wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z EPDM
Autor Wiadomość
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-09-26, 06:24   

Oczko zapowiada się świetnie, ale gdybym włożył tyle pracy w wybudowanie tych murków oporowych, to chyba wolałbym dołożyć trochę więcej plus siatka rabitza i wykonać je w całości w betonie. Chyba że problemem jest niestabilność gleby i te ścianki były koniecznością. Ale ogólnie duże :brawo:
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-09-26, 07:49   

kordiankw napisał/a:
...ale gdybym włożył tyle pracy w wybudowanie tych murków oporowych, to chyba wolałbym dołożyć trochę więcej plus siatka rabitza i wykonać je w całości w betonie. Chyba że problemem jest niestabilność gleby i te ścianki były koniecznością

Dokładnie tak jest... te betonowe ścianki pełnią niemal wyłącznie funkcję oporową. Mam bardzo trudny teren - nierzadko jest tak, że wiosną, a czasem już jesienią na 1,5 szpadla mam wodę :-( m.in. dlatego trwa to wszystko tak długo. Jest warstwa luźnego piasku (gleba klasy VI-VII) do głębokosci 0,8-1m, a zaraz pod tym warstwa gliny... Na tej glinie zatrzymuje się woda. Dla roślin nie jest to takie złe... natomiast mocno dało mi się to we znaki przy budowie oczka. Prognoza na 10 dni do przodu jest pomyślna, więc powinno się udać.
 
 
gmart 
Nowy


Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-14, 20:39   epdm cd.

Witam, mamy wykopane oczko wodne, ok.24 m.Dno jest nierówne.Głębokość ok.1,5, i jeszcze jest jedno zagłębienie ok.2 m, takie na ok 2 m2.
Mam pytanie odnośnie epdm, bo taką chcemy położyć:

Czy to jest trudne do wykonania, jeśli się ma oczko zaplanowane z rożnymi pólkami, zagłębieniami itp.Czytałam, że epdm jest rozciągliwa, ale czy na tyle, że można samemu położyć?
Czy te taśmy do łączenia są trwałe?Czy może lepiej folię zgrzewać?
W związku z powyższymi pytaniami mamy 3 opcje:
1.zamówić firmę do położenia epdm
2.Zamówić folię na wymiar
3.Zamówić folię w rolce i samemu sklejać
Czy ktoś kto ma doświadczenie, może podpowiedzieć?
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-01-14, 22:31   

Jeżeli twoje oczko ma mieć powierzchnię 24m² to nie ma żadnego problemu by położyć folię samemu w jednej płachcie. Układasz ją z grubsza w wykopie. Nad tym zagłębieniem może spokojnie wisieć te pół metra nad jego dnem. Zaczynasz lać wodę i reszta nastąpi w miarę sama.
Nie musisz wlewać odrazu całej wody. Wystarczy na początek wlać 1-2m³ by zorientować się jak zachowuje się folia. Po takim czymś będziesz już mieć wystarczającą orientację. Jak uznasz że coś należy poprawić to możesz wypompować wodę do jakiegoś zbiornika, poprawić folię i zalać z powrotem.
EPDM jest dość tolerancyjna, łatwo się układa, nie trzeba być specjalistą :)
Ważne tylko by płachta miała odpowiedni wymiar. Czyli jeśli twoje oczko jest 4 na 6 metrów i 2 metry głębokości to wystarczy ci płachta 8m x 10m. Ponieważ EPDM łatwo się rozciąga nie warto brać tej folii w nadmiarze. Wystarczy wziąć na styk.
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2014-01-15, 09:24   

luzio, Ja bym polemizował, na zakładki musi doliczyć, bo obudzi się z ręką w nocniku.
gmart, zmierz sznurkiem dokładnie, na zakładki dolicz 0,5m.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-01-15, 10:20   

Trochę może zależeć od sposobu wykończenia brzegów. Należy mieć jakiś plan przed kupnem folii. Ja np. nigdzie nie stosuje wywijania foli na brzeg. Folia kończy się pionowo z jednej strony ograniczona ziemią a od strony oczka w wodzie jest dociśnięta do skarpy kamieniami.
Jeżeli qmart zrobi zapas to folii starczy jej bez problemu ale według mnie to jest właśnie fajne w EPDM by ponaciągać ją trochę by lepiej przylegała do dna i by było mniej zakładek. Mam praktyczne doświadczenie. Moje oczko wyszło wyraźnie większe niż by to wynikało z wielkości płachty. Dlatego uważam że nie ma co się przejmować.
Zależy jak ktoś chce do tego podejść. Oczywiście także kluczową sprawą jest mierzenie oczka w najszerszym i najdłuższym miejscu.
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2014-01-15, 12:17   

Ja układałem EPDM inie było problemu z tym że nie dostawało do dna ,wisiało około 50/60cm od dna .Ważne przy nalewaniu wody aby było dobrze zamocowane na brzegu.Wlałem dobre wiaderko wody i epdm sięgnął dna ,tak się pięknie wyciąga.Radziłbym robi to przy ciepłym dniu wtedy lepiej się układa.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
gmart 
Nowy


Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-17, 09:52   

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. I tak trzeba poczekać aż zrobi się cieplej, żeby myśleć o położeniu epdm.
mam jeszcze tylko pytanie, jaką grubą membranę położyć w takim oczku?
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2014-01-17, 10:35   

Myślę że 1,02 swobodnie zda egzamin.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2014-08-15, 11:35   

W przyszłym roku prawdopodobnie zakopię stare oczko i zrobię kawałek dalej nowe. Mam zamiar to wyłożyć EPDM. Skoro szerokość oczka mierząc sznurkiem po dnie będzie miała 7m to czytając opis można kupić pas 6m skoro rozciąga się 300%. Czy tak ? Czy to z tą rozciągliwością jest jakiś wałek.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-15, 15:59   

dm82 napisał/a:
W przyszłym roku prawdopodobnie zakopię stare oczko i zrobię kawałek dalej nowe. Mam zamiar to wyłożyć EPDM. Skoro szerokość oczka mierząc sznurkiem po dnie będzie miała 7m to czytając opis można kupić pas 6m skoro rozciąga się 300%. Czy tak ? Czy to z tą rozciągliwością jest jakiś wałek.

Nie rozciągniesz EPDMu na długości kilku metrów ani o cm. To musiałaby być jakaś olbrzymia siła. Właśnie spróbowałem wsadzić palec w ścinek membrany, troszkę się zagłębił ale było ciężko. Materiał jest podobny do dętki samochodowej, spróbuj ją rozciągnąć i spowodować dy się z powrotem nie skurczyła. A ty chcesz rozciągnąć na dł. kilku metrów o 1 metr.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-08-16, 09:39   

Gdy weźmiesz EPDM w ręce i próbujesz rozciągnąć to jest ciężko. Dlatego gdy po zakupie robiłem takie eksperymenty to wydawało mi się że to 300% to ściema. Potem jednak gdy doszło do praktycznego układania to wszystko stało się jasne. Gdyby ta folia rozciągała się zbyt łatwo to zaraz by ją szlag trafił :)
Owszem rozciąga się ale pod (porządnym) naporem wody, wypełniając bezproblemowo wszystkie zagłębienia i nierówności. EPDM jest genialna do skomplikowanych kształtów. Nie trzeba jej wtedy bardzo dokładnie układać bo gdy naleje się wody to pięknie się ponaciąga i dopasuje do niecki. Wystarczy wlać wodę.
Jej rozciągliwość jest tak dobrana właśnie że w ręku wydaje się bardzo mocna, ciężka do rozciągnięcia. Ale wystarczy nalać wody i wtedy widać jak łatwo i bezproblemowo poddaje się.

Wracając do pytania dm82. Jeśli szerokość dna plus wysokość brzegów wynosi 7m. To 6 metrowa EPDM z pewnością da radę się tak naciągnąć. Tylko może być problem z tym że trzeba czymś przycisnąć mocno folię na brzegach by się nie zsunęła do środka. Ten docisk musi być raczej na stałe bo jeśli nawet po zalaniu wodą będzie wszystko ok to EPDM po rozciągnięciu nie zostaje taka na stałe i próbuje się kurczyć.

Ja w każdym razie z nieco tylko większym kawałkiem EPDMu wyszłem na plus. Mam oczko większe o 1m na szerokości i długości niż by to wynikało z wielkości płachty. Bo właśnie EPDM ładnie mi się naciągnęła na głębi oczka, okrągłej dziurze trudnej do wyłożenia a na szerokiej płyciźnie wokół dociska ją do dna woda i nie kurczy mi się.

Ogólnie to polecam niezbyt nadmierne naciąganie. Jest mniej fałd, ładne dopasowanie do kształtu niecki no i zawsze jest się do przodu z kasą i powierzchnią oczka.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny