do innego z praktycznie takim samym poziomem zwierciadła wody (oczywiście techniczni puryści uprą się, że takie przepychanie również wiąże się z różnicą poziomu wody pomiędzy zbiornikami, jak to przy każdej pompie - z tym, że w tych realizacjach tak projektuje się średnice i przepływy, aby straty wysokości wskutek oporu były minimalne).
To znaczy: owszem, jakiś przepływ uzyskasz, ale stosunek przepływu do zainwestowanej mocy będzie być może gorszy niż w normalnych pompach.
Tutaj masz pokazany test zależności wydajności pompy od wysokości podnoszenia.
Test pompy mamutowej
Osobiście nie stosowałbym rury ze względu na trudności z wymianą medium filtrującego, przeglądami, etc., lecz układ: prefiltr (słusznie go przewidziałeś - aby coś filtrować w złożu biologicznym, trzeba to najpierw oczyścić :) ), a następnie jakiś bardziej standardowy układ, jakich wiele opisano na tym forum. Warunek - znowu dla pompy mamutowej: nie wymagający wysokości podnoszenia więcej niż parę cm. Ja np. zamierzam zrobić szerokie koryto głębokości ok. 50cm, szerokości ok 1,5m, długości parę m, wypełnione grubym żwirem lub łamańcem, na wierzchu posadzić w to kosaćce, z wodą płynącą pod spodem, na poziomie mniej więcej poziomu wody w oczku.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-02-20, 19:24   

Dzięki za odpowiedź. Strumień z kosaćcami pełniący rolę filtra mam w oczku, a to jest zbiornik betonowy i wybetonowane ma brzegi, tak że strumień odpada. Próby nie robiłem bo dopiero wczoraj zobaczyłem taką pompę i wymyśliłem ten pomysł chcąc zaoszczędzić na prądzie. Dzięki za film. Przy 30cm wydajność dość dobra, więc mój nowy pomysł by z brzegu przenieść filtr nad wodę i obniżyć wysokość tłoczenia- może się uda. Co do strumienia to owszem na początku woda wpływała ładnie pod kamienie ale potem już płynęła w większości po kamieniach. Na wiosnę chyba czyszczenie :? Jaką średnicę rury pompy proponujecie. (muszę kupić do eksperymentu)głębokość wody to ok 1,4m.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-20, 21:43   

musasz napisał/a:
Jaką średnicę rury pompy proponujecie.

Setka za dużo, chyba że z jakąś największą pompą powietrza, sensowna jest 70mm, na spokojnie 50mm
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-02-21, 09:46   

Bolekso napisał/a:
Potrzebne są wiarygodne badania.Pompy mechaniczne przy znikomym podnoszeniu mają ogromną wydajność .

Na wiosnę mam nadzieję to pomierzę - worek foliowy, stoper, wiaderko z miarką do pomiaru objętości wody z worka. Tu nic nie da się pomylić, co najwyżej opór powodowany przez wlewanie się wody do worka może zmienić wyniki na niekorzyść pompy mamutowej.
Do tego miernik rzeczywistego poboru energii.

Postawimy wyniki czarno na białym. Moc pompy powietrza <-> prędkość przepływu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-05-03, 13:52   

wolanin napisał/a:
Radzionek napisał/a:
Czy chodzi o to, że po powrotnym wlaniu się wody z filtra do podwójnej rury z podłączonym ciśnieniem powietrza od dołu,strumień powietrza będzie pomagał w wędrówce powrotnej wody (już przefiltrowanej) do oczka?

Tak jak piszesz. Pomagał, a raczej wymuszał przepływ (tak, jak to kiedyś było w małych fajkowych filtrach wewnętrznych w akwarium z podłączonym wężykiem powietrza pompującego wodę do góry).
Szersza rura to tylko zbiornik wody, po to, żeby w tym miejscu mieć te 1,7 m głębokości. Głębokość jest potrzebna, bo siła pompowania tej pompy zależy mocno od jej długości, a właściwie głębokości mierzonej do poziomu wody, z jakiej wtłaczane tam powietrze wypycha wodę. Drugi ważny czynnik to dobre rozdrobnienie powietrza.
W tej rurze jest właściwa pompa mamutowa składająca się z rury pompującej wodę i z dopływu powietrza.
Najlepiej jak poszukasz na YT pod 'airlift pump'. Jest to niesamowicie efektywne urządzenie pod względem zużycia energii i tak jak pisałem, jedyna chyba wada, to to, że nie potrafi pompować wody zbyt wysoko ponad zwierciadło, za to niskim kosztem można uzyskać duże przepływy. W pewnych układach filtrów nie potrzebujemy wcale dużych wysokości pompowania. Jest to wcale poważne i sensowne rozwiązanie, np. Holendrzy, którzy są nieźli w hodowli koi, bardzo często stosują je w swoich koipondach.
Przy potrzebnych mniejszych wydatkach można zastosować mniejsze średnice, np 50, 40, 30mm i naprawdę bardzo małe pompy powietrza.
http://www.youtube.com/watch?v=gL0kpMqgdoc

[ Dodano: 2014-02-11, 06:17 ]
Obrazek


Witam,widzę że myślimy o podobnym filtrze,niepotrzebnie zakładałem wczoraj nowego posta.Powiedz realizujesz już filtr u siebie,bo ja też niedługo zaczynam a do końca nie jestem pewien jak to wszystko poskładać żeby było ok.Co myślisz o zaciąganiu wody do filtra z dna.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny