wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt oczka - bardzo prosze o uwagi
Autor Wiadomość
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-27, 06:28   Projekt oczka - bardzo prosze o uwagi

Prawde mowiac wciaz jeszcze nie zdecydowalem sie jaka technologie budowy wybrac : sitakobeton czy EPDM. Obie wydaja sie trwale i solidne i na tym mi zalezy.

Mam juz jakies wstepne wyobrazenie co do wygladu mojego oczka , a w zasadzie dwa wyobrazenia bo projekt oczka z siatkobetonu jest inny niz oczka z EPDM.

W pierwszym poscie chcialbym skonsultowac pewien szczegol projektu oczka z EPDM.


Tak to wyglada ( sorry ale wlasnie dzis nauczylem sie kreslic takie rzeczy na kompie , wiec moze nie jest to zbyt techniczne )






Uklad polek na rosliny w oczku wlasciwym ( tak nazwalem czesc oczka bez strefy bagiennej) prosze potraktowac jako wstepny.
Poziom lustra wody w strefie bagiennej ( gesto porosnietej przez rosliny) powinien wynosic max 5cm. I o strefe bagienna chcialem wlasnie spytac. Jak widac na rysunku moze byc ona calkiem duza. Mam jednak watpliwosci czy moge zaliczyc ja do oczka wodnego w mysl przepisow , ktore pozwalaja budowac oczka do 30m2 bez pozwolenia.
Gdyby mozna potraktowac ta strefe jako oddzielny zbiornik lub w ogole jako "bagienko przy oczku wodnym to wtedy moglbym miec wieksze oczko z woda glebsza , a na tym mi zalezy.

Wiec jak myslicie , czy strefa bagienna w tym oczku to czesc oczka i wszystko razem bede musial zmiescic w 30 m2 czy tez moze oczko to nie jest a tylko taki "bagienny" dodatek do niego?


Pozdrawiam
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-02-27, 18:12   

To pewnie zależy od urzędnika. W każdym razie jest do czego się czepnąć. Gdyby to były dwa oddzielne kawałki folii, to by nie mieli. Jak nikt na Ciebie nie doniesie to nie będą Ci tego sprawdzać. :-D
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-02-27, 18:17   

Łukasz75 napisał/a:
ktore pozwalaja budowac oczka do 30m2 bez pozwolenia.


Nadal nie rozumiem o co chodzi w tych pozwoleniach do 30m2. I tak budując oczko wodne (nawet małe) trzeba zgłosić jego budowę a jeżeli budujemy go w np. nieodpowiednim miejscu to odrzucą nasze zgłoszenie i zakażą budowy.

P.S.
Musiałbyś mieć naprawdę natrętnych sąsiadów ;) A projekt bardzo fajny :-D
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-27, 18:37   

Maikler napisał/a:
Musiałbyś mieć naprawdę natrętnych sąsiadów

a tych nie brakuje :(
znam jedną gminę w Małopolsce, gdzie znajomy nie tylko musiał zgłosić, ale dostał zgodę na piśmie. Urzędnicy, chyba nie mają co robić, ale przy okazji dali taką wykładnię granic oczka. To jest zewnętrzny wymiar muru (to było oczko z siatkobetonu). Więc jak on zrobił rant po którym można chodzić suchą nogą, to dla nich jeszcze oczko :) Przyjęli rozumowanie jak przy domu, wymiar domu = zewnętrzny obrys.
Ale dyskutowałbym czy mieli rację.
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-02-27, 18:52   

Maikler napisał/a:
Nadal nie rozumiem o co chodzi w tych pozwoleniach do 30m2. I tak budując oczko wodne (nawet małe) trzeba zgłosić jego budowę a jeżeli budujemy go w np. nieodpowiednim miejscu to odrzucą nasze zgłoszenie i zakażą budowy.


Różnica między zgłoszeniem a dostaniem pozwolenia jest jak przepaść. Oczka powyżej 30m2 wymagają tyle zachodu albo i więcej co budowa domu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-02-27, 19:37   

AurorA napisał/a:
Różnica między zgłoszeniem a dostaniem pozwolenia jest jak przepaść.


Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-02-27, 19:45   

Maikler napisał/a:
Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?

pytanie czy kto kolwiek to zgasza? :P
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-02-27, 19:48   

Cytat:
Ale przy zgłaszania takze można nie dostać pozwolenia prawda?

Tak, urząd może wyrazić sprzeciw.

Cytat:
pytanie czy kto kolwiek to zgasza?


Tak, większość osób zgłasza, to nie boli a ma się spokój.
Ja nie zgłaszam bo moje oczko powstało wtedy gdy jeszcze nie obowiązywały takie przepisy :P
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-02-27, 19:51   

samuraj napisał/a:
pytanie czy kto kolwiek to zgasza?


:roll:
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-02-27, 20:48   

Łukasz jak dobrze to zrobisz to żaden urzędas się nie połapie, że strefa bagienna to oczko. Nikt niebędzie ci kopał w około oczka i sprawdzał gdzie masz filię. Po za tym 30m2 powierzchni to naprawdę sporo. Ja mam duże oczko około 25m3 a zajmuje powierzchnię mniej wicej z grubsza 3x7 czyli kolo 20-23 m2 to kawał wody....a strefa bagienna sobie....
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-02-27, 22:08   

Fajny projekt :good: ja bym zrobił tylko głębszą półkę zamiast 20cm 30 cm :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-02-28, 09:46   

Jarek G ma rację zagłęb bardziej pierwszą półkę, 20cm to zdecydowanie za mało. Sama doniczka ma coś koło tego.....
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-28, 21:42   

Dzieki za odpowiedzi. Wyglada na to , ze bede mogl zaprojektowac strefe bagienna w dowolnej wielkosci. Postaram sie jednak przeczytac konkretne paragrafy , ktore opisuja oczko wodne do 30 m2 ( Moze ma ktos jakies linki pod reka?) A chcialbym aby strefa ta byla duza poniewaz oczko ma byc jak najbardziej naturalistyczne a sama strefa bagienna ma pelnic w nim role filtra.
Nie wiem jeszcze jak z cyrkulacja wody ( pytalem o to juz w innym poscie) , czy wystarczy naturalna czy trzeba jednak bedzie wspomoc to pompa , ale to chyba bedzie mozna rozstrzygnac kiedy okresle wielkosc samego oczka.


Teraz chcialbym spytac o strefe bagienna.
Czy wymiary ktore podalem sa dobre?
80 cm glebokosci i 120 szerokosci okreslilem tylko tak wstepnie. Moze nie trzeba tak gleboko , albo jest za plytko? Moze powinna byc szersza?
Jaka powinna byc powierzchnia strefy bagiennej w stosunku do powierzchni oczka , jesli ma pelnic ona role filtra?
Ryby w oczku raczej beda , bo chyba sa najlepszym antidotum na komary , ale tez nie zamierzam ich hodowac w wiekszych ilosciach.

PS
Jesli zglaszaliscie budowe swojego oczka , to czy potem ktos Was kontrolowal?


Pozdrawiam
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-28, 21:47   

vivit napisał/a:
Łukasz jak dobrze to zrobisz to żaden urzędas się nie połapie, że strefa bagienna to oczko. Nikt niebędzie ci kopał w około oczka i sprawdzał gdzie masz filię. Po za tym 30m2 powierzchni to naprawdę sporo. Ja mam duże oczko około 25m3 a zajmuje powierzchnię mniej wicej z grubsza 3x7 czyli kolo 20-23 m2 to kawał wody....a strefa bagienna sobie....



Czytalem juz o twoim oczku. Imponujace , gratuluje , zaskoczony tylko jestem jego powierzchnia. Myslalem , ze jest wieksze.
Tak wiec jesli zdecyduje sie na EPDM , to chyba moje oczko ze strefa bagienna nie przekroczy tych 30m2 powierzchni lub przekroczy ja nieznacznie.
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-02-28, 21:57   

Łukasz75 napisał/a:
80 cm glebokosci

Myślę że 50-60cm wystarczy
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny