wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ILE RYB W OCZKU
Autor Wiadomość
Piotr 
Początkujący


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 26
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-18, 23:17   

Cytat:
150 rybek to bardzo dużo, gdybys nie mial co z nimi zrobic (nie wiem jak duże masz oczko) to bylbym chetny ...


Oczko ma około 30m3 wody. Nie widzę problemu z maluchami, bo jeśli będzie za dużo ryb w oczku to też problem, ale potrzeba poczekać do do lata. Piotr
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-19, 09:39   

Jeżeli to są rybki wielkości ok 5cm to na 30m3 nawet nie powiedziałbym że to za dużo, ale wiadomo one rosną...
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-19, 16:24   

JacekN8 napisał/a:
Jeżeli to są rybki wielkości ok 5cm to na 30m3 nawet nie powiedziałbym że to za dużo, ale wiadomo one rosną...


To,można prosto wyliczyć. Przyjmuje się, że na jednego dorosłego karpia koi, długosci 0,50 m potrzeba 1m³ wody, to dla 150 trzeba będzie 75m³ wody.

Jest jeszcze jedna metoda liczenia ilości ryb do danego oczka, przyjmuje się w nowych oaczkach, że suma długości wprowadzanych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówiąc obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², można przyjąć ryby o łącznej długości 250cm, to znaczy 25 ryb o długości 10 cm.

Natomiast, w oczkach które już osiągnęły równowagę biologiczną, suma wprowadzonych ryb może wynosić 75cm na 1m² powierzchni oczka i nie spowodyje to zmiany w równowadze, na tyle, żeby oczko sobie nie poradziło.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2010-03-05, 00:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotr 
Początkujący


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 26
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-19, 19:32   

Zaraz ja mówiłem o nowym przychówku, Posiadam jeszcze inne ryby: kilka jesiotrów. karpie koi, karasie, złote orfy i dwa karpie chyba lustrzenie, a dostałem je od znajomego, który ma staw o powierzchni około 2 hektarów. Wiec jestem przekonany, że będę musiał zrobić małe przerzedzenie. Mam kilku znajomych w okolicy, którzy posiadają oczka, wiec myślę ze jak młodzież podrośnie to ich nimi podzielę. Ale zobaczymy jak to będzie po zimie. Na razie żadna ryba do przerębla nie chciała podpłynąć. Widocznie im tam na dnie jest bardzo dobrze. Piotr
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-19, 20:20   

Piotr, nie życze ci tego, ale na wiosne możesz być zaskoczony, ja dzisiaj przez przerębel wypatrzyłem zdechłego karasia leżąego na die i nie mam go za barzo jak wyciągnąć przez tą dziure lodzie, a reszty ryb wogóle nie widziałem, myśle że nie leżą gdzieś po drugiej stronie oczka.... :(
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-19, 22:00   

Ależ to oczywiste Panowie, że Paweł się przejęzyczył (miał na myśli 0,5m), dorosłe karpie dorastają do 60 cm.
Ale nie zgadzam się z teorią co do ilości ryb w stosunku do powierzchni lustra wody, a co z głębokością - nie ma wpływu na ogólną pojemność? Klasyczne oczka dla koi są znacznie głębsze ok.2m .

Pozdrawiam. andrzej
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-19, 22:55   

andrzej napisał/a:
Ależ to oczywiste Panowie, że Paweł się przejęzyczył (miał na myśli 0,5m), dorosłe karpie dorastają do 60 cm.


Miało być 50 cm, sory.

A karpie koi w cieplejszych wodach lub, w oczkach ozdobnych w pomieszczeniach zamkniętych i intensywnie karmione, dorastają do 1m.

Cytat:
Ale nie zgadzam się z teorią co do ilości ryb w stosunku do powierzchni lustra wody, a co z głębokością - nie ma wpływu na ogólną pojemność? Klasyczne oczka dla koi są znacznie głębsze ok.2m .

Pozdrawiam. andrzej


Są głebsze od 1,5 m do ..... i to pierwsze wyliczenie dotyczyło karpia koi.

Natomiast, to drugie wyliczenie, odnosi się do ryb bardzej popularnych i oczek standartowych o głębokości 1m - 1,30 m.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-05, 11:18   ILE RYB W OCZKU

infos napisał/a:
Obsada ryb wygląda tak:
50 szt. karpia,
50 szt amura,
20 tołpygi

Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m². Jeśli ich będzie więcej będziesz miał nadprodukcję azotanów.
Nic nie piszesz o roślinach, ile ich masz i jakich. Jeśli staw nie ma filtrów, to właśnie one w główniej mierze odpowiadają za czystość wody w stawie. A bez roślin nie uzyskasz równowagi biologicznej w stawie.
Zastanawia mnie również, obsada ryb, amury i tołpygi to roślinożercy i podejrzewam że wycinają Ci większość roślin jakie mogły by tam rosnąć.
Cytat:
i ok 10 szczupaków, które przez jesień - zima miały wyciąć pozostałość po karasiach srebrzystych (bąkach). Na mój staw chyba to nie jest zbyt wiele ?

A czym będą się żywiły szczupaczki, jak wytną już karasie :?:
Cytat:
A jak sie ma stosowanie wapna do tego wszystkiego ?

Wapno dodane do wody odkwasi Ci ją, a powinna być lekko kwaśna.
Sprawdź właściwości fizyko chemiczne wody.
Idealne wartości to:
pH 6,0 - 7,5
TwO - 15°n
Związki amonowe (amoniak) - poniżej granicy wykrywalności
Azotyny - poniżej granicy wykrywalności
Azotany - poniżej 80 g/l
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2007-07-05, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-04-05, 18:49   

"Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m²"
to podejscie ksiazkowo-naukowe :)
dla przykladu ja na stawie produkuje 4 razy wiecej ryb niz podaja wszystkie dostepne zrodla naukowe
naukowcy i autorzy maja to do siebie,ze ich praca polega przede wszystkim na przepisywaniu
Pawel nie masz pojecia jakim wysilkiem trzeba sie wykazac aby naukowca wyciagnac w plener
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-05, 23:29   

jackon napisał/a:
"Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m²"
to podejscie ksiazkowo-naukowe :)

Bardzo możliwe, lecz to podejście do stawów ozdobnych, a nie hodowli przemysłowej z całą baterią dyfuzorów i innych wynalazków zapewniających rybom odpowiednie warunki bytowe.

Cytat:
dla przykladu ja na stawie produkuje 4 razy wiecej ryb niz podaja wszystkie dostepne zrodla naukowe
naukowcy i autorzy maja to do siebie,ze ich praca polega przede wszystkim na przepisywaniu
Pawel nie masz pojecia jakim wysilkiem trzeba sie wykazac aby naukowca wyciagnac w plener

Widocznie nie miałeś do nich szczęścia, że taki jesteś na nich cięty. Ja miałem to szczęście że spotkałem na swej drodze naukowców zapaleńców i do tego praktyków. :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-04-06, 05:23   

do tej pory nie mam szczescia
a wspolpracuje z kilkoma instytutami naukowymi i uczelniami :)
w oczku wodnym tez nie mozna dokladnie okreslic obsady, przeciez wiele czynnikow decyduje o tym
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-04-06, 05:33   

i jeszcze jedno, dzieki nim wlasnie, dzieki im tzw "badaniom" (polegajacym na przepisywaniu bzdur) polscy rybacy dostali mocno w doope
zapytaj rybakow badz hodowcow ryb, odpowiedz jest jedna "tam gdzie sie zaczynaja badania naukowe konczy sie hodowla ryb"
znam kilka hodowli, gdzie naukowcy zalatwili im produkcje ryb
nazwiskami nie bede operowal, chociaz ich doskonale znam
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-04-06, 12:09   

Z moich doświadczeń dla karasia i lina minimum 100 litrów, dla karpika koi 1000 litrów. Oczywiście im ryba ma więcej miejsca tym lepiej dla niej i dla czystości wody.
Obecnie większość producentów filtrów i pomp do oczek przy oczkach zarybionych zaleca wybór sprzętu o dwukrotnie większej wydajności, a w przypadku koi jeszcze więcej.

Zalecenia producentów sprzętu są przeliczane przy założeniu 50 cm ryb na 1000 litrów wody - to wielkość zalecana.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
infos 
Początkujący



Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 19
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2007-04-13, 13:47   

Dziękuję Pawle za ważne informacje.
Przy powierzchni stawu 6a to radzej przerybienie mi nie grozi - jeśli dobrze odczytuję.
A o szczupaki nie muszę się martwić, bo karasia to jeszcze jest sporo, choć wolałbym, żeby go w ogóle nie było. Od niedawna, kiedy zacząłem zajmować sie stawem, karasia po odłowie wywiozłem pełną beczką (100l) do rzeki. Poza tym są też inne rybki.

Teraz zaczynam się martwić jak uzyskać lepsze parametry wody. Planuję wybudowanie na wysokim brzegu stawu małego oczka, z którego woda będzie się przelewała po kaskadzie. Natleni to znacznie wodę :)
Zaczynam czytać co i jak....

Pozdrawiam.
 
 
autorus 
Uczestnik



Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 54
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2007-06-02, 07:35   

Ja tez daje im jeść kilka razy dziennie, jak akurat sobie wyciągfam glony :) I tez zauważyłem, że jak idę to rybki juz wiedzą i zasuwają za mną :) śmiesznie to wygląda. Daję im tak często bo karpie jedzą mi liście lili a mnie to bardzo wkurza.

Jak mam zbiornik 12000l to ile mogę mieć rybek?
Powiem tak mam:
- 4 karasie po 15cm ,
-dwa karpie koi po 15cm
-suma, 30cm (nowy nabytek)
-2szt rybek po ok 35cm (nowy nabytek)

i sporo maluchów tj ok 30szt

I tak się zastanawiam czy przypadkiem nie czas na przetrzebienie?

Autorus
_________________
Oczko 12000l glony nitkowe jak dywanik ---brrrr

hdtvpolska.com portal wysokich technologii, HD, blu ray... jestem tam moderatorem :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny