wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Liście dębu
Autor Wiadomość
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-04-14, 10:02   Dębina do zwalczania glonów

Czy ktoś z Was próbował walczyć z glonami przy pomocy bogatych w garbniki wiórów dębowych ?
Gdzieś kiedyś o tym przeczytałem i spróbowałem. Było to kilka lat temu, gdy po raz pierwszy uruchamiałem swoje oczko. Wsadziłem do filtra kilka pasków forniru dębowego, a następnego dnia woda w oczku była ciemno brunatna. Ponieważ w planie miałem zakup i "zapuszczanie" rybek, przestraszony wyrzuciłem dębinę i wmieniłem wodę. Czy dobrze zrobiłem ? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ?
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-14, 10:22   Re: Dębina do zwalczania glonów

zbylan napisał/a:
Czy ktoś z Was próbował walczyć z glonami przy pomocy bogatych w garbniki wiórów dębowych ?


A sprawdzałeś pH wody przed i po zabiegu, czy była różnica. Nie podejrzewa aby dębina miała w sobie kwasy humusowe, bo to one odpowiadają z zmianę parametrów wody, a nie garbniki. Te ostatnie wpływają jedynie na barwę wody. Ponadto związki humusowe stymulują np. tarło ryb, zapobiegają chorobom grzybowym ryb, dobrze działają na śluż ochronny ryb. Jednym słowem same plusy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-04-14, 11:00   Re: Dębina do zwalczania glonów

Paweł napisał/a:
A sprawdzałeś pH wody przed i po zabiegu, czy była różnica.

Nie sprawdzałem i dlatego właśnie pytam, czy ktoś ma jakieś doświadczenia. O dębinę zapytałem z ciekawości i z uwagi na łatwość pozyskania (wytwórnia forniru po sąsiedzku). Co do torfu, to już przesądzone: jak wczoraj mówiliśmy, w tym roku go zastosuję.
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-04-15, 08:53   

tak tyle ze przy twardej wodzie torf nie wiele pomoze....u Pawla jest miekka woda z wodociagu i sprawa wyglada troche inaczej.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-04-15, 19:45   

W jaki sposób można określić poziom twardości wody ?
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-15, 19:51   

Michał napisał/a:
tak tyle ze przy twardej wodzie torf nie wiele pomoze....u Pawla jest miekka woda z wodociagu i sprawa wyglada troche inaczej.


Przy twardej wodzie jaką mam w wodociągu, niestety, trwa to jedynie dłużej, w miękkiej krócej. Chodzi o pierwsze reakcje glonów na torf. U mnie trwa to w zasadzie ok 2 - 3 tygodni, przy zimnej wodzie, a krócej przy cieplejszej.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-15, 19:53   

zbylan napisał/a:
W jaki sposób można określić poziom twardości wody ?


W sklepach zoologicznych są testery do pomiaru KH lub TW (twardość węglanowa). W naszych oczkach twardość węglanowa powinna wynosić od 7 - 15°. Twardość węglanowa to wskaźnik ilości kwaśnego węglanu wapnia w wodzie. Im wyższa twardość węglanowa, tym wyższe pH wody, a im niższa tym szybciej się zakwasza i tym niższe pH.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-04-15, 23:07   

Paweł napisał/a:
Im wyższa twardość węglanowa, tym wyższe pH wody, a im niższa tym szybciej się zakwasza i tym niższe pH.

Chemia zawsze była moją piętą, więc pozwól że dopytam:
Rozumiem, że kwasowść/zasadowość i twardość wody to dwa różne, ale zależne od siebie parametry. Zatem skoro są one współzależne, to czy nie wystarczy zmierzyć jeden z nich i na tej podstawie zawnioskować o drugim ?
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-04-15, 23:42   

Nie ma tak dobrze :P
Ja tylko przypomnę ;)
pH - woda poniżej 7 jest kwaśna, a powyżej zasadowa
TwO(GH) - twardość ogólna (jak nazwa skazuje mówi nam o twardości ogólnej wody)
TwW(KH) - twardość węglanowa - im większa TwW tym większe właściwości buforujące ma woda i tym trudniej zbić pH. Zbyt niskie jest niebezpieczne bo występują zbyt gwałtowne skoki pH a zbyt wysokie utrudnia jakiekolwiek zmiany pH
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-16, 02:23   

zbylan napisał/a:
Chemia zawsze była moją piętą, więc pozwól że dopytam:
Rozumiem, że kwasowść/zasadowość i twardość wody to dwa różne, ale zależne od siebie parametry. Zatem skoro są one współzależne, to czy nie wystarczy zmierzyć jeden z nich i na tej podstawie zawnioskować o drugim ?


Wystarczy w zupełności.

W zasadzie w naszych oczkach powinniśmy wykonywać jedynie dwa testy. Pierwszy to test pH, drugi natomiast, to test na azotyny (NO²).
Pierwszy pokazuje nam zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie. W naszych oczkach najodpowiedniejsza jest wartośc pH w granicach 6,5 do 7,5. Do oznaczania pH służy tzw. pehmetr lub pehatester, do kupienia w każdym sklepie akwarytycznym. Sa to odczynniki które po wlaniu do badanej wody odpowiedniej ich ilości, zmieniają jej kolor, który porównujemy do dołączonej do każdego pehametru tabeli porównawczej kolorów i z niej odczytujemy wartość pH. Chyba że nabędzie się pehametr elektroniczny który wartości pH wyświetla w postaci cyfrowej. Te ostatnie są stosunkowo drogie.

Natomiast test na azotyny pokazuje na ile jest przenawożone nasze oczko. Czyli pokazuje nam zdrowotność naszego oczka. Skąd się biorą azotyny (NO²) w naszych oczkach? Białka, stanowiące ważną część żywych tkanek, to związki zawierające azot. Kiedy białka ulegają rozkładowy powstaje amoniak (NH³) jest on również produktem przemiany materii wydalanym przez ryby. Amoniak jest toksyczny zarówno dla ryb jak i roslin, ale są bakterie (bakterie stratyfikacyjne) które wykorzystują amoniak i przekształcają go własmie w azotyny (NO²). Azotyny są również bardzo tosyczne dla ryb., inna grupa bakterii przekształca je w azotany (NO³), które rośliny wykorzystują jako substancje pokarmowe. Cały ten proces przemiany amonaiku na azotany, nazywany jest "Cyklem azotowym" niezbędnym do istnienia życia nie tylko w naszych oczkach, ale tez, a może przede wszystkim na ziemi.
Azotan występująć w dużej ilości (ponad 80 mg/l) w połączeniu z fosforem (PO4) (ponad 1mg/l) który równiez znajduje się w żywych tkankach, jest przyczyną masowego rozkwitu glonów.
Jeżeli w naszych oczkach jest dosyć roślin i odbywa się nie zakłócony obieg azotu, to mamy do czynienia z tak zwaną "Równowagą biologiczną".

Co zaś się tyczy twardości wody to rozróżniamy, w zasadzie dwa jej rodzaje.
Twardość ogólna, jest zależna od ilości wapnia i magnezu w wodzie i można ją zmierzyć i tak woda miękka = 7°
woda średnio twarda = 7 - 14 °
woda twarda = 14 - 21°
woda brdzo twarda = powyżej 21°
Dla naszych sadzawek odpowiednia jest wartośc pomiedzy 7 - 15°

Drugi rodzaj, to twardość węglanowa, określa ona zawartość kwaśnego węglanu wapnia (CaHCO3) w wodzie, w oczkach powinna ona wynośic od 5 do 15°
Istnieje zależność twardości węglanowej na wartośc pH w oczku. Im wyższa wartość twardości węglanowej tym stabilniejsza lecz także wyższa jest wartośc pH i większe jest działanie buforowe na kwasy. Im niższa jest twardośc węglanowa, tym niższe jest pH i słabsza jest buforowość wody, co powoduje, że szybciej się ona zakwasza.

Nie trzeba się zbytnio przejmować twardością wody, bo wiadomo, że skoro pH jest wyższe to równiez i twardośc węglanowa bedzie większa i odwrotnie.
Dlatego ważne jest jedynie mierzenie pH wody i testy na zawartośc azotynów (NO²). Oraz odpowiednie reagowanie w celu stabilizacji tych wartości.
Lecz to już temat na inny wykład:)

Myślę że nie zanudziłem Cię tym wykładem ;) ale to jedynie maleńki fragmencik zjawisk fizyko - chemicznych zachodzących w naszych oczkach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-04-16, 13:17   

Zastamawiam śię nad moim pH, kóre wskazuje ok. 6,5 pH a mimo to często mam za dużo
glonów,posiadam niemało lili wodnych, grążel, pałki wodne, sit.
Czy torf może jeszcze coś pomóc? Zamierzam dokupić więcej roślin.
Moje oczko to 13m3 i 28,5m2 głębokość 1,2m.
_________________
Pozdrawiam :pa:
 
 
zbylan 
Początkujący



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 24
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2006-04-18, 11:44   

Michał1 napisał/a:
Nie ma tak dobrze :P

Paweł napisał/a:
Wystarczy w zupełności.

Życie jest jednak bardzo skomplikowane. :roll:
Dziękuję za rozszerzenie mi horyzontów.

P.s. .Dbf-y "w drodze"

[ Dodano: 2006-04-18, 12:01 ]
Michał1 napisał/a:
Nie ma tak dobrze :P

Paweł napisał/a:
Wystarczy w zupełności.

Życie jest jednak bardzo skomplikowane. :roll:
Dziękuję za rozszerzenie mi horyzontów.

P.s. .Dbf-y "w drodze"
_________________
pozdrawiam - Zbyszek
(siatkobeton 12 mkw)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-25, 22:34   

grzegorz napisał/a:
Zastamawiam śię nad moim pH, kóre wskazuje ok. 6,5 pH a mimo to często mam za dużo
glonów,posiadam niemało lili wodnych, grążel, pałki wodne, sit.
Czy torf może jeszcze coś pomóc? Zamierzam dokupić więcej roślin.
Moje oczko to 13m3 i 28,5m2 głębokość 1,2m.
_________________
Pozdrawiam :pa:



O tej porze roku to normalne zjawisko nawet w ustabilizowanych oczkach, po kilku dniach jak ruszy na dobre wegetacja roślin glony znikna samoczynnie. Tylko trzeba wtedy oczyścić oczko z martwych glonów które osiądą na dnie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-04-26, 08:27   

Dzięki Paweł trochę mnie uspokoiłeś, Między czasie dodałem torf Ph 3,5 :evil:
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
  Wysłany: 2007-03-29, 16:07   Liście dębu

Cześć wszystkim!
Ostatnio szukałem czegoś tam na alledrogo i natknełem się na takie cuś:
http://www.alledrogo.pl/ite...iscie_debu.html
Liście dębu??? Czy to zadziała w oczku... Piszcie co o tym sądzicie???????????????
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny