wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój pomysł na filtr
Autor Wiadomość
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-25, 00:01   

Paweł napisał/a:
Arku, a jak bakterie znajda się w filtrze skoro przejdą z oczka przez sterylizator UV ?
Bo z tego co wiem, to promieniowanie UV działa na kod genetyczny (DNA) bakterii, powodując to, że w efekcie przestają się "rozmnażać" (dzielić).

Pawle lampę UV uruchamiasz po około 2 tygodniach pracy filtra jak 'tętni" już w nim życie :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-06-05, 09:36   

Z racji trudności inwestycyjnych, mój pomysł na filtr jest zupełnie nieaktualny. Dlatego proszę o ocenę beczkowego filtra. Ponizej zamieszczam rysunek


Czego użyć jako filtr z Czegoś? Czy koncepcja może byc wydajna? bezczka jako filtr stanowi 1,5% objętości oka.
Woda po przjesciu będzie kierowana na kaskadę.
Wydajność pompy na poziomie gruntu 7000L/h.Wydajność na wysokości 3m (taka będzie róznica wysokości) około 3000L/h
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-05, 18:56   

Jak dla mnie trochę dziwne rozwiązanie :? szczególnie jeśli chodzi o pompę :P raz że niewygodny do czyszczenia , a dwa że w tym ukłdzie nie za bardzo widzę tu miejsce na złoże biologiczne :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-06-05, 19:01   

Tzn? Pompa będzie odizolowana od keramzytu, więc tego ssać nie będzie. Myślałem ze cos na tym keramzycie sie osadzi lub na tym filtrze z czegoś.... Nie ma za bardzo innej możliwości tego przesunąć ani ustawić inaczej. A w oczku już jest zupa glonowa z dodatkiem rybiego mięsa. Wiec wszystko będzie dobre.

A moze masz jakiś inny pomysł?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-05, 19:08   

Wydaje mi się że pompa dużo szybciej wypompuje tą wodę z dna filtra niż do niego naleci przez ten przelew, filtr siatkowy ( szczególnie jak się zapcha ) i "filtr z czegoś" :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-06-05, 20:03   

To pompę się zdławi, albo wstawi w wersje ciśnieniową - co jest bardzo proste bo zbiega sie tylko i wyłącznie do założenia uszczelki na wieko beczki (wiekiem beczki jest doniczka). Wiec jesli problem jest zbyt duży przepływ to trzeba by pompę zdławić - ale czym?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-05, 20:21   

To ja nie rozumie tego schematu :oops: jak chcesz zdławić przepływ wody wiekiem beczki :oops: Tak mógłbyś zrobić jak pompę miałbyś w oczku :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-05, 21:00   

JAREK G napisał/a:
Wydaje mi się że pompa dużo szybciej wypompuje tą wodę z dna filtra niż do niego naleci przez ten przelew, filtr siatkowy ( szczególnie jak się zapcha ) i "filtr z czegoś" :roll:


ja mam wrażenie że ciśnienie i ilość wody z oczka bedzie przelewało wodę poza beczkę w przypadku chwilowej przerwy w pracy pompki no chyba że ten rysunek przejaskrawia spad i przekroje wpływu wody. (coś mi się kołacze ze szkoły o naczyniach połączonych)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-05, 21:04   

Roman napisał/a:
(coś mi się kołacze ze szkoły o naczyniach połączonych)
:P przelać się nie przeleje bo poziom beczki jest na poziomie oczka :) może tylko być tak że jak obniży się poziom wody w oczku to pompa będzie chodzić na sucho :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-06, 00:39   

JAREK G napisał/a:
może tylko być tak że jak obniży się poziom wody w oczku to pompa będzie chodzić na sucho :P

Jak się da wyłącznik pływakowy na pompie, to w przypadku niskiego poziomu wody, pompa się wyłączy. Na przykład coś takiego.



Teokryt, jeśli masz wodę bieżącą, to można w beczce dać zawór pływakowy od np. spłuczki który będzie samoczynnie utrzymywał stały poziom wody w oczku. Coś podobnego jak na fotce niżej, tyle tylko że jest to dolny zbiornik kaskady, ale zasada działania taka sama, samoczynny, stały poziom wody w oczku. Z prawej strony widoczna złączka wypływu wody z pompy na kaskadę.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-06, 00:53   

JAREK G napisał/a:
Wydaje mi się że pompa dużo szybciej wypompuje tą wodę z dna filtra niż do niego naleci przez ten przelew, filtr siatkowy ( szczególnie jak się zapcha ) i "filtr z czegoś" :roll:


Nie tak bardzo, jak dasz duży przekrój wlotu do filtra np ø 100 mm, to nie ma obawy, pompa o wydajności 3000 l/h czy nawet większej, nie wypompuje całej wody. Obawiam się tylko, że te 3000l/h nie zasili skutecznie kaskady, woda będzie ledwo ciekła.

Nad keramzytem dał bym warstwę z włókna kokosowego lub gąbki filtracyjnej z dużymi porami.
Siatkę dał bym natomiast na wlocie rury zasilającej filtr, łatwiej będzie ją czyścić z osiadłych na niej zanieczyszczeń, poza tym ograniczy ona dostęp np. narybku czy drobnej fauny wodnej (narybku, larw owadów wodnych, kijanek itp.) do filtra.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-06-06, 10:15   

Siatka narazie bedzie wewnątrz ponieważ jak pisałem wcześniej to zupa glonowa i masa śmieci - ogólnie chce najpierw przefiltrować z czynnika stałego.

Przelew będzie w oczku około 5cm poniżej lustra wody a brzeg beczki będzie powyżej lustra wody o około 2cm. Wiec akcje podwórkowe są niegroźne. Uzupełnianie nie będzie kranowe ponieważ posiadam studnie wiec woda ze studni sam dolewam co jakiś czas.

Przekrój wlotu oto około 75mm (około bo wlot będzie specyficzny). Kaskady jeszcze nie ma wiec cos sie wymyśli później. Ide robić.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-06, 11:20   

Ja dalej twierdzę że choćby był wlot nawet 1000 mm :hehe: to nic to nie da jak przypcha sie filtr to pompa wypopuje wodę z beczki prawie do zera bo nie jest to kwestia zasilania filtra tylko jego przepuszczalnosci :P , ale zrobisz sprawdzisz w praktyce to bedziesz wiedział ( i to przy brudnej wodzie dośc szybko :P )
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-06, 15:49   

JAREK G napisał/a:
Ja dalej twierdzę że choćby był wlot nawet 1000 mm :hehe: to nic to nie da jak przypcha sie filtr to pompa wypopuje wodę z beczki prawie do zera bo nie jest to kwestia zasilania filtra tylko jego przepuszczalnosci :P , ale zrobisz sprawdzisz w praktyce to bedziesz wiedział ( i to przy brudnej wodzie dośc szybko :P )


Bardzo możliwa sytuacja ze filtr o takiej konstrukcji się zapcha.
Jeśli nie da się wyłącznika pływającego dla pompy, to można zrobić przelew wewnątrz lub na zewnątrz filtra. Np. tak jak niżej.



Odgrodził bym komorę pompy rusztem na którym był by nasypany keramzyt, nad nim dał bym warstwę drobnego żwiru (przyciśnie keramzyt) a na wierzch warstwę maty kokosowej lub gąbki z duzymi porami. Siatkę dał bym na rurze, łatwe oczyszczanie z liści i pływających glonów włosowatych, wystarczy przeciągnąć ręką i po kłopocie, nie trzeba zaglądać do filtra. Mam w swoim filtrze takie rozwiązanie i zdaje egzamin bardzo dobrze.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-06, 18:13   

Teokryt napisał/a:
Kaskady jeszcze nie ma wiec cos sie wymyśli później. Ide robić.

To może Ci się przyda taki mój "wynalazek" na górny zbiornik kaskady. Sprawia on że wypływająca woda płynie spokojnie całą szerokości na pierwszy stopień kaskady, nie pulsuje jeśli by wypływała bezpośrednio z rury. Zbiornik można wykorzystać jako filtr biologiczny, lub miejsce na kwaśny torf, aby kaskada nie zarastała glonami.



Potrzebna materiały:



Plastikowa skrzyneczka balkonowa, taca z grubego plastiku (coś jak tekstolit), plastikowa donica z prostymi ściankami i podstawka pod donicę jako pokrywa w której po przykryciu, można sadzić małe rośliny skalne. Dodatkowo, kolanko 90° do rury PCV, w moim przypadku średnicy 3/4'', kolanko ocynkowane 3/4", jako wlew do zbiornika i przejściówka od baterii waniennej 3/4 ", do połączenia kolana i wlewu, krótkie nierdzewne wkręty i klej "Gwóźdź w płynie" (tuba taka jak silikonu, do wyciskania pistoletem) jako uszczelnienie pod wkrętami, dwie gumowe okrągłe uszczelki, o zewnętrznej średnicy ok 4 cm i z otworem 3/4", do uszczelnienia przejściówki, po obu jej stronach.

Z narzędzi potrzebny będzie:
"Diaks" do wycinania elementów, pilnik do wykończenia wycinanych diaksem elementów, śrubokręt do wkrętów i pistolet do silikonu.

Montaż:
Przecinasz diaksem wzdłuż, skośnie, na pół, skrzyneczkę - wylew. Jedną połową odrzucasz w drugiej wycinasz prostokątne wycięcie w dnie wylewu, tak jak na fotce poniżej.



Przykładasz wylew do zbiornika, zaznaczasz wycięcie na zbiorniku, wycinasz je. Wiercisz otwory pod blachowkręty, które połączą nam skrzynkę ze zbiornikiem. Przed przykręceniem smarujesz miejsca styku "Płynnym gwoździem".

Teraz dopasowujesz przegrodę - tacę, odcinając boczne krawędzie, nie wyrzucaj ich będą potrzebna na prowadnice dla przegrody. Przegrodę dopasowujesz do wnętrza zbiornika. Odcinasz dwa paski z odciętych boków tacy i w ten sam sposób co skrzynkę, mocujesz je we wnętrzu, tak aby przegroda mogła się swobodnie wysuwać do góry.



Robisz otwór pod kolanka wlewu, mocujesz przejściówkę, oba kolanka (zasilające i wylewowe, brak go jeszcze na fotce, zakupione było puźniej)

Tak to wygląda po zmontowaniu:





A tak po włożeniu na kaskadzie:



Poniżej widoczne kolanko wlewowe.



A tak wygląda prawa strona skalniaka z kaskadą, trzy dni po ukończeniu budowy. Pierwsze nasadzenia. Po prawej stronie, widoczne wykończenie podłoża, grysem serpentynitowym.



A to lewa strona skalniaka.



Tutaj natomiast widoczny dolny zbiornik kaskady, zamaskowany łupkiem serycytowym. Z tego samego materiału murek okalający skalniak od strony wejścia na posesję.



A wszystko zaczęło się od takiego widoczku.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny