wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co dolega moim rybkom?
Autor Wiadomość
perla 
Nowy


Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2007-05-20, 09:40   Co dolega moim rybkom?

witam wszystkich.

Rybki wyglądają jak ta na zdjęciu, są mało ruchliwe. Proszę o pomoc w diagnozie...

Zaczęly chorować kilka dni po solidnym deszczu, po którym woda w oczku zrobiła sie mętna...

 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-20, 09:45   

witam opisz jeszcze co im jest ,to znaczy jak wygląda to wzrokowo bo na focie dla mnie jest to albo pleśniawka lub otarcia śluzu może po tarle :) ale to tylko moje zdanie wiec czekaj na innych
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
perla 
Nowy


Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2007-05-20, 09:58   

wygląda to tak, że z całej powierzchni ryby odchodzą takie "płachty" jak widać na zdjęciu.

U jednej zauważyłem coś takiego nawet na oczach, u niektórych też na ogonie.
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-05-20, 23:21   

wygląda tak samo jak tu--trzeba czekać na Huberta http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1450
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-21, 09:37   

To mi wygląda na początki wiosennej wiremii lub zakażenie pasożytem, np. ichthyobodo necatrix (ichtiobodoza). Ciężko stwierdzić bez pobrania zeskrobin ze skóry i oceny ich pod mikroskopem. Zalecałbym kąpiel 30 min. w formalinie 300 ml/m3 wody, zieleni malachitowej (FMC) - dawka uderzeniowa o 20 % wyższa niż podaje producent.
 
 
perla 
Nowy


Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2007-05-21, 20:19   

więc tak:
dzisiaj padły kolejne dwie ryby, reszta kąpie sie teraz w formalinie jak zalecił Hubert...
W sumie od środy padło 12 rybek, zostało 10 sztuk.

Oczko zbudowałem jesienią ubiegłego roku, na zimę zostały 2 karasie i 3 ryby z rzeki(nie wiem jakie, jeszcze żadnych ryb nie rozróżniam niestety) i wszystkie przeżyły. Wczesna wiosną 2 karasie zmarły, a ja przebudowałem oczko dorabiając kaskadę i mini strumyk, potem wlałem czystą wodę, i sukcesywnie dodawałem rybki, Wszystko było ok, ryby żywe, pływały szybko, żwawo, aż do wtorku, kiedy to spadł strasznie brudny deszcz. Woda po nim zmętniała i pojawiła się piana, no i na drugi dzień po deszczu zaczęły rybki chorować.....W piątek desperacja sięgnęłą zenitu, wymiana 98% wody...a piana dalej sie pojawia

Nie mam pojęcia co sie mogło stać, a jako że doświadczenia mi brak to prosze o jakieś rady lub sugestie.
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-21, 20:23   

perla napisał/a:
ryby z rzeki(


Dzikie ryby często są bezobjawowymi nosicielami chorób i pasożytów. Pozornie zdrowe po jakimś czasie (gdy pogorszą się warunki środowiskowe, np. zimą) chorują i zarażają inne.
Formalina czasem pomaga, ale nie zawsze.
 
 
perla 
Nowy


Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 7
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2007-05-21, 20:45   

Hubert napisał/a:


Dzikie ryby często są bezobjawowymi nosicielami chorób i pasożytów.


Nastepnym razem będę pamiętał. Tak wygląda martwa rybka wyciągnięta przed chwilą(godzinke temu jeszcze żyła)


zwróćcie uwagę na czarne oczy i zaczerwienienia wokół skrzeli, tak samo wyglądała jak jeszcze żyła.

Ja zrobię tak, że jutro rybki zaczną kąpiel w MFC (co ciekawe łatwiej mi było zdobyć formalinę niż ten specyfik) i zobaczymy.

Natomiast co zrobic z wodą w oczku zanim wpuszczę tam rybki, które się wyleczą lub jakieś nowe? Jest jakiś środek, który usunie najgroźniejsze choróbska z wody?


------
pozdrawiam
pErLa
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-21, 21:15   

perla napisał/a:
zwróćcie uwagę na czarne oczy i zaczerwienienia wokół skrzeli, tak samo wyglądała jak jeszcze żyła.


To oznaka silnego przekrwienia - musi to być jakaś ciężka infekcja. Widać też przekrwienie narządów jamy brzusznej. Bez badań próbek pod mikroskopem trudno powiedzieć jaki to patogen.

perla napisał/a:
Natomiast co zrobic z wodą w oczku zanim wpuszczę tam rybki, które się wyleczą lub jakieś nowe? Jest jakiś środek, który usunie najgroźniejsze choróbska z wody?


Wody w oczku nie trzeba usuwać. Jeśli przez 10-14 dni nie będzie w niej ryb pasożyty wyginą. Można co najwyżej podmienić część wody czyszcząc przy tym dno z osadów.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-21, 21:24   

perla napisał/a:
W piątek desperacja sięgnęłą zenitu, wymiana 98% wody...a piana dalej sie pojawia
Też nie jest to dobre rozwiązanie bo dość znacznie zmieniają się parametry wody co też wpływa niekorzystnie na kondycje ryb :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kamill 
Początkujący


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 11
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-05-21, 21:26   

perla napisał/a:
wygląda to tak, że z całej powierzchni ryby odchodzą takie "płachty" jak widać na zdjęciu.

U jednej zauważyłem coś takiego nawet na oczach, u niektórych też na ogonie.


U mnie jest niestety to samo- tak przypuszczam po opisie i zdjęciach. Niestety mam ten sam problem, ryby sa pokryte jakaś bialą naleciałością co przypomina otoczke serka pleśniowego, dodatkowo u niektórych zachodzi to na oczy. Polowa mojego stadka juz padła. Reszta jakos sie trzyma. Bede równiez stosował sie do rad Huberta ale nie wiem czy nie jest juz za póżno.

Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale u mnie tak samo jak u Ciebie ryby zaczęły chorowac 2 dni po deszczu.

Opisuj na bieżąco co robisz i czy to przynosi jakies efekty. Moze wspólnymi siłami wspierani przez rady innych forumowiczów jakoś wyjdziemy z tego.

Pozdrawiam Kamil
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-21, 23:02   

perla napisz skąd jesteś może to ważne jak drugi kolega mówi ze po deszczu u niego to samo ,może jakaś kurde chemia poszła z chmurą :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
neon 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Wrz 2006
Posty: 55
Wysłany: 2007-05-22, 20:53   Chora rybka!!!! Postawcie diagnozę!

:?: Kupiłam 3 tygodnie rybkę, po wpuszczeniu do oczka okazało się że nic nie je i jest bardzo powolna. Codziennie rano szłam nad oczko w przekonaniu ,ze na pewno zdechła ale ona zyła. Wczoraj zauważyłam że ma takie ciemne plamy w okolicy skrzeli i cały czas oddycha ciężko. Poradżcie czy ją odizolować od reszty , ktora szaleje po oczku. :x
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-05-22, 21:22   

Ja też mam ryby z takimi ciemnymi skrzelami ona po prostu tak ma ona wygląda na zdrową i w dodatku ma wysypkę tarłową zostaw ją w oczku.
Jak zdechnie to trudno :P
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
neon 
Uczestnik


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Wrz 2006
Posty: 55
Wysłany: 2007-05-22, 21:29   

Chyba tak zrobię co ma być to będzie!!!Poczekam zobaczę. Dzięki za radę.!!!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny