wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt oczka - bardzo prosze o uwagi
Autor Wiadomość
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-28, 23:03   

JAREK G napisał/a:
... ja bym zrobił tylko głębszą półkę zamiast 20cm 30 cm :roll:



A co powiecie na taka polke?



[img][/img]


Wyglada jak wypelniona piaskiem , ale mysle o grubszym zwirze , kamieniach ( latwiej bylo narysowac zolta plame).
Rosliny ewentualnie w koszykach , ktore "zakopane" bylyby w tym zwirze.
Acha , pod zwir/kamienie polozylbym geowloknine ( zapomnialem zaznaczyc na rysunku)

Pozdrawiam
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-02-28, 23:09   

I to jest Łukasz75, najlepsze rozwiązanie :good: jak tylko możesz to rób tak jak narysowałeś :) Sadzisz wtedy rośliny od razu do kieszeni lub w doniczkach i maskujesz kamieniami i wygląda naturalnie :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-28, 23:33   

Pytalem o linka do paragrafow ale znalazlem juz odpowiedz na stronie www jednego z forumowiczow wraz z interpretacja. Bardzo fajna strona :good:


Cytat:
Prawo budowlane obowiązujące od dnia 11 lipca 2003r ( zmiana prawa budowlanego: Dz.U. Nr 80, poz. 718) dokonało jednak sprecyzowania, co możemy nazwać jako "oczko wodne". Otóż zgodnie z aktualnymi przepisami (artykuł 29.1 poz. 15 tej ustawy) nasz obiekt, który próbujemy zdefiniować to przydomowy basen lub oczko wodne, przy czym przy powierzchniach lustra wody do 30m2 zmienione prawo budowlane pozwala na wykonawstwo robót bez posiadania PROJEKTU BUDOWLANEGO i bez całej, często skomplikowanej procedury związanej z przygotowaniem inwestycji. Jak się więc "oczko wodne" ma do tych wszystkich przepisów?. Otóż czy "oczkiem wodnym" w rozumieniu prawa budowlanego będzie akwen dwuczęściowy, połączony na przykład kaskadą wodną, czy rurociągiem zasilającym, przy czym każda z części akwenu miałaby powierzchnię mniejszą od 30m2 (razem poniżej 60m2), czy też nie?. Otóż, przy podziale zalewu na areały mniejsze od 30m2, mówiąc żartobliwie: dzieląc jedno oko na kilka oczek, możemy dalej mówić, że mamy do czynienia z kilkoma, oddzielnymi oczkami i dla nich wszystkich miałby zastosowanie art.29.1 ust.15 ustawy.


http://www.mikrojezioro.m...dy_1.html#brzeg

Mysle , ze smialo moge przekroczyc te 30m2 wraz ze strefa bagienna. Kwestia tylko odpowiedniego "zamaskowania" ;) i wiary w to ze nie trafie na jakiegos upierdliwego i dociekliwego kontrolera ( o ile w ogole jakis sie pojawi )

Pozdrawiam
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-01, 02:55   

Z tego co wiem to my tylko zgłaszamy budowę i nie czekamy na zezwolenie, bo o nie nie występujemy. To nie jest pozwolenie na budowę.
Jutro się jeszcze upewnię, tak na 100%, a w zasadzie już dzisiaj.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-01, 03:12   

Łukasz75 napisał/a:
A co powiecie na taka polke?

Bardzo dobry pomysł, wystarczy nasypać substrat piasku i gliny w stosunku 2:1 posadzić rośliny i przykryć substrat żwirem jeśli chcesz mieć ryby. na tej 20 cm głębokości większość roślin strefy płytkiej będzie dobrze rosła. Pamietaj tylko przy nasadzaniu o kierunkach świata, Chodzi o to aby nie zasłonić wysokimi roslianmi widoku od strony ogrodu na taflę oczka, a zarazem aby kompozycja roślin imitowała scenę teatralną, na przodzie niskie rośliny z tyłu trochę wyższe i jako tło rośliny najwyższe, pamiętaj też o nasłonecznieniu samego oczka. Wszystkie w zasadzie rośliny wodne potrzebują słońca. Samą taflę możesz zacienic liśćmi grzybieni.

Co zaś do strefy bagiennej to wystarczy ją połączyć z oczkiem rurami i dać oddzielna folię. Wtedy nikt się do tego nie przyczepi. Poza tym myślę że strefa bagienna nie jest traktowana jako oczko wodne jeśli jest oddzielona od oczka groblą. Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy. Tylko trzeba by było wtedy zmienić jego konstrukcję.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-01, 04:41   

Paweł napisał/a:

Bardzo dobry pomysł, wystarczy nasypać substrat piasku i gliny w stosunku 2:1 posadzić rośliny i przykryć substrat żwirem jeśli chcesz mieć ryby. na tej 20 cm głębokości większość roślin strefy płytkiej będzie dobrze rosła. Pamietaj tylko przy nasadzaniu o kierunkach świata, Chodzi o to aby nie zasłonić wysokimi roslianmi widoku od strony ogrodu na taflę oczka, a zarazem aby kompozycja roślin imitowała scenę teatralną, na przodzie niskie rośliny z tyłu trochę wyższe i jako tło rośliny najwyższe, pamiętaj też o nasłonecznieniu samego oczka. Wszystkie w zasadzie rośliny wodne potrzebują słońca. Samą taflę możesz zacienic liśćmi grzybieni.

Co zaś do strefy bagiennej to wystarczy ją połączyć z oczkiem rurami i dać oddzielna folię. Wtedy nikt się do tego nie przyczepi. Poza tym myślę że strefa bagienna nie jest traktowana jako oczko wodne jeśli jest oddzielona od oczka groblą. Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy. Tylko trzeba by było wtedy zmienić jego konstrukcję.



Jesli chodzi o obsade roslin to dziekuje za uwagi , bede tez pytal konkretniej jak uporam sie z projektem oczka. Mniej wiecej wiem juz jak obsadzac , ale mysle ze warto skonsultowac kazda decyzje na forum.

Strefe bagienna oczywiscie zamierzam wykorzystac jako filtr. Zastanawiam sie tylko czy konieczna bedzie pompa. W naturze przeciez pomp nie ma i jakos to dziala.
Wiem , wiem , oczko to nie prawdziwy staw czy jezioro .....
W kazdym badz razie gdyby pompa byla jednak potrzebna to latwo ja w kazdej chwili podlaczyc.

W najprostszej jak mi sie wydaje wersji wystarczy zatopic pompe w oczku a wezykiem odprowadzic wode do strefy bagiennej i ewentualnie ja tam rozsaczyc przez odpowiednie rozdzielniki.

Druga wersje zobrazowalem rysunkiem.



Jest troche bardziej skomplikowana. Trzeba wykonac w strefie bagiennej jakas "nieszczelna" komore w ktorej zatopi sie pompe. Wtedy woda bedzie zasysana z oczka.
Problemem moze byc zatykanie z czasem tej komory oraz byc moze niepelny obieg wody w takim ukladzie :?
Plusy takiego rozwiazania zas takie ze odprowadzona do oczka wode mozna puscic przez kaskade lub wodospad oraz latwy dostep do pompy.

Pozdrawiam
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-01, 07:32   

Paweł napisał/a:
Tylko wtedy trzeba by było zasilać ją pompą. Co spowodowało by aktywne czyszczenie przez rośliny wody, był by to filtr glebowo korzeniowy.


Cytat:
W najprostszej jak mi sie wydaje wersji wystarczy zatopic pompe w oczku a wezykiem odprowadzic wode do strefy bagiennej i ewentualnie ja tam rozsaczyc przez odpowiednie rozdzielniki.


Panowie,pompka o małej wydajności (do 1000l/h) + pożeracze(rośliny) w strefie bagiennej i woda czysta :good:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-01, 19:58   

Łukasz75, to drugie rozwiązanie nie jest najszczęśliwsze, może się zdażyć żę pompa szybciej pompuje niż napływa woda do strefy bagiennej :? a przy niższym poziomie wody to już na 100% pompa wypompuje Ci wszystką wodę ze strefy bagiennej i będzie chodzić na sucho :-(
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-01, 22:38   

Lepiej jak pompa będzie podawać wodę do strefy bagiennej ponieważ przy przytkaniu odpływów np. liśćmi nic się nie stanie z pompą.Wszystko można ustawić na wypływach ze strefy bagiennej do wydajności pompy :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-02, 00:06   

Mam wrazenie , ze troche przekombinowalem z ta strefa bagienna oddzielona grobla z kamieni od oczka. Bo jak przytrafi sie jakas dziura , to jej znalezienie wymagaloby strasznie duzo pracy. Poza tym ulozenie folii w oczku o takim ksztalcie tez nie byloby proste.
Chyba o wiele latwiej bedzie wykonac dwa oczka polaczone strumieniem : jedno wlasciwe z woda gleboka a drugie oczko z roslinami bagiennymi spelniajace role filtra.
Na pewno nie doczepi sie do tego zaden urzednik od pozwolen i raczej wykonanie tego bedzie latwiejsze. Tylko , ze wtedy nie obejdzie sie chyba bez pompy :-(
Poczekam na mapke przebiegu drenow wzdluz mojej dzialki i wtedy nakresle projekt takiego rozwiazania , ktory mam nadzieje poddacie ostrej krytyce.

Dziekuje za wszelkie uwagi i pozdrawiam.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-03-02, 00:28   

Wystarczy sam dodatkowy strumień obsadzony oczyszczającymi gatunkami. To rozwiązanie najlepsze, a pompa oczywiście potrzebna. Pisałem o tym już wczoraj, ale nigdzie nie widzę mojego postu :???:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-02, 00:43   

AurorA napisał/a:
Wystarczy sam dodatkowy strumień obsadzony oczyszczającymi gatunkami. To rozwiązanie najlepsze, a pompa oczywiście potrzebna. Pisałem o tym już wczoraj, ale nigdzie nie widzę mojego postu :???:


Powoli przekonuje sie do pompy , ale jak sobie przypomne oczko wodne Leszka Bieleckiego ( www.staw.bieleccy.com.pl) w ktorym pompy nie ma , to zaczynam sie czuc jak ten osiolek , ktoremu w zloby dano ;)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-03-02, 00:50   

Do filtra glebowo korzeniowego pompa jest potrzebna.
Ja w moim oczku też pompy obecnie nie mam.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-03, 00:29   

1 Gdyby moje oczko mialo wymiar 4.5m x 6.5m to jak zlapie poziom brzegow?
Bede musial zdobyc odpowiednio dlugie , sztywne i proste belki, plus poziomica czy jest jeszcze jakis inny sposob?


2 Jak wysokie sa wasze skalniaki przy oczku i jaki maja max. kat nachylenia zbocza?

3 Strumien , ktory ma spelniac role filtracyjna - jaki powinien miec spadek?

Pozdrawiam
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-03-03, 00:34   

a czy słyszałeś o poziomicy wężowej ;)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny