wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypuszczanie ryb do naturalnych zbiorników jest zabronione
Autor Wiadomość
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 11:26   Wypuszczanie ryb do naturalnych zbiorników jest zabronione

Cytat:
Te czarne, czyt.mniej wybarwione wynoszę do naturalnego stawu, który jest w mojej miejscowości.



Wypuszczanie do naturalnych zbiorników i cieków obcych rodzimej faunie i florze zwierząt i roślin, w tym wyhodowanych w oczkach czy akwariach jest niedopuszczalne i prawnie zabronione (art. 42 ust. 1 ustawy z dn. 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2001, Nr 99, poz. 1079; z późn. zm.). O ile osoba tak nieodpowiedzialnie postępująca ma w swoim oczku same karasie, to jeszcze pół biedy, ale jeśli są w nim również karpie koi, to narażamy ryby dzikie na śmiertelne niebezpieczeństwo. Od kilku lat bowiem ma miejsce bardzo szybkie rozprzestrzenianie się wirusa KHV (koi herpes virus), którego nosicielami są często właśnie karpie koi. W Izraelu, skąd przyszła infekcja w wyniku choroby zniknęły całe gospodarstwa karpiowe. Kiedyś przypadkiem wypuszczono sumika karłowatego i raka pręgowatego i widzimy co z tego wynikło. Apeluję o rozwagę.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2010-08-08, 23:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-13, 12:57   

Ja bym proponował przetrzymanie rybek, a po wybarwieniu możesz sprzedać je do zoologów (możesz jeszcze zarobić), ale nawet jeżeliby sprzedawca nie chciał za nie płacić to napewno lepsze oddanie ich za darmo niż wpuszczenie do stawu naturalnego.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 13:54   

Hubert napisał/a:
Od kilku lat bowiem ma miejsce bardzo szybkie rozprzestrzenianie się wirusa KHV (koi herpes virus), którego nosicielami są często właśnie karpie koi. W Izraelu, skąd przyszła infekcja w wyniku choroby zniknęły całe gospodarstwa karpiowe. Kiedyś przypadkiem wypuszczono sumika karłowatego i raka pręgowatego i widzimy co z tego wynikło. Apeluję o rozwagę.


A Izrael jest największym producentem i eksporterem karpia koi na Europę i ... Amerykę. Mam znajomego hurtownika w Kijowie na Ukrainie kóry jeszcze do niedawna jeździł po karpie Koi właśnie do Izraela. Obecnie sprowadza z Tajlandii, Ukraina zakazała importu tych ryb właśnie z Izraela.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 14:11   

Paweł napisał/a:
A Izrael jest największym producentem i eksporterem karpia koi na Europę i ... Amerykę


Pawle, dokładnie tak jest. W Izraelu karpie hodowlane, które zaraziły się KHV od koi i na odwrót miejscami wyginęły całkowicie. Ci hodowcy karpia towarowego w Polsce, którzy dodatkowo dorabiają sobie na handlu karpiem koi (utrzymując go w tym samym gospodarstwie, czy nawet stawie) ryzykują okrutnie, jako że ten ostatni - bezobjawowy nosiciel wirusa jest po prostu tykającą bombą.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-13, 14:50   

Co do tego Izraela, koi tam normalnie żyją w wodach???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 15:42   

Cytat:
Co do tego Izraela, koi tam normalnie żyją w wodach???



W wodach naturalnych chyba nie, ale z racji dogodnych warunków klimatycznych rozmnaża się je tam na potęgę, bez hipofizacji. Koncentracja produkcji karpi i karpi koi zgubiła tamtejszych hodowców, którzy w pogoni za zyskiem zatracili czujność i zaniedbali takie zasady hodowlane jak choćby kwarantannę.
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-13, 18:47   

Witam
Dzięki Hubercie za pouczenie, nie wiedziałem,że do wód naturalnych, w których żyją karasie nie można wypuszczać karasi. Na pewno nie zrobiłbym tego ze zwierzętami u nas nie występującymi w warunkach naturalnych. Sklepom zoologicznym część również upycham, lecz te w kolorze czarnym nikt nie chce. Cóż z nimi robić? Może są jakieś sposoby na antykoncepcję dla KARASIOWYCH chłopczyków??? :D
Pozdrawiam. andrzej

[ Dodano: 2006-02-13, 19:04 ]
Jacku
dzięki za ofertę, do Jasła troche za daleko. Znacznie bliżej mi do Niemiec, a tam jest w czym wybierać, tylko portfel trzeba mieć odpowiednio nabity.

Pawle
Dzięki za linka, znam tą strone i teraz skoro mówicie, że izraelskie karpie są zainfekowane to myślę że od nich warto kupić choćby dlatego, że mają z Tajlandi.

Pozdrawiam. andrzej :pa:
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-13, 19:08   

andrzej napisał/a:
Znacznie bliżej mi do Niemiec, a tam jest w czym wybierać, tylko portfel trzeba mieć odpowiednio nabity.

Gdzie kupujesz te ryby w niemczech??? Chodzi mi czy to jest sklep zoologiczny/ogrodniczy czy jakaś giełda???
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 22:11   

andrzej napisał/a:
WitamSklepom zoologicznym część również upycham, lecz te w kolorze czarnym nikt nie chce. Cóż z nimi robić?


One są na pewno koloru czarnego, a nie oliwkowego? Jak by były czarne to wydaję mi się że to ewenement, czarny karaś.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-13, 23:32   

andrzej napisał/a:
Dzięki Hubercie za pouczenie, nie wiedziałem,że do wód naturalnych, w których żyją karasie nie można wypuszczać karasi. Na pewno nie zrobiłbym tego ze zwierzętami u nas nie występującymi w warunkach naturalnych.

Andrzeju, bez urazy, ale wrzuciłem nowy temat w dziale "Ryby w oczku wodnym" o karasiach złocistych.
Zerknij tam i zobacz gdzie tkwi błąd wTwoim rozumowaniu. Tak niestety myśli większość właścicieli oczek. Robimy błąd w nazewnictwie i nie wiemy co mamy w oczku. Nie odróżnamy karasia złotego od złocistego, a jest jeszcze trzeci gatunek karaś srebrzysty, pierwszy i trzeci, to gatunki żyjące w naszych wodach, drugi niestety nie i żeby było ciekawiej to jest on mutacją karasia srebrzystego, a nie karsia złotego, jak by się mogło wydawać, który notabene jest najczęściej spotykanym karasiem w naszych wodach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-14, 17:25   

Z pewnością Pawle jest tak jak piszesz, wybacz lecz dla mnie karaś jest karaś i jego walory ozdobne są na pierwszym planie. Twoje opracowanie jest bardzo pouczające.

Co do miejsca zakupu rybek w Niemczech, są to duże sklepy zoologiczne lub ogrodnicze.

Pozdrawiam. andrzej :pa:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-15, 04:52   

andrzej napisał/a:
Z pewnością Pawle jest tak jak piszesz, wybacz lecz dla mnie karaś jest karaś i jego walory ozdobne są na pierwszym planie.

A na którym planie są u Ciebie ryby żyjace na wolności, mam to rozumieć tak, że skoro nie masz co z nimi zrobić, to nie ważne są skutki ich wypuszczenia na "wplność" byleś tylko Ty miał ładnie wybarwione ryby. Coś tu jest nie tak.
Skoro nie masz z nimi co zrobić to może zamiast je wypuszczać nakarm nimi okoliczne koty, jesli nie masz oczywiście własnego.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-15, 07:35   

andrzej, a do ile zoologów sprzedajesz te ryby???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-17, 20:50   

Podobie jak Ty Pawle, również jestem wedkarzem (w PZW od 1973 roku) i zależy mi na zdrowej populacji ryb w naszych jeziorach i rzekach.Nie mniej jednak, pewien jestem iż przeze mnie wyhodowane ryby są zdrowe i nie zagrażają faunie okolicznego stawu, który to nie ma połączenia z żadnym innym ciekiem. Wiem, że licha to argumentacja, ale nie miałbym sumienia karmić nimi cudzych kotów z którymi i tak nie mogę sobie dac rady. Czy zatem sprzedaż do sklepu zoologicznego eliminuje to zagrożenie..???

Pozdrawiam. andrzej
P.S. Przepraszam,że odpowiadam z takim opóźnieniem, lecz nie co dzień mam czas usiąść do komputera. :pa:
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-17, 20:55   

andrzej, wstarczy że rybka jest nosicielem. A z zoologami napewno coś wyeliminuje bo do zoologa przychodzą żeby kupić sobie rybe do oczka, a nie kupić i wypuścić do rzeki.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny