wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jak zacienić oczko wodne?
Autor Wiadomość
sielo 
Początkujący


Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 10
Wysłany: 2007-06-16, 20:53   jak zacienić oczko wodne?

Oczko wodne w moim ogrodzie jest planowane od strony południowej. Proszę tęgie głowy o pomoc. Jakie wyższe rośliny/drzewka zasadzić, by oczko miało choć trochę cienia? To wąska działka i nieduże oczko.
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-06-16, 21:20   

Moje jest również wystawione na działanie promieni słonecznych prawie cały dzień ,dzięki roslinności nie mam większych problemów z zachowaniem równowagi ,wodę mam czysta praktycznie nie mam problemów z glonami .Fotka przedstawia większość roślin które skutecznie redukują promienie słoneczne .

Na początek proponuję trawy np.miskant cukrowy .zebrinus czy chinski .Fotka była robiona wiosną
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-16, 22:43   

Marian
Jak Ci juka ogrodowa zimuje? No bo to jest juka, ta na szczycie, tak?
Mi pomarzly, ale byly w pojemnikach.
Wojtas
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-06-16, 23:23   

[quote="puchalsw"]
Jak Ci juka ogrodowa zimuje? No bo to jest juka, ta na szczycie, tak?
Mi pomarzly, ale byly w pojemnikach. [/quote

Wszystkie juki ogrodowe rosną w gruncie mam ich dosyć sporo nigdy nie miałem z nimi problemów nawet w bardzo mrozne zimy .Nigdy ich nie okrywam .W pojemniku mogly przemarznąć .ponieważ ich uklad korzeniowy sięga gleboko w ziemię i jest dostatecznie chroniony ,a w doniczce wiadomo ..
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-17, 00:07   

Ponieważ post jest w roślinach wodnych myślę że o takie rośliny chodzi.

Najlepiej ocieniają rośliny pływające (hiacynt, żabiściek, pistia, salwinia) i te o pływających liściach czyli lilie wodne.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
sielo 
Początkujący


Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 10
Wysłany: 2007-06-17, 06:55   

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. A co myślicie o posadzeniu małej wierzby płaczącej?
Bardzo ładne oczko na zdjęciu.
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-06-18, 07:15   

sielo napisał/a:
A co myślicie o posadzeniu małej wierzby płaczącej?


Wierzba płacząca wygląda ładnie nad stawem. Ale ma bardzo duże przyrosty więc lepiej ją sadzić w pewnym oddaleniu.

No i dla mnie odpada nad oczko bo wciąż sypie liśćmi i całymi gałązkami które jak to w wierzbach są bardzo kruche. Byle kot może ich sporo nałamać.

Ja mam wierzbę 4 lata, ma ok. 8m wysokości i bardzo ładnie zasłoniła mi podwórze od ulicy. Ale zajęła też już część parkingu :-D i chyba niedługo trzeba będzie ją ciąć.
_________________
Pozdrowienia
--KM
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 09:15   

Krzysm
Masz racje z ta wierzba. To piekne drzewo, i jak najbardziej Wstawowe" w swoim styly, ale niesie ze soba wiele klopotow.
Oprocz wspomnianych lisci, trzeba pakietac o korzeniach. Korzenie wierzby krusza betonowe elementy systemow irygacyjnych, byle by tylko dostac sie do wilgoci. Tak wiec folia oczka nie bedzie dla niej przeszkoda.
A tak przy okazji. Wlasciciel dzialki za naszym plotem trzy lata temu rownal teren spychaczem, pozniej bronowal. Stwierdzil ze zalozy lake, a za pare lat pobuduje tam corke). Podczas prac ziemnych, zaoral miedzy innymi krzak wierzby (tak ze 2 metry wysokosci), to pozniej zabronowal, i ubytki uzupelnil ziemia z wykopu (mial tam niezla dziure)
Dzisiaj w tym miejscu rosnie 2 metrowa gesta wierzba... 3 lata po takim holokalscie
Chyba tylko bambus jest bardziej zywotny od wierzby
Pozdrawiam
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
rispetto 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 77
Skąd: Okolice Gdańska
Wysłany: 2007-06-18, 09:54   

puchalsw napisał/a:
Krzysm
Masz racje z ta wierzba. To piekne drzewo, i jak najbardziej Wstawowe" w swoim styly, ale niesie ze soba wiele klopotow.
Oprocz wspomnianych lisci, trzeba pakietac o korzeniach. Korzenie wierzby krusza betonowe elementy systemow irygacyjnych, byle by tylko dostac sie do wilgoci. Tak wiec folia oczka nie bedzie dla niej przeszkoda.
A tak przy okazji. Wlasciciel dzialki za naszym plotem trzy lata temu rownal teren spychaczem, pozniej bronowal. Stwierdzil ze zalozy lake, a za pare lat pobuduje tam corke). Podczas prac ziemnych, zaoral miedzy innymi krzak wierzby (tak ze 2 metry wysokosci), to pozniej zabronowal, i ubytki uzupelnil ziemia z wykopu (mial tam niezla dziure)
Dzisiaj w tym miejscu rosnie 2 metrowa gesta wierzba... 3 lata po takim holokalscie
Chyba tylko bambus jest bardziej zywotny od wierzby
Pozdrawiam

W zeszłym roku ściąłem u siebie gałęzie wierzby i po jakims miesiącu (leżały na stercie) użyłem ich do podparcia groszku pachnącego. Po paru dniach wierzba wypuściła listki i ukorzeniła się. Na jesieni już nie dało sięjej wyrwać ręką i musiałem ją usuwać łopatą, więc ja także zalecam dużo ostrożności z wierzbą przy oczku
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-18, 11:49   

Nad moim okiem rośnie wierzba i nie widzę żadnego problemu, mój gatunek ma gałązki elastyczne więc nie łamią się a liście żaden problem jesienią przykrywam ją siatką i po problemie.
 
 
sielo 
Początkujący


Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 10
Wysłany: 2007-06-18, 18:09   

Dzięki za ostrzeżenia. Jesteście kochani. Chyba zrezygnuję. Do listy "niezniszczalnych" - wierzba, bambus, dołączam jeszcze sumaka. Musiałam niszczyć każdy korzonek randapem.
Ciekawe jaki gatunek wierzby ma Roman?
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-18, 18:42   

Moja wierzba jest o elastycznych długich zwisających gałązkach jak kupowałem to sprzedawca coś wspominał że Chopinowska ale ja nieznam się na gatunkach, wiem że są kruche i elastyczne gałązki. Kruche mają sztywniejsze i krótkie galązki a moje gdyby nie przecinanie rosną i opadają aż do ziemi, zwykła wierzba płacząca, ma taki żółtawy odcień.
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-18, 22:37   

Bambus jest super ale trzeba wkopac przegrde naokolo korzeni. Moj niestety regularnie wymarza i odbija w czerwcu, Juz nie mam do niego sily.
Do "czarnej listy" dodaj jeszcze dzika roze i winobluszcz. Wszystko to piekne rosliny (mam je u siebie) ale wymagaja pilnowania. Inaczej zaglusza wszystko naokolo. Najlepiej juz na etapie sadzenia wyznaczc im strefe 50 cm wokol korzeni i wkopac jakas przegrode.
Jesli potrzebujesz szybko rosnacego krzewu to zainteresuj sie perukowcem (niestety liscie okadaja na zime) sosnica (szybko rosnacy iglak), swierkiem (szybki gatunek, nie karlowaty), rozaneczniki (nie gubia lisci, korzenie sa plytkie, jedynie wkiaty po przekwitnieciu stwazaja maly problem)
Ale jak nie chcesz czuc sie skrepowany to jedz z ta wierzba. Kup tylko u Admina siatke oslaniajaca na oczko. Na pewno wierzba, kasztan, i jarzab szybko ocienia Ci oko

Powodzenia
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-19, 05:45   

puchalsw napisał/a:
Ale jak nie chcesz czuc sie skrepowany to jedz z ta wierzba. Kup tylko u Admina siatke oslaniajaca na oczko. Na pewno wierzba, kasztan, i jarzab szybko ocienia Ci oko

Powodzenia


po co na oko skuteczniej jest założyć jesienią siatkę na wierzbę
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-06-19, 07:27   

Roman napisał/a:
skuteczniej jest założyć jesienią siatkę na wierzbę

Na mojej wierzbie płaczącej musiałbym mieć siatkę od wiosny do później jesieni bo cały czas gubi liście i nawet gałązki - z różną intensywnością.
Gatunków wierzb jest mnóstwo, trzeba by dokładnie powiedzieć co się poleca bo o nieporozumienie nietrudno.
_________________
Pozdrowienia
--KM
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny