wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2007-07-06, 16:09
Duży staw z niebieską wodą--marzenie dreamON
Autor Wiadomość
dreamOn 
Nowy


Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 6
Wysłany: 2007-07-06, 02:09   Duży staw z niebieską wodą--marzenie dreamON

Witam. Jestem nową osobą na forum i liczę na kilka Waszych rad odnośnie zakładania stawu. Nie ukrywam, ze jestem w tej kwestii amatorem, ale plany mam ambitne.

Staw będzie duży - między 100 a 200 mkw. Dno ma łagodnie schodzić do jakichś 3-4 metrów głębokości. Nie zdecydowałem jeszcze czy do uszczelnienia użyć gliny czy siatkobetonu. Boję się że na miękkim gruncie całość mogła by się zapadać a beton popękać.

Zatem jeśli glina to w jakich ilościach? Nie wierzę, że powszechnie zalecane 30 cm wystarczy. Muszę tu nadmienić, że jestem leniwy i nie chcę się bawić w ewentualne osuszanie, uszczelnianie ani pogłębianie. Oczekuję , że staw przetrwa najbliższe 300 lat i będzie tak trwały jak zbiorniki naturalne.

Kolejna kwestia dotyczy kamyczków. Mój staw będzie ładniejszy niż wszystkie inne. :peace:
Wymyśliłem, że jego dno wysypię barwnymi kamyczkami tak aby woda przybrała kolor seledynowy bądź turkusowy. Kto widział Zielony Staw bądź krakowski Zakrzówek ten wie o czym mówię. Tylko jak uzyskać pożądany efekt? Jakich kamyczków użyć? Czy wapiennych?

Ostatnia sprawa to kosztorys. Na pewno na tak specjalistycznym forum jak to, jest Ktoś kto na oko potrafi ocenić ile to wszystko może kosztować. Tak z dokładnością do 2000zł. ;)
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2008-04-21, 19:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-07-06, 05:14   

Cytat:
Wymyśliłem, że jego dno wysypię barwnymi kamyczkami tak aby woda przybrała kolor seledynowy bądź turkusowy. Kto widział Zielony Staw bądź krakowski Zakrzówek ten wie o czym mówię. Tylko jak uzyskać pożądany efekt? Jakich kamyczków użyć? Czy wapiennych?


No wiem o czym Mówisz,kąpałem się tam kilka razy. Obawiam się że 3-4 metry będzie za mało dla Twojego zbiornika,na Zakrzówku o czystość wody dba przede wszystkim głębokość i wapień .

O roślinach bagiennych,liliach,grążelach możesz zapomnieć,będą rosły przęstki,wywłóczniki,moczarka

Poczytaj http://www.nurkomania.pl/nurkowisko_zakrzowek.htm
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-07-06, 06:30   

dreamOn napisał/a:
Tak z dokładnością do 2000zł.

Na początek to te dwa kółka powinny wystarczyc na wszelkie urzędowe formalności (projekty,operaty,mapki i zezwolenia)
Zdecydowanie taniej wyjdzie jakaś egzotyczna wycieczka na plażę dla nudystów. ;)
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-07-06, 07:32   

zapewne chodzi ci o taki kolorek :P http://www.opole.pl/miast...nc&col=3&pic=20
niestety muszę cię zmartwić kamykami takiego efektu nie osiągniesz a nawet jeśli tak to na bardzo krótki czas , bo przy tak wielkim i głębokim zbiorniku nigdy nie utrzymasz sterylnej czystości dna.
fotka którą zapodałem przedstawia stare wyrobisko w opolu gdzie był wydobywany margiel i tam woda ma rzeczywiście turkusowy kolor ale nikt tam nie wysypywał kolorowych kamieni :P według mnie twój pomysł jest pomysłem abstrakcyjnym :?
piszesz że jesteś laikiem i do tego niezbyt pracowitym ;) więc proponuję zacząć przygodę z oczkiem od standartu czyli folia w rozmiarze ok 3m x 5m x 1,5m
życzę powodzenia i sukcesów :good:
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-07-06, 08:49   

samuraj napisał/a:
więc proponuję zacząć przygodę z oczkiem od standartu czyli folia w rozmiarze ok 3m x 5m x 1,5m


Plus

:)
 
 
dreamOn 
Nowy


Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 6
Wysłany: 2007-07-06, 09:27   

To mój ideał. Błękitne jeziorko w Rudawach Janowickich. Powstało na skutek nie zrozumiałych dla mnie procesów chemicznych związanych z wydobyciem pirytu.
Chciałbym uzyskać choć trochę zbliżony efekt poprzez dobór odpowiedniego podłoża.
I tutaj liczę na kreatywność forumowiczów ;) :good:


Ernest napisał/a:
O roślinach bagiennych,liliach,grążelach możesz zapomnieć,będą rosły przęstki,wywłóczniki,moczarka

Ze względu na wapień?
samuraj napisał/a:
ale nikt tam nie wysypywał kolorowych kamieni według mnie twój pomysł jest pomysłem abstrakcyjnym

Chodziło mi raczej o wapienne dno ale teraz mam wątpliwości
…i nie przeczę, że charakteryzuje mnie umiejętność abstrakcyjnego myślenia :)
samuraj napisał/a:
piszesz że jesteś laikiem i do tego niezbyt pracowitym więc proponuję zacząć przygodę z oczkiem od standartu czyli folia w rozmiarze ok 3m x 5m x 1,5m

Nie mam zamiaru się rozdrabniać. Mam wielki plan założenia ‘prawdziwego' jeziorka, które będzie się wyróżniać przejrzystą wodą o żywym odcieniu a do tego będzie pięknie harmonizować z całym krajobrazem.
To co mnie drażni to małe, mętne zafoliowane kałuże przyozdobione tuzinem plastikowych detali takich jak psikawki, rurki, gałki, żabki, pływaki, lampki, figurki itd

Hepik, ta dziewczyna wygląda trochę na nieletnią ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-07-06, 12:40   

widze ze albo milosnik Rudaw albo sasiad,
W RUdawach Janowickich jest to spowodowane, tak jak napisales, pracami zwiazanymi z wydobywaniem pirytu,
jednak woda ma taki odcien ze wzgledu na mineraly jakie sa w niej zawarte,
mam obszerny artykpl o zabarwieniach wszystkich jeziorek, czym to jest spowodowane itp itd,
jak znajde to wrzuce, ale mozesz poszukac w necie, a jak nie no to pozostaje udac sie w Rudawy a tam dowiesz sie wszystkiego z tablic informacyjnych
jak juz napisali koledzy, kamyczkami tego nie osiagniesz,
pozdrawiam
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-06, 14:53   

wrzuc troche pirytu i po sprawie :hehe:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-07-06, 16:07   

dreamOn napisał/a:
Staw będzie duży - między 100 a 200 mkw. Dno ma łagodnie schodzić do jakichś 3-4 metrów głębokości. Nie zdecydowałem jeszcze czy do uszczelnienia użyć gliny czy siatkobetonu. Boję się że na miękkim gruncie całość mogła by się zapadać a beton popękać.

Zatem jeśli glina to w jakich ilościach? Nie wierzę, że powszechnie zalecane 30 cm wystarczy. Muszę tu nadmienić, że jestem leniwy i nie chcę się bawić w ewentualne osuszanie, uszczelnianie ani pogłębianie. Oczekuję , że staw przetrwa najbliższe 300 lat i będzie tak trwały jak zbiorniki naturalne.


Polecam bentonit (maty) - to w zasadzie jedyne dobre rozwiązanie na takie przedsięwzięcie.
Co do koloru to zapewne nie będzie go łatwo osiągnąć, ale do odważnych świat należy 8)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-07-06, 16:27   

Cosik w zasadniczy sposób wątek zmienił tytuł,pozbawaiając sensu wklejenie fotki. przeze mnie ;)
W takim razie może stanik tej pani domalować? :-D
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-07-06, 16:31   

Stary tytuł pozostał w opisie tematu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-07-06, 21:43   

dreamOn napisał/a:
Ktoś kto na oko potrafi ocenić ile to wszystko może kosztować.

Pierwszy koszt(urzędniczy) już podawałem-ok.2000-2500pln.
Kopanie-przy znalezieniu kopacza z sprzętem,ktory zgodzi sie na cenę od m sześciennego ,bo wolą od godziny-kubik to 6 pln.
Zakładając ,że stawik będzie miał 150 m kw i głębokość 3m daje 450 m3 razy 6 pln daje 2700 pln.
Plus ewentualne koszty pozbycia się tej wykopanej ziemi za pomocą ciężarówki.
Uszczelnienie-wprawdzie nie chcesz folii ale policzmy,bo to najtaniej- EPDM ( z tego budują całkiem potężne stawy kąpielowe(można znaleźć w necie realizacje)-900 m kw x 30 pln/m kw =27.000 pln
Maty bentonitowe plus dociskanie betonem chyba droższe jeszcze.
Bez filtra sie nie obędzie,Dzisiaj widziałem piaskowe w Castoramie -około 2400 pln(wydajność 14 m 3 /h
Teraz by trzeba doliczyć te kamienie niebieskie ale pojęcia nie mam ile toto może kosztować... ;)
Plus jakaś drobna kwota na rozkurz,w końcu robotnicy nie wielbłądy,pić coś muszą....
Całość trzeba zsumować i już w przybliżeniu mamy koszt .
Kiedy ruszasz?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-07-06, 21:50   

I rób to wszystko razy dwa i może ci starczy :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
meps 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 44
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-07-06, 22:58   

Drobna sprawa. Nie da się wykopać stawu 100 - 200 m2 o głębokości 3 - 4 m tak żeby brzegi opadały łagodnie.
 
 
zawieruch 
Początkujący



Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa- Mirów
  Wysłany: 2007-07-07, 14:18   

dreamOn napisał/a:
Mój staw będzie ładniejszy niż wszystkie inne.
Wymyśliłem, że jego dno wysypię barwnymi kamyczkami tak aby woda przybrała kolor seledynowy bądź turkusowy. Tylko jak uzyskać pożądany efekt? Jakich kamyczków użyć? Czy wapiennych?
Najskuteczniejszym sposobem :idea: uzyskania takiej wody będzie wsypanie do niej kilku wiader zieleni malachitowej
lub jakiegoś podobnego lekarstwa dla ryb (w tym wypadku będzie to "lekarstwo na ryby i wszelkie inne paskudztwo" :-( )
Co do wpływu takiej wody na rusałkę :oops: - zasięgnij rady lekarza lub farmaceuty.
Bo może właściwsza będzie beczka płynu do kąpieli "algi morskie"?
dreamOn napisał/a:
Ostatnia sprawa to kosztorys.
Najtaniej zaś wyjdzie duża beczka soli, lub dwie - jeśli ostałoby się jakieś życie w "morskim oczku".
A teraz poważnie;
Niebieska lub zielona barwa w przypadku PRZEJRZYSTEJ wody wynika z właściwości optycznych wody
i występuje w miejscach o dużej głębokości i czystości.
A więc nie kilka m. głębokości - ale kilkanaście i do tego prawie brak mikroorganizmów
oraz zawiesin organicznych bądź mineralnych.
W małym zbiorniku to prawie nieosiągalne.
Na upartego próbowałbym tak:
Potężne filtrowanie + ostrożne barwienie wody + barwne światła podwodne + na koniec kamyczki lub barwna folia.
:yess:
_________________
Z wodniackim życzeniem "POWODZENIA"
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny