wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z siatkobetonu zrobione wg wskazówek z oczkowodne.net
Autor Wiadomość
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-10-15, 15:16   

AurorA napisał/a:
Woda dając prostopadłe parcie na wszystkie ścianki rozciąga siatkobeton i dlatego zbrojenie poziome jest potrzebne a pionowe nie. Jestem inżynierem budownictwa , konstruktorem i po 17 latach nauki tego fachu mam pojęcie o zbrojeniu.


Cenię Twoje wskazówki, ale nie bardzo mogę się jako fizyk teoretyk (co prawda studia kończyłem 30 lat temu i mogę wielu rzeczy niepamiętać) z nimi zgodzić. Piasek ma gęstość około 1800kg/m3 czyli większą niz woda, zatem to nie woda będzie rozciagać siatkobeton lecz piasek może go wgniatać do środka. Co do kierunku zbrojenia według mnie jest wszystko jedno. Siła działa prostopadle do powierzchni, więc jak na tej powierzchni jest zorientowane zbrojenie nie powinno mieć znaczenia. Niemniej jednak teoria pozostaje tylko teorią więc może uda się znależć inne wytłumaczenie.
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-15, 17:27   

Fajnie, aż miło czytać taki spór - ten się zna i ten się zna a każdy daje inną radę :P
Dlatego ja jako laik walę siatkę, bo ta pracuje i w pionie i poziomie, a nawet na skos :yahoo:

A poważnie, popierałbym Arka - woda to pryszcz, ważniejszy lód. Będzie chciał rozpierać ścianki na zewnątrz, dlatego ważniejsza obejma - jak w beczce - czyli zbrojenie poziome.

Ale jak pisałem i tak wybrałem siatkę!
:piwko: Bajbas

PS. A dziwicie się politykom :hehe:
Ostatnio zmieniony przez Bajbas 2007-10-15, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-10-15, 17:27   

Znając prawa fizyki i mechaniki statycznej należy uwzględnić różnicę nacisku na ścianki boczne i dno. Skoro skorupa oczka jest monolitem, naciski różnie się rozkladają i należy uwzględnić powyzsze różnice. Stąd optymalnym rozwiązaniem jest zbrojenie krzyżowe. Biorąc pod uwagę różnicę sily nacisku bez zbrojenia pionowego może - nie musi - nastąpić poziome pękanie skorupy. Może temu przeciwdzialać reakcja (opór) gruntu, który nie siada. Ale gdy wystąpi jego siadanie, pękanie jest wielce prawdopodobne.
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-10-16, 01:52   

Jasne że gdyby było same poziome to całość by popękała poziomo, ale rolę pionowego pełni siatka.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Brachytron 
Nowy


Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 1
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-10-24, 16:04   

A czy nie dało by się po prostu wyliczyć odpowiedniej grubości siatkobetonu z uwzględnieniem lub nie zbrojenia, znając kubaturę zbiornika lub ciśnienia działajace na ścianki? Tak aby nie trzeba było brać poprawek na np. siadanie gruntu czy lód. Od razu zaznaczam, że nie jestem biegły w murarstwie i pytanie zadaję przez analogię z akwarystyką gdzie przecież grubość ścianek dobiera się do litrażu i nie ma gruntu podpierającego sciany. Reasumując chodzi mi o to by dobrać grubość na tyle bezpieczną by nie liczyć na łut szczęścia (może pęknie a może nie) ale też by nie robić bunkru Wału Pomorskiego.

Pozdrawiam
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-10-24, 18:43   

gdyby zbiornik stał nad gruntem jak akwarium to nie ma problemu, ale właśnie ze względu na parcie gruntu szczegółowe obliczenie jest niemożliwe. Dla oczka kilka tys litrów wystarczy dwie warstwy siatki dla większych powinno sie dać 4 warstwy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-27, 11:30   

Brachytron napisał/a:
Tak aby nie trzeba było brać poprawek na np. siadanie gruntu czy lód.

jak można coś wyliczyć nie biorąc podstawowych uwarunkowań :???: A nawet jakby zbiornik stał nad ziemią to i tak ziemia będzie pod nim siadać.

AurorA napisał/a:
Dla oczka kilka tys litrów wystarczy dwie warstwy siatki dla większych powinno sie dać 4 warstwy.


ja mam ok. 20 m3 i trzy warstwy. Ale lepiej dać więcej, niewielki koszt, a skutek znacznie pewniejszy.

Pozdr, Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-10-27, 22:04   

AurorA napisał/a:
gdyby zbiornik stał nad gruntem / powinno sie dać 4 warstwy.

Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.
Jest natomiast powiedziane , że oczko siatkobetonowe ma mieć 4 warstwy siatki R i tego
trzeba się trzymać. Przy dużym oczku - duże koszty - po co ryzykować odstępstwa , przy
oczku małym - jedna warstwa siatki to niewielka różnica w kosztach i pracy. Przestrzegając
podstawowych zasad wykonania zbrojenia i betonowania da się zrobić naprawdę solidny zbiornik - z mojego doświadczenia można w nim chodzić , skakać , rzucać grabie ,widły, kamienie . Działania mrozu jeszcze nie doświadczyłem , ale nie mam żadnych obaw.
Zatem : zrobić wg przepisu a będzie dobrze. Można zrobić inaczej i podzielić się uwagami.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-10-27, 22:42   

barba50 napisał/a:
Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.


nie żartuj, każdy student inżynierii lądowej musi taki zbiornik zaprojektować aby zaliczyć - ja też przez to przechodziłem (oczywiście nie z siatkobetonu a klasyczne zbrojenie).
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-11-04, 18:20   

AurorA napisał/a:
barba50 napisał/a:
Teoretyczny zbiornik stojący nad gruntem to skrajnie niekorzystny przypadek ze względu
na parametry wytrzymałościowe , a jego obliczenie to temat na pracę naukową.


nie żartuj, każdy student inżynierii lądowej musi taki zbiornik zaprojektować aby zaliczyć - ja też przez to przechodziłem (oczywiście nie z siatkobetonu a klasyczne zbrojenie).

Projekt studencki to też praca naukowa , a zbiornik z betonu zbrojonego klasycznie i siatkobetonu to jak mi się wydaje dwie różne śpiewki. Nie jestem budowlańcem , ale jakoś nie wyobrażam sobie obliczeniowego projektu oczka siatkobetonowego - te finezyjne kształty (zarówno w rzutach pionowych i bocznych) ,słabo znormalizowane parametry siatki w dodatku ręcznie dzierganej , niejednorodność ścianki lepionej ręcznie - jak to wszystko ująć matematycznie ? Jeśli byłyby takie obliczenia to chyba bardzo bardzo przybliżone . Sądzę , że
w tym przypadku bazuje się na doświadczeniu . Jeśli naprawdę rzetelnie projektuje się takie skomplikowane siatkobetony na podstawie modeli matematycznych to chylę czoło.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-02-04, 20:33   

Witam po krótkiej przerwie :P
Moje oczko prawie się nie zmieniło, za to doszło otoczenie, m.in. altanka z grillem, duża huśtawka. Mówiąc oczko prawie się nie zmieniło, gdyż doszła folia (położona na beton). Pewnie wielu się skrzywi i popuka w czoło ale już mówię dlaczego. Jest kilka powodów - głównie odległość od miejsca zamieszkania, które ostatnio mi się zmieniło, nadal dziwni sąsiedzi na działce oraz - co najgorsze - w pobliżu powstało gimnazjum gminne ...
Bezczelność dzisiejszej "młodzieży" nie zna granic - nie kradną, po prostu wszystko niszczą ...
Wszelkie instalacje (pompa, napowietrzacz) nie mają sensu bo zimą gimnazjaliści spacerują po działkach w czasie lekcji... Więc zima robi swoje z betonem. Stąd folia dla spokojności.
W dalszym ciągu pozostaje mi wiara w naturalny porządek w oczku. Na szczęście rybom i roślinom to wystarcza. Najstarsze karpie mają 4 lata i mają się dobrze. Lilie również świetnie rosną (chyba że staną się łupem debili - w ubiegłym roku 2 były wyciągnięte i rzucone na środek trawnika i podeptane... brak komentarza). W tym roku będzie wojna - jak złapie jakiegoś gówniarza - oj będzie ciekawie...
Załączam jedną fotkę poglądowo na stan ze stycznia br.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-02-05, 02:05   

H@zik napisał/a:
Lilie również świetnie rosną (chyba że staną się łupem debili - w ubiegłym roku 2 były wyciągnięte i rzucone na środek trawnika i podeptane... brak komentarza). W tym roku będzie wojna - jak złapie jakiegoś gówniarza - oj będzie ciekawie...


To przykre , oni nie wiedzą co robią i że robią komuś krzywdę. Po prostu jeden się popisuje przed innymi.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Smolkus 
Nowy


Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 1
Skąd: Goleniów
Wysłany: 2011-04-13, 10:03   

a można dać siatke ogrodzeniową PCV ??
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2011-04-13, 18:05   

Nie, beton nie będzie się tego trzymał. Najlepiej zardzewiałą siatkę Rabitz'a.
 
 
geoservice 
Nowy


Dołączył: 20 Lut 2014
Posty: 1
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2014-02-20, 14:02   

melek napisał/a:
Nie, beton nie będzie się tego trzymał. Najlepiej zardzewiałą siatkę Rabitz'a.


Też to przerabiałem i całkowicie się zgadzam z przedmówcą.
_________________
Usługi geodezyjne na terenie Słupska!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny