wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
mam od paru lat problemy z glonami
Autor Wiadomość
Jurand 
Nowy


Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 4
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2006-03-30, 20:00   mam od paru lat problemy z glonami

Cześć nazywam się Jurand Zagrabiński mieszkam od 17 lat w Sosnowcu i od paru lat mam w ogrodzie 2 oczka wodne średniej wielkości moim problemem od początku są glony i mętna woda. prubowałem wielu specyfików ale nadaremno może dla tego że moje oczka są cały czas w słońcu,dowiedziałem się ostatnio o biologicznym preparacie który nazywa się Triger3 no i go kupiłem podobno ma być bardzo skuteczny.Mam prożbę,jerzeli ktoś go prubował to prosił bym o opinię na jego temat z poważaniem Jurand.
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-30, 21:17   

poczytaj o swoim problemie na forum , jest juz temat o trigerze ,ale zeby oczko funkcjonowalo to powinienes dokladnie przestudiowac tą strone: http://www.oczkowodne.net/ oraz forum, w kazdym dziale powinienes znalesc odpowiedz na swoje pytania, jezeli czegos nie ma to wtedy pytaj o wiecej :) , napewno pomozemy.

Podstawa to stworzenie i utrzymanie w oczku rownowagi biologicznej.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-04, 23:14   Re: mam od paru lat problemy z glonami

Jurand napisał/a:
Cześć nazywam się Jurand Zagrabiński mieszkam od 17 lat w Sosnowcu i od paru lat mam w ogrodzie 2 oczka wodne średniej wielkości moim problemem od początku są glony i mętna woda.


Napisz jakie i ile masz roślin w oczkach, jakie jest pH wody, jakiej powierzchni ma każde z oczek i jak masz filtrowana wodę (jakie filtry, biologiczne czy mechaniczne (gąbkowe)). Jak bedę znał te dane to spróbuję Ci pomóc i coś poradzić.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Jurand 
Nowy


Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 4
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2006-04-07, 18:02   

Witam panie Pawle .Moje mniejsze oczko to 3m na 2,5 a duże średnio 8m na 3m oczka mam połączone cztero metrową strugą szeroką na 30cm w dużym oczku mam pąpe o wydajności 2500lna h z gąbką ktura filtrując wodę pąpuje ją na kaskadę nad małym oczkiem i przes małe i strugę wraca do dużego.Co do roślin to w dużym mam wywłucznik tatarak igrzybienia a w małym grzybienia białego wywłucznik kaczeńca tatarak i wiązówkę . Jerzeli pan może to prośiłbym o parę wskazówek J.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-07, 20:03   

Jurand napisał/a:
Witam panie Pawle .Moje mniejsze oczko to 3m na 2,5 a duże średnio 8m na 3m oczka mam połączone cztero metrową strugą szeroką na 30cm w dużym oczku mam pąpe o wydajności 2500lna h z gąbką ktura filtrując wodę pąpuje ją na kaskadę nad małym oczkiem i przes małe i strugę wraca do dużego.Co do roślin to w dużym mam wywłucznik tatarak igrzybienia a w małym grzybienia białego wywłucznik kaczeńca tatarak i wiązówkę . Jerzeli pan może to prośiłbym o parę wskazówek J.


To znaczy że w dużym oczku masz tylko trzy, a w małym pięć roślin czy może masz klkanaście roślin tych wymienionych gatunków. Jeżeli nie to tu właśnie widzę główna przyczynę problemów z glonami. Brak filtra biologicznego (jedynie ten gąbkowy) i mała ilość roślin, nie stanowi komkurencji pokarmowej dla glonów. Podejrzewam, że woda w oczku ma za dużo azotanów (wyniik rozkładu materii organicznej, tzw. cyklu azotowego, patrz TUTAJ). Proponuję zorganizować sobie filtr biologiczny, dosadzić jeszcze klka roślin z tych bardzej żarłocznych, np. oczeret jeziorny, pałka, żabiścieg, kosaciec gładki, kosaciec syberyjski, jeżogłówka gałęziasta itp rośliny strefy płytkiej. Przyjmuje się że na 1m² powierzchni oczka powinno się sadzić od 4 - 5 roślin, wtedy roślny są konkurencja pokarmową dla glonów. Obie te grupy pobierają azotany, który notabene jest jednym z lepszych nawozów organicznych dla roślin.

Innym sposobem pozbycia się glonów jest zastosowanie kwaśnego torfu (tzw. spagnowego) o pH 3,5 - 4,5, pisałem o tym w którymś z wątków.

Stosując chemię do walki z glonami, powinno się po 2 tygodnach od podania, odmulić oczko z obumarłych glonów, w przeciwnym przypadku będziemy mieli następny zakwit glonów tyle że większy niż poprzedni. Obumarłe glony dodatkowo użyźniają wodę. Po za tym stosując "bombę chemiczną" trzeba znać dokładną pojemność oczka, żeby nie przedawkować. Takiego problemu nie ma z torfem. Powinno się przed każdą ingerencją w biotop jakim jest oczko sprawdzić podtstawowe parametry wody, takie jak pH, TW (twardość węglanowa) zawartość azotanów i amoniaku. Terstery do tych pomiarów można kupić w sklepach akwarystycznych. Znając te parametry i wiedząc jakie woda w oczku powinna spełniać normy, łatwiej nam wtedy dawkować, odpowiednie składniki pomagające w utrzymaniu zdrowej kondycji oczka.

Pozdrawiam,
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Jurand 
Nowy


Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 4
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2006-04-08, 23:44   

Panie Pawle ślicznie dziękuję za te cenne wskazówki ,do których się jak najszybciej zastosuje odpiszę w pużniejszym terminie jakie będą efekty Pozdrawiam J.
 
 
posejdon
Nowy


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-05-01, 11:55   problem z glonami - rozwiązanie

:D
Ja mogę polecić torf, ktory kupiłem na alledrogo, bo te ze sklepów ogrodniczych daja słaby rezultat). Wypróbowałem wszystkiego i dopiero teraz wodę mam klarowną i przejrzystą.
Pozdrawiam
 
 
Gulunek 
Początkujący


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 26
Skąd: Malbork
Wysłany: 2006-05-12, 11:18   

Pozdrawiam i mam pytanko torf zatopiłeś czy włożyłes do filtra?
 
 
posejdon
Nowy


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-05-17, 20:35   zatopiłem w worku

Zatopiłem w worku bo do mojego filtra ciężko by było go włożyć (mam zatopiony filtr firmy aquq el maxi - czy jakoś tam podobnie)
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2006-06-06, 05:19   

zawsze bylem przeciwnikiem stosowania chemii w oczku wodnym
mam filtr biologiczny, ale wylaczylem go 2 lata temu, nie bylo sensu jego uzywac, skoro wode mam idealnie czysta
podstawa w oczku sa zawsze rosliny, spora ilosc "napowietrzaczy" oraz lilii wodnych,ktore zacieniaja ton
pisalem juz w jednym poscie, ze uzywam zawsze rzesy wodnej, ktroej nadmiar usuwam po pojawieniu sie lisci lilii wodnych
zawsze najwieksze problemy z glinami pojawiaja sie wczesna wiosna, gdy woda jest zimna i nie ruszyla jeszcze wegetacja innych roslin
rzesa w tym czasie blyskawicznie sie rozrasta, pokrywa cale oczko i hamuje skutecznie rozwoj glonow nitkowatych
bez problemu usuwa sie jej nadmiar z powierzchni wody
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny