wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
ILE RYB W OCZKU
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-21, 19:43   Re: Pojemność oczka a ile rybek?

marcinek6661 napisał/a:
proszę o pomoc w wliczeniu mi tych parametrów, ponieważ ułatwi mi to sprawę w dobieraniu wszystkich detali do mego budującego się akwenu! Dzięki, pozdrawiam!

Bardzo proszę, z tym tylko że potrzebuję jeszcze jednej informacji. W jaki sposób zaopatrujesz oczko w wodę. Czy to jest studnia na działce czyli własne ujęcie, czy miejski wodociąg. Jeśli to miejski wodociąg to przed napełnieniem oczka wystarczy zapisać wskazania wodomiaru, myślę że w zupełności wystarczy zapisać dwie ostatnie cyfry, napełnić oczko i ponownie zapisać wskazanie wodomiaru. Teraz wystarczą jedynie wiadomości z matematyki w stopniu podstawowym, tz. znajomość odejmowania. Odejmujesz niższy zapisany stan wodomiaru tzn, początkowy, od wyższego czyli końcowego. Po wykonaniu działania otrzymujesz wynik czyli pojemność oczka w m3.
Jeśli natomiast, zasilasz oczko z własnego ujęcia wody, wtedy pozostaje wiadro. Dobre wiadro ma 10l pojemności. Teraz, potrzebna nam jest wyższa matematyka, tzn. mnożenie. Wlewasz wodę do oczka wiadrem i ilość wiader potrzebna do całkowitego napełnia oczka pomnożona przez 10l da Ci pojemność oczka w litrach.
UWAGA! Dokładność pomiaru zależna jest od odległości od źródła wody, czym jej mniej wychlapiesz niosąc wiadro, tym pomiar będzie dokładniejszy.

To tyle co do pojemności oczka, a powierzchnię przyjmij ok. 1,30m2, bo to najmniej istotne przy tak małych skorupach, o pardon, oczkach wodnych. ;)

Jeśli chodzi zaś o ryby, to góra 10 szt, to absolutne maksimum, i to też bym się zastanawiał czy nie za dużo.
Nie piszesz o roślinach wodnych które są niezbędne do uzyskania w przyszłości wody bez glonów. I to rośliny, a nie ryby powinny być pierwsze w oczku. Ryby wpuszczamy dopiero wtedy kiedy stwierdzimy ze rośliny dobrze rosną, tzn po kilku miesiącach od nasadzenia. Do takiego oczka proponuję 6-7 szt. miniaturowych roślin wodnych
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-05-22, 00:32   

No nie!!! Ja nie mam żadnej MAŁEJ SKORUPy tylko prawdziwe piękne OCZKO WODNE!!!
Jestem oburzony, no ale cóż, hmmm!
Dam rade! :-D
Sorry ale te metody powyżej przez pana opisane odpadają, ponieważ nie posiadam wiadra żadnego a wodę napełniam po prostu szlauchem prosto z kranu, a tu ciekawostka - nie ma na nim żadnego licznika, a w ogóle to w całej okolicy nie ma licznika ani jednego, a za wodę płacę ryczałtem raz na cały rok, tak że gdyby to było dla oczka zdrowe zmieniał bym wodę w moim PIĘKNyM OCZKU 24 raz na dobę i to za free, hehehe :)
Co do roślinek to mam kilka; parę irysków i lilie wodne, trzcinki i bambuski, ale to jeszcze nie jest to co chciałbym uzyskać, no bo niestety wszystko kosztuje i to nie małe pieniądze! :evil:
Jak skończę swoje OCZKO jakoś w połowie sierpnia, to porobię fotki i wtedy zobaczmy, kto tu na matematyce , fizyce i chemii się nie zna! (a nawet i astronomii) :yess:
Dzięki za wszystkie rady, na pewno przydadzą się, pozdrawiam :pa:
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-05-24, 13:09   

Co do roślin to w Przeźmierowie jest sklep czy tam szkółka - już nie pamiętam. A jeszcze masz sklep u Aurory - dobre ceny, pewnie jakieś gratisy ;)

A obsada rybia myślę ,że będzie pasować.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-24, 14:47   

Szymon871 napisał/a:
Moze ja się wtrącę... :-D

Czy taka obsada: 10 złotych orf i jesiotr o dobry wybór dla o czka o długości około 4 metrów szerokości półtora, no i z różnymi strefami głębokości poczawszy od najpłytszej bagiennej do najgłębszej czyli około 120cm.


Moim zdaniem jesiotr to nie jet ryba do tak małego oczka, to ryba dużych akwenów, w naturze jest rybą wędrowną. Poza tym, stosunkowo kłopotliwa jest opieka nad nią, i nie zawsze przeżywa zimy, ze względu na denne deficyty tlenu w zimie, utrudniona przez lód wymiana gazowa. Poza tym oczko powinno być intensywnie napowietrzane cały sezon. Jesiotr to ryba denna i pożywienie trzeba podawać na dno, i to tyle aby inne ryby go nie zjadły, pH wody powinno wynosić ok 6,5 - 7,0. Mogą mieć problemy z roślinami rosnącymi w oczku, lubą się w nie zaplątywać.
TUTAJ znajdziesz więcej informacji o jesiotrach w oczkach.

Osobiście nie polecam tej ciekawej ryby do naszych oczek. Po co powielać błędy innych, i robić doświadczenia, z żywym jak by nie było organizmem, wiedząc z góry jak się one kończą.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Wuerzet 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2006
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2009-07-02, 14:17   

U mnie w oczku jest 100-120 karasi, przy objętości oczka wynoszącej ok. 3m^3 i głębokości max 115cm.

11 lat temu wpuściłem 7 dzikich karasi, potem na przestrzeni lat jeszcze z 10 kolorowych (również karasi). Rybki mi się szybko mnożą. 5 lat temu było ich już 60. Ile dokładnie jest dziś dowiem się niedługo podczas remontu oczka. Przez cały okres odkąd mam oczko zdechło nie więcej niż 5 rybek. Do dziś widuję ogromne egzemplarze które zostały wpuszczone na samym początku.

Pozdrawiam
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-07-02, 23:16   

Masz znaczne przerybienie :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kędziorro 
Początkujący


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 34
Skąd: zebrzydowice
Wysłany: 2009-08-18, 15:50   

Zgadzam się z Jarkiem
Ja sam mam w oku o poj. ok 1500-1600l 3 dorosłe karasie , 2liny , ok 6zeszłorocznych młodych karasi 6cm , i całe chordy tegorocznego narybku :)
I sam myślę że ryb mam w dość dużo, w przyszłym roku muszę trochę usunąć aby równowaga biologiczna była nie zachwiana ;)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-08-20, 08:36   

kędziorro napisał/a:
i całe chordy tegorocznego narybku

Polecam okonka -killera :P Doskonale kontroluje populację w oczku.
Oczywiście nie za dużego, takiego z 10 góra 15 cm.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2009-08-30, 05:08   

Adalbert napisał/a:
Polecam okonka -killera


Tak sposób sprawdzony i warty polecenia :)

JAREK G napisał/a:
Masz znaczne przerybienie


Jest to lekka przesada ,ale dla mnie nie ma sztywnej granicy wyliczeniowej ;)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2009-08-30, 17:25   

mam też za dużo karasi, nie wiem co z nimi już robić...
jakiego musiłabym skombinować okonia by wcinał karasie nie większe niż 5 cm ?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-08-30, 19:12   

Okonie mają wielkie pyszczki więc myślę ,że taki ~15cm. byłby :good:
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-30, 19:43   

Taki moze byc troche za maly, lepszy bylby taki ponad 20 cm.
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-08-30, 19:50   

Bez przesady. Duże ilości łowiłem tej ryby na spinning i wiem jakie ma możliwości. Połykały woblera wielkości swojej połowy. Pysk 15cm okonia wystarczy żeby pożreć karasia max. 5cm. A do wiosny to już podrośnie ;)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-08-30, 20:22   

piotr urbanski napisał/a:
Taki moze byc troche za maly, lepszy bylby taki ponad 20 cm.

Może nawet nie za mały ale przerób może mieć niewystarczający żeby karaski nie zdążyły podrosnąć nanim je skonsumuje.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-30, 20:28   

Dokladnie, a poza tym Melek, okonie rosna bardzo wolno :P
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny