wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2007-07-05, 01:01
Najlepszy sposób na glony
Autor Wiadomość
Daniel 
Nowy


Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 5
Skąd: Gorzów Wlkp
Wysłany: 2007-07-04, 20:44   Najlepszy sposób na glony

:yahoo: Moje oczko ma już 12 lat pojemność 11m3 przez te wszystkie lata przetestowałem większość metod filtracji wody i walki z glonami. W zależności od zastosowanej metody były lata że wygrywały glony były że wygrywała czysta woda jednak nigdy przez 10 lat nie wymieniałem wody tylko dolewałem to co odparowało lub gdzieś uciekło. W pierwszych 3 latach do póki oczko było młode z glonami nie było większych problemów stosowałem zwykły filtr z wkładem węglowym dostępny ogólnie w sklepach. W 4 roku nagromadzenie się składników pokarmowych których żaden sztuczny filtr nie jest w stanie wychwycić spowodował inwazje glonów nie świadomy popełnionego błędu rozbudowałem filtrowanie o jeszcze jeden kosztowny filtr bez żadnych skutków dwie pompy wodne po 7000 L/h. W 5 roku do tego wszystkiego dodałem jeszcze lampę UV i chemię na niewiele się to zdało. W 6 roku uderzyłem z chemią i z całą jej potęgą czyli wywaliłem kupę kasy w błoto zniszczyłem cały ekosystem oczka wzrost roślinności zahamował się o połowę delikatne rośliny wyginęły całkiem. W 7 roku zrezygnowałem z chemii na koszt walki wręcz , 2 pompy po 7000L/h dwa filtry o powierzchni filtrowania 2m zrobione z gąbki i geowłókniny kształtek PCF i filtra węglowego prałem regularnie co 2 dni przez całe lato (mordęga) nie pomogło. W 8 roku dałem sobie spokój ze wszystkim i zrobiłem filtr żwirowo korzenny efekt nie był natychmiastowy ale widoczny. W 9 roku przed filtrem żwirowo korzennym zrobiłem jeszcze mały odstojnik i zastosowałem pompę o wydajności 4000L/h odstojnik czyszczę dwa razy do roku filtru żwirowego nie ruszam późną zimą tylko wypalam i wycinam suche rośliny od 3 lat wodę mam prawie jak w basenie przy minimalnym nakładzie pracy i prawie zerowych kosztach . Polecam ten sprawdzony sposób wszystkim którzy mają problemy z glonami.
_________________
Daniel
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-07-04, 21:53   

Daniel to pokaż fotki swojego filtra,oczywiście jak możesz :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-07-04, 22:01   

Na pewno filtr glebowo korzeniowy to dobre rozwiązanie :good: choć po 12 latach wody w oczka i rozrośniętych roślinach ( za tyle lat chyba musiały urosnąć :hehe: ) ciężko żeby nie było w oczku równowagi biologicznej :roll: Zrób więcej fotek twojego oczka i filtra :) Bardzo dużo u Ciebie tych pomp :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2007-12-09, 15:15   

Dobrze, a może ktoś ma jakiś sposób na glony nitkowate?
Oczywiście bez nawijania i wyrzucania mechanicznie. :evil:
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-12-09, 16:56   

Ale wielkie karpie :-o Wrzuć jeszcze więcej fotek, oczko bardzo mi się podoba :good: tak trzymaj :good:
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-12-09, 18:59   

Super oczko,czysciutkie.podobna metoda sprawdza sie rowniez w akwarystyce/filtry hydroponiczne,oczyszczanie wody przez korzenie roslin doniczkowych/
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-12-09, 22:33   

Daniel, ostatni raz był na forum 2007-07-13 także będzie prawdopodobnie ciężko od niego uzyskać jakieś dodatkowe informację :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-12-10, 13:34   

Ja też nie narzekałem na jakość wody przez ten rok. Coprawda moje oczka ma dopiero ROK a nie 12 lat ale...woda była w sam raz. Nie lubie "sterylnych" oczek wodnych w których woda jest zbyt czysta. Lepiej pręzentują się zbiorniki wodne z naturalnie lkko "przybrudzoną" wodą. Wszystko wtedy wygląda naprawdę naturalnie. Ale kto jak woli. Niekiedy są też oczka symetryczne z idealną wodą z pięknie wybarwionymi karpiami koi i też to wygląda pięknie. W każdym razie ja jestem wyznawcą najsłynniejszej metody na tym forum: ROŚLINY, ROŚLINY a oprócz ROŚLIN-ROŚLINY :lol: . Podomież do nowych oczek warto dodać Trigger 3-no więc i ja go dodałem w odpowiednich proporcjach. Poza tym oczywiście ograniczona liczba rybek i pokarmu-tak aby "wciągneły" wszystko w max 5min. U mnie, do oczka nie jest podciągnięta sieć z prądem więc wszystko odbywa się za pośrednictwem natury. Oczywiście nie jestem przeciwnikiem filtrów ale tylko przypominam że u mnie w oczku ich nie ma. :yess:
Powodzenia z utrzymaniem czystości :pa:


Tak wygląda moje oczko i woda w nim 5 miesięcy po założeniu. Tak wygląda cały czas-nawet dziś ;) .
 
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-12-10, 13:38   

castleman napisał/a:
Dobrze, a może ktoś ma jakiś sposób na glony nitkowate?
Oczywiście bez nawijania i wyrzucania mechanicznie.


Nie ma nawet takiego środka który usuwa glony. Oczywiście są środki pomagające w walce z glonami nitkowatymi ale one tylko je....osłabiają...Jeżeli ich nie wyłowisz staną się one jedzonkiem dla kolejnej generacjii glonów. Także radze wziąć kijek w garść (bez skojarzeń :evil: ) i kręcić, kręcić..... aż glonów nie będzie :piwko:
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-12-10, 15:31   

Zauwazyłem u siebie pewne zjawisko,jak była inwazja glonów nitkowatych,to woda stała się krystalicznie czysta.Pochłaniają z wody substancje odzywcze i nie starcza ich dla glonów planktonowych?To moze warto tolerowac je w oczku i tylko usuwac nadmiar,zwłaszcza w zbiornikach z małą obsadą roslinną.moim zdaniem nie są takie paskudne,na pewno lepsze niz zielona woda,
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-12-10, 15:50   

wojtas, Też jestem takiego zdania, ale niektórzy czasem wolą poprostu mieć oczko bez problemów. Owszem takie glony mogą być bardzo atrakcyjne pod warunkiem że ich inwazja nie obejmie całego oka. Taka zupka nie wygląda zbyt ładnie... Ale za to jak artystycznie :P
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-12-10, 16:03   

to normalne- albo glony nitkowate, albo planktonowe i zielona woda. Zwykle w oczkach z nitkowatymi woda jest czysta, lecz niestety męczą one inne rośliny, głównie podwodne. Przy inwazji nitkowatych często kompletnie gina takie rośliny jak wywłócznik,,zdrojek, osoka, rdestnice, crassula, a nawet moczarka czy rogatek.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-12-10, 18:07   

AurorA napisał/a:
Przy inwazji nitkowatych często kompletnie gina takie rośliny jak wywłócznik,,zdrojek, osoka, rdestnice, crassula, a nawet moczarka czy rogatek
Też się z tym zgadzam :P Jak oblepią takiego wywłócznika to marnieje :-( a żeby je z niego zebrać to przeważnie kończy się usunięciem ich razem z wywłócznikiem :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-12-11, 12:50   

Oczywiscie,w typowych oczkach roslinnych nitkowate nie są zbyt poządane,ale w zbiornikach typu koi+lile wodne na pewno nie zaszkodzą.
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-12-11, 20:56   

Ja tam nigdy nie gościłem glonów nitkowatych w swoim oczku ale za to wujek miał ich inwazje... Na początku mówił że je zostawi bo są fajnym uzupełniem roślinności w oczku, ale potem musiał spędzić caaaały dzień usuwając te uzupełnienie. Glon jak glon-trzeba go pilnować :?
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny