wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2009-01-11, 15:01
W jaki sposób zamaskować folię ?
Autor Wiadomość
olean 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 139
Skąd: Kraków/Grzegorzowice
Wysłany: 2009-01-11, 09:44   

tak wiem ze w szkołkach sa dostepne kamienie do oczek tylko ze one sa bardzo drogie wiec szukam jakiegos alternatywnego i tanszego sposobu
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-01-11, 11:04   

przy takim ulozeniu jak proponuje Antoni pozostaje problem odslonietej folii na brzegach. zdecydowanie lepiej (wg. mnie) jest ukladac kamienie w wodzie na ostatniej polce i zasypywac to z gory zwirem. beton nie jest potrzebny.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
olean 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 139
Skąd: Kraków/Grzegorzowice
Wysłany: 2009-01-11, 12:47   

ale jak mowilem ciezko jest mi dostac odpowiednia ilosc kamienia do oczka poza wapieniem :((
 
 
 
olean 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 139
Skąd: Kraków/Grzegorzowice
Wysłany: 2009-01-11, 12:48   

dlatego probuje je zastopic zwirem ktory mam :???:
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-01-12, 10:19   

jesli masz dostep do mchu mozesz sprobowac zakryc brzegi w ten sposob. mech bedzie rosl dobrze w cieniu. zobacz w mojej galerii.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
kot 
Początkujący


Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 14
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-01-12, 11:04   

Witam.
Czytam was od roku, sam nie mam jeszcze oczka ale prawdopodobnie w tym roku już powstanie. Czytam was tak długo bo lubię a zarazem chcę żeby moje oczko było dobrze wykonane. Jednym z większych moich problemów z którymi się borykam w moich myślach to zabezpieczenie brzegu oczka.
Nie widziałem jeszcze u was takiego zamaskowania brzegu jak podejrzałem na kanale TV DOMO, więc opisuję:
-Pan robiący oczko wyznaczył kształt oczka (na trawie), następnie dość delikatnie zdjął pierwszą warstwę trawy( ziemi z trawą, mój dziadek na to darń mówi) i odłożył na bok następnie wykopał oczko, wyścielił folią, zasadził roślinki.
-tu przechodzimy do sedna sprawy czyli zabezpieczenia brzegu oczka.
Pozostawionymi kawałkami trawy obłożył oczko, ale trawą do dołu, ziemią na wierzch, po kilku tygodniach trawa przerosła na wierzch i utworzyła piękny trawiasty brzeg oczka a folia była znakomicie zamaskowana.


Sorki za super długi post, mam nadzieje że napisałem zrozumiale. :oops:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-01-12, 11:40   

kot, metoda znana i była już to opisywana - jednak jej nie polecam bo ma wiele wad. aby trawa nie przeschła musie mieć dostęp do wody a to powoduje znaczne ubytki wody w oczku (podsiąkanie kapilarne). Poza tym trawa w oczku to chwast i trudna ją przycinać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kot 
Początkujący


Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 14
Skąd: Toruń
Wysłany: 2009-01-12, 12:51   

Dzięki za rade, właśnie się zastanawiałem czy nie będzie podsiąkać i nie będzie powodować ubytków wody. Trzeba sie skupić na zbieraniu kamienia . :)
 
 
olean 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 139
Skąd: Kraków/Grzegorzowice
Wysłany: 2009-01-12, 17:46   

a co z tym mchem?
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-01-12, 18:27   

olean napisał/a:
a co z tym mchem?

sprawa jest dosc prosta pod warunkiem, ze masz dostep do mchu :)
ja najpierw wypoziomowalem brzegi, przysypalem wystajaca folie ziemia i na to zwyczajnie polozylem mech (tak by jego czesc byla w wodzie). przez pierwsze 2-3 miesiace kiepawo to wygladalo ale na jesieni mech odbil i obecnie jest ladnie zielony. jak bedzie na wiosne ? nie wiem. eksperyment w toku. u mnie jest o tyle fajnie, ze dzialka lezy w lesie wiec jest to naturalne srodowisko dla mchu.
jesli sie zdecydujesz pamietaj o zacienieniu i regularnym podlewaniu
w przeciwienstwie do trawy mech jest fajny bo nie trzeba go kosic. nie zauwazylem tez wiekszych ubytkow wody.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-01-12, 20:08   

Ja poukładałem swoje kamienie w miarę płaskie i długie na folii tak, żeby lekko wychodziły po za obrys brzegu nad powierzchnię wody po czym obciążyłem je następną warstwą kamieni przechodzącą już w stronę brzegu (trawnika). Po obsadzeniu pierwszej półki (30 cm) i nalaniu wody prawie pod wystające kamienie, folia stała się prawie nie widoczna. Oczywiście mówimy o tych fragmentach oczka w których brzeg jest stromy. W innych miejscach a szczególnie w strefie bagiennej raczej nie ma problemu z zamaskowaniem folii. Niestety pomimo wszystko, dla osiągnięcia jakiejś estetyki swojego stawiku kilka szlachetnych kamieni trzeba do wody wrzucić. Fotka pokazuje staw po pierwszym nalaniu wody. Później nastąpiły małe modernizacje, rośliny się rozrosły folii nie widać. Pozdrawiam!!
_________________
ANTERMOSZOP
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-01-25, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2009-01-12, 20:40   

Jeśli my widzimy folię to, jest ona narażona na UV. Folia nie powinna być widoczna. Miejsce w folii do którego dochodzi światło jest bardziej narażone na uszkodzenia.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-01-12, 22:37   

oczywiscie kazdy ma swoj gust ale ja osobiscie nie trawie widoku folii. Inna sprawa to plaskie brzegi - latwiej zakryc wtedy folie a zima ryzyko jej uszkodzenia przez lod jest mniejsze.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
olean 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 139
Skąd: Kraków/Grzegorzowice
Wysłany: 2009-01-14, 18:21   

tak mi sie wydaje ze bardzo dobre rozwiazanie podaje mi Antoni tylko ze ja do tych kamieni dozuce jeszcze mmchu a moze z czasem doloze jakis innych kamienie dziekuje za pomoc chyba ze ktos zna jeszce inne rozwiazania:)
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-01-14, 19:19   

w okolicy brzegu oczku (poza folia oczywiscie) mozesz posadzic rosliny, ktore beda ciagnely do wody. Bardzo fajnie zaslania brzegi tojesc rozeslana. jak trafi na dobre podloze (wilgoc ale nie woda) to potrafi sie rozrosnac do duzych rozmiarow). Do tego niezle prezentuje sie zima. po 4 latach od posadzenia takze trzmielina zaczyna wlazic mi do oczka.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny