wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Forma 178x126x56, jaka pompa, filtr i co więcej?
Autor Wiadomość
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-05, 18:43   Forma 178x126x56, jaka pompa, filtr i co więcej?

Forma 178x126x56, jaka pompa, filtr i co więcej?

Witam

To mój pierwszy post na tym forum, więc serdecznie pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Z dużym zainteresowaniem przeglądam posty tu zamieszczone. Jestem pełen podziwu dla Waszego zaangażowania w budowanie oraz rozbudowywanie posiadanych oczek wodnych.

Ostatnio podjąłem decyzję o założeniu oczka u siebie. Z racji małej wolnej przestrzeni kupiłem małą formę o wym. 178x126x56 i poj. 500l. Niektórzy z Was może się uśmiechną i pomyślą, że akwaria mają większe. Ja mogłem pozwolić sobie tylko na takie, w każdym bądź razie zamierzam je u siebie założyć.
Zamierzam przy tym oczku zrobić małą kaskadę (wodę z wylewającego się dzbana na wys. ok. 50cm od górnej krawędzi formy) oraz małą oświetloną fontannę. Nie zamierzam w oczku trzymać rybek.
To, czego jestem pewien na dzień dzisiejszy to to, że muszę zakupić pompę. Z tego, co mi powiedziano to powinna ona być o przepustowości co najmniej 2 x większej niż pojemność (czyli 1000 l/h). Powiedziano mi, że przy doborze pompy powinno się również uwzględnić średnicę jak i długość przewodów wodnych jak również wysokość na jaką zamierza się tłoczyć wodę do kaskady. Wszystko jest oczywiście logiczne, gdyż są to czynniki narzucające jakieś wymogi dla pompy. Niestety nie mam zielonego pojęcia jak to wszystko skalkulować.
Ponadto czy może to być pompa, którą należy chować na zimę do domu, czy też musi to być pompa przystosowana do pracy w niskich temperaturach?
Chciałbym aby do pompy tej można było podłączyć zarówno kaskadę jak i fontannę.
Chyba będzie mi również potrzebna lampa UV oraz oczywiście filtr.
Jeżeli tak to sądzę, że mógłbym jedno wyjście z pompy podłączyć do fontanny a drugie poprzez lampę UV do dzbana na kaskadzie. Nie wiem czy to prawidłowe rozwiązanie.
Nadmieniam, że przy kupnie kierowałbym się ceną i byłbym skłonny zakupić raczej urządzenia ze środkowej półki.
W miarę przeglądania stron z pompami, filtrami, napowietrzaczami, lampami oświetleniowymi oraz UV moja dezorientacja się coraz bardziej potęgowała, dlatego też bardzo proszę o sugestie co kupić. Czy moje plany są prawidłowe, czy też muszę je zweryfikować.

Czy pompa fontannowa PFN-1500 będzie odpowiednia? Można do niej dokupić dysze podświetlające fontannę, lecz nie wiem jaki filtr.

A może by zakupić cały komplet, np. taki -
FILTR + POMPA + LAMPA UV - AQUA SZUT - oczko wodne za 470zł
lub taki
BIO-FILTR + LAMPA UV 11 W + POMPA 3w1 OCZKO WODNE za 455zł

Pozdrawiam
Arek

P.S. Mini foto - link do mojej formy.
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-08-05, 18:57   

witam
Pompa myślę że jest dobra :good: może nawet za mocna. Co do filtru ,to najlepiej zrobić samemu ,a lampa uv nie jest przy takim oczku potrzebna. Filtra może wcale nie być ,wystarczą rośliny :)
PS. Jakieś 2 karasie mógłbyś mieć ,bo inaczej w oczku będą pływały larwy komara :)
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-05, 20:52   

@Pawlak
Też sądzę, że ta pompa jest zbyt dużej wydajności, ale dopiero do tego modelu można dokupić podświetlane dysze do fontanny.

Z racji, że nie mogę edytować swojeo postu, a linki do alledrogo nie działają, kilka szczegółów (cytowanych z aukcji) nt. podanych przeze mnie aukcji:

BIO-FILTR + LAMPA UV 11 W + POMPA 3w1 OCZKO WODNE (Aukcja 219449428) BIO-FILTR 3w1 (FILTR + POMPA + WĄŻ + WKŁADY FILTRUJĄCE)

W skład zestawu wchodzi :
- BioFiltr o pojemności 33L
- Lampa UV 11W
- Media filtracyjne - 4 rodzaje wkładów
- Pompa o wydajności 2000 L/h 30W H=3.0 m
- Kosz ochronny na pompę z filtrem
- Zestaw trzech dysz fontannowych
- Wąż karbowany (niezałamujący się) o długości 4 metrów
- Karta gwarancyjna (pisemna + paragon/faktura VAT)
Zestaw ten jest znakomitym, kompletnym rozwiązaniem dla większości stawów o pojemności do 10 000 litrów.


oraz druga aukcja
FILTR + POMPA + LAMPA UV - AQUA SZUT - oczko wodne (Aukcja 220308388)
W SKŁAD KOMPLETU WCHODZI :
- Filtr EXTREME 12
- Eliminator glonów (wbudowana lampa UV 9 W )
- Media filtracyjne - 5 wkładów
- Pompa ogrodowa PO 001 o wydajności 2000 L/h
- Wąż karbowany o długości 4 metrów.
- Karta gwarancyjna (pisemna+paragon/faktura VAT)

 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-08-05, 22:01   

myślę że ta druga będzie dobra :) jak będziesz miał taka filtrację na takie oczko to woda kryształ :P
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-08-05, 22:23   

witaj,
powiem tak ja uwazam ze te pompy sa za duze na twoje oczko, twoje ma 500 litrow a to jest do stawikow do 10 tysiecy litrow mala roznica,
powstrzymaj sie z kupnem i poczekaj na szefa <Arka> on ci doradzi jaka pompa bedzie ci potrzebna <chyba> :hehe:
poczytaj sobie tu troche o pompach ogolnie technika. co do filtra i lampy poczytaj forum miedzy innymi tu o filtrach a tu o pompach
acha no i temat byl wiec wystarczy go odswiezyc to tak na przyszlosc
pozdrawiam i zycze choroby zwanej oczkomaniactwem :hehe: :piwko:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-06, 00:09   

Przy oczku o pojemności 500 litrów i bez ryb niepotrzebna Ci jest lampa UV ani filtr :P Za 1/4 tych pieniędzy kup roślinek i wodę będziesz miał kryształ Lampę UV 11W to ja mam u siebie gdzie oczko mam 10 000l i ponad pięćdziesiąt ryb :hehe: Pompa taka 1000l/h będzie dobra , ale jak chcesz kaskadę i fontannę jednocześnie możesz kupić mocniejszą może być i ta 2000l/h :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-07, 09:37   

Witam ponownie

Czy wydajność pompy, którą wymieniłem w aukcji 220308388 - FILTR + POMPA + LAMPA UV - AQUA SZUT, o której @Pawlak pisze, że będzie woda jak kryształ, wystarczy ażeby obsłużyć moje oczko, w g załączonego rysunku?
Oczywiście, poczekam na @Arka, tak jak pisze @iwosek, lecz generalnie chodzi mi o prawidłowość schematu połączeń, który narysowałem.
Chciałbym móc załączać kaskadę i fontannę osobno (choć jeżeli będzie to generować większe koszty zakupu, to nie będę się przy tym upierał).
Nie wykluczam jednak zakupienia dwóch rybek w przyszłości, tak jak zalecał jeden z forumowiczów (aby komary nie miały u mnie raju do rozmnażania).
Czy schemat połączeń jest prawidłowy? Pytam, ponieważ w formie mam dwa małe "grzybki". Domyślam się, że służą one do prowadzenia przewodów wodnych.
Czy też lepiej nie robić dziur w formie i wyprowadzić przewody do brzegu formy (oczywiście kryjąc je dyskretnie)?
O schemat się pytam, gdyż nie wiem czy zakopać już formę, czy też poczekać na pompę.

Pzdr. Arek
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-07, 21:04   

Korekta do rysunku (doprowadzenie wody do filtra jest u góry, a nie na dole).
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-08, 01:19   

Co do rozdzielenia wody na filtr i fontannę to pompy maja regulowany trójnik. Im więcej dasz na filtr tym mniej pójdzie na fontannę.

Ten schemat jest prawidłowy przy zastosowaniu filtra ciśnieniowego, zwykły przelewowy nie poda wody do góry i musiałby stać na szczycie kaskady. Moim zdaniem pompa PFN 1500 (czyli pierwszy) wariant będzie dobra. Filtra bym na razie nie kupował, rośliny powinny załatwić sprawę.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-08, 05:53   

Cześć Arek

Dzięki za odpowiedź. A co, jeżeli będę chciał później dokupić 2 rybki. Jak podłączę filtr? Będę musiał odkopywać formę, aby poprowadzić przewody wodne, czy też są inne możliwości podłączenia filtra? Czy pompa PFN 1500, będzie dobra do rozbudowy, czy też będę musiał ją zmienić?

Pzdr.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-08, 17:41   

Możesz w przyszłości dać mały filterek typu aqua 2, ale lepiej zrobić to samemu - polecam strumyk obsadzony roślikami. Pompa powinna być wystarczająca.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Arkadiusz_r 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2007
Posty: 14
Wysłany: 2007-08-08, 20:56   

Hi

Czy biorąc pod uwagę fakt, że moje oczko będzie ulokowane w nasłonecznionym miejscu nie powinienem pomyśleć o lampie UV? Jeśli tak to powinienem ją chyba podłączyć pomiędzy pompą a kaskadą. Czy dobrze kombinuję?
Czy zakopując teraz formę, powinienem pociągnąć jakąś rurkę (myśląc przyszłościowo) od pompy poprzez dziurę w fontannie (te specjalne miejsce w formie, na rys., widać je też na fotce) nad powierzchnię formy?

Pzdr. Arek
Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz_r 2007-08-08, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-08-08, 21:10   

nie potrzebujesz lampy ,lepiej zasadź w oczku lilie ,będzie wyglądać lepiej niż z lampą :hehe:
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-08, 21:27   

Formy nie dziuraw, węże puść górą :P Co do lampy to pisałem Ci już wyżej ,ale jak bardzo chcesz to poczytaj TEN TEMAT tam masz wszystko opisane :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny