wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Plany na przyszłe wakacje
Autor Wiadomość
matrix 
Nowy


Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 9
Wysłany: 2007-10-27, 16:48   Plany na przyszłe wakacje

Siema wszystkim

Mam następujące plany na przyszłe wakacje a może nawet na najbliższą wiosnę związane z budową oczka wodnego.

Będzie ono usytułowane mniej więcej 40 metrów od domu.

Głębokość będzie rozplanowana gdzies tak:



Wymiary to około 3 metry x 1.5 m (obrazek troche tego nie oddaje)

Wyłożenie to będzie folia. Na dnie chciałbym poukładać otaczki i inne kamienie oraz kilka dużych korzeni które już posiadam coś w stylu tego:



I tu jest problem: to byłby staw bez żadnego sprzętu tzn bez filtrów fontann itp. Bo mogę sobie go wykopać tylko około 30m od domu a tam nie ma dostępu do prądu. Ryby pozyskałbym z rzeki która płynie 400 metrów odemnie oraz stawów. Myślałem o stadzie okoni, może szczupaku, kiełbach uklejkach i karasiach. Staw byłby obsadzony roślinami.

Wyszło mi że oczko miałoby około 1400 litrów. A ile mniej więcej kosztowałaby folia do takiego oczka? I czy obsada byłaby dobra i czy w ogóle zbiornik mógłby funkcjonować bez filtrów?
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-10-27, 17:04   

matrix, przedewszystkim serdecznie witam cie na forum :piwko: :soczek: i postaram sie pomoc/odpowiedziec na twoje pytania.
matrix napisał/a:
A ile mniej więcej kosztowałaby folia do takiego oczka?

Jezeli zdecydowales sie na folie najlepsza bedzie typowa folia oczkowa z PCW
Tutaj masz informacje na temat jaka folie wybrac - temat wiele wyjasnia :)
matrix napisał/a:
Na dnie chciałbym poukładać otaczki i inne kamienie oraz kilka dużych korzeni które już posiadam coś w stylu tego:

Co do otoczakow - pomysl fajny i jeszcze fajniej bedzie wygladac, tylko musisz pamietac ze lod moze poprzestawiac kamienie w czasie mrozow, dlatego powiny one byc odpowiednio polozone i nie powinny miec ostrych krawedzi - dlatego otoczaki,
matrix napisał/a:
tu jest problem: to byłby staw bez żadnego sprzętu tzn bez filtrów fontann itp. Bo mogę sobie go wykopać tylko około 30m od domu a tam nie ma dostępu do prądu
matrix napisał/a:
czy w ogóle zbiornik mógłby funkcjonować bez filtrów?

Moje oczko, zreszta jak i paru osob na tym forum nie ma filtrow anie pomp, jedynie mozemy mowic o naturalnym filtrze roslinnym - ktory jest lepszy niz innego rodzaju filtry, a do tego tani, latwy w zbudowaniu oraz calkowicie bezobslugowy :hehe:
Oczko jak najbardziej bedzie funkcjonowalo bez pradu :good:
matrix napisał/a:
A ile mniej więcej kosztowałaby folia do takiego oczka

jeszcze raz wracajac do foli - wszystko zalezy od grubosci, oraz rodzaju ale o tym masz w linku wyzej,
matrix napisał/a:
Ryby pozyskałbym z rzeki która płynie 400 metrów odemnie oraz stawów. Myślałem o stadzie okoni, może szczupaku, kiełbach uklejkach i karasiach

Nie wiem jak ty ale ja wole jak widze co plywa mi w oku :hehe: dlatego wolalbym jakies ladne kolorowe rybki np karasie, jak juz chcesz z tego co podales wyzej to moze bllizsze beda ci kolorowe liny albo orfy :P
I pamietaj ze o ile sie nie myle to kilka z ryb jakie wymieniles sa pod ochrona

Matrix mam nadzieje ze choc w czesci ci pomoglem, doradzilem,
acha i przedewszystkim poczytaj forum tu jest wszystko co o oczku powinienes wiedziec,
pozdrawiam Mateusz :piwko:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
matrix 
Nowy


Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 9
Wysłany: 2007-10-27, 17:14   

Pomogłeś i to bardzo. Ale rozpoczołbym budowę może dopiero za 8 miesięcy już jak nie trzeba bedzie się uczyć. No ale zima szybko zleci wiosna i już założę w galerii temat moje oczko ;p hehe. Ale jak obliczyć ile metrów kwadratowych będzie mi potrzebne folii? Bo wzór axb nic nie daje bo nie uwzględnia on wyłożenia ''dołka''
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-10-27, 17:26   

witaj matrix :piwko:
masz jeszcze trochę czasu na zastanowienie się nad budową oczka , więc moim zdaniem przemyśl czy te oczko nie będzie za małe , to co wynika z Twojego rysunku jakoś nie pasuje mi do rzeczywistości , mianowicie najgłębsze miejsce 1.3m to będzie poprostu dziura 40cm na 40cm
kolejna rzecz to te korzenie , będą tylko utrudniały czyszczenie oczka , ładnie wyglądały by ale przy duuuużo większym oczku, więc jeśli masz miejsce zrób oczko razy 2 od zaplanowanego
kolejna sprawa to ryby -- w tak małym oczku stado okoni , szczupak :?: zresztą nie polecam ryb dzikich , oczko powinno cieszyć swoim widokiem także i jego mieszkańcy więc polecam ryby ozdobne a właściwie przy tak małym oczku zapomnij o orfach i karpiach koi , pozostają tylko karasie :good:
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-10-27, 17:36   

samuraj napisał/a:
kolejna rzecz to te korzenie , będą tylko utrudniały czyszczenie oczka , ładnie wyglądały by ale przy duuuużo większym oczku

Racja :good: nie doczytalem o tych korzonkach :hehe:
Ja poukladalbym je na brzegu, obsadzic jakimis fajnymi roslinkami i mamy super ozdobe na brzegu :hehe:
samuraj napisał/a:
przy tak małym oczku zapomnij o orfach

ja wiem czy zapomnij o orfach - oczywiscie ryba stadna, ale 5 sztuk powinno dac sobie rade w takim oku :?


Jakos tak uszlo mi z glowy - faktycznie jak masz jeszcze troche miejsca to nie pozostaw go niezagospodarowanego, pamietaj ze bedziesz zalowac ze nie zrobiles wiekszego oka :hehe:
Ja sam zaluje i dlatego bede robil juz 3 przebudowe w ciagu 3 lat ;)
samuraj napisał/a:
mianowicie najgłębsze miejsce 1.3m to będzie poprostu dziura 40cm na 40cm

Tak jka wspomnial Darek i ja radze Ci albo powiekszyc najglebsza strefe (dobre rozwiazanie) albo :? i to tez bedzie dobrym rozwiazaniem powiekszyc i najglebsza strefe i ta plytka :hehe:
pozdrawiam mateusz
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
matrix 
Nowy


Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 9
Wysłany: 2007-10-27, 18:40   

Mam jeszcze dużo czasu to to przemyśle dobrze. Jutro dam fote gdzie będzie oczko
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-10-27, 18:52   

projekt zapowiada się ciekawie ,szczególnie podoba mi się układ stref ,na tej płyciźnie można by posadzić pełno roślin :) powodzenia :)
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-10-27, 19:23   

matrix napisał/a:
Myślałem o stadzie okoni, może szczupaku, kiełbach uklejkach i karasiach.


Przy oczku tej wielkości tylko karasie i ewentualnie liny - max kilka sztuk, zapomnij o stadach :P . Bez napowietrzania mogą zimy nie przeżyć.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-27, 21:26   

kształt oczka bardzo fajny ale tak jak pisał samuraj, przy tych wymiarach niedozrealizowania musi być sporo większe , a 40 metrów to nie jest jeszcze tragedia możesz pomyśleć o położeniu kabla jak nie odrazu to w przyszłosci jak będziesz miał trochę kasy :P i na zimę będziesz mógł podłączyć napowietrzacz
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
matrix 
Nowy


Dołączył: 27 Paź 2007
Posty: 9
Wysłany: 2007-10-28, 11:30   

Dlatego właśnie chcę ryby z rzeki i stawu aby na zimę je wypuszczać a na wiosnę znowu sobie nałapać ;p Mógłby mi ktoś podać jakiś wzór jak obliczyć ile folii potrzeba dla danego oczka??
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-10-28, 11:34   

Wzór nie jest potrzebny, bierzesz sznurek i mierzysz nim najszersze i najdłuższe miejsce w oczku a później sznurek na miarkę i masz :)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-10-28, 11:37   

matrix napisał/a:
Mógłby mi ktoś podać jakiś wzór jak obliczyć ile folii potrzeba dla danego oczka??

Wzoru nie ma bo oko ma nieregularne ksztalty - jedyny sposob to sznurek i metrowka :
Bierszesz sznurek i przeciagasz wzdluz i w szerz przykladajac sznurek tak - jak ma lezec folia - jeden wymiar bedzie dlugoscia drugi szerokoscia foli :P
Najlepiej ilosc fli mierzy sie na gotowym wykopie, mozesz starac sie policzyc wedlug projektu - ale tego nie polecam, z mojego projektu to zrobilem sobie rozpalke do grilla :hehe:
Jak kopiesz masz 100 pomyslow na minute, a twoj projekt nawet w 25% nie zostanie zrealizowany,
Dlatego lepiej najpierw wykopac oko, a pozniej policzyc sznurkiem :P
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
marek3232 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 164
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-10-28, 11:45   

matrix napisał/a:
Mógłby mi ktoś podać jakiś wzór jak obliczyć ile folii potrzeba dla danego oczka??


najpewniej obliczysz ilość potrzebnej folij do wyłożenia oczka jak będziesz miał już te oczko wykopane i wtedy jak pisał MELEK bierzesz sznurek i w najszerszym i najdłuższym miejscu rozciągasz i do miarki i tak masz najpewniejszą ilość folij potrzebną na wyłożenie oczka
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-10-28, 14:05   

Witam nowego maniaka :-D
matrix napisał/a:
Mógłby mi ktoś podać jakiś wzór jak obliczyć ile folii potrzeba dla danego oczka??

Jest taka metoda: [największa szerokość + 2x glębokość + 2x 50cm zapas] -to jest min szerokość; [max dlugość + 2x glębokość + 2x 50cm zapas] - to potrzebna dlugość folii. Z reguly się sprawdza...
A z korzeniami to zobacz, co ja mialem w oczku (w glebi sterczy ze śniegu):

Wyciągnąlem, bo zaczynal gnić.
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2007-10-28, 14:26   

jakja pozwolilem sobie poprawic troche zdjecie zeby bylo bardziej czytelne :P
ale jakos sie nie moge dopatrzyc teko korzenia :)
no chyba ze chodzi oto co stoi na skalniaku :)

 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny