wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moczarka i żabiściek słabo rosną
Autor Wiadomość
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-06-13, 13:16   Moczarka i żabiściek słabo rosną

Witam!

Mam moczarkę i żabiściek od Aurory od miesiąca w oczku.
Liczyłem na szybki wzrost a tu moczarka raczej marnieje niż rośnie.
Żabiściek pożółkł (od słońca?) i też nie rośnie. Nic go nie przybyło a z powodu zżółknięcia marnie się prezentuje.

Z tego co czytałem na forum, moczarka może mieć za ciepło bo to płytkie oczko i w upalny dzień woda się mocno nagrzewa. Ale co z tym żabiściekiem?

Rośnie tam też lilia i radzi sobie, osoki kwitną, bobrek się rozrasta, kaczeńce też, nawet strzałka wykiełkowała i coraz więcej jej wygląda z wody a te niby ekspansywne rośliny nie :((

Pozdrowienia
--KM
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-13, 14:51   

Żabiściek woli cień i płycizny gdzie może sie ukorzeniać, obejrzyj czy nie męczą go ślimaki i mszyce - żabiściek to ich przysmak. Co do moczarki to raczej nie ciepła woda jej przeszkadza, choć jest i taka możliwość.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-13, 22:22   

U mnie moczarkę zjadły ryby a żabiściek zżółknął od słońca :-( ( cienia niestety u mnie brak )
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
meps 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 44
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-06-13, 22:45   

Tak z tymi roślinami to nigdy do końca nie wiadomo. U mnie z kolei słabo rosną bobrek i kotewka. Literatura podaje że moczarka lubi dużo światła , oraz wody zasobnej w wapń i potas. A swoją drogą dziwny jest ten świat. Jedni kupują parę pędów moczarki a ja dzisiaj wyrzuciłem na kompost trzy taczki. Żabiściek lubi półcień i powinien być "zakotwiczony" pomiędzy innymi roślinami (osoka , rzęsa , trzcina)
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-06-14, 08:02   

meps napisał/a:
Żabiściek lubi półcień i powinien być "zakotwiczony" pomiędzy innymi roślinami (osoka , rzęsa , trzcina)


Z półcieniem będzie kłopot :)

Ale zakotwiczył się w kotewce (pięknie się rozrasta), lilii, zalanych po burzy kaczeńcach itp. Może przeniosę trochę do strumyka w zaciszne miejsce i zobaczymy czy cień mu pomoże.
_________________
Pozdrowienia
--KM
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-06-14, 22:40   

Mój żabiściek również kupiony u Arka rośnie dobrze ,posadzilem go międay bobrki ma tam w sam raz słońca i dosyć płytką wodę jest zakotwiczony liście mają naturalny kolor i dosyć dobrze się rozrasta
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-17, 11:18   

Byłem wczoraj nad Biebrzą i jak zobaczyłem jaki rośnie tam żabiściek, to aż zdębiałem.
W porównaniu do mego, to istny gigant.
Liście zieloniutkie, dwa razy większe jak w moim i co dziwne, rośnie w pełnym słońcu.
Z tego wynika, że nie do końca jest prawdą, że nie lubi słońca, a jak ma go za dużo to żółknie.
Widać duże znaczenie ma skład chemiczny wody, temperatura, żyzność wody itp.
Oczywiście kilkanaście sztuk wziąłem do domu, zobaczę jak ten będzie se radził.

Ten który mam w oczku pochodzi ze starorzecza Narwi, przywiozłem go, jak dopiero się rozwijał. Co prawda podwoiła się ilość jego w oczku od momentu przywiezienia z natury, ale jest żółto-brązowy, mało ma zielonych liście.
Ciekawe jak ten biebrzański będzie rósł.

Czytałem jakiś czas temu o żabiścieku, że długo trzymany w jakimś zbiorniku, w odosobnieniu, dobrze się rozrasta, ale po jakimś czasie następuje tzw. "wyczerpanie roślin" i ginie, bądź jest mizerny.
Oczka z nad Narwi są na stałe odcięte od rzeki, nawet podczas większych stanów wody nie łączą się z rzeką, może to jest powodem słabej kondycji mych roślin?
Jeśli ten z Biebrzy będzie inaczej się zachowywał, to potwierdzi to tą teorię.
Czas pokaże :P


Widać to na zdjęciu
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-18, 01:44   

Ja takie dysproporcje obserwowałem w jednym oczku (u mnie). Te na słońcu były czerwonawo brązowe i małe a te w cieniu za papirusem zielone i duże.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-18, 01:54   

AurorA napisał/a:
Ja takie dysproporcje obserwowałem w jednym oczku (u mnie). Te na słońcu były czerwonawo brązowe i małe a te w cieniu za papirusem zielone i duże.


No tak, ale sęk w tym, że te w rzece rosną w samym słońcu, które w tym miejscu świeci praktycznie od świtu do zmierzchu. Nie ma żadnych drzew, zarośli itp., które by zasłoniły słońce, a jest duży.
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-06-18, 08:03   

Mój żabiściek wygląda podobnie jak Twój ze zdjęcia.
Ale nie jest tak żle jak myślałem :-D Słabo wygląda ale sie mnoży i wypuszcza młode.

A na moczarkę już machnąłem ręką. Muszę postarać się o jakąś rdestnicę czy coś takiego.
_________________
Pozdrowienia
--KM
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-18, 09:11   

krzysm napisał/a:
Mój żabiściek wygląda podobnie jak Twój ze zdjęcia.
Ale nie jest tak żle jak myślałem :-D Słabo wygląda ale sie mnoży i wypuszcza młode.

A na moczarkę już machnąłem ręką. Muszę postarać się o jakąś rdestnicę czy coś takiego.


U mnie moczarka rośnie w szczątkowej ilości. Jesienią było tego, posadziłem w płaskiej misce i stała na około 60-80 cm. Już jesienią wylazła z pojemnika i zaczęła rozłazić się po dnie (mam tam warstwę piasku), myślałem, ze od wiosny ruszy jak szalona, a tu klops, praktycznie słuch o niej zaginął :x
W jednym miejscu mam malutką gałązkę, którą nie oblepiły glony nitkowe, a resztę to myślę, ze właśnie nitkowe zadusiły.
To samo z wywłócznikiem, jesienią miałem spory krzaczek, a teraz nie widać oznak obecności. Mam tylko troszkę tego, którego miałem w akwarium zimą, ale mizernie rośnie.
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-18, 16:47   

Pisałem wyżej, że chyba nie ma u mnie moczarki, ale się myliłem. Wchodziłem dziś do oczka, żeby usunąć żółte liście pałki, oczeretu i przekwitnięty kwiat lilii.
Na dnie oczka mam piasek, wszedłem, a tu pod nogami mięciutko, wyrwałem jedną roślinkę, a tu piękna moczarka :-o
Okazało się, że mam rogatka, ale na 1,40 m, to go nie widać, wyrwałem i wrzuciłem na płytszą wodę. Znalazłem również kilka osok ukorzenionych na dnie i też już są na płyciźnie. Jedynie słabo rośnie wywłócznik, znalazłem malutkie pędy, ale takie tyci, podczas wyciągania glonów nitkowych z dna.
Uwolniona rdestnica połyskująca i grzybieńczyk pięknie rozrasta się przez rozłogi, zwłaszcza grzybieńczyk idzie jak burza. Mam drugiego w doniczce, ten kiepsko rośnie i już ucieka z doniczki poprzez "kłącze", w doniczce mu się nie podoba.

Na najgłębszej wodzie mam już sporo mułu, a oczko jeszcze nie ma roku, jak stanąłem tam, to nieźle dało w nos siarkowodorem, aż strach pomyśleć ile tego będzie za kilka lat :? :-(
Trochę odszedłem od tematu, ale z drugiej strony po co pisać w kilku wątkach?

Acha, ten żabiściek, który przywiozłem z Biebrzy wypuszcza odnogi i małe listki, ciekawe, czy będą duże, czy takie jak u tego oczkowego.
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-22, 00:11   

Żabiściek, ten cherlawy zamierza kwitnąć, dziś widziałem mały pączek :)
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-08-01, 09:11   

Żabiściek w strumyku pięknie się rozrasta. Niewielki prąd mu nie szkodzi a w cieniu liście urosły do rozmiarów trzy razy większych niż te, rosnące w oczku i nasłonecznione. No i są zielone dożo intensywniej niż liście żabiścieku z o czka.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
_________________
Pozdrowienia
--KM
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-08-01, 12:11   

mój zabiścieg w przechowalni mordowany jest przez mszyce i ma więcej słońca wygląda marnie w porównaniu do tego z oka który ma więcej cienia
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny