wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tamburyn - oczko
Autor Wiadomość
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2007-05-15, 22:01   Tamburyn - oczko

Na początku powiem że aktualnym stanem oczka nie mam zamiarów się chwalić a jedynie opisać stan obecny który mam nadzieje szybko się zmieni.

Oczko:
Laminat firmy Hoppe


Osprzęt:
Pompa PFN 3500
Filtr Hozelock + wbudowana lampa UV. Aktualnie filtr jest odłączony ze względu na przebudowę.

Roślinność:
W zasadzie można by skopiować z aukcji alledrogo:

GRĄŻEL ŻÓŁTY 1 SZT.
GRZYBIEŃCZYK 2 SZT.
CALIA 2 SZT.
PRZĘSTKA 5 SZT.
KACZENIEC 2 SZT.
NIEZAPOMINAJKA 5 SZT.
RDESTNICA 3 SZT.
ROGATEK 5 SZT.
MOCZARKA 10 SZT.
SIT 2 SZT.
PONIKŁO 1 SZT.
TURZYCA 2 SZT.
JEŻOGŁÓWKA 2 SZT.
IRYS 2 SZT.
MIĘTA WODNA 5 SZT.

gdyby nie to że przęstki i jeżogłówki uległy biodegradacji (zgniciu) z powodu złych pojemników albo zbyt dużego uszczelnienia włókniną

Żyjątka:
5-6 Karasi czerwonych ( nie wiem czy bywają nie czerwone )
2 Karpie Koi
1 Karp wigilijny (2008 rok)
1 Rybka która za szybko pływa bym mógł ją zidentyfikować

prócz tego:
niezliczona obsada larw ochotki
jeden wioślak lub pluskolec (grzbietopławek) - nie przyglądałem się
parę komarów wodnych (Nartników)

Stan oczka:
Jak na fotografii


w zasadzie jest to widok sprzed tygodnia. Z nowości to jedna z wilczurek wyciągnęła za pomocą sznurka i zębów rajstopę z torfem a widoczne na zdj. zielone karmidło jest w strzępach.

Plany na przyszłość (ten tydzień):
Skończyć filtr
Podmienić część lub całą wode
Trigger-3
Uzbroić się w cierpliwość

Pozdrawiam
Początkujący hodowca glonów
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-05-16, 05:17   

Dobrze jest,proponuje zacieniować oczko i uzbroić się w cierpliwość na dłużej niż tydzień :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2007-05-16, 07:51   

:good: Podobają mi się Twoje plany
i opis ;)
Co do cieniowania to racja, a wody bym nie podmieniał
Roślinki to masz "mini mi" zasadź więcej.
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-05-16, 08:34   

Jak planowałem założyć oczko też rozważałem tą formę ale transport i kłopot z dojazden na działkę (ogródki działkowe) przyniósł zmianę planów.
Woda fatalna czekanie tu nic nie da, potrzebne radykalne działania, ja bym wymienił wode dosadził roślin jako starter zastosował http://www.alledrogo.pl/ite...ku_wodnym_.html

i zapomniał o zielonej wodzie.
Przrobiłem to bez wymiany wody zeszłej wiosny i mimo syfu w oczku woda prawie źródlana, zalęgają się nartniki, krętliki , żabki(nazwy własne), wiem że chemia jest naganna na forum ale to wersja dla mniej cierpliwych na starcie. Natura też nie jest do końca doskonała i cudów w brytwannie nie uczyni w ciągu roku, na to trzeba czasu duużo czasu a nie każdy ma czas i chęci czekać na poprawę jakości wody.
Uważam że trzeba podawać różne drogi dochodzenia do sukcesu, ja zawsze wybieram drogi po najmniejszej linii oporu.
 
 
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2007-05-16, 10:29   

Dziękuje za poparcie i rady. Dodam jeszcze do planów mały szaberek na stawach i rzeczce we wsi Dobre kolo Oleśnicy. Widziałem tam dużo mięty, iryski,sity, oraz roślinki których nie znam jeszcze i pewnie będę prosił o pomoc w identyfikacji.
 
 
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2007-05-22, 20:36   

Stan na dzień dzisiejszy:
*Oczko wyczyszczone
*Rośliny zasadzone
*Ryby w korycie plastikowym
*Karp wigilijny już nie zagości na stole ( dzięki Roman, dobrze że posłuchałem i wymieniłem cała wodę na dnie której leżała martwa rybka)
*Trigger-3 zadany

Parametry wody:
Tw 13
TwO 20
Ph 7,5 (dzień)

Stąd pytanie...Czy takie wartości Tw i Two nie wykluczają zastosowanie torfu?

Ps. Ewentualne fotki w najbliższym czasie
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-05-23, 00:33   

twardość ogólna moim zdanie niestety wyklucza zastosowanie torfu :P mam to samo :) syzyfowa praca, tamten sezon zachwalałem torf bo akurat trafiłem na taki jak ma być ale przy tej twardości wody nie zadziałał :-( woda deszczowa może coś zmieni ;)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2008-04-15, 11:43   

Witam zacząłem nowy sezon w oczku a z nim przyszły nowe plany oraz nowe wątpliwości.

Przyznam się że już dawno tu nie zaglądałem, głównie z powodu, że broniłem pracę magisterską ale też dlatego że tamten sezon szybko zaliczyłem do nieudanych.

W pierwszej kolejności zła konstrukcja filtra , który miał wejście wyżej od wyjścia szybko doprowadziła do jego przelania, a co za tym idzie wypompowania całej wody z oczka. W ten sposób pozbyłem się 80% rybek. Następnie postanowiłem zrezygnować w ogóle z filtra odrazu wyciągając pompę na brzeg. Pech chciał, że leżała tam na tyle długo, że któregoś dnia jedna z wilczurek przegryzła kabel na odcinku 10 cm od pompy ;) i tak szlag trafił moją pompę PFN 3500. Na końcu obsada roślin została zmniejszona przez moje wilczurki, które nie wiedzieć czemu bardzo lubiły się bawić plastikowymi koszami na rośliny.

Ten sezon zaczyna sie już trochę lepiej. Część roślin budzi się już do życia. Zmieniłem zatem koncepcję i wyłożyłem rynienki ziemią z rzeczki i tam przeniosłem rośliny. Woda w stawie też ma nie najgorszy kolor bo nie zielony ale brązowy ( mętny, brudny i ziemisty ), który powstał za sprawą prac wykopaliskowych prowadzonych przez psy.

Plany? Demontaż wnętrza filtra , zmiana koncepcji , montaż. Z tym dużych problemów nie powinno być, jako że przestudiowałem przez zimę forum dość dokładnie.

Kolejnym planem jest wyłożenie brzegów oczka bardziej płaskimi kamieniami, które przesłonią ten paskudny oczka ( mi się one osobiście nie podoba). I kto wie może oddanie w dobre ręce te 3 najtrwalsze rybki.

Ostatecznie chciałbym się poradzić w paru sprawach. Jak pisałem wyżej czeka mnie kupno nowej pompy i mam na ten moment dwa typy o podobnych parametrach. Odrazu mówię, że do takiego małego oczka nie będę kupował, żadnych tetr (nie ta klasa cenowa)

Aquael PFN 3500
Moc: 40 W
Wydajność: 3300 l/h
Wysokość podnoszenia wody: 280 cm

Aquaszut PO 001
moc - 30 W <--- co ciekawe spotkałem się na alledrogo z tą pompą o takich samych parametrach a o mocy 45 W
wydajność - 2 200 l/h
Wysokość podnoszenia wody: 300 cm

Docelowo ( kiedyś tam :) ) mam zamiar kupić filtr ciśnieniowy i skonstruować kaskadę, która wraz z głębokością oczka wymagała podnoszenia wody na wysokość 200-250 stąd takie pompy.

Którą pompę polecacie. I jeszcze jedno pytanie jak szczelnie i w miarę bez większych strat połączyć wąż 3/4" z wejściem filtra 1". Probowałem łączką używaną przy wężach ogrodowych, ale jak ze strony węża nic nie kapało to od filtra lało się ciurkiem. Próbowałem, ale było mi ciężko rozciągnąć ten wąż na średnicę 1", przy wkładaniu go do gorącej wody.

Pozdrawiam wszystkich
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-04-15, 17:04   

tamburyn, ja z tych dwóch pomp poleciłbym Aquael PFN 3500 .Aquaszut PO 001 będzie za mała jak planujesz filtr ciśnieniowy i wysoką kaskadę :P jak już to Aquaszut to kaskada 3600l/h ale to już 60W :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
wiktor 
Uczestnik


Dołączył: 06 Paź 2007
Posty: 53
Skąd: jasło
Wysłany: 2008-04-15, 19:23   

ja mam Aquaszut PO 001 tylko 60W i 3600l/min pracuje już prawie 2 lata bez przerwy i jest ok
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny