wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 18:46   

Melek napisał/a:
Ta 1 może być dobra http://sklep.oczkowodne.n...nika-pompy.html

I znów dajesz mi nieprecyzyjna odpowiedź podając adres strony z 10 pompami, a nie tą jedną jedyną. :bum:
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2010-01-13, 00:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-11-11, 18:55   

dachasia napisał/a:
Melek napisał/a:
Ta 1 może być dobra http://sklep.oczkowodne.n...nika-pompy.html

I znów dajesz mi nieprecyzyjna odpowiedź podając adres strony z 10 pompami, a nie tą jedną jedyną. :bum:


A co napisałem przed linkiem? Chodziło mi o tą pierwszą pompę. Czytaj uważnie a nie się unosisz.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2010-01-13, 00:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2007-11-11, 19:12   

Witam. Wydaje mi się, że trudno będzie połączyć filtr i kaskadę z jedną pompą. Filtr wymaga pracy ciągłej i pompy o mniejszej wydajności. Kaskada nie musi pracować bez przerwy i wymaga raczej silniejszej pompy, nie koniecznie do ciągłej pracy. Taki filtr roślinny może pracować w trybie ciągłym, praktyczne przez cały rok. Kaskada w czasie zimnych nocy i spadków temp bardzo mocno oziębi wodę w oczku.
_________________
Pozdrawiam Krzych z Podlasia
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 19:12   

Mateuszu oczko ma pojemność 2 może lekko ponad 2 m3.Kaskada jest taka

Bajorko będzie z prawej strony oczka,( patrząc na wprost na kaskadę)Z tej strony już jest taka strefa błotna, gdzie sa posadzone rośliny w piachu.

Na wiosnę mam zamiar dorzucić tam żwiru, ew. wpompować trochę wody, wybrać ten piach i też wrzucić żwir, jeśli uważacie,że jest lepszy niż piasek.Przy czym ta część błotna jest połączoną bezpośrednio z oczkiem, tak,że nawet rybki mogą tam wpływać między roślinki.
Niestety, ani kaskada, ani dopływ wody do filterka nie będzie ciągły, a jedynie przez dzień, tzn. wtedy gdy będziemy przebywać na działce.Tak,że nie interesują mnie żadne filtry biologiczne itp. Jedyne co mogę zrobić to jakiś filtr wstępny np. z kalfasa lub wiadra plastikowego wypełniony czymś np, peszelem, albo może torfem w worku sizalowym do wstępnego oczyszczania. I to by było na tyle moich projektów na wiosnę. Potrzebna mi jest do tego pompa I tu moja prośba. Jaka najlepiej zda egzamin, no i oczywiście nie będzie za droga, gdyby mi przyszło w upały ją zostawić na działce na noc ( złodzieje) Acha i możliwie nie żarłoczna jeśli chodzi o prąd. Uff..... to już wszystko. w temacie
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-11-11, 19:19   

Myślę ,że ta zdała by egzamin: http://www.sklep.oczkowod...skada-3600.html
Wcześniej podałem wydajniejszą.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-03-31, 00:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-11, 19:39   

dachasia przyznam się ze nie doczytałem wszystkiego dokładnie :-( ale mam oko i przechowalnię do której woda szła na filtr i do przechowalni,( tak nazwałem swoje 2-gie mini oczko wiec niech tak zostanie :) ) pompa około 3 500 l dawała rade podzielić wodę a efekt był widoczny w tym roku :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 19:45   

Mój drogi ja się naprawdę nie unoszę, ale 1 nie znaczy to samo co pierwsza. Równie dobrze mogłam odczytać,że jedna (1) z tych 10 będzie dobra, czyż nie prawda?
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-11-11, 19:48   

dachasia napisał/a:
Mój drogi ja się naprawdę nie unoszę, ale 1 nie znaczy to samo co pierwsza. Równie dobrze mogłam odczytać,że jedna (1) z tych 10 będzie dobra, czyż nie prawda?

Ale można było się domyślić o co chodzi. Następnym razem wkleję link do rzeczy o ,którą mi chodzi :roll:
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 19:54   

Marku, a jaka jest wysokość podnoszenia tej pompy? Bo jeśli masz filtr z beczki, a beczka nie jest wkopana, tylko stoi na poziomie oczka i ma wpływ górą to taka pompa powinna chyba dać radę - mniej więcej ta sama wysokość co moja kaskada. A możesz mi podać jaka to pompa?Producent, nazwa ? Z tego co piszesz to się sprawdza.
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 19:57   

Melek napisał/a:
Następnym razem wkleję link do rzeczy o ,którą mi chodzi :roll:

No widzisz i w tym sęk. Precyzja to precyzja, domyślać się można na różne sposoby. nareszcie doszliśmy do konsensusu.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-11, 20:23   

Większość pomp ma w zestawie trójnik z regulacja dzięki której można odpowiednio rozdzielić strumień pompowanej wody.

Do takiego użytkowania jak piszesz powinna wystarczyć PFN 3500

http://www.sklep.oczkowod...a-pfn-3500.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 20:52   

Dzięki Aurora. za rzeczową odpowiedz.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-11, 21:08   

dachasia napisał/a:
W przyszłym roku planuję zrobić taki nieduży filtr naturalny.

Jeśli będzie za mały, to nie będzie spełniał swego zadania. Filtry korzeniowo-glebowe, powinny być w miarę możliwości terenowych jak największe. Minimum 3 m² powierzchni w dowolnej konfiguracji. Może to byś coś w formie wolno płynącego strumyka, lub małego płytkiego zbiornika.
Poniżej masz schemat, takiego filtra. Woda przez ten filtr powinna przepływać jak najwolniej. Dlatego pompa nie musi być za bardzo wydajna

Cytat:
Chciałabym kupić pompę, ale taką, która podawała by mi wodę na kaskadę i do tego filtra równocześnie.Kaskada jest na wysokości ok. 1 m nad poziomem oczka, a do filtra z oczka wąż miałby ze 3 m.

Pompa w takim przypadku musiała by stać w oczku i na rurze zasilającej kaskadę trzeba dać trójnik, z zaworem kulowym na jednym ramieniu. To stąd zasilisz filtr. Zaworem będziesz mogła regulować przepływ wody w filtrze, reszta pójdzie na kaskadę
Cytat:
Jaką moc podawania wody musiałaby mieć ta pompa i jak rozdzielić tę wodę,żeby na kaskadę szła normalnie, a do filtra delikatniej? A może mam za duże wymagania?

Myślę ze przy wysokości kaskady 1m i szerokości jej koryta ok 50 - 60 cm. to 3000 - 4000l l/ godzinę powinno wystarczyć

Jeśli natomiast zasilisz kaskadę z filtra glebowo-korzeniowego, to na kaskadzie nie będzie efektów plusku wody, za wolno będzie ona przez nią płynąc. Jak pisałem wyżej, woda przez filtr musi przepływać jak najwolniej, prawie się sączyć.

Na kaskadę pompę trzeba dobrać tak, aby w zależności od wysokości kaskady, szerokości koryta i wysokości poszczególnych progów, woda płynęła wartko, całą jej szerokością. To znaczy, że pompa musi mieć większą wydajność niż pompa w filtrze. Aby uzyskać szeroki wypływ wody na górze kaskady, można tam zrobić dodatkowy zbiornik, który spowoduje że woda będzie wypływać szerokim równym strumieniem, bezpośrednio z węża czy rury zasilającej kaskadę tego nie uzyskasz.
Poniżej masz fotki tego zbiornika. Zrobiłem go z małej skrzynki na kwiaty, tacy z twardego plastiku, dużej plastikowej doniczki z podstawką, którą wykorzystałem jako pokrywę.

Trochę cięcia, wiercenia, silikonowania i nitowania i gotowe. Widok z przodu, boku, tyłu i w środku. Tu widać wykorzystane skrawki z tacy, jako "szyny" w które wchodzi przegroda, wykonana z przyciętej tacy.

Dołek na szczycie kaskady pod zbiornik.

Zbiornik na miejscu, przed zamaskowaniem kamieniami.

Widok na kaskadę, widoczny zbiornik

A tak wygląda skalniak i kaskada po zakończeniu robót.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-11, 22:54   

Pawle, znam to Twoje rozwiązanie. Ale gdybyś wrócił parę postów w górę to zauważyłbyś na moich zdjęciach,że nie mogę nic takiego zrobić, bo nie mam na to miejsca, Przynajmniej na razie. Myślę natomiast o jakimś dzbanie, lub misie ceramicznej ustawionej w lekkim przechyle w stronę kaskady. Jeśli chodzi o filtr korzenny to mam zamiar do tego wykorzystać taką dużą plastikową piaskownicę, ustawioną na powierzchni ziemi i odpowiednio podsypaną ziemią w lekkim przechyle w stosunku do oczka,a raczej do jego strefy bagiennej, wyłożoną resztkami folii jaka mi została z oczka i oczywiście wykończona kamieniami i roślinami. Nie wiem ile ona może mieć powierzchni, chyba jednaj nie mniej niż 1 m2. Jeśli uda mi się to jeszcze bardziej odsunąć od oczka to może między tą piaskownicą, a strefą bagienną będzie z pół metra strumyka wysypanego żwirem. Ale to dopiero na wiosnę.
Jedno co mnie tylko nurtuje, czy taki filtr naturalny nie będzie wylęgarnią komarów. Jeśli by tak miało być to raczej z niego zrezygnuję. Mam wnuczki i nie chciałabym, aby stały się pokarmem dla komarzyc
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-11, 23:05   

Ja też uważam że pompy do których linki podał Melek, i AurorA ( testowałem obydwie :P ) , będą odpowiednie :good: różnica jest niewielka, zużycie prądu ( o 20W ) i przepływu ( o 300l/h ) obydwie w zestawie mają trójnik z regulacją przepływu :) także spokojnie będziesz mogła odpowiednio ( większy na kaskadę mniejszy na filtr ) podzielić przepływ wody bez żadnych dodatkowych urządzeń :D
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny