wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Słoma jęczmienna kontra glony
Autor Wiadomość
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-21, 23:58   

marsha, ale napisz konkretnie jak dugo trzymasz ją w oczku tydzień , miesiąc, trzy i po jakim czasie ją wyciągnąć żeby nie zgniła :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-22, 00:14   

słoma ,słomą :P ja mam pytanie czy mieszanka nie będzie jęczmienno -owsiana bo w mojej okolicy tylko takie coś sieją nawet teściu ma na polu, ale samego jęczmienia znaleźć to :dupa:
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-05-22, 04:50   

Marek jak ty zaczynasz się rozglądać za słomą ,to coś jest nie tak ;)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
marsha 
Początkujący


Dołączyła: 21 Maj 2007
Posty: 16
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2007-05-22, 22:01   

JAREK G napisał/a:
marsha, ale napisz konkretnie jak dugo trzymasz ją w oczku tydzień , miesiąc, trzy i po jakim czasie ją wyciągnąć żeby nie zgniła :roll:


Otoz wlasnie caly sekret w tym, zeby sloma zaczela sie rozkladac :)
Jesli chodzi o 'kalkulator' uzycia slomy jeczmiennej – podaje na talerzu co nastepuje:
idealne proporcje to 10 gramow slomy na kazdy metr kwadratowy powierzchni oczka, ale tak naprawde nie nalezy sie trzymac kurczowo tych proporcji, poniewaz ryzyko przedawkowania slomy jest prawie zadne.
Sloma najlepiej spelnia swoje zadanie w mniejszych oczkach wodnych,
proces rozkladu slomy jest calkowicie uzalezniony od umiejscowienia oczka w ogrodzie i od pory roku. Jesli oczko jest usytuowane w miejscach mocniej naslonecznionych – proces rozkladu bedzie przebiegal szybciej i bardziej intensywnie (wiosna,lato – ok.6-8 tygodni, jesien – nawet do do 14-16 tygodni, najlpiej wprowadzac nowa porcje slomy zanim jeszce stara zupelnie sie rozlozy tak zeby zachowac rownowage )
slome nalezy umieszczac blisko zrodla 'biezacej wody' :) tzn. Najlepszym partnerem slomy jest wodospad, kaskada, fontanna, wszedzie tam gdzie ruch wody jest intensywny. Dobrym pomyslem jest tez umieszczenie slomy jeczmiennej w filtrze, ale doradzam uzyc ponczochy:
Brzmi to jak zart, ale dobrze jest porozmawiac z mama lub siostra na temat pozyczenia ponczochy. Jest to moj patent, ktory sprawdza sie znakomicie, poniewaz sloma umieszczona w ponczosze – oszczedza mnostwo czasu na czyszczenie oczka ze strzepkow slomy, ktore maja tendencje do dryfowania na powierzchni. Tak tez nalezy slome umieszczac w filtrze. Unikniemy wtedy klopotliwego czyszczenia.
Slome nalezy zanurzyc prawie calkowicie, pozwalajac aby tylko odrobina byla widoczna na powierzchni. Najlepiej przywiazac sznurek do ponczochy i zakotwiczyc obciazajac kamieniem. Nie powinno sie zanurzac jej na glebokosc wieksza niz 90 cm. (Wiem ze moze ogarnie Was smiech, ale w Anglii przeprowadzaja nawet badania naukowe (!!! :) ), ktore mowia, ze na glebokosci wiekszej niz 90 cm sloma traci efwektywnosc dzialania)
Sloma wydzielajac dioksydan reguluje zwartosc glonow w oczku (glony byly sa i beda w kazdym oczku – trik polega na kontrolowaniu ich ilosci), wspomaga tez 'odzielenianie' wody.
Ogolna rada – testujcie PH regularnie. Im woda bardziej zasadowa – tym wieksze ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania sie glonow
tym desperatom ktorym nie chce sie bawic sloma i ponczochami mamy – proponuje skoczyc do apteki, kupic 3% wode utleniona ( TAK-woda utleniona jest dokladnie tym dioksydanem ktory wytwarzany jest przez slome ) i rozrobic w proprcjach:120ml 3% wody utlenionej na kazde 1000 litrow wody w oczku. Mieszanina zabija glony, zakwasza ledwo zauwazalnie odczyn wody. Nalezy rozrobic 120 ml 3% wody utlenionej w naczyniu z woda z oczka i dodawac otrzymany plyn stopniowo na powierzchnie oczka, uwazajac zeby nie wylewac mieszanki bezposrednio na ryby. Czynnosc w sumie wykonuje sie raz w tygodniu.

Nie probowalam tego sposobu osobiscie (ten sposob ma swoich zwolennikow w Wielkiej Brytanii), wiem tylko ze dzialanie jest identyczne z dzialaniem slomy. Roznica polega na tym ze sloma dziala dlugotrwale, a metoda z woda utleniona musi byc powtarzana conajmniej raz w tygodniu.
Powodzenia!!!!
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-22, 22:13   

Dzięki marsha, :good: To po jakimś czasie macie w Anglii w oczku zamiast wody wodę utlenioną :hehe:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
marsha 
Początkujący


Dołączyła: 21 Maj 2007
Posty: 16
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2007-05-22, 22:25   

JAREK G napisał/a:
Dzięki marsha, :good: To po jakimś czasie macie w Anglii w oczku zamiast wody wodę utlenioną :hehe:


Wiem, ze to brzmi niedorzecznie :) Sama parsknelam smiechem, gdy mi przyjaciel w pracy o tym powiedzial. Pamietam wtedy, ze pomyslalam: Ale Ci Anglicy szurnieci, zamiast kupic zlote rybki, wola wybielac czarne starlety :) :):)!!
Ale nie musi to brzmiec wiarygodnie. Ma dzialac, a przede wszystkim nie szkodzic ;)
 
 
Gosia 
Nowy


Dołączyła: 29 Kwi 2007
Posty: 3
Skąd: Rychwał
Wysłany: 2007-06-05, 17:59   Anty glony

Witam dziś włożyłam słome jęczmienną do 2 worków jutowych,mam nadzieje że to mi coś pomoże bo jest woda bardzo zglonowana a jeśli coś pomoże to napisze.Mam prośbe ile czasu te worki maj tak być w tym oczku jeśli ktoś wie to prosze o powiedzenie mi i z góry bardzo dziękuje.
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-05, 18:23   

Ja w beczce mocze 3 tygodnie słome z torfem więc myślę że 2 tygodnie to minimum a po 3 tygodniach trzeba wyciągnąć bo zacznie gnić.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-05, 18:42   

Odpowiedź Gosia masz kilka postów wyżej :P
marsha napisał/a:
Otoz wlasnie caly sekret w tym, zeby sloma zaczela sie rozkladac :)
marsha napisał/a:
– proces rozkladu bedzie przebiegal szybciej i bardziej intensywnie (wiosna,lato – ok.6-8 tygodni, jesien – nawet do do 14-16 tygodni, najlpiej wprowadzac nowa porcje slomy zanim jeszce stara zupelnie sie rozlozy tak zeby zachowac rownowage
Ja nie mam doświadczenia ze słomą ale wrzuciłem jej niewielką ilość w tym roku do filtra :) jest tam już 3 tygodnie nie wiem jak wygląda bo nie zaglądałem do filtra i chyba na razie nie będę. Filtr pracuje bez zarzutu woda zrobiła się czysta po około 2 tygodniach :-D , ale nie koniecznie musi to być zasługa słomy :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-05, 19:33   

Jarek to zajżyj.
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-06-05, 20:16   

Z tą wodą utleniena to wcale nie takie głupie.
Przeczytane w necie zastosowanie H2O2
- Obróbka wody pitnej
Do zwalczania alg i substancji śluzowych oraz usuwania bakterii redukujących siarczany
.
Po co sie męczyc z słomą czy torfami a koszt litrowego opakowania to ok.9 pln?
Tylko dlaczego nigdy sie nie spotkałem z takim zastosowaniem do oczek( a troche o oczkach juz przeczytałem)?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-09, 00:23   

Roman napisał/a:
Jarek to zajżyj.

Roman, Zajrzałem dzisiaj i o dziwo nie było tak źle słoma była ponad trzy tygodnie :) nie była całkiem zgniła i nie śmierdziała chyba mogła by być jeszcze ze dwa trzy tygodnie :P Za to rozleciała się (zgniła) stara gąbka która była pod słomą :P ( 3 rok w filtrze )
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-09, 06:50   

W mojej beczce gdzie robię wyciąg z torfu i słomy po miesiącu jak podniosłem pokrywe to był smród rozumiem że w filtrze jest płukana.
 
 
wojtek1987 
Początkujący



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 17
Skąd: mazury
Wysłany: 2007-06-16, 13:41   

Witam!
Pomysł z wodą utlenioną wydaje mi sie nie głupi. dodatkowo podczas naturalnej reakcji rozkładu powstaje czysty tlen który natlenia wodę wg reakcji 2H2O2 -->2H20 + O2. I male stężenie H2O2 nie szkodzi rybom i roślinkom. chyba zakupię perhydrol (stężona do 30% woda utleniona) i wyprobuje. Jak będzie działać to dam znać na pewno!
Pozdrawiam!
 
 
 
Gosia 
Nowy


Dołączyła: 29 Kwi 2007
Posty: 3
Skąd: Rychwał
Wysłany: 2007-06-19, 16:55   Anty glony

Witam dziś wyciągłam dwa worki ze słomą jęczmienną ale nie widze za dużej różnicy w przejżystości wody no troszke wyrażniej widać na powierzchni rybki no i jeszcze w dodatku 3 mi zdechły nie wiem czy to może być od tej słomy bo straszny był odór jak ją wyciągałam no i jak otworzyłam to była prawie zielona czy może od worka jutowego.Prosze niech mi ktoś powie czy jeszcze włożyć słome jęczmienną do oczka.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny