wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płazy- ochrona prawna
Autor Wiadomość
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-18, 00:05   

Dobra przepraszam wszystkich i pokój panowie :D :D
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-18, 08:09   

elfikp napisał/a:
Robienie zdjęć nie jest zabronione .


Mylisz się bracie. Otóż na robienie zdjęć zwierzętom chronionym trzeba mieć specjalne zezwolenie od konserwatora przyrody. Ponadto jeśli chcemy wcześniej złapać zwierzę do zdjęcia (np. traszkę), to potrzebne jest drugie zezwolenie na odłów zwierzęcia chronionego z jego naturalnego siedliska. Już o tym chyba pisałem przy okazji różanek. Aby uzyskać takie zezwolenia trzeba przedstawić masę papierów, m.in. rekomendację z ośrodka naukowego itp. Jednym słowem bariera jest tak skuteczna, że wiele osób nic sobie nie robi z takiego prawa, a i druga strona przymyka oczy - nie znam przypadku, żeby za robienie zdjęć żabom bez zezwolenia pociągnieto kogoś do odpowiedzialności.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-08-18, 10:38   

Trochę mnie dziwi bierne zachowanie moderatorów, mamy oczka, kochamy przyrodę więc nie tolerujmy łamania prawa, w moich oczach gostek zarobił na kreche za głupotę chwalipięty, chwalić się też trzeba umieć a prawo wymyślono tylko dlatego że ludzie nie potrafią posługiwać się sumieniem i odrużniać dobro od zła.
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-18, 11:03   

Kochać przyrode a łamać prawo to są dwie różne rzeczy. Od zawsze się tym interesuje i to lubie więc?? Pogłębaić swojej wiedzy nie da się aż tak z książek, doświadczenie też jest ważne. Wszystkie zwierzęta bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu zostały wypuszczone więc mam czyste sumienie. A co powiesz o traszkach sprzedawanych w sklepach zoologicznych?? Z całym szacunkiem do moderatorów i adminów, możecie mnie zbanować, może niektórym na forum to ulży. W średniowieczu pewnie byście mnie spalili na stosie i co?? Dalej byście w nim żyli. Ale wydaje mi się że forum służy do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami, spostrzeżeniami itp. I co z tego że niektórzy znają prawo, jak nie mieli okazju zaobserwować bardzo ciekawych zachowań, szczególnie podczas zalotów, rozwoju od zapłodnionego jaja zawiniętego w liść do momentu wyklucia i rozwoju w dorosłego płaza i wielu innych rzeczy gdyż prawo im tego zabrania.
Pozdrawiam
 
 
Yahilles 
Przyjaciel forum
bez oczka wodnego



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 920
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-18, 12:15   

Kaef napisał/a:
A co powiesz o traszkach sprzedawanych w sklepach zoologicznych??

Może to, że są to zwierzęta z innych krajów, które w Polsce są całkowicie legalne?

Kaef napisał/a:
Od zawsze się tym interesuje i to lubie więc??

A ja lubię cukierki i zabieram je ze sklepu nawet wtedy, kiedy nie mam na nie pieniędzy :roll:

Kaef napisał/a:
co z tego że niektórzy znają prawo, jak nie mieli okazju zaobserwować bardzo ciekawych zachowań, szczególnie podczas zalotów, rozwoju od zapłodnionego jaja zawiniętego w liść do momentu wyklucia i rozwoju w dorosłego płaza i wielu innych rzeczy gdyż prawo im tego zabrania.

Człowieku, zrozum, że nie trzeba łapać zwierząt żeby badać ich ciekawe zachowania.
Są jeszcze inne gatunki traszek grzebieniastych, które przy odrobinie wysiłku można kupić, np. Triturus carnifex, Triturus dobrogicus.
I nie opowiadaj tu żadnych głupot o średniowieczu, obrażając się o zwrócenie uwagi za łamanie prawa...
www.moje.zaby.xx.pl - ten koleś ma zakuty łeb i jak z nim pisałem to ciągle powtarzał że chce zostać wielkim badaczem płazów, ma już sprawę na policji ale mimo to jest z siebie dumny.
Rób co chcesz, ale nie unoś się z tym tak.
_________________
Pozdrawiam

Amphibia
>> Moja strona <<
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-18, 13:17   

Yahilles napisał/a:
Kaef napisał/a:
A co powiesz o traszkach sprzedawanych w sklepach zoologicznych??

Może to, że są to zwierzęta z innych krajów, które w Polsce są całkowicie legalne?


Nie tutaj akurat chodzi mi o nasze traszki. A jak się zapyta sprzedawce skąd je ma to odpowiada że ktoś mu przyniósł :/
www.moje.zaby.xx.pl ten typ nawet pisać nie potrafi :P

Fakt niech mod naprawi topic z OT, a jak ktoś chce pogadać na spokojnie to na PM.
Pozdrawiam.
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-08-18, 14:18   

Jeśli nie można robić zdjęć zwierzętom chronionym to w takim przypadku chyba każdy na forum złamał prawo... :-o

Bez zezwolenia to nawet zwykłej sikorki nie można zrobić zdjęcia bo jest pod ochroną :bum:

Między Bogiem a prawe to robienia takich zdjęć nikomu nie szkodzi, zwłaszcza jeśli się nie łapie i płoszy zwierząt.

Pozdrawiam :pa:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-18, 16:57   

Niektóre przepisy faktycznie są wymyślane na wyrost i nie sposób ich respektować. Myślę że postępowanie miłośników przyrody nie wyrządzi wielkich szkód dla środowiska.

Płazy giną głównie z innych powodów, choć główną przyczyna jest człowiek. Obserwowaliśmy z Hubertem pewne stawy w okolicy, które są obecnie zasypywane gruzem i innymi śmieciami i pewnie nikt nawet nie pomyślał że były te stawy ostoją dla tysięcy chronionych płazów. nie wiem kto dał na to zezwolenie i czy potrzebne były łapówki, ale fakt jest faktem - tam to dopiero jest masakra.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-18, 17:05   

elfikp napisał/a:
Między Bogiem a prawe to robienia takich zdjęć nikomu nie szkodzi, zwłaszcza jeśli się nie łapie i płoszy zwierząt.


Dokładnie tak. Raczej niedozwolone jest przeszkadzanie/płoszenie robieniem zdjęć np. ptakom odbywającym lęgi lub łapanie w siatkę żab celem ich obfotografowania. Jeżeli ktoś włazi w woderach do wody i rozbiera żeremia bobrów celem zrobienia zdjęcia środka, to oczywiście łamie prawo itd, itd. Chyba nikt ze stróżów prawa nie będzie miał nam za złe, gdy stojąc nad brzegiem stawu będziemy robić zdjęcia żabkom - to już by była przesada i nadgorliwość.

Jako moderator tego działu proszę o nie zamieszczanie na forum postów mówiących o łapaniu czy przetrzymywaniu w niewoli zwierząt chronionych!
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-18, 18:00   

AurorA napisał/a:
Niektóre przepisy faktycznie są wymyślane na wyrost i nie sposób ich respektować. Myślę że postępowanie miłośników przyrody nie wyrządzi wielkich szkód dla środowiska.

Płazy giną głównie z innych powodów, choć główną przyczyna jest człowiek. Obserwowaliśmy z Hubertem pewne stawy w okolicy, które są obecnie zasypywane gruzem i innymi śmieciami i pewnie nikt nawet nie pomyślał że były te stawy ostoją dla tysięcy chronionych płazów. nie wiem kto dał na to zezwolenie i czy potrzebne były łapówki, ale fakt jest faktem - tam to dopiero jest masakra.


Dokładnie tak jest u mnie niestety;/ Jak będe miał czas to wybiore się w plener i porobie fotki. Aha i mam pytanie gdzie można zgłosić takie bezkarne wywozy gruzu i śmieci?? Policja i gmina o tym wie i nic nie robi aby temu zapobiec.

W polsce wszystkie płazy są chronione, prócz żab zielonych (śmieszka, wodna, jeziorkowa) których okres ochronny trwa od 1.03 do 31.05.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-08-18, 18:08   

Hubert napisał/a:

Jako moderator tego działu proszę o nie zamieszczanie na forum postów mówiących o łapaniu czy przetrzymywaniu w niewoli zwierząt chronionych!


:brawo: i oto mi chodziło.
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-18, 18:57   

Kaef napisał/a:
W polsce wszystkie płazy są chronione, prócz żab zielonych (śmieszka, wodna, jeziorkowa) których okres ochronny trwa od 1.03 do 31.05


Nie, nie, to już jest nieaktualne! Wszystkie płazy i gady objęte są w Polsce całoroczną ochroną ścisłą.
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-08-18, 19:06   

Dzięki za uaktualnienie :D
 
 
Yahilles 
Przyjaciel forum
bez oczka wodnego



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 920
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-18, 21:18   

Hubert, wiesz może coś konkretnego i aktualnego na ten temat:
Cytat:
Sprawa hodowli gatunków krajawych jest dość skomplikowana. sam kiedyś chciałem mieć Salamadre plamistą i dość szczególowo informowałem się co do wymogów prawnych. Sprawa wygląda następująco zezwolenia na odłow z natury osoby prywatne raczej nie dostaną więc pozostaje pozyskanie osobników z poza terenu Polski. Na taki przywóz trzeba mieć zezwolenie Ministra Ochrony Środowiska. To nie jest aż takie straszne ale problem powstaje gdy dany gatunek się rozmnoży i wtedy takie samo zezwolenie jest wymagane od osoby która by chciała od nas kupić rozmożone przez nas zwierze. Taka procedura prawna skutecznie zniechęca nowych właścicieli. Nie jest wystarczające do hodowli to że kupimy zwierze urodzone w niewoli. Sprawa ma się zmienić ponieważ w planach ustwowych jest zapis o koncesjonowaniu hodowli i w takim przypadku wystarczy miec koncesje aby legalnie sprzedawać zwierzęta a nowi właściciele nie będą zobligowani do pozyskiwania innych zezwoleń. Pozdrawiam Piotr

?
To cytat odpowiedzi jaką uzyskałem na TCP.
_________________
Pozdrawiam

Amphibia
>> Moja strona <<
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-19, 06:44   

Yahilles napisał/a:
zezwolenia na odłow z natury osoby prywatne raczej nie dostaną

To prawda. Szansa jednak istnieje jeśli ktoś (tak jak np. ja) działa wspólnie z jednostką naukową typu uczelnia lub instytut i ma jej poparcie.

Yahilles napisał/a:
Na taki przywóz trzeba mieć zezwolenie Ministra Ochrony Środowiska

Tak, ale to wcale nie jest takie proste.

Co do reszty to zapewne coś jest na rzeczy, bo wiem, ze dyskusje trwają. O wiele jednak aktywniejsi od terrarystów są na tym polu ptakarze, którzy wzorem innych krajów, np. Czech domagają się wprowadzenia licencji na swobodny odłów i hodowlę chronionych gatunków ptaków śpiewających tj.: szczygieł, gil czy makolągwa.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny