wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kryjówki dla zwierząt
Autor Wiadomość
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-06-26, 18:55   Kryjówki dla zwierząt

Dzięki różnego rodzaju kryjówkom w postaci np. sterty kamieni, pniaków możemy stworzyć zwierzętom schronienie. Zwierzęta, które do nas przybędą i natrafia na odpowiednie dla siebie warunki moga już u nas zostać i sie z czasem rozmnożyć ;) .
Płazy wybierają zazwyczaj kryjówki połozone w cieniu natomiast jaszczurki w nasłonecznionych miejscach - umozliwiające im branie kąpieli słonecznych ;) . Bardzo często w ogrodach nie ma takich kryjówek, a trawa jest bardzo krótko przycięta i nie daje możliwości schronienia.

U mnie z tego rodzaju kryjówek korzystaja między innymi; traszki, żaby, jaszczurki.

A o to kilka fotek:
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-26, 19:06   

Mam truskawki posadzone na czarnej włokminie i tam spotykam grzejące się jaszczurki
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2007-06-27, 09:23   

Napewno jaszczurki by sie nie obraziły jakby miały odpowiednie kryjówki zwłaszcza takie, w których mogłyby przetrwać zime.

Płazy jako zwierzęta bardziej związane ze środowiskie wodnym, wybierają miejsca bardziej wilgotne. Często również są aktywne przy wiekszej wilgotnośc,i a swoje kryjówki opuszczają po deszczu i nocą. Jedynie rupuchy zielone, paskówki i grzebiuszki wolą suche tereny, ale i tak przeważnie dzień spędzaja w ukryciu.

 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-27, 11:10   

elfikp napisał/a:
zięki różnego rodzaju kryjówkom w postaci np. sterty kamieni, pniaków możemy stworzyć zwierzętom schronienie. Zwierzęta, które do nas przybędą i natrafia na odpowiednie dla siebie warunki moga już u nas zostać i sie z czasem rozmnożyć


Bardzo dobry pomysł. U mnie na działce mam taką dziką część, którą czasem odwiedzają ją zwinki.
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2008-04-02, 19:11   

Ja zrobiłem jaszczurczy pagórek, ale jaszczurek nie ma i nie będzie, bo w pobliżu po prostu wyginęły. jedyne to w odległości 2-3 km maja siedlisko, ale to za daleko.

Zdjęcia były robione właściwie to w zimie i nie widać roślinności. W tym roku będę najprawdopodobniej likwidował ten pagórek, bo i tak nic tam nie mieszka oprócz ropuchy, która i tak mnie opuszcza, a w ogóle to nie wygląda to ciekawie :? No chyba, ze latem, bo maki tam nawet kwitną. ;)
Na miejscu tego zrobię może łąkę dla żab.
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-04-02, 19:40   

kuba123 napisał/a:
a w ogóle to nie wygląda to ciekawie :?


Kuba zostaw ,może się zjawią .Ja bym tego nie rozbierał ,zawsze coś innego koło oczka :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2008-04-02, 19:47   

Niedługo przyjdzie kolejna porcja otoczaków tym razem większych i dosypie tego trochę, ale nie wiem czemu to będzie służyło, bo przecież w tych łąkach i polach to chyba nic nie ma. Ledwo ropuchy i tyle. Może jakaś zabłąkana jaszczurka przyjdzie z pobliskich łąk i pól. mam zamiar po tych kamieniach puścić taki bluszcz co pnie sie po murach i ma takie przyssawki, ale nie pamiętam nazwy :? ? Właściwie to to juz jest tam puszczone i w ciągu lata miało spore przyrosty. jak ta roslina to całe zarośnie to może będzie ciekawie.
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-02, 22:28   

Jak dla mnie zostawił bym to miejsce i dosadził jak mówisz kilka roślin.Po czasie na pewno zjawią się jakieś zwierzątka.Zwróc uwagę,że w naturze przy powalonych konarach drzew itp.dopiero po jakimś czasie zaczyna się życie.
 
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2008-04-03, 13:18   

Pierwsi mieszkańcy to owady. Bardzo licznie występują pająki, ale nie znam ich nazwy. Dosadzę tam jakieś krzewy. Doradźcie jakie gatunki roślin pasowałyby tam i odpowiadałyby zwierzętom.
oto małe oczko znajdujące się na tym pagórku jaszczurczym:


W tym małym zbiorniku licznie występują oczliki. Nie jest to na razie ładne, ale niedługo zasadzę tam pełno roslin i może cos urośnie.
Mam zamiar zrobić bagienko dla żab, ale nie wiem czy będą chciały tam siedzieć. Co o tym pomyśle sądzicie. Działka ma pół hektary, więc możliwości są duże.
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-04-03, 16:20   

kuba123 napisał/a:
Doradźcie jakie gatunki roślin pasowałyby tam i odpowiadałyby zwierzętom.


Pasowały by tam wrzośce ,kilka gatunków.Krwisty kwitnie wiosną natomiast wrzosiec rozpierzchły,bagienny,pospolity i watsona kwitną od czerwca do sierpnia.Ladnie wyglądają sadzone po kilka krzewów koło siebie :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-04-03, 20:34   

Witam serdecznie!
Zanim zadam pytanie, zwrócę się do Kuby z prośbą - nie likwiduj tego jaszczurowego pagórka. Moja działka przydomowa ma pow. 30 arów, mam dwa takie "kamieniska" i bardzo lubię obserwować jak jaszczurki się wygrzewają na kamieniach, a w ubiegłym roku nawet padalce widywałem. Daj trochę czasu naturze, a ona sama zasiedli to miejsce. Gdybyś mieszkał bliżej, podesłałbym Ci jakąś parkę :yahoo:
Wracając do pytania, wiąże się ono z tematem "oczko bez ryb", chodzi mi oto, czy w takim oczku maja szansę na rozwój rozwielitki, zakładając, że zamieszkuje je spora ilość płazów?
Wyczytałem, że rozwielitki mają duży wpływ na klarowność wody.

pozdrawiam andrzej :pa:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-03, 21:08   

andrzej napisał/a:
Wracając do pytania, wiąże się ono z tematem "oczko bez ryb", chodzi mi oto, czy w takim oczku maja szansę na rozwój rozwielitki, zakładając, że zamieszkuje je spora ilość płazów?
Wyczytałem, że rozwielitki mają duży wpływ na klarowność wody.


tak obserwuje w naturalnych małych śródpolnych oczkach z płazami bez ryb dużo rozwielitek i oczlików.

A odnośnie jaszczurowego pagórka to mi sie podoba :good:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kuba123 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 716
Skąd: okolice Wieliczki
Wysłany: 2008-04-03, 21:10   

Przekonaliście mnie - zostawię ten pagórek :) łąki są wszędzie wokoło, więc nie ma sensu robienie na miejscu pagórka następnej ;)
Płazy i ich kijanki nie zjadają oczlików.
Prawo tak mnie ogranicza, ze nie mogę sam zasiedlić tego pagórka niestety. Poczekam to może chociaż zjawi się kilka ropuch. Moja działka to jedna wielka murawa. Trawnik nisko strzyżony i to chyba byłoby dobre miejsce dla jaszczurek - tak czytałem.
Chętnie przywiózłbym sobie jaszczurki z "psiej górki" tam budują teraz centrum sportu i biedne jaszczurki nie mają się gdzie podziać :? Niestety prawo na to nie pozwala.
_________________
Mój album zdjęć Oczko wodne
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-04-03, 21:21   

kuba123, to jak wiesz że gdzieś będzie niszczone naturalne środowisko jaszczurek i będą one skazane na niechybną śmierć to po prostu uratuj kilka sztuk i przenieś je w miejsce gdzie się będą czuły dobrze Myślę że w tym wypadku prawo uznałoby znikomą szkodliwość społeczną czynu i odstąpiłoby od wymierzania kary :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-04-03, 21:23   

kuba123 napisał/a:
Chętnie przywiózłbym sobie jaszczurki z "psiej górki" tam budują teraz centrum sportu i biedne jaszczurki nie mają się gdzie podziać :? Niestety prawo na to nie pozwala.


Kuba nie zastanawiaj się nad niczym,jeżeli budujący łamią prawo :dupa: ,to Ty też złam prawo w dobrej mierze :yess:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny