wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-12-17, 21:40   

Proszę bardzo. Może dodam jeszcze, że rzeka ma wymiary 12m/50-70cm/ 10-25 cm.
A tak na przyszłość jestem Bartek a nie tam jakiś ,, PAN'' :-) jasne Kolego ??. :-)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-12-17, 22:12   

Ryba2008 napisał/a:
Panie Krzysztofie, dziękuję za cenne informacje. Tyba2008

Tylko mi tu nie paniać - Krzysztof jestem :piwko:
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2012-12-17, 22:59   

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Aby filtracja była skuteczna woda powinna przepływać przez filtr K-G jak najwolniej. Ja mam oczko o pojemności 22 000 litrów wody. Z przedstawionej przeze mnie tabeli zdecydowałbym się na wariant z wiersza 3. tabeli. Wg niej wlewając do filtra z pompy 1080 litrów wody w ciągu godziny zapewniłbym prędkość przepływu wody18cm/minutę i zapewniłbym także przepływ w całości wody z oczka w ciągu doby.
Nie mam jeszcze filtra K-G, więc trudno mi powiedzieć, czy prędkość wody 18cm/minutę to wolno, czy szybko. Może wypowiedzą się inni oczkomaniacy, którzy korzystają z filtrów K-G i maja doświadczenie. Wg mnie przy przepływie 18cm/min. rośliny, które posadzę z pewnością będą rosły i filtracja będzie skuteczna. Ryba2008 :piwko:


A gdzie utrata mocy pompy na wysokości i odległości do filtra.To nie jest tak,ja u siebie przy podnoszeniu z pompy w oczku z 1m i długości 27m z mocy 8000l\h tracę na pewno z 2000l\h,uwzględniając jeszcze szerokość filtra [na wąskim będzie płynąć szybciej]W praktyce taka pompa jak moja skutecznie sprawdza się w filtrze g-k z pięknym dla oka efektem nurtu wody i czystości.
_________________
oczko i koi pasją mojego życia
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-12-18, 16:02   

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Aby filtracja była skuteczna woda powinna przepływać przez filtr K-G jak najwolniej.


Dlaczego uważasz,że prędkość przepływu (w rozsądnych granicach) przez filtr GK ma jakikolwiek wpływ na jego skuteczność?
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-18, 19:10   

[/quote]
Aznar33 napisał/a:
Dlaczego uważasz,że prędkość przepływu (w rozsądnych granicach) przez filtr GK ma jakikolwiek wpływ na jego skuteczność?


Witam. Pan Paweł Woynowski w jednym z postów tak napisał:

[quote="Pawel Woynowski"]iltry korzeniowo-glebowe, powinny być w miarę możliwości terenowych jak największe. Minimum 3 m² powierzchni w dowolnej konfiguracji. Może to byś coś w formie wolno płynącego strumyka, lub małego płytkiego zbiornika.
Woda przez ten filtr powinna przepływać jak najwolniej. Dlatego pompa nie musi być za bardzo wydajna.

Im wolniejszy przepływ prze filtr K-G, tym zanieczyszczenia mechaniczne mają czas na opadnięcie na dno filtra. Szybki przepływ nie pozwoli na to, będzie także porywał zanieczyszczenia mechaniczne. Bakterie nitryfikacyjne w dłuższym czasie wyłowią z wody więcej niepożądanych związków trujących z wody. Filtracje porównałbym do strumyka wolno płynącego, w którym znajduje się jedna rybka. Jeśli do strumyka wrzucimy np. 10 rozwielitek, to rybka wszystkie zdąży wyłapać. W strumyku szybkim rybka połowę tylko wyłapie, reszta popłynie z wodą do oczka. Inny przykład, jeśli będziemy przelewać wodę przez bardzo gęstą tkaninę, skuteczność filtrowania będzie duża, chociaż wolna. Jeśli do filtracji użyjemy worka jutowego, filtracja też będzie, ale będzie szybka i mało skuteczna.
Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-18, 19:56   

Właściwie to prędkość przepływu przemawia do mnie tylko w temacie sedymentacji zanieczyszczeń. Woda w naszych oczkach krąży w obiegu zamkniętym i związki do wyłapania przez rośliny prędzej czy później wrócą do "przerobu".
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-12-18, 20:07   

Ryba2008 napisał/a:
Im wolniejszy przepływ prze filtr K-G, tym zanieczyszczenia mechaniczne mają czas na opadnięcie na dno filtra.


Tu masz rację, ale dekantacja nie jest głównym zadaniem filtra G-K.

Cytat:
Bakterie nitryfikacyjne w dłuższym czasie wyłowią z wody więcej niepożądanych związków trujących z wody.


No tak, tylko, że to akurat z prędkością przepływu nic nie ma do czynienia.

Cytat:

Filtracje porównałbym do strumyka wolno płynącego, w którym znajduje się jedna rybka. Jeśli do strumyka wrzucimy np. 10 rozwielitek, to rybka wszystkie zdąży wyłapać. W strumyku szybkim rybka połowę tylko wyłapie, reszta popłynie z wodą do oczka.


:-D
Bardzo chybiona analogia. Roślina w wodzie nie wyłapuje związków pokarmowych korzeniami tak jak ośmiornica.

Ryba - skuteczność filtra GK zależy od ilości roślin w nim umieszczonych, a konkretnie od ich zdolności do pobierania z wody związków azotowych. Są rośliny "żarłoczne" bardziej i mniej. Podłoże ma również znaczenie, bo tam zachodzą procesy nitryfikacyjne i denitryfikacyjne.

Prędkość przepływu wody ma tutaj akurat marginalne znaczenie.

PS Chyba nie używasz w oczku tej pompy do wody brudnej, która się pojawia na Twoim imageshacku?
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-18, 20:47   

Aznar33 napisał/a:
PS Chyba nie używasz w oczku tej pompy do wody brudnej, która się pojawia na Twoim imageshacku?




Pompę do wody brudnej przerobiłem na odkurzacz do oczka. Dobrze działa, jednak muszę dorobić jeszcze ssawkę, bo ta wyrywa wszystko z podłoża. Wąż zasysający mam 5 metrów, a wodę brudną wlewam do gęstego worka. Na wiosnę muszę jeszcze trochę przy nim popracować.


Pozdrawiam.Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-07, 19:16   

Witam Oczkomaniaków i pytam: czy korzenie sosny mogą przebić folie? Wczoraj 6 marca pogoda dopisała, więc wykopałem dól na filtr G-K o wymiarach - 4mx1m i głębokości 70 cm. Zanim położę w filtrze geowłókninę i folię 1mm, muszę wypoziomować brzegi filtra. Planuję także położyć płytę pilśniową wzdłuż jednej ściany filtra położonej 1,5m od strony sosny. Sosna ma wysokość prawie 3metry, ale zapuściła korzenie we wszystkich kierunkach. W czasie kopania musiałem przeciąć łopatą dwa korzenie o grubości około 1cm i bardzo dużo cienkich korzeni jak sznureczki. Obawiam się, że korzenie sosny te przecięte łopatą mogą przebić folię. Czy moje obawy są słuszne? Pozdrawiam. :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-07, 19:33   

I tak i nie... zależy od rośliny i gleby w której rośnie ;)
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-03-08, 15:51   

Ryba2008 napisał/a:
Planuję także położyć płytę pilśniową wzdłuż jednej ściany filtra

Płyta pilśniowa nie zda egzaminu. Zbutwiała w ziemi po dwóch latach.
Kiedyś taką płytą ogrodziłem miskanta chińskiego, którego rozłogi przebiły płytę bez problemu.
Spróbuj z innym materiałem.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-03-09, 13:48   

Sosna ukorzenia się dość płytko pod powierzchnią ziemi, bardziej rozlegle niż w głąb. Raczej nie spotkamy jej korzeni metr w dół. Jeżeli koniecznie chcesz , musisz zastanowić się nad innym materiałem izolacyjnym, bo płyta jak napisał Adacho zgnije. Plastik też odpada bo się rozkruszy. Poza tym ja uważam że korzenie sosny zaliczają się do korzeni miękkich i przebicie raczej nie grozi.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2013-03-09, 14:52   

Gosik napisał/a:
Sosna ukorzenia się dość płytko pod powierzchnią ziemi, bardziej rozlegle niż w głąb. Raczej nie spotkamy jej korzeni metr w dół.
Gosik chyba pomylilo ci sie ze swierkiem.
Cyt. System korzeniowy palowy, najgłębszy ze wszystkich krajowych drzew iglastych; dzięki niemu sosna zwyczajna słynie z wyjątkowo dużej stabilności (osiąganej nawet na tak trudnych terenach jak piaski i żwiry).
█ Korzeń główny sosny może sięgać nawet do 3m głębokości!
Za http://drzewa.nk4.netmark...a_zwyczajna.php
Pozdrawiam,
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-03-11, 10:18   

Oj Kordiankw, oczywiście że pomyliłam, ale zanim się zorientowałam, to już nie mogłam edytować. Dzięki za sprostowanie mojego wpisu :good:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-15, 20:28   

Witam Oczkomaniaczki i Oczkomaniaków i pytam:
Wykopałem dół pod filtr K-G o wymiarach 4mx1mx0,6m głęboki. Pod folie zamierzam dać geowłókninę i agrowłókninę. Mam także popularną plandekę niebieską. Plandeki są dostępne w sklepach ogrodniczych i zastępują często dachy budynków, jeśli zostaną zerwane bądź przeciekają. Z pewnością wiecie o jakie plandeki chodzi. Ale czy to ma sens?
Aktualnie filtr wygląda jak na załączonej fotce. Pozdrawiam. Ryba2008
[IMG=http://img694.images...4759.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny