wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Idzie ku dobremu :)
Autor Wiadomość
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
  Wysłany: 2007-05-30, 19:45   Idzie ku dobremu :)

Powiem szczerze, że nie stosuję żadnej chemii tylko mechaniczne odławianie pływających glonów przy okazji bełtając to i owo...
Na początku maja, może nawet od połowy kwietnia, pojawiły się u mnie glony ale nie takie klasyczne nitkowate, ale jak to powiedział Arek - coś co przypomina "gluty glonowe". Takie pływające kołduny, zarówno na podłożu, w toni jak i na powierzchni. Od tamtego okresu nagminnie wojuję z nimi poprzez ich wyławianie zwykłą siatką do ryb.
W zasadzie to myślałem że to syzyfowa praca bo mnożyły się jak na potęgę, ale ku mojemu zdziwieniu od dwóch może trzech dni nie wypływają i jest ich coraz mniej.
Fakt faktem rośliny ruszyły do przodu (niektóre linie mają już liście o średnicy 15-17 cm). Może zaczyna im brakować papu i nie mnożą się w takim tempie.

Widzę także, że są miejsca gdzie można znaleźć klasyczne glony nitkowe. Długie zielone nitki

Jak to jest u was ?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-30, 21:15   

U mnie przez to że woda zrobiła się zielona glonów nitkowych nie było :P , a od kilku dni woda robi się czyściutka i klarowna a glonów dalej brak :-D nawet jak już gdzieś pisałem nie ma ich na kaskadzie a było ich to ulubione miejsce :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-30, 21:17   

Gluty nie wypływają u mnie już od dwóch tygodni, wcześniej było tego dużo, a i "klasycznych" nitkowych praktycznie nie widać.
Nic nie robię aby tak było, tylko pompa i filtr, oczywiście roślinki, myślę, że to ich sprawka, po prostu zaczęły solidnie rosnąć i tyle.
Zanikanie glonów trwało jakieś trzy dni, stało się to nagle.

Na początku wyławiałem, ale później nie, bo nie chciałem wywalić przypadkiem małego żabiścieku, który jako jedyny po zimie sam mi wyrósł.
Później przywiozłem ze starorzecza więcej żabiścieków i wyławianie stało się trudne, za dużo lawirowania między roślinami, to dałem se spokój.
Glony same padły i po tym fakcie woda na chwilę trochę zmętniała, zrobiła się brązowawa, ale nie zielona.

Myślę, że najbardziej przyczyniły się do śmierci glonów osoki, które bardzo mocno się rozrosły, no i żabiściek, pałki, a zresztą, co tu wymieniać, każda roślinka miała w tym swój udział.
Żabiściek podwoił już swą objętość, w stosunku do tych co przywiozłem.
Hiacynt już się potroił, pistia ma trzy młode roślinki, limnobium już się rozrasta, grzybieńczyki rozrastają się rozłogami, rdestnice też.

Wkrótce wreszcie postaram się przedstawić swoje oczko na forum poprzez fotografie :-D
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-30, 23:48   

U mnie gluty tez zniknęły i sporadycznie pojawiają się kępki nitkowatych. Woda w głównym oku jeszcze nie jest kryształem ale hiacynty, pistie i limnobium już robią swoje i jest nieźle.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-30, 23:50   

to u mnie woda kryształ :hehe: a nitkowate i tak szaleją na kamieniach ,te gluty przemieniły się w nitkowate chyba :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
krzysm 
Bywalec



Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 101
Skąd: Falenty Duże
Wysłany: 2007-05-31, 07:33   

Cześć!

vivit napisał/a:
Jak to jest u was ?

Jak doleję wody ze studni albo jak słonko dobrze poświeci to się pojawiają kępy nitkowców. Co ciekawe, najczęściej w strumieniu gdzie jest najwięcej roślin :-o
Może dla tego, że w oczku leży sobie worek torfu?
A po deszczu (najlepiej solidnym) znikają, brązowieją i opadają na dno.
Staram się je wyławiać w każdym stadium ale te brązowe zalegają mi na dnie tu i ówdzie.

Pozdrowienia
--KM
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-05-31, 10:38   

Dziś rano szok .. :-o woda ma krystalicznie wielką przejrzystość widać dno na 1,6m :P Ale wielkie oczko...i jesiotry są widoczne....rewelacja....

Nawet jedna lilia już pąk kwiatowy wypuściła...
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-31, 10:40   

Ochłodziło się, to i woda ładniejsza :)
U mnie lilia już trzeci dzień ma pąk na wodzie, ale pogoda mało sprzyjająca, to nie rozwija się.
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-05-31, 21:50   

w moim oku woda nadal kryształ :yess: miała okres lekkiego zbrązowienia ale nie było to takie mocne :) o glonach nitkowych już zapomniałem-- co to takiego :?: :hehe: ---
nadal nie stosuję żadnych wspomagaczy (filtr słoma torf) polegam tylko na roślinach :-D
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-06-01, 19:43   

wodę mam super a co do glonów tych glutów jeszcze nie miałem ,a nitkowe rosną tylko w strefie plytkiej i w dodatku podobają mi się .Rano obserwuję jak zacięcie zajmują się nimi karasie,stanowią również doskonałe schronienie dla narybku i tam jakiś innych poczwarek.
 
 
meps 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 44
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-06-03, 21:39   

U mnie sytuacja taka sama jak Vivita. Po długim okresie "walki" z glonami nitkowatymi, niemal z dnia na dzień glony znikły. Jedynie woda zbrązowiała i stała się mało przejrzysta.
Dlaczego nagle padły ?
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-03, 22:00   

Myślę, że to sprawka temperatury i wzmożonej wegetacji roślin :)
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-06-04, 04:43   

moze to byc spowodowane metnoscia wody
kiedys hodowcy stosowali taki trick
mieszali wode z glina i lewali do zarosnietych glonami stawow
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-04, 07:45   

jackon napisał/a:
moze to byc spowodowane metnoscia wody
kiedys hodowcy stosowali taki trick
mieszali wode z glina i lewali do zarosnietych glonami stawow


Ale lekka mętność powstała po "upadku" glonów, a nie przed, czyli to nie było powodem.
Przynajmniej tak było u mnie.
Teraz trochę przyrasta nitkowatych, ale nie w takich ilościach jak poprzednio, nie pływają zielone gluty.
Myślę, że rośliny im teraz nie pozwalają sie już mocno rozrastać. Woda ubożeje k tyle :evil:
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-04, 09:41   

Rano obserwuję, że woda ma pianę na powierzchni, która szybko znika podczas dnia. Woda krystalicznie czysta do samego dna. Teraz jest niezła okazja wyłapać odkurzaczem pozostałości glonów gdyż pogrupowały się w kilku miejscach :-D na dnie
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny