wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-27, 10:16
LAMPA UV
Autor Wiadomość
player_ruda 
Nowy


Dołączyła: 05 Cze 2019
Posty: 3
Skąd: lodzkie
Wysłany: 2019-06-06, 14:54   

Sun sun CUV - 136 36 W.
No na opakowaniu jest tak jak mowisz ale zmyliła mnie ta ilosc krócców :-(
Szkoda że nie ma dwóch wylotów.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-06-09, 15:31   

możesz za lampą rozbić wode jakimś trójnikiem i problem załatwiony
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-03-27, 13:11   

Zdjęcia chyba adekwatne do tematu.
Na zdjęciach widnieje oczko przed włączeniem lampy i w czasie jej działania:


 
 
cecilyluty
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-04, 09:44   

Ja uważam, że dobry sterylizator używany z głową może dużo pomóc. Używałam u siebie taką lampę i efekt był świetny. Woda czysta i bez zmętnień. Oczywiście, sterylizatora używam raczej doraźnie.
Jeszcze jedna reklama i masz bana.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-04, 09:57   

mikstyczny napisał/a:
Na zdjęciach widnieje oczko przed włączeniem lampy i w czasie jej działania:

Przekonałeś mnie tym porównaniem. Mam starą lampę UV 11W z firmy JEBAO używaną kiedyś w akwarium, trochę to za mało jak na 34m3, ale jak zauważę jakąkolwiek poprawę to dokupię większą. Tylko teraz mam zagwozdkę z montażem. Gdzie to umieścić ? W filtrze, czy na odpływie? W filtrze boję się że będzie częściowo zabijać bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody, a w odpływie wydaje mi się że będzie za mały przepływ i będzie mi wywalać wodę w filtrze. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzić jakiś trójnik na odpływie.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-04, 12:27   

Też miałem kiedyś z tym dylemat, ale najlepsze miejsce to albo przed filtrem, albo między 1 a 2 komorą jeśli w drugiej są gąbki lub maty (3 to biologiczne). Dlaczego w tych miejscach? Bo "zwłoki" paskudztwa zostaną w filtrze i usuniesz je odpływem dolnym. jak dasz lampę za filtrem to te "zwłoki" będą pożywką dla glonów, a tego właśnie chcemy unikać. Ja do tej pory miałem między komorami, ale teraz kupiłem dużą lampę (niestety przyszła z wadą) i daję przed filtrem, bo nie zauważyłem by ograniczało to przepływ wody, przynajmniej wizualnie.

11w na twoje oczko - nie zauważysz żadnej poprawy. Ja 36w na 18m3 poprawę widziałem po tygodniu do 2 jeśli wszystko działało prawidłowo (pompa mi czasem się zapycha i mniej tłoczy), a lampa byłą ustawiona między komorami optymalnie. 55w lampy może być u ciebie za mało, chyba, że lampa działa od początku sezonu kiedy jeszcze jest czysto i nie wyłączasz jej.

edit: masz rację lampa zabije wszystkie bakterie wpływające do filtra, ale (zależy od konstrukcji filtra) nie zabije tych wewnątrz. Oczywiście musisz lampę wiosną wyłączyć na 2-3 dni żeby bakterie dostały się do filtra, zagnieździły i namnożyły, albo po odpaleniu filtra lampę odpalić 3 dni później.

W mojej opinii lampa jest najskuteczniejszym narzędziem do walki z glonami, wirusami, pasożytami, bakteriami i wszystkim co przez nią przepłynie, a jest organiczne.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-04, 15:02   

Gdzieś kiedyś czytałem na forum akwarystycznym że w lampie musi być odpowiedni przepływ wody aby odpowiednio działała - jeśli woda przepływa zbyt szybko promienie UV nie są w stanie zabić drobnoustrojów, jeśli za wolno jej praca jest nieefektywna bo glony zdążą się namnożyć. To dlatego w dużych oczkach stosuje się dużą moc lamp UV bo pompy są przeważnie używane dużo większe i przepływ przez sterylizator jest znacznie szybszy.

Prawdopodobnie wystarczyło by do mnie 36W przy pracy ciągłej, ale musiałbym dodatkowo dokupić jakąś pompę o odpowiednim przepływie, ew. jakieś zawory i dopasować wszystko metodą prób i błędów.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-04, 21:00   

Każda lampa w swojej specyfikacji ma określony przepływ. Co producent to nieco inaczej. Np. Jebao 36w ma zalecane średnie 6000L/h, Oase ma max 6000L/h.
Moim zdaniem 36w u ciebie da radę jeśli masz dopasowany filtr i mnóstwo roślin i fakt przy pracy ciągłej. Ja mam 18m3 i 36w było na styk, powiedzmy, że lampa pracowała przez 70% sezonu. Przechodzę na 55w, tym bardziej, że pompę mam 10 000L/h, co odliczając straty na podnoszeniu będzie odpowiednio, będę używał przez 50% czasu zapewne.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
szkodnikk 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2014
Posty: 29
Skąd: Koczwara
Wysłany: 2021-06-20, 18:05   

Witam
Mam zamiar zamontować lampę UV tuż za pompą ze względu na łatwy dostęp do prądu. I tu pytanie czy może ona być w całości zanurzona w wodzie? Jeśli nie to czy lepiej ją uszczelnić czy częściowo wynurzyć ponad lustro wody?
_________________
Jacek
 
 
AndrejG 
Początkujący


Dołączył: 29 Kwi 2021
Posty: 14
Skąd: Nowa wies
Wysłany: 2022-04-22, 09:39   

Witam.
Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem -zrobieniem niezależnego obiegu
z niewielką pompą i lampą UV. Oczywiście w oczku pracuje pompa i dwubeczkowy filtr
ale montując lampę uv przed albo za beczkami zawsze jest pytanie czy nie zabijamy
czegoś pożytecznego wpływającego lub wypływającego z pokładów biologicznych.
Przy okazji dodatkowa pompa mogłaby pobierać wodę z takiego miejsca w oczku żeby
dodatkowo poprawić ruch wody. Pytanie też czy ma znaczenie z jakiej głębokości będzie pobierana woda, największe zagęszczenie glonów będzie bliżej powierzchni?
Proszę o Wasze opinie.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-26, 06:25   

Stosując osobny obieg masz lepszą możliwość dobrania właściwej pompy do wymaganej dla lampy wielkości przepływu. Jeżeli tradycyjnie, to raczej przed filtrem - żeby zabite glony mogły być wychwytywane przez filtr. Moim zdaniem nie ma znaczenia miejsce pobierania wody, aby tylko było oddalone od miejsca powrotu, żeby nie zaciągać już oczyszczonej wody.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Taza0 
Nowy


Dołączył: 20 Cze 2023
Posty: 1
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2023-06-20, 09:14   

Dobrze rozumiem, że nie ma sensu zakładania lampy bez filtra?
Oczko ma 2000l i kaskada z zwykła pompa. Myślałem żeby na wylocie kaskady dać lampę, lyb zaraz za pompą. Da to jakiś efekt? Woda w oczku dosyć szybko robi się mętna.
Dzięki i pozdrawiam.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny