wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2011-01-24, 19:21
staw- 4 mln litrów-stawwegielnia
Autor Wiadomość
stawwegielnia
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 12
Wysłany: 2006-04-09, 22:54   staw- 4 mln litrów-stawwegielnia

witam serdecznie. wlasnie koncze budowe stawu o wymiarach 25m-80m przy sredniej glebokosci 180-200cm. w sumie okolo 4000 kubików wody. staw jest budowany w celach rekreacyjnych tzn. zeby dzieci sobie popływały ale oczywiscie jak zawsze w takich przypadkach przydalyby sie jakies stworzonka zeby ozywily zbiornik. Problem w tym ze kompletnie sie na tym nie znam a widze ze koledzy posiadaja tegie umysły wiec prosze o rade. jakie rybki, roslinki, co zrobic zeby komary mnie nie zjadly, czy dosypywac chemii itd. staw jest polozony w pieknym dziewiczym krajobrazie 100m od domu, w okolo las. woda oczywiscie gruntowa, teren bardzo podmokly. najpierw warstwa czarnej ziemi, pozniej troche żwiru a na koncu bialy piasek jak z morza. od czasu do czasu chcialbym połowic co nieco, ale nie chcialbym miec samych płotek czy gapiorków. co proponujecie? moze przy okazji jakies zółwie?
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2008-04-21, 20:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-09, 23:17   

Witaj,
Brzegi stawu jakie? Łagodnie opadające do dna czy strome, czy są zaplanowane miejsca dla roslin wodnych i strefy płytkiej. Jakieś podwodne wyspy dla roślin ?
Rośliny w tak dużym stawie to w zasadzie możesz sadzić wszystkie. Omijaj tylko jak największył łukiem trzcinę. Z roślin strefy płytkiej (od 10 cm do 50 cm) polecam oczeret jeziorny, pałki wszystkie odmiany, kosaćce zółte i syberyjskie (w wodzie do 10 cm), żabienieć, kaczeńce na samym skraju wody i brzegu (5cm głębokości). Więcej na ten temat TUTAJ

Natomiast do strefy toni wodnej grzybienie z grupy silnie rosnących (woda o głębokości 1m do 150cm). Więcej TUTAJ

Roślin powinno sie posadzić ok 5 szt na 1m² powierzchni stawu.

Z ryb wedkarskich do takiego stawu to ryby białe: płoć i karaś, karp, lin, dwie pierwsze jako pokarm dla szczupaka i okonia.
Zarybianie to raczej proponuję w porozumieniu z ichtiologiem. On będzie wiedzał co i w jakiej ilości.

Jeśli chcesz mieć rośliny to odpuść sobie wszelkie tołpygi i amury, nie dość że to ryby ciepłolubne, tak jak i karpie koi, to jeszcze zżerają rośliny wodne, jak krowa trawę, nigdy nie wiesz co im zasmakuje, a jak to się skończy, to biorą się za inną roslinkę i tak aż do ogołocenia stawu.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez Pawel Woynowski 2006-04-09, 23:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
botanik 
Początkujący



Dołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 37
Skąd: Sterogard gdański
Wysłany: 2006-04-09, 23:22   

O roślinach możesz poczytać w dziale rośliny wodne -tam znajdziesz wszystko.A co do ryb -no to nie wiem , bo jezeli mają się w nim kąpać ludzie?, to tak nie zabardzo,ale to już twoja decyzja. No ale jak chcesz ,to rybynp. karasie ,karpie-zraesztą poczytaj o tym w dziale o rybach tam znajdziesz wszystko
pozdrowienia :roll: :roll: :roll:
_________________
Pozdrowienia Sławek
pinussilvestris@wp.pl
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-10, 00:23   

Staw kąpielowy to nie oczko wodne, a z tak dużymi założeniami niewiele osób ma doświadczenie.
Myślę że od właściciela tej strony mógłbyś się wiele dowiedzieć:
http://www.stawy-kapielowe.com.pl/
http://www.stawy-kapielowe.com.pl/c.htm
http://www.stawy-kapielow...cina_ogrody.pdf
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-10, 09:18   

Ja bym tam wpuścił same dzikie formy. Wtedy możesz sobie połowić. Nigdy nie widziałem i nie słyszałem żeby w Polsce ktoś trzymał ryby ozdobne w takim stawie.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
stawwegielnia
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 12
Wysłany: 2006-04-10, 10:50   

dzieki za wszystkie podpowiedzi, wiedzialem ze na was mozna liczyc. jacek to nie maja byc ryby ozdobne, tylko tak jak mowi paweł- płoc, lin, okoń, moze szczupak albo jesiotr (genialne mieso z jesiotra). I nie chce zeby staw byl przepelniony rybami, tak jak mowilem staw rekreacyjny czyli takie male prywatne jeziorko. jesli chodzi o brzegi- tył jeziora to miejsce najgłębsze, teraz okolo 2.5metra, brzeg stromy okolo 45 stopni moze troche wiecej, boki podobnie, natomiast przód czyli wejscie do stawu jest oczywiscie bardzo łagodne. Głębokosc rosnie wraz odległoscia od brzegu, dno nie ma zadnych niespodzianek tzn klasycznie opada w dół
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-10, 13:18   

Możesz jeszcze z małych ryb ukleje wpuścić, a nad szczupakiem się zastanów, ja bym dał jeszcze leszcze - lubie te ryby :) podoba mi się ich charakterystyczna płetwa grzbietowa, podobnie jak w okoniach. Jesiotry możesz spokojnie hodować. Tylko ten szczupak, znajomy miał dwa szczupaki z ponad 50 uklejami i płociami w stawie, nie wiem jak duży ok 10m na 10m. Po 2 tygodniach w stawie pływały sobie same szczupaki, nic innego !!! Może źle powiem ale okonie nie polują "aż" tak jak szczupaki, bo wiem że w większym oczku okonie mogą żyć z innymi rybami roślinożernymi, może się myle, ale wiem to tylko z własnego doświadczenia. Może u ciebie będzie inaczej, masz duży staw, po zrobieniu odpowiednich stref i odpowiednim obsadzeniu tak się nie będzie działo.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
stawwegielnia
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 12
Wysłany: 2006-04-10, 13:37   

ja uwielbiam leszcze ale po co mają tyle ości :D
jesli chodzi o brzeg to rzeczywiscie jest stromy ale od frontu czyli na dlugosci 25m schodzi gładko jak pupa niemowlaka. nęci mnie ten jesiotr ale chyba na poczatek powrzucam ukleje, leszczyki, płotki moze okonie. powod jest oczywisty- boje sie głodnej wydry i tubylcow wyposazonych w agregat prądotwórczy, sami rozumiecie. Ladniejsze okazy to kwestia czasu.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-10, 13:40   

Tak to co napisałeś możesz wpuścić i poczekać rok, dwa aż się niektóre gatunki rozmnożą i później spuścić coś więcej, w sumie więcej nie trzeba, chyba że liny mogą być.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
mirek21 
Początkujący



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 30
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: 2006-04-10, 20:06   

Chciałbym cię przestrzec przed wprowadzaniem okonia do stawu, rośnie bardzo wolno, trafi się kilka sztuk trochę większych, reszta to chwast, sama drobnica ciągle głodny. Wyżre wszystko, ikrę innych gatunków ryb, narybek, będzie przeszkadzał w wędkowaniu.
Jednym słowem żadnego pożytku z tej ryby, prócz ładnego wyglądu, i smacznego mięsa

Pozdrawiam
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-10, 20:32   

mirek21 napisał/a:
Chciałbym cię przestrzec przed wprowadzaniem okonia do stawu, rośnie bardzo wolno, trafi się kilka sztuk trochę większych, reszta to chwast, sama drobnica ciągle głodny. Wyżre wszystko, ikrę innych gatunków ryb, narybek, będzie przeszkadzał w wędkowaniu.
Jednym słowem żadnego pożytku z tej ryby, prócz ładnego wyglądu, i smacznego mięsa
Pozdrawiam


Dokładnie, duże oknie żyją w jeziornych rowach na głębokościach rzedu 4 - 7 m. łapałem kiedyś takie na jeziorze Łańskim w starym korycie Łyny z 5 m na ...kawałki rosówek podawanych z dna, w stawie nie dochowasz sie takich sztuk.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-10, 21:06   

Więc zamiast okoni wpuść sobie liny i wtedy jeśli nie wpuścisz szczupaka i jesiotra nie będziesz miał drapieżników i wszystko w porzo :wink:
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-10, 22:08   Re: staw- 4 mln litrów.

stawwegielnia napisał/a:
ale oczywiscie jak zawsze w takich przypadkach przydalyby sie jakies stworzonka zeby ozywily zbiornik. Problem w tym ze kompletnie sie na tym nie znam a widze ze koledzy posiadaja tegie umysły wiec prosze o rade. jakie rybki, roslinki, co zrobic zeby komary mnie nie zjadly, czy dosypywac chemii itd. staw jest polozony w pieknym dziewiczym krajobrazie 100m od domu, w okolo las. woda oczywiscie gruntowa, teren bardzo podmokly. najpierw warstwa czarnej ziemi, pozniej troche żwiru a na koncu bialy piasek jak z morza. od czasu do czasu chcialbym połowic co nieco, ale nie chcialbym miec samych płotek czy gapiorków. co proponujecie? moze przy okazji jakies zółwie?


Rybki wpyszczaj jak już staw się ustabilizuje, rośliny rozrosną, i woda będzie czysta bez zmąceń. Wtedy możesz wpuścić płocie i karasie z karpiami i linami poczekaj jak będzie trochę osadów dennych karpie i liny lubią tam żerować z czasem poznasz szlaki ich wedrówek po znakach jakie będą wodoczna na powierzchni stawu. Będą to wyrżne slady bąblowąn, w trakcie rycia dna przez karpie i liny. Poza tym liny lubią żwerować pod liścmi grzybieni, zbierają tam ślimaczki i inne bezkegowce zyjące na sposdniej stronie liści. będzieśz wtedy słyszał charakterystyczne cmoknięcia linów.

Zabawę z żółwiami wodnymi sobie daruj, nie na nasze warunki klimatyczne, a żółwie błotne żyjące jescze w Polsce inny problem, są pod całkowitą ochroną gatunkową. Zaby same przyjdą. Zjawią się też zapewnie i kaczki krzyżówki, zakała małych oczek, starasznie brudzą na brzegach. Inne zwierzęta, takie jak ważki czy owady wodne również same znajdą drogę do stawu. Jednym słowem sielanka, taki staw. Byle nie przedobrzyć z obsadą ryb.

Chemię do utrzymania równowagi róneż sobie daruj, straszne ilości musiałbyś wylewać do stawu.

Zapomniałem o najważniejszym o pozwoleniach budowlanych, czy masz takowe. Nistety przy tak dużej powierzchni musisz mieć pozwolenie budowlane na staw. Inaczej mogą być duże problemy z urzędami.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
stawwegielnia
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 12
Wysłany: 2006-04-10, 22:38   

Paweł oczywiscie ze mam. Formalnosci zwiazane z budową stawu są o niebo gorsze od budowy np. domu. Mam warunki zabudowania, pozwolenia wodno-prawne i jeszcze kilka papierkow ktore trzymam w teczce a nie wiem po co w ogóle są.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-10, 22:45   

A chociażby po to. że jak sie sąsiad wkurzy na komary, niestety tych nie unikniesz, chyba że założysz hodowlę żab i będzie słał pisemka do odnośnych władz w typie "Uprzejmie donoszę...." To będziesz miał się czym bronić. Bo sąsiada nie będzie interesować, że staw na naturalnym podłożu poprawia warunki wodne w najbliższej okolicy. A głównie będzie to robił z zawiści, nie znasz Polaków?
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny