wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
małe oczko- z czego najlepsze?
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-27, 02:32   

JAREK G napisał/a:
Ja bym Ci smokow75, radził tak jak mówi AurorA, rób oczko o głębokości minimum 1m i nawet sie nie zastanawiaj nad płytszym tym bardziej że nie zajmuje Ci ono więcej powierzchni


Jarku, moja prośba, bez urazy, nie wprowadzaj ludzi w błąd mówiąc, ze pogłębienie oczka nie spowoduje zwiększenia jego powierzchni.
Jako przykład: Spróbuj zrobić oczko o głębokości 0,5 m na terenie o wymiarach 1m x 1m, da się, a teraz na tym samym terenie zrób oczko o głębokości 1 m, nie da się,bo będziesz miał pionowe ściany. Dlatego przy projektowaniu oczka trzeba brać pod uwagę ilość terenu na którym robimy oczko i jakiej ma być głębokości. Na terenach piaszczytych stosunek nachylenia brzegów do głębokości powinien wynosić jak 1 :3 lub :4 , na gliniastych wystarczy jak 1:2
TUTAJ masz zilustrowany przykład.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-02-27, 08:01   

smokow75 napisał/a:
dzięki panowie napewno będę nad tym ostro myślał bo faktycznie może mi się kiedys umyśli zeby dać do niego rybki , jak będzie głebsze to obejdzie się póżniej bez kombinacji
w takim bądz razie jaką folie byście mi jeszcze polecili na taką powieżchnię? (4x3m x1m głębokie) i jeszce jedno pytanko , ile czasu tak mniej więcej zajmowało wam zrobienie tej lub przybliżonej wielkości oczka?


folie kup porządną do oczek , odpuść sobie jakieś folie budowlane itp szkoda roboty (ja to przerabiałem) jeśli chodzi o czas wykonania to wszystko zależy od twojego zapału :)
swoje oczko podobnej wielkości zrobiłem b.szybko , w sobotę prace łopatologiczne łącznie z wywożeniem ziemi w niedzielę układanie folii i napełnienie wodą , ułożenoie kamieni i pierwszych roślin---jak to wszystko robiłem nie było tego forum, więc popełniłem wiele błędów , ale ty masz już skąd czerpać wiedzę , masz dobry start :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-02-27, 19:01   

smokow75 napisał/a:
mam zamiar zrobić niewielkie oczko wodne(takie gdzieś 4x3m i ok.70-80cm głębokie)
Paweł napisał/a:
JAREK G napisał/a:
Ja bym Ci smokow75, radził tak jak mówi AurorA, rób oczko o głębokości minimum 1m i nawet sie nie zastanawiaj nad płytszym tym bardziej że nie zajmuje Ci ono więcej powierzchni


Jarku, moja prośba, bez urazy, nie wprowadzaj ludzi w błąd mówiąc, ze pogłębienie oczka nie spowoduje zwiększenia jego powierzchni.
Nie wydaje mi się żebym wprowadzał ludzi w błąd :roll: smokow75 nie buduje oczka 1m na 1m i głębokości 1m tylko 4X3m i bez urazy Paweł, nawet bez Twoich wyliczeń ( nie twierdzę że są złe ) mogę Cię zapewnić że da się zrobić oczko o wymiwrach 4m na 3m i głębokości 1m nawet na piaszczystym terenie :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-28, 20:38   

JAREK G napisał/a:
Nie wydaje mi się żebym wprowadzał ludzi w błąd :roll: smokow75 nie buduje oczka 1m na 1m i głębokości 1m tylko 4X3m i bez urazy Paweł, nawet bez Twoich wyliczeń ( nie twierdzę że są złe ) mogę Cię zapewnić że da się zrobić oczko o wymiwrach 4m na 3m i głębokości 1m nawet na piaszczystym terenie :)

To nie moje wyliczenia, a ludzi którzy piszą mądre książki z których uczyłem się budowy oczek kilkanaście lat temu i rożni autorzy podają te same wyliczenia. Doszła do tego jeszcze moja praktyka w budowie oczek wśród znajomych i znajomych znajomych. W ten sposób "popełniłem" swego czasu kilkanaście oczek.
Wszystko się da zrobić. Nawet pionowe ściany w oczku. Ale czy o to nam chodzi, aby oczko przypominało dół po wapnie wypełniony wodą (akurat takie miałem skojarzenie). Tu chodzi również o bezpieczeństwo. Grunt wbrew pozorom, nie jest stały, on pracuje i czym bardziej strome brzegi, tym ryzyko zawału brzegu, bardziej prawdopodobne, szczególne na luźnych gruntach, a do takich zaliczamy grunty piaszczyste.
Poza tym chodzi nam o to, aby oczko wyglądało jak najbardziej naturalnie, czy widziałeś w naturalnych jeziorach czy leśnych oczkach, aby brzegi były pionowe, ja nie widziałem. Brzeg jest łagodny i dopiero czym dalej od brzegu, tym głębiej. Ten płytki brzeg w jeziorach zastępujemy w oczkach pólkami na rośliny.
Zauważyłeś może, że podobają się nam wszystkim, oczka z bardzo łagodni opadającym brzegiem, opadającym aż do dna oczka, bo właśnie wyglądają jak naturalne zbiorniki.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-02-28, 21:11   

ciezko mnie przekonac do "fachowej literatury"
za dobrze znam tych "fachowcow"
co do pionowych scian w zbiorniku tez mam odrebne zdanie
nie kazdy ma ochote zabawiac sie w rosliny przybrzezne
moje oczko jest cale przykryte liliami wodnymi , sciany pionowe i tez wyglada w miare naturalnie
nie widac wcale tych pionowych scian
to tylko kwestia gustu
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-03-01, 01:20   

Moje, Bolka i Huberta też jest prawie pionowe (to z oszczędności miejsca bo na pochyłej ściance nie da się ustawić koszy z roślinami ;) ). Można zrobić oczko metr na metr o metrowej głębokości szczególnie z siatkobetonu. Zbiorniki o pionowych ścianach zdarzają się także w naturze.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-01, 01:38   

jackon napisał/a:
ciezko mnie przekonac do "fachowej literatury"
za dobrze znam tych "fachowcow"
co do pionowych scian w zbiorniku tez mam odrebne zdanie
nie kazdy ma ochote zabawiac sie w rosliny przybrzezne
moje oczko jest cale przykryte liliami wodnymi , sciany pionowe i tez wyglada w miare naturalnie
nie widac wcale tych pionowych scian
to tylko kwestia gustu


Masz może gdzieś fotkę Twego oczka, ciekaw jestem jak masz rozwiązane z tymi ścianami.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-01, 02:41   

AurorA napisał/a:
Moje, Bolka i Huberta też jest prawie pionowe (to z oszczędności miejsca bo na pochyłej ściance nie da się ustawić koszy z roślinami ;) ). Można zrobić oczko metr na metr o metrowej głębokości szczególnie z siatkobetonu. Zbiorniki o pionowych ścianach zdarzają się także w naturze.


Nie rozmawiamy na temat zbiorników z siatkobetonu, a o zbiornikach na folii. Stunie z kręgami też mają pionowe ściany. ;)
A niby jak to natura zrobiła te ściany pionowe.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-03-01, 06:33   

moje oczko jest z folii, funkcjonuje bez zadnych problemow ponad 18 lat
na wiosne planuje powiekszenie oczka
oczywiscie takze pozostawiam sciany pionowe i to na wysokosc 1,5m, tak jak mam dotychczas
tylko w jednej czesci zrobie lekkie wyplycenie na rosliny bagienne (tylko dlatego,ze mnie Szymek z Julitka scigaja :) )
a to fotki mojego oczka
http://jackon.fotosik.pl/albumy/38708.html#e
http://jackon.fotosik.pl/albumy/38708.html#e
co prawda robione wczesna wiosna
latem calosc jest zaslana liliami wodnymi
http://jackon.fotosik.pl/albumy/38447.html#e
http://jackon.fotosik.pl/albumy/38447.html#e
z braku miejsca na lilie powiekszam dwukrotnie oczko
ale nie bede nic zmienial odnoscie parametrow glebokosci i scian w oczku
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-01, 07:07   

jackon napisał/a:
calosc jest zaslana liliami wodnymi

Jeszcze Masz grążela(Japoński :) ) :good:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-03-01, 07:34   

juz nie mam, pozbylem sie
wymienilem na inny gatunek z gosciem
nie byl atrakcyjny, kwiat taki sam jak naszego grazela
tylko liscie strzalkowate
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-01, 20:47   

U mnie też jest pół oczka z pionowymi ścianami na głębokość ponad 1m na bardzo piaszczystym terenie po prostu kształt oczka wymusił na mnie takie rozwiązanie, choć nie ukrywam że jak bym robił teraz to jeszcze po długości zrobiłbym półkę bo tych mi trochę brakuje
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2009-04-20, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-01, 21:25   

Jarek troszkę Przesadziłeś z tymi pionami :) ,jak nie Masz gdzie roślin układać to ułóż na dnie.Zrób tak jak Jacek.Mogą być lilie,nie wiele gorzej będą wyglądać rdestnice :good:


PS.Ładne oczko :brawo:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-01, 21:35   

Lilie mam ale na strefie głębokiej była tylko jedna i dwa grążele, reszta na strefie płytkiej bo były za małe :? może w tym roku jeszcze jakąś jedną wstawię na głęboką wodę :) Muszę poczytać o tej rdestnicy bo nie mam takiej roślinki :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-03, 11:07   

jackon napisał/a:
a to fotki mojego oczka

Jacku, to raczej "zawartość", chciałem zobaczyć Twoje oczko, a w zasadzie rozwiązania konstrukcyjne. Jak wyglądają jesiotry i grzybienie, to ja wiem. :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny