wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopanie oczka - samodzielnie?
Autor Wiadomość
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-06-20, 00:20   Kopanie oczka - samodzielnie?

Oczko o powierzchni ok 30 m2. Max glebokosc ok 1-1.2m.
Koparka mi za bardzo nie pasuje , ze wzgledu na dojazd i ewentualne "zniszczenia" ogrodu.

Ile czasu waszym zdaniem zajmie wykopanie samodzielne takiego wykopu pod oczko?

Nigdy nie kopalem takiej dziury w ziemi , ale obstawiam ok 100 roboczogodzin.
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-20, 16:31   

Lukasz
"ziemiokopanie" to nie jest najlzejsza praca. Wykopanie tego oczka , zajmie Ci sporo czasu i wysilku, ale:
1. Koparka jest bardzo niedokladna. Bedziesz mial duzo do poprawiania. Nie mowiac o polkach. Domyslam sie ze bedziesz budowal oczko naturalistyczne (zdaje sie ze tylko ja na tym forum mam oczko regularne). Czyli ksztalt nerki, polki, strefy, itd. Koparka sprawdza sie podczas duzych wykopow. A i tak pozniej trzeba sporo sie napracowac, przy "tunningu" wykopu.
Jesli bedziesz sam kopal, to precyzyjnie sciagniesz warstwy ziemi i wyprofilujesz ksztalt oka.
2. Co z urobkiem? Jesli nie wywozisz, to juz teraz zastanow sie co bedziesz robil z urobkiem.
Ja wydlubalem 11m3 ziemi, i przez to polowa powierzchni ogrodu (ogrod za domem to 24m dl i 16 m szer) podniosla mi sie o 30cm. Pozniej doszlo jeszcze budowanie murkow oporowych. Dlatego juz teraz zaplanuj co bedziesz robil z ta ziemia. Moze wszystko na jedna kupke, i wtedy kaskada ze skalniakiem? A moze podniesiesz teren wokol oczka? W ten sposob mniej sie nakopiesz, ale przeciez waly tez trzeba wzmacniac. Zaplanuj to z gory, zebys nie mial pozniej problemow tego typu. I tutaj wlasnie masz przewage nad koparka. Kazda taczke dowieziesz w kazdy kat ogrodka. Koparka zrzuci Ci wszystko na jedna kupe.
3. Wspomniane przez Ciebie zniszczenia w ogrodzie
4. Powody filozoficzno-towarzyskie :-) Podczas kopania sadzawki, mialem mase czasu aby porozmawiac ze soba na rozne tematym, pozalatwiac i zaplanowac wiele spraw, przemyslec pewne problemy, a jak wypilem piwo czy dwa to i nawet fajnie mi bylo we wlasnym towarzystwie :piwko:
5. Nie wiem czy dla Ciebie to istotne, ale podczas budowy oka, i ogrodu schudlem ze 4kg, i czulem sie rewelacyjnie :-D
6. Koszty. Jedyne co potrzebujesz, to lopata, szpadel, moze kliof i taczka. Dodatkowo pewnie nakopiesz sporo kamienia, ktory przyda Ci sie podczas budowy oka.

Co do ilosci czasu, to oceniam ze przy odpowiednich warunkach, powinienes uwinac sie we 2 tygodnie na wykopanie i "wykonczenie dolka". O ile nie dojda problemy typu glazy, grube korzenie, itd.
Pozdrawiam
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-20, 17:22   

Łukasz75 napisał/a:
Oczko o powierzchni ok 30 m2. Max glebokosc ok 1-1.2m.

prawie dokładnie to samo przerabiałem, ale jeszcze z załadunkiem na Tatrę (trzeba było wbiec po podeście taczką). Dwóch ludzi, 3 dni po ok 8 godzin (w tym uklepywanie ziemi by jak najwięcej weszło, kierowca wielkie oczy zrobił jak pierwszy raz zabierał samochód). Ale jeden to artysta kopania, rzucał ziemię za siebie wprost na taczkę, nawet z głębokości 1,2 m. Dla amatora dużo dłużej.
:piwko: Bajbas
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2007-06-22, 23:22   

Również prawie dokładnie to samo mam za sobą :D też ok 30m2 z tym że 1,5 głębokości....troche się namachałem biorąc pod uwage że rok temu wyglądałem jak skóra i kości :P zajeło mi to jakieś 2 tygodnie.

Ogólnie jestem zadowolony że zrobiłem oczko w 100% samemu
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-30, 23:37   

puchalsw napisał/a:
Ja wydlubalem 11m3 ziemi, i przez to polowa powierzchni ogrodu (ogrod za domem to 24m dl i 16 m szer) podniosla mi sie o 30cm
Trochę przesadziłeś z tymi 30 cm :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-06-30, 23:44   

JAREK G napisał/a:
puchalsw napisał/a:
Ja wydlubalem 11m3 ziemi, i przez to polowa powierzchni ogrodu (ogrod za domem to 24m dl i 16 m szer) podniosla mi sie o 30cm
Trochę przesadziłeś z tymi 30 cm

no raczej, z prostego dzialania matematycznego wychodzi jak byk 3 cm a nie 30 cm
ilosc ziemi w metrach 3 podzielic przec pole powierzchni ogrodu :evil:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-02, 21:55   

Masz racje z tym dzialaniem arytmetycznym. Zapomnialem dodac, ze pod patio tez trzeba bylo wybierac hums az do piachu, pod chodnik tez, pozniej doszla jeszcze warstwa ziemi ogrodowej, i 40 workow kompostu. I jakos tak mi sie to wszystko podnioslo :?
A ze nie zmyslam to mozesz zobaczyc na tych zdjeciach (ale to juz troche OFF TOPIC):
Teren dziewiczy, bez zadnych "dziur"

Wykopy rozpoczete

Tutaj widac roznice poziomow:

Pozdrawiam
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-07-02, 22:07   

nie zebym co nie wierzyl, ale matematyka nie klamie, a i ziemia sie nie rownomiernie rozklada no i nie jest tak zbita, -> znaczy jest luzna i zajmuje wiecej miejsca,
pozdr :piwko:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
koj
Nowy


Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 2
Wysłany: 2007-07-31, 20:33   

zamierzam kopac takie oczkowodne w okolicach wieliczki ,,z tym ze ma byc ogromne ,,,dlugosci z 30 metrow szerokosc 40 ,wiem ze dam rade bo za malolata kopalem rowy,folie sobie kupie tylko mam problem z tym filtrem przydalby sie taki ogromny beczkowy ale niemam tyle kaski ,sam potrzebuje zrobic ,prosze o kontakt osoby z okolic i krakowa ,gg 7832706
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-07-31, 20:45   

Koj będziesz to kopał ręcznie :-o ,przy wymiarach 30mx40m i średniej głębokości 1metr Masz 1200m3 odkrywki ;) .Taczka to się zapali :P
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2007-07-31, 22:10   

30x40m :-o łojezuu toszto większe od mojej działki, nie wiem czy łopatą w 5 lat się wyrobisz. Chyba że będziesz miał jeszcze 10 sprawnych pomocników to może w rok dacie radę :P
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-08-01, 11:16   

koj życzę powodzenia w kopaniu :P ja jak mam kopać dołek na kompost to już mnie to przeraża a ty chcesz taki ogromny teren rozkopać ;) ,ale po ukończeniu to muskulaturę będziesz miał większą od Michał1 :hehe:
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
koj
Nowy


Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 2
Wysłany: 2007-08-01, 12:50   

ma byc takie duże ponieważ będzie łączyć czy tez dzielic ;) dwie działki rodzinne ,na początku może pomoże koparka ,jesli nie to rozkladam te wykopki tak do zimy ,pozniej moze zmienic sie jeszcze koncepcja i na nastepne lato moze wylozy sie folią i roslinami ,"poki co plastik forma w domu" ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-08-01, 13:06   

ja jak kopalem swoje pierwsze oczko 3 tys litrow, skonczylem w 6 godzin,
koj mialby kopac 1200litrow co by wychodzilo ze gdyby pracowal codziennie po 6 godzin i wtym czasie obrobil powiedzmy tak jak ja 3 m3 to kopac musialby nieprzerwalnie przez 400 dni, do tego musimy doliczyc gdzie zmagazynuje 1200m3 ziemi, w przyblizeniu mialo by to wielkosc prostopadloscianu o wymiarach 20x30 h 2 metry tak wiec koj moglby sobie zrobic za... extra skalniak i jeszcze pare takich tam,
koj kop takie oczko to moze bedziemy mieli nowego pudziana, tylko nie zapomnij sie ochlodzic :piwko:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-01, 15:15   

iwosek napisał/a:
koj mialby kopac 1200litrow

1 200 000 litrów :hehe:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny