wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ŻYWOPŁOTY
Autor Wiadomość
mol79 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 104
Skąd: Zach Londyn
Wysłany: 2009-12-17, 22:01   

Zdecydowano ze thui bedzie jeden gatunek bez mieszania na 25 metrach
Co ile go sadzic i jaki widze ze trudno bedzie zdecydowac ;)
Czyli co??...Konkurs na super thuje mamy...Tylko jedna wygrywa :piwko:
Co do glogu to miejsce jest naprawde zacienione przez wiekszosc dnia....Mam nadzieje ze bardzo nie przeszkadza...55 metrow...250 sadzonek...Glog jednoszyjkowy
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-12-17, 23:17   

mol79 napisał/a:
Zdecydowano ze thui bedzie jeden gatunek bez mieszania na 25 metrach
Co ile go sadzic i jaki widze ze trudno bedzie zdecydowac ;)


Krótko;
Zywopłot strzyżony, szybko rosnący- Brabant(co 90)
Szmaragdy(co 70)- prześwity, przez 3-4lata, ale i tak ładnie wyglądają.
Columny(co 60) nie polecam- tragedia zobaczysz po pierwszym śniegu.
Jalowce , cyprysiki odpadają.
Cisy(zależy czy szpaler(2m) czy żywoplot(0.4m) , jak najbardziej
Swierk serbski(0.8), grab(0.4), modrzew(0.4)- tu się zastanów, bardzo piękne żywoploty :good:
Jutro spróbuje puścić kilka fotek żywoplotów i w jakich rozstawach były sadzone.Cześć.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-12-17, 23:40   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Zywopłot strzyżony, szybko rosnący- Brabant(co 90)
Ja bym wybrał "kórnik" rośnie może trochę wolniej i jest mniejsza ale za to ładniejsza :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2009-12-18, 15:15   

Moim zdaniem cis będzie najlepszy na takie ocienione stanowisko. Głogi w cieniu mogą się ogołacać z dolnych gałęzi a tuje będą cierpieć od śniegu.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-12-18, 16:47   

JAREK G napisał/a:
Ja bym wybrał "kórnik" rośnie może trochę wolniej


seedkris napisał/a:
Moim zdaniem cis będzie najlepszy na takie ocienione stanowisko.

Też tak myślę, kórnik i cis, wieczorem puszczę jeszcze fotki, abyś mol79 mógł zobaczyć jak poszczególne gatunki, o których dyskutujemy wyglądają w wieku od 8- 25 lat i w jakiej rozstawie były sadzone.

AurorA napisał/a:
Columna szybko rośnie i jest bardzo wysoka dlatego po kilku latach trzeba ostro ciąć wtedy jest ładna. Samragd nawet co 50 nie tworzy zwartej ściany tylko są prześwity szczególnie górą


Arek tak jest, tylko po co sadzić Columne co pół metra, jeśli chcemy mieć strzyżony żywopłot, czy nie lepiej posadzić coś szerszego.
Szmaragd tworzy piękną beczkę dołem( jeśli nie rośnie zbyt gęsto) roślina robi się silna o grubym pniu.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Twoje odległości są poprawne w sensie projektów. w rozumieniu praktycznym 20-30 letnim wszystko wygląda inaczej (Postaram się to wytłumaczyć, jak wyśle fotki)
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
mol79 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 104
Skąd: Zach Londyn
Wysłany: 2009-12-18, 17:38   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Też tak myślę, kórnik i cis, wieczorem puszczę jeszcze fotki, abyś mol79 mógł zobaczyć jak poszczególne gatunki, o których dyskutujemy wyglądają w wieku od 8- 25 lat i w jakiej rozstawie były sadzone.

Super :)

A co do glogu to juz zdecydowano ze bedzie....Nie ma az tak strasznie z tym cieniem ;)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-12-18, 21:03   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Też tak myślę, kórnik i cis, wieczorem puszczę jeszcze fotki, abyś mol79 mógł zobaczyć jak poszczególne gatunki, o których dyskutujemy wyglądają w wieku od 8- 25 lat i w jakiej rozstawie były sadzone.


wg ,mnie to też najlepsza opcja. Cis jest długowieczny, super radzi sobie w cieniu i łatwo go odmłodzić- wyjdzie drożej i wolniej rośnie ale efekt najlepszy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-12-19, 08:05   

AurorA napisał/a:
wg ,mnie to też najlepsza opcja. Cis jest długowieczny, super radzi sobie w cieniu i łatwo go odmłodzić- wyjdzie drożej i wolniej rośnie ale efekt najlepszy.

Tak, to naprawdę piękna roślina.
Informuje że fotki nie sa najlepszej jakości, były robione wczoraj na potrzeby forum: snieg , pochmurno i -13.
Cis pośredni "Hicksii" w szpalerze, rozstawa 2.5m.W żywopłocie stosujemy rozstawę co 0.4m w jednym rzędzie, na dwa rzędy zwiększamy odległości.
Szpaler jest nie strzyżony, dlatego taki rzadki.
Cisa można strzyc dowolnie i na dowolnej wysokości, cięty-zachowuje się idealnie.
Zywopłotu akurat pod ręką nie miałem.
Cis w kształcie kuli i kielicha- jest strzyżony do dwóch razy w roku i tak gęsty że ciężko rękę w niego wsadzić. Idealny materiał na żywopłot. Minusy: dużo kosztuje, wolno rośnie

Zywotnik olbrzymi "Kórnik"
Bardzo szerokie drzewo, okazy 10 letnie osiągają 3-4m szerokości, pięknie wygląda naturalnie i w żywopłocie jako strzyżony również, rozstawa 90-100cm.wyłącznie jeden rząd.
14 letnie beczki, wys.4m, szerokość 3.5m.

No i w żywopłocie 5 letnim, jeszcze nigdy nie przecinane.

Zywotnik zachodni "Aurescens"
15 letni żywopłot, nie strzyżony, rozstawa w chwili sadzenia 80cm.

Cyprysik groszkowy
Gatunek a nie odm. bardzo wytrzymały, 5 letni żywopłot, jeszcze nie strzyżony. Rozstawa 80cm.

No i pora na nieszczęsny żywotnik zachodni"Columna"
Otóż nie ma u nas jej w żywopłocie, trzeba sadzić gęsto co zwiększa koszty, no i drugi powód- nie ładnie wygląda(to tylko moje osobiste zdanie).
Tutaj wolno rosnąca świeczka tortowa(20 lat ponad 6 m wys. nieco ponad 1m szerokości.

Do cienia polecam też zwykły żywotnik olbrzymi, ładnie przyrasta, nie szkodzi mu towarzystwo koron drzew.
Tutaj pod dużymi świerkami.

No i "Brabant"Rozstawa 70 a nawet 90, zależy od terenu, gleby.
Strzyżony dwa razy w roku(choć nie zawsze)wiek 6lat

Swierk serbski
Bardzo przyzwoity materiał na żywopłot, tu nie strzyżony.

Tutaj pojedyncza sztuka 20 letnia, w tle żywotnik olbrzymi

"Szmaragd"tutaj posadzony co 80 cm, to za duża odległość , ale pokazuję Wam go dlatego aby zobaczyć jak się zachowuje gdy rośnie rzadziej.
Pięknie rozdęcia dołem, silny pień.
Ma już jakieś 4 lata, dwa pozostało mu do zrośnięcia.

:)

[ Dodano: 2009-12-19, 09:13 ]
AurorA napisał/a:
Columna szybko rośnie i jest bardzo wysoka dlatego po kilku latach trzeba ostro ciąć wtedy jest ładna

Nie mam z nią praktyki (jeśli chodzi o żywopłoty), a zastanawia mnie jak zachowuje się skrócona. O ile są większe przyrosty na boki? Jak szybko się zrasta w rozstawie 60cm?.
Zastanawiam się teraz, czy moja niechęć do tego żywotnika wynika z tego że jej nie lubię, bo tak naprawde może faktycznie żywopłoty są ładne :?: :? .
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-19, 13:37   

Mimo, że mnie te zagadnienia zbytnio nie interesują, to za ostatni post-prezentację :brawo: dla Mariusza. :good:
 
 
mol79 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 104
Skąd: Zach Londyn
Wysłany: 2009-12-19, 14:17   

Dziekuje Pieknie Mariusz...Troche pewnie zmarzles :brawo:
To napewno wszystko wyjasni...Pozdrawiam
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-19, 14:42   

Mariusz Czernicki napisał/a:
No i pora na nieszczęsny żywotnik zachodni"Columna"
Otóż nie ma u nas jej w żywopłocie, trzeba sadzić gęsto co zwiększa koszty, no i drugi powód- nie ładnie wygląda(to tylko moje osobiste zdanie).
Tutaj wolno rosnąca świeczka tortowa(20 lat ponad 6 m wys. nieco ponad 1m szerokości.


Na żywopłot faktycznie nie fajne, ale na ochronę przeciw wiatrem kilka sztuk obok siebie jak znalazł. Chociaz moim zdaniem i tak najlepiej wygląda pojedyńczy, badź w kompozycji z innymi odmianami i gatunkami. ( takie babskie widzenie ;) )
A Mariusz napracował sie mocno, szkoda, ze w zimowej aurze.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-12-19, 17:10   

A ja niezmiennie twierdzę że Columna jest najlepsza na żywopłot, szybko rośnie i tworzy zwartą ścianę bardzo szybko. Jeśli nie będzie cięta po kilkunastu latach może się wykładać na boki np. po opadach śniegu ale można ją odmłodzić przycinając np. na 3 metry i jest ok.
Najlepiej jednak co roku ciąć otrzymując stałą wysokość. W porównaniu do brabanta jest gęstsza i ma bardziej intensywny ładny zielony kolor. Smaragd wg mnie nie ma pokroju żywopłotowego tylko właśnie świeczki na torcie a strzyżenie psuje to jeszcze bardziej.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-12-19, 18:58   

AurorA napisał/a:
W porównaniu do brabanta jest gęstsza i ma bardziej intensywny ładny zielony kolor

Ten kolor Arek mnie wabi, rzuciłeś sidła. Tylko trzeba ją sadzić bardzo gęsto, to mnie odstrasza.
Świetny Awatar, mikołaju :good:

[ Dodano: 2009-12-19, 19:05 ]
Van napisał/a:
ale na ochronę przeciw wiatrem kilka sztuk obok siebie jak znalazł

Fakt :good:
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-12-19, 19:26   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Cisa można strzyc dowolnie i na dowolnej wysokości, cięty-zachowuje się idealnie.
Zywopłotu akurat pod ręką nie miałem.


Popieram! W cisie można dosłownie rzeźbić. W tym roku postanowiliśmy podwyższyć żywopłot o jakieś 30 -40 cm(potrwa to jakieś 3 lata) więc góra nie wygląda za ciekawie ale jutro postaram się pstryknąć zdjęcie . Faktem jest, że żywopłot z cisów to dość droga impreza i tylko dlatego mam go tylko na jednym, "frontowym", boku działki. Nie pamiętam dokładnie ale ok 10 szt. udało mi się ukorzenić i teraz nie widać już różnicy w stosunku do "kupnych"

[ Dodano: 2009-12-20, 11:54 ]
Jak wspominałem w tym roku żywopłot nieco zapuszczony bo ma trochę urosnąć ale po strzyżeniu jest gładki i gęsty jak dywan





nad kaskadą będę formował taką "czapę" żeby rozmyć trochę jej kontury
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
mol79 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 104
Skąd: Zach Londyn
Wysłany: 2009-12-20, 16:35   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Cisy(zależy czy szpaler(2m)
Mariusz Czernicki napisał/a:
Cis pośredni "Hicksii" w szpalerze, rozstawa 2.5m.


Co ile wiec go sadzic?...Jesli nie bedzie problemu co 1.5 m posadze go tak ,czy bedzie za ciasno?

Cis bedzie "wenatrz" dzialki przebiegal obok oczka na 15 metrach , nie potrafie sobie odmowic naprawde ladny...Nie bedzie niestety zywoplotu tylko szpaler, w zamian za to postaram sie dostac jak najstarsze juz okazy 80cm moze wieksze....

Thuja moze kornik ( co 90cm bedzie ok? ).....Glog bez zmian jak mial byc
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny