wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bioklar - filtry do dużych stawów
Autor Wiadomość
arturzbsk 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 127
Skąd: Żagań
Wysłany: 2013-05-14, 10:37   

A ta jasna płyta w pierwszej przegrodzie zaraz za szczotkami , do czego służy ?

w Mojej 15 nie ma tego .
 
 
robi007 
Nowy


Dołączył: 13 Kwi 2010
Posty: 8
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-05-14, 16:12   

Dzięki wszystkim za pomoc. Czyli niepotrzebnie pospieszyłem się z czyszczeniem całego filtra. Jutro przytnę matę na równo z grodzią i od nowa uruchamiam filtr. Żeby przyspieszyć działanie biologiczne, kupiłem starter szczepów bakterii do filtra. Jutro jak wszystko uruchomię to dam znać czy wszystko jest w porządku. I pomyśleć że cały ubiegły rok tak u mnie chodził filtr (z wystającą matą), oczywiście przy przepływie zduszonym do połowy nominalnego. No ale nic to, ważne żeby po przycięciu mat działał prawidłowo.

Co do pytania kolegi arturzbskm, o to białe pomiędzy grodziami 1 i 2 komory to taki mój patent, żeby grodzie pod wpływem wody nie odkształcały się.
 
 
arturzbsk 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 127
Skąd: Żagań
Wysłany: 2013-05-14, 17:27   

robi007 napisał/a:

Co do pytania kolegi arturzbskm, o to białe pomiędzy grodziami 1 i 2 komory to taki mój patent, żeby grodzie pod wpływem wody nie odkształcały się.


Faktycznie,odkształcają się .
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-04-27, 15:12   

wroce jeszcze raz do czyszczenia bioklara
lepi napisał/a:

Ja czyszczę dwa razy do roku.
Najpierw komorę szczotek jakoś 1.5-2 m-ce po uruchomieniu filtra w danym roku - wyłączam pompy, płuczę wszystkie szczotki z komory sztuka po sztuce.
Potem na koniec sezonu sprzątanie całości analogicznie.


ontario_ab napisał/a:

Wodę spuszczaj z komór raz na tydzień do dwóch. Co 3 czyszczenie można spłukać wszystko z góry przy otwartej komorze. Mała uwaga - nie płucz w tym samym czasie komory 2 i 3 bo obniży to w pewien sposób wydajność filtracji biologicznej.


ontario_ab napisał/a:
Trzecią komorę tylko spłukuję. Tam brudu praktycznie nie ma. 1 - wyjmuję szczotki i opłukuję wężem - to warto robić często. 2 też opłukuję z góry wężem. Nie polecam dokładnego czyszczenia 2 i 3 w sezonie, poza tym nie ma (przynajmniej u mnie) takiej potrzeby - osadniki świetnie spełniają swoją rolę. Filtr mam za duży jak na moje oczko, ale to było akurat celowe.


widze ze u mnie woda traci na przejrzystości.
filtr czyszcze co dwa tygodnie, ale po tygodniu wygląda już tak (oczywiście pierwsza komora):


i teraz pytanie:
czy to dobrze aby czyścić filtr tak często?
czy jak jest tyle osadu na szczotkach to powoduje to, ze mniejsze zabrudzenia sa przez to lepiej zatrzymywane w pierwszej komorze? (bo po wyczyszczeniu "przepustowość" wody się zwieksza, a tym samym więcej brudu zostaje w pozostałych komorach lub wraca do oczka)
czy może zwiększyć czestotliwosc czyszczenia nie dopuszczając do takiego stanu szczotek?

pytam z ciekawości, bo wiadomo ze czyszczenie bioklara jest stosunkowo krótkie i mało skomplikowane.
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-23, 20:27   

czester 1 napisał/a:

widze ze u mnie woda traci na przejrzystości.


W tym roku (2015) jak nigdy uruchomiłem swoją 120-kę bardzo późno, miałem też po ostatniej zimie i nadal mam mnóstwo osadu na dnie głębokiej części (odkurzacz dawno dawno temu siadł), a jeszcze miałem mnóstwo rdestnicy pływającej po powierzchni, na której osiadały grubsze zabrudzenia. Rdestnica podlegała masakrowaniu, głównie przez karpiki a jej szczępy trafiały do skimmera i dalej out tak, że teraz już jej prawie nie mam, ale przy tym masakrowaniu i grzebaniu w dnie codziennie po południu strasznie burzyły wodę w oczku.

Jak w ostatnich latach, tak i w tym roku uruchomiłem filtr z załadowanymi komorami I i II, żeby nie zamulić od razu aquarocka, zresztą siatki na ten materiał po latach wymagają kolejnej (drugiej) zmiany.

Pierwszy raz czyściłem I komorę (szczotki) 2 tygodnie po uruchomieniu, gdy woda przestała się klarować.

Drugi raz czyściłem (po kolejnych 2 tygodniach - tym razem I i II), gdy zauważyłem że kolejnego ranka woda jest gorsza niż poprzedniego - traciła na przejrzystości.

Jak znajdę chwilę, to i trzeci raz filtr wyczyszczę, bo I i II są zabite osadami, no i w końcu założę aquarock bo już lato... Jak ten czas leci...

Nie wiem czym, ale muszę poodkurzać dno, bo to też będzie szło na filtr.

W każdym bądź razie, jak wofda traci na przejrzystości i nie jest to dzień następny po deszczu, ja bym czyścił filtr (oczywiście jeśli jest brudny).
_________________
pozdrawiam
lepi
------------------------------
2007+ oczko 16m3/25m2
2004-2006 oczko 4,5m3/16m2 zasypane przez barbarzyńcę
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny