wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomocy-moje oczko to szambo
Autor Wiadomość
TomekZ 
Początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 21
Wysłany: 2007-05-05, 11:37   Pomocy-moje oczko to szambo

witajcie

jestem Tu nowy, nie wiedziałem, że istnieje takie fajne i prężne forum!

Mam oczko koło 5tyś litrów! zawsze miałem sporo lili, i jakiś nabrzeznych roślin(irysy, trzciny tataraki) ale chyba mało !!! 2 lata temu zaczął pojawiać się,już nie raz opisany na forum glon! nitkowato glutowaty!! ale to co jest w tym roku to już tragedia....doslownie szambo!!!!

wiosną zastosowałem jakiś środek Tropicala i chyba troszkę pomogło! glon zmiękł, zgnił....czyli chyba trochę podupadł! następnie wylałem wodę troszkę podsuszyłem ścianki foliowe wymyłem karcherem! zalałem świerzynkę...niestety "rurovit" który ma około 8ph!!!!! no i zaczłęła się ekspansja glnów!!!!! przyznam się bez bicia, żedo tej pory nie miałem filtra....no i teraz o tym myśle!

czy coś takiego wystarczy....jest tani więc atrakcyjny dla mnie!!! proszę o rade

planuje nabyć jakieś roślinki podwodne i systematyczie usówać gluty!!! czy to pomoże????
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-05-05, 11:43   

Witaj TomekZ :piwko:
Popełniłeś poważny błąd skoro użyłeś środków chemicznych na glony i glony trochę znikły trzeba było wyłowić je z wody i wyrzucić.
Nie trzeba było wylewać wody i wlewać świeżej teraz będziesz miał tego powtórkę :P
TomekZ napisał/a:
planuje nabyć jakieś roślinki podwodne i systematyczie usówać gluty!!! czy to pomoże????

Powinno w jakimś stopniu pomóc usuwaj glony ręcznie.


P.S Zaprezentuj fotki swojego oczka :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
TomekZ 
Początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 21
Wysłany: 2007-05-05, 14:28   

zaraz coś klikne i wstawie! ręcznie to chyba nie dałbym rady...bo to praktycznie całe oczko było zarośnięte tym świmstwe!!!!!!!!!

puki co wstawiam zdjęcie sprzed roku, robione telefonem!

super.jpg
Plik ściągnięto 477 raz(y) 29,62 KB

 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-05-05, 20:41   

witaj TomekZ :soczek: każdy chyba na tym forum przechodził przez ten etap (szambo w oczku) i każdy wypracował sobie sposób walki z glonami :) chemiozwolenników jest raczej mało , filtrowanie, torf , słoma jęczmienna , dużo roślin --ja np jestem zwolennikiem tej ostatniej metody :P
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
TomekZ 
Początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 21
Wysłany: 2007-05-05, 22:34   

:piwko: hehe podoba mi się tu :piwko:

no to wygląda na to, że cierpliwie będę musiał wyławiać świństwo z dnia na dzień i dosadzić jakiś krzaków!!!!

choć juz widze małą poprawę.....może to chemia może delikatne przesuszenie podczas wymieniania...a może karcher :) ale świństwa jedne zaczynają wypływać na wierzch a wtedy Tomek je wiaderkiem wyławia :good: te świerze co powstają to zauważyłem, że ładnie nawijają się na gęste grabie!

no imueze coś o tym filtrze pomyśleć!!!!
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-05, 23:35   

Na tej fotce co dałeś to roślinek trochę masz jak dorzucisz filtr i rośliny ruszą pełną parą to powinna być poprawa :) Nie napisałeś tylko czy masz ryby ile i jakie :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
meps 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 44
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-05-05, 23:36   

Oczko 5 m3 to powinieneś ręcznie wybrać glony i na kompost. Co ja mam powiedzieć przy stawie sto razy większym. Ale się nie poddaję. A bywało że dziennie wyciągałem kilka 80l taczek zielonych glutów.Jakby trochę teraz odpuszczały. Chemia to trochę wygodnictwo. W końcu przy tak małym oczku, to nawet glony nie nadążą rosnąć jeśli się je prawie codziennie wybiera.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-05-06, 07:19   

złe nastawienie albo oczko albo szambo a to różne rzeczy, jak będziesz myślał o tym oczku jak o szambie to będzie nadal takie (cuda rzadko się zdarzają a jak już to trzeba im trochę pomóc) ale jak zaczniesz myśleć pozytywnie o oczku to skupisz uwagę nie na szambie a walce z glonami czyli pozyskiwaniem roślin może warto dla uzdrowienia oczka nałapać planktonu i przynieść do oczka, tu trzeba znaleźć bezpieczny staw/zbiornik wodny, może warto pomyśleć o torfie zakwaszającym wode.
 
 
zulwik
Początkujący


Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 37
Wysłany: 2007-05-06, 12:56   gg

Witam
Niema się czym przejmować tylko trza działać!!!!
Proponuje dobry filtr z wydajną mocną pompą, czeste mycie filtra i dużo wysokiego torfu !
tylko z torfem trzeba poczekać zanim zacznie działać pozdrawiam, ale mechaniczne czyszczenie przede wszystkim!!
 
 
TomekZ 
Początkujący


Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 21
Wysłany: 2007-05-06, 16:17   

no tak! uzyłem słowa "szambo" bo tak czasami wyglądało jak glut wydarł się na wierzch! więc nie wiem o co chodzi!

to oczko mam juz jakies 5 lat i zawsze wyglądało całkiem fajnie! bez filtracji choć czasami zieleniało mi! rybki to kilka karasków (tak z 10) i chyba 5 linków (jeden malutki własnego chowu :) ) mam manie na punkcjie lili wodnych, więc mam ich sporo choć w tym roku słabiutko rosną...nie wiem czemu!!!

nie porównuje swojego oczka do stawu.....tutaj jak wyławiam glon to bardzo ostroznie, uważan na każdą roślinkę, jest sporo kamieni miedzy którymi cięzko się dostać do nitek no i folia nie pozwal mi na to abym "po chamsku" ciągał grabie czy brony :)

jeżeli chodzi o torf to rozumiem, ze jest to konieczne w celu zakwaszenia wody ? to w takim razie nie mam pojęcia jaką ilosć musiał bym tego wstawić aby osiągnąć jakiś efekt przy twardości ogólnej ok 26-8 stopni!!!

A co myślicie o wodzie ze studni? tam jest ph poniżej 7! kiedyś nawet Paletki mi się w niej tarły! tylko obawaim sie że może być w niej sporo jakichś bakterii czy inego świństwa (żadko używana)
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-05-06, 16:27   

TomekZ napisał/a:
A co myślicie o wodzie ze studni?

O wodzie ze studni już był temat poruszany http://forum.oczkowodne.n...ht=wode++studni
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-05-06, 16:58   

TomekZ napisał/a:
no tak! uzyłem słowa "szambo" bo tak czasami wyglądało jak glut wydarł się na wierzch! więc nie wiem o co chodzi!



o nic nie chodzi takie poranne skojażenia a torfie poczytaj też jest sporo napisane jak i ile musisz sam wyciągnąć wnioski bo każdy inaczej go stosuje, niektórzy robią strefy bagienne.
 
 
Unio 
Uczestnik



Dołączył: 18 Cze 2011
Posty: 93
Skąd: nowa sol
Wysłany: 2011-07-03, 13:42   

mam pytanie zeby w oczku ustabilizowalo sie wszystko biologicznie piszecie duzo roslin i nie bedzie glonow albo mniej a ja sie pytam czy inne zwierzeta moga w tym pomoc np.slimaki osliczki ? jakies robactwo ? co moze pomoc procz roslin lub pomoc roslinom
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-10, 17:14   

Tak te wszystkie robaczki są potrzebne i tworzą kompletny biotop. Powinny pojawić się same. Osliczki i ślimaki pożyteczne.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
egon81 
Początkujący



Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 11
Skąd: Ostroleka
Wysłany: 2011-07-11, 10:59   moja zieleń

a co powiecie na moją zieleń wody i jakieś porady dla mnie :) pliss
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny