wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Co po zimie ?
Autor Wiadomość
mirooosss 
Początkujący


Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 25
Wysłany: 2006-03-15, 09:16   Co po zimie ?

Witam,

Jako że już niedługo (chyba) lód stopnieje w moim oczku i nadejdzie wiosna mam kilka pytań co czynić z oczkiem.....będzie to pierwsza wiosna dla mojego oczka i niewiem co trzeba zrobić po zimie. Pytanie pierwsze czy jak już będzie ciepło powiedzmy z 10-15 stopni to mogę wymienić wodę ? bo widze że już jest brudna przez przerębel :/ jak wygląda sprawa z lampa UV i filtrem ? czytałem że pierwsze się zakłąda sam filtr a po jakimś czasie dokłada lampe UV (oczywiście mam w domu lampe i filtr) czy to prawda ? pytanie trzecie kiedy można zacząć karmić rybki ? są jeszcze jakieś inne czynności odnośnie oczka po zimie które trzeba zrobić ?

Pozdr.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-15, 09:43   

Powiem Ci co ja robię wiosną. Zaraz jak tylko zejdzie lód zatapiam w oczku worek z kwaśnym torfem i uruchamiam filtr biologiczny. Czyszczę rośliny z ubiegłorocznych pozostałości (liście łodygi, itp.) Ryb nie karmię wogóle, same znajdują sobie pokarm w oczku, głównie glony nitkowate, drobne skorupiaki, ślimaczki. Skoro karmisz to możesz sprawdzić czy ryby będą pobierać pokarm, wsypując im małą porcję pokarmu, jak po ok 10 min zniknie, to znazcy że można już zacząć karmić.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
mirooosss 
Początkujący


Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 25
Wysłany: 2006-03-15, 10:52   

co do kwaśniego torfu to dawałem go w lecie na jakiś czas ale on mi nic niedawał :/ glony dalej sobie były dopiero wymieniłem wode i kupiłem lampe UV i dałem filter taki AquaShuta i woda się utrzymywała bardzo dobrze :)
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-03-15, 12:01   

Witam
Z lampą UV i filtrem jest tak jak czytałeś (dopiero po 4 do 6 tygodniach) jak już filtr biologiczny zacznie pracować, możesz włączyć lampę UV. Co do czyszczenia i wymiany wody, to ja w 50% robię to jesienią. Mam dużą ilość lili wodnych i pozostawienie na zimę zgniłych , zalegających na dnie liści nie było by korzystne. Proces gnicia obumarłych roślin pod lodem pożera ogromne ilości tlenu, którego w tym trudnym zimowym okresie i tak nie jest za wiele,(stąd utrzymywanie przerębli poprzez napowietrzanie jest ze wszech miar korzystne). Co do karmienia, to temperatura wody powinna wynosić co najmniej 10 st.,możesz zmierzyc term., ale to widac kiedy rybki wykazują zwiększoną aktywność życiową. Reasumując - radzę wymienić część wody (max. 50%) i oczyścic dno z zalegających tam osadów ubiegłorocznych. Powodzenia.
Pozdrawiam. andrzej
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-15, 12:42   

mirooosss, rób to samo co Paweł, ja też tak robie zawsze na wiosnę. Jak masz małe oczko to raczej powawaj pokarm rybom raz na 2-3dni, ryby powinny przyjmować pokarm, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 10 stopni (tak pisze na opakowaniach pokarmów i to prawda, sprawdziłem, jednak pisze też że ryby powinno się karmić 2 razy dziennie - w to nie wierz, piszą tak żeby się szybko skończyło i żebyś poleciał po następne do sklepu, a jak będziesz karmił 2 razy dziennie to w oczku szybko pojawią sę glony, itp.). Co do wymiany wody to nie polecam, ryby są osłabione po zimie i lepiej im daj spokój, bo mogą chorować, możesz podmienić 1/3 obiętości wody, ale BROŃ BOŻE NIE WIĘCEJ !!! Ja w jednym sezonie wymieniłem ponad połowe bo też myślałem że nic się nie stanie, wtedy pozbyłem się połowy obsady. Dopiero w drugim sezonie wymieniłem 1/4 wody i było OK.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-15, 13:47   

W moim oczku wiosną robię generalne sprzątanie. Wymieniam przy tym ponad połowę wody i usuwam osady denne. Robię to dopiero gdy się nieco ociepli.

Rybki zacznij karmić dopiero gdy temperatura wody będzie około 15 stopni. Przy niższej temperaturze choć ryby będą jadły mogą mieć problemy z trawieniem.
Są tez specjalne pokarmy które można zacząć dawać wcześniej. Warto też dać biologiczny środek typu trigger - poprawia równowagę biologiczną co zmniejsza klopoty z glonami.

Gość poczytaj też Kalendarz prac w oczku wodnym
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
mirooosss 
Początkujący


Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 25
Wysłany: 2006-03-15, 13:52   

ok dzięki za rady :) mam jeszcze jedno pytanie ponieważ dziś sprawdzałem jak tam moja lampa UV i włączyłem ją i mam wrażenie że coś słabo świeci ...? to możliwe ? czy te lampy Philpsa się wymienia co jakiś czas czy tylko wtedy jak się spalą ?
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-15, 14:08   

mirooosss, radziłbym najlepiej tą lampe sprzedać lub schować do szafki i byłoby git, zamiast tego na glony zastosować torf - bardziej naturalny. Poszukaj na forum, było o filtrach UV i co o nich sądzimy, jak znajde ten temat to dam linka.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-15, 16:08   

JacekN8 napisał/a:
radziłbym najlepiej tą lampe sprzedać lub schować do szafki i byłoby git, zamiast tego na glony zastosować torf - bardziej naturalny.


Jacku lampa nie jest tak zła jak mówisz, a z kolei torf nie jest złotym środkiem. Dostaję mnóstwo listów od osób stosujących torf i nic to nie daje. Sam też kiedyś próbowałem - bez efektów, bo mam twardą wode - a w takich przypadkach torf nic nie daje. Lampy nie skreślałbym bo to dobry wynalazek i mnóstwo osób jest nią zachwycona.

JacekN8 napisał/a:
Poszukaj na forum, było o filtrach UV i co o nich sądzimy


Tu rozmawialiśmy o lampach
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=105
a tu o torfie
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=32
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=115
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-15, 16:58   

AurorA, dzięki że podałeś za mnie linki :) . Ale jednak dalej nie przekonuje się do tych lamp i na pewno ich nie kupie. Za tą kase kupie wydajną pompe i zrobie drugi wydajny filtr biologiczny.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-16, 00:55   

AurorA napisał/a:
Lampy nie skreślałbym bo to dobry wynalazek i mnóstwo osób jest nią zachwycona.


Owszem są zachwyceni, bo w ich oczkach trzy czy cztery rachityczne roślinki, posadzone w koszach na półkach, nie są konkurencją dla glonów. Widzałem takie oczka, gdze włściciel chodzi dumny jak paw, że ma krystalicznie czystą wodę i nie przeszkadzają mu te rachityczne roślinki, bo dla niego najważniejsze jest, aby ta woda była krystaliczna. Inaczej tego nie zrobi jak za pomocą sterylizatora UV. A tym że rośliny nie rosną, bo woda jest martwa, wcale się nie przejumuje, "jak roslinka zwiędnie, to kupię drugą", jaki problem, jak to usłyszałem to przestałem gościa przekonywać do równowagi w oczku, nie było sensu. Bo dla niego nie jest ważna równowaga, a jedynie to że ma oczko większe niż ma Kowalski. To dla takich ludzi produkują te sterylizatory, nazywając je dla niepoznaki lampami UV.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-16, 09:40   

Paweł napisał/a:
To dla takich ludzi produkują te sterylizatory, nazywając je dla niepoznaki lampami UV.

Właśnie ! ! ! Zależy mu tylko na wodzie i tyle, a może nawet nie wie jakie ryby pływają mu w oczku. Właśnie tacy ludzie którzy się nie znają są najgorsi. Jeżeliby to faceta naprawde interesowało, to napewno już dawno miałby równowagę biologiczną, przeczytałby wiele artykułów na tamat oczek, roślin, zwierząt, ale on woli sobie włączyć lampe UV i siedzieć wygodnie przed telewizorem, bo po co on ma się męczyć, zeby to uzyskać. Sory AurorA ale do tej lampy sie nadal nie przekonuję i się nie przekonam. Paweł, ta lampa tego gościa jaka jest mocna, na jakie duże oczko jeżeli możesz podać ??? Z góry dzięki
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-16, 10:25   

co do lampy to sam ja posiadam i jak juz pisalem wczesniej, nie spelnia ona swojej roli dokladnie tak jak powinna, zazwyczaj odbywa sie to do czasu, wiem ze duza ilosc ludzi nie wie iz nagle lampa "wysiada" a jest to spowodowane tym iz po kazdym sezonie powinno sie wymienic zarnik , ktory sie zwyczajnie wypala. Przy mniejszych oczkach wodnych lampa bedzie dzialac oczywiscie ale zabija srodowisko wodne(pomimo zaszczepienia filtra bakteriami nitryf.), w ostatnie lato bylem w miejscu w ktorym sprzedaja kamienie i dodatki do oczek wodnych, pewnie osoby mieszkajace w okolicach Warszawy beda wiedzialy , punkt ten miesci sie na Opaczu, jest tam oczko wodne a wlasciwie kompleks oczek polaczonych w ktorych glowna role spelniaja rosliny i strumien dlugosci okolo 5m, ktory jest praktycznie w calosci zakryty, i w pewnej jego czesci o dlugosci 1m i wysokosci okolo 50-70 cm (rozmowa z pracownikiem) filtr do ktorego jest nasypany drobny zwir (male okolo 2 cm srednicy kamyczki), filtr ten czyszcza raz na rok , oczko jest czyste i ryby widac praktycznie do dna, najglebsze miejsce to 120 cm. Pompa poruszajaca calosc to wedlug mnie okolo 5000 l/h.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
mirooosss 
Początkujący


Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 25
Wysłany: 2006-03-16, 13:43   

ok powiedzmy że zgadzam się z wami że ta lampa jest do dupy ale ciekawe co byście zrobili jak postawiłem oczko i już po 3-4 tygodniach w tamtym roku oczko robiło się dosłowanie jak bagno i szambo ! śmierdziało niesamowicie ale to jeszcze nic bo przejżystośc wody była może jakieś 5cm ! wogóle wyglądało to tragicznie, przez to wymieniałem 2 razy wode w oczku i działo się tak non stop, nastęnie kupiłem lampe UV wymieniłem wode i przez miesiące woda była wręcz jak źródło :) i to mi się podoba i dlatego nie zrezygnuje z lampy ! aha no i dodam oczywiście że jak jeszcze niemiałem lampy i walczyłem z tymi glonami chemicznie ( kompletnie nic niedało) następnie dawałem torf na dno i to również ZERO Efektów ! tyle co mam do powiedzenia :)
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-16, 14:18   

mirooosss, być może dawałeś niewłaściwy torf, lub za mało??? Napisz jakiej chemii używałeś, bo jeżeli to nie podziałało to widocznie jakieś najtańsze dziadostwo. Jedyne firmy, które produkują skuteczne środki chemiczne to tetra pond, sera i trigger - to są tylko te co ja testowałem. Kupiłem raz za 15zł podróbkowy 200ml i nie podziałał nic, ale to już dawno temu. Napisz też jaką masz pojemność oczka i mniej więcej ile masz rybek (oczywiście jak się rozmnożyły to nie bardzo wiadomo :) ). Przyczyną glonów i złej klarowności wody może być właśnie przerybienie, powinno być 1cm długości dorosłej ryby na 10 litrów wody. Oczywście z tymi przeliczeniami trzeba myśleć rozsądnie, ponieważ spodkałem się z przypadkiem, gdzie koleś miał oczko na 3000l wymiary 2,5m x 1.5m x 1m głębokości i wpuścił tam półmetrowego jesiotra :shock: . Wydaje się że przerybienia nie ma no ale jest duuuża ryba. Prosze o odpowiedź na pytania, które napisałem na początku.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny