wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy warto zbudować oczko z siatkobetonu?
Autor Wiadomość
starda 
Nowy


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 5
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2006-03-22, 21:26   Czy warto zbudować oczko z siatkobetonu?

Witam wszystkich.
Zamierzam w tym roku zbudować oczko z siatkobetonu o powieszchni ponad 10 metrów.
Czy ktoś z forumowiczów zbudował już oczko z siatkobetonu.
Jeśli tak,to jak sie ono spisuje w eksploatacji?
Jak długo wytrzyma?
Czy wreszcie warto budować oczko z siatkobetonu?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-22, 22:32   

Ja budowałem, sprawuje się nieźle. Po paru latach musiałem tylko pomalować beton nową warstwą środka uszczelniającego bo stara warstwa CR 65 zaczynałą odpadać.

Napewno łatwiej jest zbudować z folii. Do siatkobetonu potrzeba trochę wiedzy i dokładności przy wykonaniu. No i jest sporo więcej roboty, ale uważam że warto.
Wyeliminowane jest ryzyko przebicia jak to ma miejsce przy folii, zaś ewentualne uszkodzenia które mogłyby się pojawić po okresie zimowym naprawia sie bardzo łatwo.
Wiecej na temat na stronie: oczko wodne z siatkobetonu
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-03-23, 11:04   

Witam


Napiszę tak :
Pierwsze oczko jakie zrobiłem było z folii. Po dwóch sezonach, kiedy już miałem dosyć obchodzenia się z nim jak z jajkiem - szczególnie przy corocznych generalnych porządkach, postanowiłem go przerobić na oczko z siatkobetonu. To była naljepsza decyzja związana z ogrodem jaką podjąłem w życiu. Od tamtej pory zero problemów z przeciekającym oczkiem. Jedyną konserwacją jaką pezeprowadziłem po 5 latach użytkowania było zeskrobanie łuszczącego się środka uszczelniającego, którym jest pomalowany beton i nałożenie nowej warstwy. Przy moim niewielkim oczku zajęło mi to około 1 godziny - to chyba niewielkie poświęcenie jak na 5 lat.
Dodam jeszcze, że właśnie zastanawiam się nad budową drugiego oczka i połączeniem obu strumykiem - oczywiście nie wyobrażam sobie aby wykonać to w innej technologi niż siatkobeton.

Wiem, że wielu posiadaczy oczek wodnych się ze mną nie zgodzi i będą obstawać za folią ja jednak szczerze polecam Ci siatkobeton i zapewniam, że jeśli zdecydujesz się na tą technologię nie będziesz żałował. A, że więcej roboty hm.... to chyba dla nas - miłośników oczek wodnych praca w ogrodzie powinna być przyjemnością. :yahoo:
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
starda 
Nowy


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 5
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2006-03-24, 15:13   

Bolek czy swoje oczko wykonałeś w taki sam sposów jak pisze Aurora na swej stronie?
Czy Wasze oczka Panowie są usytuowane na glebie gliniastej czy piaszczystej?
Ja mam glebe gliniastą a ona w dużym stopniu zmienia objętośc w zależnosci od uwilgotnienia i zamarzania.
Obawiam sie że na glinie będzie po prostu pękać.
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-24, 17:12   

ja posiadam takze oczko z betonu , zostalo wykonane przezemnie osobiscie i popelnilem kilka bledow ale i z tym sobie poradzilem, grunt posiadam gliniasty i pomimo bledow w wykonaniu oczko nadal funkcjonuje :D . Co do folii to wykonywalem taka prace jako mlody chlopak u kogos, (caly ogrod) i osoba ta zazyczyla sobie oczko z folii, po pierwszym sezonie byla dziura i łatanie folii. Ja takze mam zamiar rozbudowac w tym sezonie swoje oczko o strefe bagienna + powiekszenie i zrobie to tylko za pomoca siatkobetonu, za pmoca folli mozesz takze ale proponowalbym specjalny material , niepamietam nazwy, pewnie ktos mnie zaraz poprawi i material ten wytrzymuje do 50 lat ale jest kosmicznie drogi :) . Nadal obstaje za oczkiem z siatkobetonu, wiecej pracy ale pewnosc ze bedzie dobrze, oczywiscie bez pospiecu , wszystko robimy powoli i dokladnie :) .
Przeczytaj dokladnie link podany wyzej.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-24, 18:42   

starda napisał/a:
Czy Wasze oczka Panowie są usytuowane na glebie gliniastej czy piaszczystej?


Moja glebę mogę określić jako piasztysto-gliniasta.

Jak duże planujesz to oczko?

Michał napisał/a:
za pmoca folli mozesz takze ale proponowalbym specjalny material , niepamietam nazwy, pewnie ktos mnie zaraz poprawi i material ten wytrzymuje do 50 lat ale jest kosmicznie drogi


Jest to membrana z kauczuku syntetycznego o nazwie EPDM.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
starda 
Nowy


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 5
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2006-03-24, 20:27   

AurorA napisał/a:


Jak duże planujesz to oczko?


Powieszchnia około 15 m kwadratowych z największą głębokością około 1 m.
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-03-25, 08:00   

Witam

Cytat:
Bolek czy swoje oczko wykonałeś w taki sam sposów jak pisze Aurora na swej stronie?

W zasadzie wszystko jest tak jak w opisie Aurory. Jedyną różnicą jest grubość betonu - u mnie wynosi ona mniej więcej od 3 do 5 cm.

Cytat:
Czy Wasze oczka Panowie są usytuowane na glebie gliniastej czy piaszczystej?

W moim przypadku to trudno stwierdzić - ziemia pomieszana z piaskiem i z gruzem czyli ogólny bałagan jaki pozostaje po budowie domu :(
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
starda 
Nowy


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 5
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2006-03-25, 08:09   

Michał napisał/a:
ja posiadam takze oczko z betonu , zostalo wykonane przezemnie osobiscie i popelnilem kilka bledow

Powiedz coś o błędach które popełniłeś,może mi uda sie wtedy ich uniknąć.

Zastanawiam sie ile dać warstw siatki i jak grubo betonu żeby to działało przy powieszchni 15 metrów kwadratowych
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-25, 09:22   

1. nie spiesz sie
2. zanim cokolwiek zrobisz, zrob dokladny projekt oczka, wlaczajac w to strefe bagienna (jako filtr korzeniowo-roslinny + odpowiednio duza ilosc polek na rosliny, pamietaj ze im wiecej roslin tym mniej glonow (ale tez nie za duzo).
3. oczko zrob glebsze 1,3 do 1,5 m (potem docenisz to co pisze - w zime ryby beda mialy wiecej miejsca a ty pewnosc ze woda nie zamarznie do dna).
4. zrob to tak jak wskazuje Arek w swoim poradniku, dwie warstwy siatki wystarcza (widzialem naprawde duze oczka i zawsze byly z 2 warstw).
5. zanim zaczniesz wylewac beton a dokladniej upychac go w zbrojenie, pomysl o ktorej godzienie chcesz zaczac to robic, zebys nie musial przerwac w polowie pracy, proponuje w weekend w sobote wstac okolo 4 rano i wyrabiac beton do wieczora poznwego bo pewnie tyle ci sie zejdzie.
6 przydalby sie napewno ktos do pomocy...
7. nie oszczedzaj na zbrojeniu
8. nie dodawaj wody szklanej bo i tak nic nie da - ceresit dodaj do betonu w trakcie rozrabiania a potem jak Arek napisal jeszcze na powierzchnie.
9. polki n arosliny mas zopisane jak zrobic takze u Arka na stronie , zastosuj sie do tych wskazowek to dobrze na tym wyjdziesz
10. pomysl o zrobieniu strumienia i np filtra grawitacyjnego. :)
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-03-25, 12:09   

Tak sobie poczytałem...i też się zastanawiam nad siatkobetonem, bo oczko będzie w podłożu piaszczystym i przy folii mogą się półki obsunąć no i klapa :| . Powieszchnia to jakieś 28m2 i 1.50 głębokości.

Teraz kilka pytań.
1.Ile by wynosił mniej więcej koszt tego wszystkiego i ile czego kupić.
2.Jak się mają koszty w porównaniu do folii :?:
3.Jak przekonać ojca(który powiedział "ty chciałeś oczko...ja się nie dotykam" :P )że to lepsze rozwiązanie niż folia. Znając jego pewnie by powiedział...nie wymyślaj..nie mam co robić tylko będe woził cement (albo coś w tym stylu).

Boje się że nie dam rady i coś zepsuje :(

[ Dodano: 2006-03-25, 15:09 ]
Przeczytałem http://oczkowodne.net/oczko.php

Więc pytanie nr2 jest nie ważne.
Ale mam kolejne
czy ktoś może dokładniej wyjaśnić jak zrobić ten wieniec :?:

[ Dodano: 2006-03-25, 16:02 ]
I jaka ma być konsystencja tego cementu :?:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-25, 16:57   

Przy budowie oczka z siatkobetonu ważne jest unikanie pionowych powierzchni. Jeśli brzegi oczka będą miały łagodny spadek, oczko w zimie nie pęknie od pęczniejącego lodu. Lód po prostu zostanie wypchnięty na zewnątrz -do góry.

Przy oczku o powierzchni 28 m2 radziłbym dać cztery warstwy siatki i porządny wieniec.
Dla oczka o powierzchni 15 m2 powinny wystarczyć dwie, lub 3 warstwy.
Jak grunt gliniasty jest jednorodny, tzn. wszędzie jest taki sam powinno być dobrze.

Michał1 napisał/a:
I jaka ma być konsystencja tego cementu


Cement to proszek, który dodaje się do betonu. Po dodaniu wody i piasku wraz z uszczelniaczem konsystencja powinna być taka aby można z niego było ulepic kulę - tzn. dość gęsta. Wodę dodajemy małymi porcjami, aby nie było zbyt rzadkie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-25, 17:53   

wedlug mnie napewno zaplacisz wiecej robiac calosc z betonu niz z folii ale zapamietaj ze zwroci ci sie to owocujac wieksza trwaloscia, tak jak napisal Arek zrob oczku mniej wiecej w ten sposob \_/ , ja swoje zrobilem tak |_| , gdzie odchylenia sa ale nieduze tyle ze mam grube scianki do 15 cm betonu (maly bunkier) i pomimo to oczko nie peka, no ale zobacze co sie bedzie dzialo po tej zimie, najlepsza jest membrana ale koszty....
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-03-25, 18:09   

Cytat:
Cement to proszek, który dodaje się do betonu.


No to już mi się pomieszało. :? To cement się dodaje do betonu czy jest skłądnikiem betonu :?: Już zgłupiałem...z tego co wyczytałem na twojej stronie to beton to mieszanka piachu cementu i uszczelniacza (przynajmniej tak to zrozumiałem)

No i co z tym wieńcem :?: prosiłbym o jakieś dokładniejsze wyjaśnienie jak do wykonać
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-25, 21:09   

Michał1 napisał/a:
No to już mi się pomieszało. To cement się dodaje do betonu czy jest skłądnikiem betonu Już zgłupiałem...z tego co wyczytałem na twojej stronie to beton to mieszanka piachu cementu i uszczelniacza (przynajmniej tak to zrozumiałem)


Dobrze zrozumiałeś :good:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny