wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREK G
2007-07-05, 19:24
POMOCY - choroba ryb
Autor Wiadomość
kamill 
Początkujący


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 11
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 2007-05-20, 13:35   POMOCY - choroba ryb

Witam,

proszę wszystkich forumowiczów o pomoc w identyfikacji choroby moich ryb.

Opis choroby: ryby sa pokryte białym nalotem, mają postrzępione płetwy takze pokryte tym nalotem, dodatkowo zauważylem jakieś dziwne plamki na boku ryby. Wszystko stało sie nagle, zadnych roślin ani ryb nie kupowałem w ostatnim czasie wiec nie mogły sie zarazić z hodowli. Parametrów wody tez nie zmienialem bo nie dolewam wody do oczka.
Nie wiem co jest tego przyczyną i jak to leczyć.

Proszę wszystkich o informację skad sie mogło to wziąć, co to jest i jak to wyleczyć.
Dziś juz mi padły od rana 4 sztuki, boje sie co bedzie dalej.

 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-20, 14:02   

Szczerze mówiąc nie wygląda to najlepiej, :-( nie chcę tu spekulować poczekajmy na fachową opinie Huberta , jedno co powinieneś zrobić na pewno to odłowić wszystkie chore ryby, i zdezynfekować oczko i podmienić część wody a może i całą i mocno ją napowietrzać Choroba u twoim oczku mogła być już dawno, tylko teraz mogły pogorszyć się warunki w oczku ryby stały się osłabione i wirusy zaatakowały najsłabsze osobniki :-(
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kamill 
Początkujący


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 11
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-05-21, 17:40   Re: POMOCY - choroba ryb

Niestety nic sie nie poprawia, a co najgorsze ze niektóre z ryb które jeszcze pozostały wykazują takze objawy choroby.


Prosze pomożcie zanim moje ryby całkowicie odejdą w zapomnienie.

Dziekuje wszystkim
Kamil
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-21, 19:27   

To zaawansowana postać jakiejś infekcji pierwotniaczej. Trzeba szybko wlać FMC w dawce o 20 % wyższej niż zaleca producent. Na 4 -ty dzień podmienić tyle wody na świeżą, ile się da i wlać 50 % pierwotnej dawki leku. Przez cały czas obficie napowietrzać wodę, ryb absolutnie nie karmić i leczenie przeprowadzić w akwa lub balii.
 
 
marsha 
Początkujący


Dołączyła: 21 Maj 2007
Posty: 16
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2007-05-21, 22:34   Re: POMOCY - choroba ryb

kamill napisał/a:
Witam,

proszę wszystkich forumowiczów o pomoc w identyfikacji choroby moich ryb.

Opis choroby: ryby sa pokryte białym nalotem, mają postrzępione płetwy takze pokryte tym nalotem, dodatkowo zauważylem jakieś dziwne plamki na boku ryby. Wszystko stało sie nagle, zadnych roślin ani ryb nie kupowałem w ostatnim czasie wiec nie mogły sie zarazić z hodowli. Parametrów wody tez nie zmienialem bo nie dolewam wody do oczka.
Nie wiem co jest tego przyczyną i jak to leczyć.

Proszę wszystkich o informację skad sie mogło to wziąć, co to jest i jak to wyleczyć.
Dziś juz mi padły od rana 4 sztuki, boje sie co bedzie dalej.

[url=http://images21.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images20.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images20.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images20.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]



Przyznam ze nie widze zbyt wiele na zdjeciach, lecz po opisanych przez Ciebie symptomach mozna wywnioskowac ze Twoje rybki sa powaznie zainfekowane. Objawy opisane przez Ciebie wskazuje na infekcje grzybicza oraz bakteryjna (nie znam niestety polskiej nazwy - wiem ze w Wilekiej Brytanii jest to 'fin rot' oraz 'white spot'.)
Pletwki, ktore wygladaja jak gdyby byly postrzepione sa efektem dzialania grzybow, natomiast biale kropki - efektem zakazenia bakteryjnego. Z cala pewnoscia najlepiej bedzie gdy udasz sie do weterynarza, ale tylko takiego ktory specjalizuje sie w dziedzinie chorob ryb hodowlanych, w przeciwnym razie, kazdy przecietny weterynarz udzieli Ci tylko jednej porady - humanitarnie zabic.
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-22, 11:35   

Fin rot to martwica płetw - rozwija się na tle bakteryjnym i występuje często jednocześnie z choroba pierwotną. White spots to ichtioftirioza czyli inwazja kulorzęska (rybia "ospa") - wywołuje ją pierwotniak, który jest stale obecny w środowisku wodnym i atakuje osłabione ryby.
 
 
marsha 
Początkujący


Dołączyła: 21 Maj 2007
Posty: 16
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2007-05-22, 23:01   

Hubert napisał/a:
Fin rot to martwica płetw - rozwija się na tle bakteryjnym i występuje często jednocześnie z choroba pierwotną. White spots to ichtioftirioza czyli inwazja kulorzęska (rybia "ospa") - wywołuje ją pierwotniak, który jest stale obecny w środowisku wodnym i atakuje osłabione ryby.


bakteria, pierwotniak - jeden grzyb :-D
Niemniej zwracam honor. Ja specjalizuje sie jedynie w zakresie znajomosci jezykow obcych. Znajomosc chorob ryb jest mi odlegla. Dobrze wiedziec, ze jest tu ktos kompetentny, do kogo moge sie zwrocic gdy u moich ryb pojawi sie cos niepokojacego.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-05-24, 23:05   

marsha napisał/a:
bakteria, pierwotniak - jeden grzyb


Infekcję pierwotniaków stosunkowo łatwo zwalczyć większością dostępnych środków. Przy ataku bakterii zostają antybiotyki a to już zupełnie inna bajka i nie obejdzie się bez weterynarza.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny