wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Siatkobeton bez siatki
Autor Wiadomość
Zgred 
Nowy


Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 4
Skąd: Stargard Szczeciński
  Wysłany: 2007-04-10, 14:11   Siatkobeton bez siatki

Witam wszystkich forumowiczów. Chcę na swojej działce wybudować oczko wodne o nieregularnym kształcie i powierzchni lustra wody do 25m2. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy w konstrukcji siatkobetonowej możnaby zrezygnować z siatki (ewentualnie ograniczyć ilość warstw siatki do 1) a zamiast tego dać zbrojenie z krzyżowo wiązanego drutu zbrojeniowego fi4mm (fi6mm ?) w rozstawie co 15-20 cm? Wydaje mi się, że wytrzymałość takiego zbrojenia powinna być większa (drutu zostało mi od groma z budowy domu). Czy siatkę (tę ewentualną 1 warstwę dać POD czy NAD krzyżowo wiązany drut zbrojeniowy?
2. Na fotkach H@zika widać, że jego oczko jest b. blisko granicy działki (płotu) - czy są jakieś wymogi i porzepisy dotyczące minimalnych odległości oczka od pozostałych elementów działki? Nie chciałbym konfliktów z życzliwymi (na razie) sąsiadami.
3. Beton ma odczyn dość silnie alkaliczny i taki też będzie miała wlana do oczka woda. Jak wiadomo, im wyższe pH, tym łatwiej później o glony. Czy jest jakiś sposób na obniżenie pH betonu/zakwaszenie wody ?

Liczę na pomoc Szanownych Forumowiczów.

Mariusz
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-10, 19:55   

Witaj,
1. siatkobeton bez siatki to jak kotlet schabowy z soi.
2. druty a siatka to inna bajka - pogadaj z H@zikiem on eksperymentował skutki jak w wątku. Skorupa z siatkobetonu jest sprężysta dlatego nie pęka. Na temat drutów nie chciałbym się wypowiadać autorytatywnie, ale moim zdaniem musisz dążyć do zrobienia skorupy sztywnej. Ważny będzie grunt na jakim to oko będzie leżało. Im mniej wysadzinowy i lepiej ubity tym większe szanse. Powiem Ci inaczej mnie też dużo szóstki zostało po budowie domu a zrobiłem czysty siatkobeton.
3. Staw ma narzucone odległości od granicy. Oczko chyba (!) nie. Moje też jest blisko, szkic widzieli w nadzorze i nie mieli zastrzeżeń. Ale może nie znali przepisów???
4. Sądzę, że jak procesy chemiczne się zakończą to beton nie będzie wpływał na odczyn wody. W moim oczku woda po wlaniu (po kilku tygodniach) ma taki sam odczyn jak woda z kranu (trochę jest bardziej kwaśna, ale to zasługa deszczu i odchodów ryb).
Podsumowując, namawiam na prawdziwego schabowego.
Bajbas
 
 
Zgred 
Nowy


Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 4
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 2007-04-13, 10:12   

Bajbas napisał/a:
2. druty a siatka to inna bajka - pogadaj z H@zikiem on eksperymentował skutki jak w wątku. Skorupa z siatkobetonu jest sprężysta dlatego nie pęka.


Przy "normalnym" siatkobetonie jak w poradniku, też układasz drut fi4mm. Na chłopski rozum wydaje się, że skorupa z zatopioną siatką z powiązanych krzyżowo drutów 4mm (lub 6mm) powinna być mocniejsza niż 2 warstwy siatki rabitza i spiralnie ułożony drut 4mm. No może betonu trzeba dać będzie nieco grubiej aby zakryć zbrojenie. Poza tym nie rezygnowałbym całkowicie z siatki, tylko myślę, że wtedy wystarczyłąby jedna warstwa (sztywność zapewnią powiązane druty). Problem w tym, że nie wiem gdzie lepiej byłoby dać tę siatkę Rabitza - pod czy nad drutami? Grunt mam niesamowicie spoisty - glina z piaskiem, twarda jak skała.
Poza tym oczko nie będzie duże ok 25 m2 lustra wody i głębokości max=1,2 m
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-13, 14:31   

Zgred napisał/a:
Przy "normalnym" siatkobetonie jak w poradniku, też układasz drut fi4mm

mam podobnej wielkości oczko (wręcz identyczne) i mam trzy warstwy siatki. Zero drutów (pomijając wieniec). Siatka - nawet pierwsza warstwa - bez żadnych kołków mocujących. Każda warstwa pełna szczelność. Po dwóch zimach (ta była żadna, ale poprzednia przyzwoita) zero pęknięć i ubytków wody.
Grunt masz - moim zdaniem - fatalny, taki grunt lubi się ruszać jak dobrze przemarznie. Ale głębokość oczka poniżej granicy przemarzania więc jeśli w oczku będzie woda powinno być OK.
Zgred napisał/a:
sztywność zapewnią powiązane druty
- nie jestem budowlańcem, ponadto diabeł tkwi w szczegółach, ale nie liczyłbym, że te druty zapewnią Ci sztywność. Ale nie upieram się że mam rację.
Pozdrawiam, Bajbas


PS. Ja swoją technologię wzorowałem nie na różnych poradnikach w sieci (bywa, że ktoś zrobi jedno oczko i już wali porady), ale w oparciu o pewne ogólne zasady budowlane i zasady dotyczące budowy jachtów siatkobetonowych.
 
 
Dafra 
Początkujący


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 28
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-04-16, 22:15   

Bajbas czy swoje oczko malowałeś (pokrywałeś) Cerasitem CR65. Jeżeli tak, to ile Ci go wyszło?
Może ktoś inny może doradzić.
Planowane oczko ok. 30 m2 1,6m głębokie!
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-17, 22:34   

Dafra napisał/a:
czy swoje oczko malowałeś

niczym nie malowałem. Nie ma takiej potrzeby jeśli dodasz odpowiedni dodatek do betonu. Moim zdaniem to jest prostsze rozwiązanie.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
Zgred 
Nowy


Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 4
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 2007-04-18, 21:10   

Bajbas napisał/a:
niczym nie malowałem. Nie ma takiej potrzeby jeśli dodasz odpowiedni dodatek do betonu. Moim zdaniem to jest prostsze rozwiązanie.
Pozdrawiam, Bajbas


Dzięki za rady, Bajbas. Na razie moje oczko jest tylko w planach. Co do konstrukcji siatkobetonowej - IMO jachty podlegają trochę innym silom (skorupa jachtu jest sciskana przez otaczającą wodę, a w oczku będzie przez nią rozciągana od wewnątrz, co bedzie równoważone przez oddzialywanie gruntu na skorupę). Wydaje mi się, że mocniejsze zbrojenie z wiązanego krzyżowo drutu 6mm+ jedna warstwa siatki Rabitza wewnątrz powinno dać radę (przy grubości betonu ok 4-5 cm). Trochę niepokoi mnie to, co napisales o moim gruncie. Myslalem, ze taka glina z piaskiem (twarda w okresie suszy jak beton) bedzie idealnym podlozem, a tu masz! Czy warto w takim razie dawac podsypkę z piasku?

Co do impregnacji - przyglądalem się środkom do plastyfikacji i uszczelniania betonu w marketach budowlanych typu Castorama i OBI. CX65 Ceresita jest niedostepny. Zamiast tego są jakieś uszczelniacze i plastyfikatory w plynie (jakis rozowy plyn i nazywa się Hydrobet czy jakos tak). Czy dodanie tego specyfiku w podanej na instrukcji ilosci spowoduje uszczelnienie betonu?

Pozdrawiam. Mariusz.
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-19, 14:25   

Zgred napisał/a:
skorupa jachtu jest sciskana przez otaczającą wodę, a w oczku będzie przez nią rozciągana od wewnątrz,
oczywiście dlatego nie daje wręg :)
ale myślałem o czymś innym, chodziło mi o takie zazbrojenie skorupy by była sprężysta. Wiara w uzyskanie pełnej sztywności jest złudna. Ja dałem trzy warstwy siatki. Nie jest to aż taki duży koszt. Sprzedaj drut i kup siatkę :)
Co do gruntu, to ja mam luksusowy, czysty piach rzeczny (starorzecze Wisły). Podłoże miękkie, ale nie wysadzinowe. W Twoim przypadku to zasięgnąłbym języka u miejscowych. Jak jest glina i jakieś piaski, to to może się ruszać. Ale jeśli robisz głębokie oko i będzie woda to grunt pod nim będzie poniżej granicy przemarzania. Jednak to tylko gdybanie, pytaj mądrzejszych ze swoich okolic.
Nie wiem skąd ta moda na Ceresit. Są polscy wytwórcy takich wynalazków ("hydrostop"). Ja natomiast dodałem właśnie środek do robienia basenów kupiony w Castoramie (jest nadal w sprzedaży, niedawno widziałem). Śmierdział okrutnie, ale sprawdził się w 100% procentach. I o ile pamiętam nie jest drogi (są inne "zagraniczne", droższe). Pilnowaliśmy tylko by wody nie było zbyt dużo w zaprawie. Ale była na tyle rzadka, że można było ją spokojnie obrzucać siatkę.
Podsumowując. Na moim gruncie jest oko ok. 25 m2 plus "rzeczka" dł ok. 6 mb szer 0,5, gł - 0,3m. Całość szczelne. A największe obawy mam właśnie o te rzeczkę. Dlatego że taka płytka. Ale jest OK.
Powodzenia, Bajbas
 
 
Dafra 
Początkujący


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 28
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-04-19, 20:05   

Bajbas a jakie masz ubytki wody?
Ja kupiłem też nie drogi w płynie. Niestety nie wiem nic o jego skuteczności OPTEC EC-111 PAVAMENT DM (poza ulotką) I mam obawy czy tylko ta domieszka do betonu wystarczy.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-20, 11:39   

Dafra napisał/a:
Bajbas a jakie masz ubytki wody

nie prowadziłem badań :) mogę jednak powiedzieć, że zimą/jesienią mi się przelewa. Natomiast wiosną i latem dochodzi parowanie i moje oraz syna kąpiele (ostro się chlapiemy) więc czasami muszę dolać.
Gdybym miał powiedzieć czy jest szczelne to powiedziałbym, że skorupa na 100%, pewne ubytki mogą być ponad wieńcem, na klejeniu kamieni i na samych kamieniach (piaskowiec, ale impregnowany).
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Skąd ten brak wiary. Przecież te środki służą też do robienia szczelnych szamb, zbiorników na wodę pitną. Więcej wiary :P
 
 
Dafra 
Początkujący


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 28
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-04-21, 22:03   

Jak się coś robi to chciałoby się zrobić jak najlepiej. Lepiej teraz zapytać niż później żałować, że tego się nie zrobiło.
Ps. Pocieszyłeś mnie, ubytki wody znikome i do przyjęcia. :-D
Dzięki i pozdrawiam.
 
 
Zgred 
Nowy


Dołączył: 10 Kwi 2007
Posty: 4
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 2007-04-27, 13:05   

Bajbas napisał/a:
Co do gruntu, to ja mam luksusowy, czysty piach rzeczny (starorzecze Wisły). Podłoże miękkie, ale nie wysadzinowe. W Twoim przypadku to zasięgnąłbym języka u miejscowych. Jak jest glina i jakieś piaski, to to może się ruszać. Ale jeśli robisz głębokie oko i będzie woda to grunt pod nim będzie poniżej granicy przemarzania. Jednak to tylko gdybanie, pytaj mądrzejszych ze swoich okolic.


No i gadałem z geologiem, który robił badania przed zakupem działki. Ogólnie jest do d.... Jak stwierdził, ten rodzaj gruntu jest typu wysadzinowego (mieszanina gliny i drobnego piasku) i w okresie jesienno-zimowym potrafi mieć do 500% wilgotności. W momencie przechodzenia przez 0'C zamarzająca w nim woda.....czyli jednym słowem miałeś rację Bajbas :?
Ponieważ to geolog a nie budowlaniec, więc nie za bardzo mógł doradzić co do technologii. Stwierdził, że chyba skorupa z siatkobetonu nie wytrzyma takich ruchów i popęka. Wszystko byłoby cool, gdyby można było pod okiem zrobić drenaż i go gdzieś odprowadzić. Ale nie da rady bo oko jest przewidziane w najniższym punkcie działki, poza tym ten słabo przepuszczalny grunt (tzn. nigdy nie ma błota ani woda nie stoi na powierzchni, ale ziemia po deszczach jest tak nasiąknięta, że szkoda gadać) - nie ma gdzie rozsączyć wody. Sugerował aby dać podsypkę żwirową minimum 15 cm.
Ja myślę właśnie nad tym, żeby dać podsypkę a samo oczko zrobić tak jak mówiłem na wstępie - drut 6mm wiązany na krzyż w oczku powiedzmy 12-15 cm i do tego siatka + z 5-8 cm betonu B-15 albo B-20.
Co o tym myślicie? Może H@zik by się wypowiedział... bo on coś podobnego robił.

Pozdrawiam.
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-28, 14:25   

Zgred napisał/a:
jednym słowem miałeś rację Bajbas

przykro mi. Ale popełniłeś ten sam błąd co wiele osób. Grunt twardy, gliniasty traktują jako pewny. U Ciebie jeszcze miks z piaskiem, o to może dawać duże różnice w trzymaniu wodu i zamarzaniu poszczególnych fragmentów.
Zgred napisał/a:
Może H@zik by się wypowiedział
jemu coś tam pękło, ale on właśnie robił technologią "niesiatkobetonową".
Wiesz co Zgred (kurde co za nick!!), ja poszedłbym w inną stronę. Zrobiłbym oko głębokie i o bardziej stromych bokach. Odpowiednio wyprofilował kształty (jak w łajbie) mocniejszy wieniec i nic Ci nie będzie wysadzać. Półki na rośliny możesz zrobić w formie "nawisu" (ja mam taką jedną pod nią "pieczara" na pompę i inne kable). Będziesz miał wówczas całość zwartą i małopodatną na pęknięcia (najbardziej narażone są te miejsca "tarasowe" w miejscu łączenia z głębszymi).
Albo folia, ale to nie moja działka :P
:piwko: Bajbas
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny