wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-27, 10:16
LAMPA UV
Autor Wiadomość
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2015-03-31, 21:04   

musasz napisał/a:
Moja sugestia, że po zakupie przed podłączeniem może nie grzebać, ale przynajmniej zaglądnąć czy wszystko Ok!

Ja nauczony doswiadczeniem staram się kupować takie rzeczy polskich firm co mają sprawdzony serwis (moją lampę wymieniano mi na gwarancji przez trzy sezony, aż w koncu dostałem nowszy model który mam do dziś)
_________________
pozdr Darekb
 
 
dorka 
Nowy


Dołączyła: 02 Kwi 2015
Posty: 1
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2015-04-05, 18:31   

Witam serdecznie wszystkich oczkomaniaków. Chociaż od roku czytam to forum, dopiero teraz założyłam konto. Mam do Was prośbe dotyczącą lampy UV. Od dwóch lat jestem posiadaczem oczka wodnego 6 tys.litrów. Od początku borykam sie z glonami. Wiosną ubiegłego roku kupiłam filtr Aqua Szut Extreme 16 tys.litrów z lampą UV 11W. W tym roku kupiłam nowy żarnik i tu zaczeły sie problemy. Po założeniu żarnika, zasilacz migał. Ponieważ komplet jest na gwarancji już dwukrotnie wysyłałam lampe do serwisu. Juz nie wiem co robic, bo zasilacz a tym samym lampa nadal migają. Obawiam sie, że taka praca lampy spowoduje spalenie sie żarnika. W czym może byc problem? :((
 
 
ptx 
Nowy


Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 4
Skąd: kielcza
Wysłany: 2015-04-07, 18:22   

Dzień dobry, obecnie jestem na etapie znalezienia odpowiedniej lampy uv do oczka o objętości ok. 14m3 + strefa bagienna ze strumykiem o powierzchni ok.8m2, czy waszym zdanie warto zainwestować w Bitron Eco 120W (czy nie ma to sensu), ewentualnie jaka lampę byście polecali o najlepszym stosunku jakości do ceny.
Dziękuje za propozycje.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2015-04-08, 21:10   

Moim zdaniem nie ma to sensu, na oczko tej pojemności spokojnie wystarczy 18 W, no chyba ze masz sporo ryb a szczególnie Koi to możesz zaszaleć i dać profilaktycznie 36 w. Ale strefa bagienna i strumień powinny dobrze czyścić wiec lampa nie jest potrzebna tak mocna.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2015-05-10, 10:16   

Ktoś napisał ,że od UV mu rybki zdychały. Czy ktoś to potwierdza?
_________________
Pierwsze oczko 1998,obecnie po remoncie 72m3
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2015-05-10, 23:54   

nie
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
tomtomkaz 
Początkujący


Dołączył: 11 Sie 2014
Posty: 18
Skąd: Poddębice
Wysłany: 2015-07-12, 13:26   

Oczko około 14m3. Mam filtr grawitacyjny oasy wraz z uv 18w. Pomimo lampy w filtrze na gąbkach rosną mi glony i je zapychają. Na początku tak nie było. Zdemontowałem filtr by wyparzyć gąbki a wodę puściłem przez samą lampę. Zauważyłem pogorszenie się humoru ryb jak i czystości wody. W efekcie padł mi jesiotr i dwa koi. Po ponownym zamontowaniu filtra już po jednym dniu widać poprawę humoru u ryb. Brak filtra był przez jeden tydzień.

Podpowiedzcie co zrobić z tym fantem żeby glony nie zapychały mi filtra. I co było przyczyną padnięcia ryb?
 
 
KILERK1 
Entuzjasta



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 767
Skąd: TRZEBNICA
Wysłany: 2015-07-12, 20:27   

Twój filtr jest do bani.Totalna prowizorka. Filtr powinien składać się z kilku komór. Pojemność od 100 l do góry. Każdy kto kupił sobie filtr wielkości wiadra jest w błędzie, że posiada filtr .
.
_________________
PAWEŁ
oczko ok. 90 m3

https://www.youtube.com/watch?v=cs9BJuKxhvw
http://youtu.be/P4GE-x_xM5c
http://youtu.be/lqGzwxdLgAE
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2015-07-13, 07:08   

Do tak pojemnego oczka powinieneś zastosować minimum filtr Bioklar 30 lub coś tej klasy. Jeśli nie masz roślin to i jemu nie będzie lekko. Lampa 36w będzie też gwarancją czystej wody. Latem dobrze napowietrzać oczko lub spowodować by oczyszczona woda z filtra wpadała do wody z np. 40 cm - też ładnie napowietrzy.
Ryby nie padły dlatego, że robiłeś coś z filtrem no i nie zawsze muszą mieć dobry humor :)
...a wyparzanie gąbek to już jakiś dziwny pomysł - natura nic nie wyparza. Gąbki płucz zwykłą wodą, a najlepiej wodą z oczka. Daj jakieś fotki oczka, podaj też model filtra.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-03-20, 19:01   

Witam serdecznie. Pisze z prośbą o rade😊 latem rozbudowalem oczko wodne do wielkości 20 tysięcy litrów. Znajduje się w miejscu gdzie słońce docierają 4 do 5 godzin dziennie. Miałem nadzieję że zacienione miejsce spowoduje brak kwitnienia wody, niestety się pomyliłem juz pozna jesienią był problem a teraz widzę ze woda jest metra i zielona :-( . Woda była filtrowania latem przez ok 6 godzin dziennie pompa o wydajności 9.5 tys litrów na godzinę. Pompowania woda jest rozdzielania na dwa filtry aqua el maxi 1. Niestety efekt jest słaby. Zamierzam się zakupić na wiosnę orginalny karpie koi bo zwykle są i maja się bardzo dobrze. Boje się ze takie warunki wody mogą zaszkodzić koi. Zastanawiałem się nad zakupem filtra ciśnieniowego wraz z lampa uv i zamontowanie go przed rozdzielaczem ale niestety nie mogę znaleźć takiego urządzenia żeby miało wydajność 9 5 tys litrów na h 😕 sama lampa uv jest w sklepie 55 W tylko pisze ze przepustowość jej to max 7.5 tys litrów na godzinę. Może koledzy macie jakiś pomysł który rozwiązał by mój problem. ??? Chce uniknąć stosowania chemi ze względu na rośliny które są młode
Z góry dziękuję za pomoc
_________________
__________________________________
POZDRAWIAM JENDRAS

MOJE OCZKO WODNE 20m3
http://forum.oczkowodne.n...p=173256#173256
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-20, 20:53   

Cześć Jendras,
Na początek - filtry mają działać 24h/dobę bez wyłączania. To podstawa. Już po parudziesięciu minutach po wyłączeniu pompy w filtrze biologicznym zaczynają się dziać niedobre rzeczy z bakteriami z powodu braku tlenu.
Sporo osób, które tutaj zajęły się japońskimi koi, przystępuje do budowy bardzo dużych systemów filtracyjnych. Ostatnio wpadł temat DIY prefiltra bębnowego - zobacz np. na YouTube jak działa filtr ProfiDrum. Co do UV - są lampy zanurzeniowe, które umieszcza się w komorach filtracji wstępnej. Sam rozbierałem zwykłą przepływową lampę UV i zainstalowałem ją jako zanurzeniową.
Możesz też dać lampę przepływową jaką zdobędziesz, ale zrobić obejście, żeby część przepływu omijała ją.
Japońskie koi i warunki ich trzymania - temat rzeka i dużo do czytania.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-03-20, 21:22   

Przymierzam się do zakupu filtra Biosystem 15. Mam rozdzielona wodę z pompy na dwie części czyli z pompy po 4,5 tysiące litrów na każdą ze stron i na jednej z nich zamontować lampę np 18 W ? Czy lepiej większą? Czym się sugerować przy jej zakupie wielkością oczka czy ilością przepływu wody?
_________________
__________________________________
POZDRAWIAM JENDRAS

MOJE OCZKO WODNE 20m3
http://forum.oczkowodne.n...p=173256#173256
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-21, 08:53   

Jendras napisał/a:
Przymierzam się do zakupu filtra Biosystem 15. Mam rozdzielona wodę z pompy na dwie części czyli z pompy po 4,5 tysiące litrów na każdą ze stron i na jednej z nich zamontować lampę np 18 W ? Czy lepiej większą? Czym się sugerować przy jej zakupie wielkością oczka czy ilością przepływu wody?

Lampę dobiera się do wielkości oczka, natomiast jej charakterystyka - max. przepływ - musi być uwzględniona w sposobie instalacji. Lampę powinno się instalować przed filtrem lub bezpośrednio - jako zanurzeniową - w pierwszej komorze filtra - tam, gdzie mamy największy problem z zanieczyszczeniem. Tak robią Japończycy hodujący koi. Ludzie na swoje oczka dają lampy po 50W, niektórzy więcej, przekroczenie 2x wskaźnika ilość Watów = ilość m3 wody nie stanowi problemu, im więcej, tym lepiej. Jeżeli dasz przepływ 4,5m3/h przez lampę i dalej puścisz to na filtr, moim zdaniem będzie OK. Im mniejszy przepływ w lampie, tym lepszy efekt sterylizacji.
Natomiast co do Biosystemu: jakieś tam zalecane 3m3/h to dla oczka z koi tyle co nic.
Dla koi zaleca się wymianę minimum 1 pojemność zbiornika na godzinę, czyli u Ciebie 20m3/h.
Może jednak poczytaj więcej na temat infrastruktury w koipondach, bo sensowne trzymanie japońskich koi wymaga naprawdę dużych rozwiązań.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-03-22, 10:16   

Dziękuję za szczegółowa i wyczerpującą odpowiedź. Całego oczka w godzinę nie przepompuję niestety na dzień dzisiejszy. Pompa pompuje 9 tys litrów na godzinę. Mam zamiar zbudować filtr beczkowy z 2 sztuk beczek po 200l. i puścić przez nie połowę wody z pompy. Przed filtrami zamontuję lampę UV-C PU-55. zobaczę jaki będzie efekt. A tak jak mówisz KOI to spory temat wiec na razie postaram się zrobić jak najlepszy stan wody i konieczne jest zagłębienie się w temat KOI.

odnośnie filtra to mam zamiar zbudować coś takiego:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/45e435eea1d9f0b0

 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-22, 12:10   

Moim zdaniem filtr z beczek to bezpieczne testowe rozwiązanie - jeżeli będziesz potrzebował rozbudować filtrację, to koszt beczek nie stanowi wielkiej straty. Tak na przyszłość: może zainteresowałbyś się 1. pompą napędzaną powietrzem (airlift, pompa mamutowa) - bardzo ekonomiczna metoda pompowania dużych ilości wody, wymagająca jednak wkopania filtrów w ziemię, 2. sposobem odprowadzenia nieczystości z dna zbiornika (odpływ denny) - przy koi nie powinno się pozwalać na zaleganie osadu, a dobrze działający przy dużym przepływie taki odpływ pozwala na usunięcie osadu z całego zbiornika. Co do filtrów z beczek - polecam projekt Vivita.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny