wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z siatkobetonu zrobione wg wskazówek z oczkowodne.net
Autor Wiadomość
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-02, 20:44   

H@zik napisał/a:
odkryłem w oczku pęknięcie

rozumiem, że cieknie.
Jeśli pęknięcie jest wynikiem siadania oczka i dalszego siadania nie będzie (co jest mało prawdopodobne) to można by jakoś zaklejać szczelinę. Natomiast ja na Twoim miejscu dałbym coś w rodzaju szerokiego bandaża na tym załamaniu z siatki i obrzucił jak przy tynkowaniu. Minimum ze dwie warstwy. Odpowiednia duża powierzchnia przylegania plus elastyczność tej ścianki (oczywiście beton z dodatkiem uszczelniającym).
Bajbas
PS. Oczywiście siatka Rabitza
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2007-03-12, 12:49   

Oczko ryszyło pod wpływem ciężaru wody (minimalnie siadło i widoczne są pęknięcia). Nie cieknie, ale dla pewności wypompowałem jakies 3000L wody, lekko pogłębiłem pęknięcia i pomalowałem pęknięcia zaprawą wodoszczelną (Ceresitem), powinno być dobrze.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2007-04-20, 21:26   

Witam,
wrzucilem kilka zdjec oczka, w miare aktualnych :
http://phanzel.fotosik.pl/albumy/170994.html
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
IRO 
Nowy


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 1
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2007-04-21, 07:12   

Jestem nowym fanem oczek .Właśnie wybetonowałem dosyć dużą dziurę i nie wiem kiedy bęðe mógł wpuścić ryby
 
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2007-05-07, 19:58   

Witaj IRO,
swoje oczko betonowalem w zeszlym roku, a ryby wpuscilem w polowie kwietnia, obecnie plywa 10 sztuk (karasie, złoty lin i karpik) i wszystkie czuja sie znakomicie.





Roślinki bardzo ładnie się przyjeły, m.in. przęstka, bobrek trójlistny, tatarak pasiasty, kosaćce, a z rowu ze wsi przywiozłem kaczeńce,sitowie, trochę tataraku i jeszcze jakąś roślinę której nie potrafię zidentyfikować (wyglądem przypomina miętę wodną). Dzięki temu że rośliny się nieco rozrosły woda sie wyklarowała bez użycia chemii i filtrów. Teraz czekam na roślinki od Aurory, które mam nadzieję wystarczą do utrzymania równowagi w oczku.
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-07, 20:24   

H@zik, Wyszło extra :good: możesz tylko podnieś trochę poziom wody :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2007-05-08, 20:31   

Poziom wody już jest wyższy niż na zdjęciach, a jeszcze się podniesie , zapowiadają ulewy w ciagu tygodnia :)
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-10-04, 11:12   

Gratuluję H@zik,
Chciałbym, wykonać podobne oczko (może trochę dłuższe), ale przeraża mnie pracochłonność. Zauważyłem na Twoich zdjęciach zbrojenie w postaci pionowych drutów. Z tego co pisał AurorA, zalecane było zbrojenie spiralne (czyli rozumiem poziome) co 10cm. Twoje wydaje się rzadsze. Mam wrażenie ogladając zdjęcia, że siatka jest tylko od góry.
Rozumiem, że samo "klejenie/obrzucanie" zajęło Wam 5 godzin w 3 osoby przy wykorzystaniu betoniarki.
Czy możesz potwierdzić moje spostrzeżenia?
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
H@zik 
Uczestnik


Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 53
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2007-10-12, 14:59   

witam,
masz trafne spostrzezenia :)
zbrojenie zrobilem wedlug wlasnego projektu, wydaje mi sie wystarczające, najwyzsza polka ma trzy warstwy siatki, drut byl pionowo co 30-40cm,
samo betonowanie w 3 osoby bylo formalnoscia :)
wykonanie samego oczka do momentu betonowania zajelo mi ok. 2 miesiecy (trzeba wziasc pod uwage ze robilem to tylko po pracy i tez nie codziennie), gdymy mial tydzien wolnego zrobilbym to w tydzien
powodzenia
_________________
Pozdrawiam
Przemek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-10-12, 17:36   

Zbrojenie ułożone poziomo da lepszy efekt gdyż woda w zbiorniku go rozpiera - pionowe niewiele dajei w takim przypadku wszystko się trzyma tylko na siatce.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-10-12, 18:39   

AurorA napisał/a:
Zbrojenie ułożone poziomo da lepszy efekt gdyż woda w zbiorniku go rozpiera - pionowe niewiele dajei w takim przypadku wszystko się trzyma tylko na siatce.


Na razie tylko badam temat teoretycznie więc mogę się mylić ale ...

Zgodnie z prawem Pascala woda działa prostopadle do ścianek naczynia, więc nie ma znaczenia czy zbrojenie konstrukcyjne jest pionowe czy poziome. Tak naprawdę wydaje się zbędne, bo napór wody równoważony jest przez grunt. Siatkobeton ma nam tylko uszczelnić wykop. Spotkałem w necie artykuł (niestety link do niego już nie działa) w którym autor opisuje swoje oczko z siatkobetonu bez drutu zbrojeniowego.

Jego metoda w skrócie polega na trzykrotnym "tynkowaniu" wykopu z użyciem siatki rabitza. Kolejną warstę zaprawy nanosił po stwardnieniu skorupy. Brzegów nie zakańczał wieńcem tylko obciął na koniec gumówką. Ten sposób wydaje mi się łatwiejszy do wykonania przy dużych oczkach. Całość tynkowania można rozłożyć na trzy dni.
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-12, 20:12   

am00 napisał/a:
autor opisuje swoje oczko z siatkobetonu bez drutu zbrojeniowego.

u mnie tak było, ale nie ja jestem autorem tego artykułu :)
am00 napisał/a:

Jego metoda w skrócie polega na trzykrotnym "tynkowaniu" wykopu z użyciem siatki rabitza.

dokładnie tak, tylko u mnie wieniec z drutu 6.
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-10-12, 23:55   

am00 napisał/a:
Na razie tylko badam temat teoretycznie więc mogę się mylić ale ...

Zgodnie z prawem Pascala woda działa prostopadle do ścianek naczynia, więc nie ma znaczenia czy zbrojenie konstrukcyjne jest pionowe czy poziome. Tak naprawdę wydaje się zbędne, bo napór wody równoważony jest przez grunt.


Woda dając prostopadłe parcie na wszystkie ścianki rozciąga siatkobeton i dlatego zbrojenie poziome jest potrzebne a pionowe nie. Jestem inżynierem budownictwa , konstruktorem i po 17 latach nauki tego fachu mam pojęcie o zbrojeniu.

Klasyczny siatkobeton nie ma dodatkowego zbrojenia tylko samą siatkę. Przez zastosowanie drutu zbrojeniowego zmniejszamy znacznie ilość siatki a tym samym koszt.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-13, 09:37   

Cytat:
Klasyczny siatkobeton nie ma dodatkowego zbrojenia tylko samą siatkę. Przez zastosowanie drutu zbrojeniowego zmniejszamy znacznie ilość siatki a tym samym koszt.

ciekaw jestem jak te wyliczenia wychodzą. Mógłbyś coś wrzucić.
Ja już nie zamierzam nic betonować, ale gdybym to robił, to ponownie czysty siatkobeton. Moim zdaniem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Jak się kładzie trzy warstwy siatki, to jeśli na jednej warstwie będą jakieś niedoróbki, to dwie inne te błędy zniwelują. Błędy mogą się zdarzyć szczególnie w amatorskiej budowie np. ktoś zapomni dodać dodatku uszczelniającego, albo źle obrzuci betonem czy powiąże siatki. Ponadto wydaje mi się, że technika samych siatek jest mnie pracochłonna (a to też koszt) w zakresie przygotowywania zbrojenia.
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-10-13, 11:52   

Siatka jest dużo droższa od drutu zbrojeniowego, kiedyś to przeliczałem ale nie mam bieżących rozliczeń bo ceny stali się zmieniły.

Bajbas napisał/a:
Ponadto wydaje mi się, że technika samych siatek jest mnie pracochłonna (a to też koszt) w zakresie przygotowywania zbrojenia.


Nigdy nie robiłem ta metodą, ale faktycznie wydaje się że jest prostsza, choć przy każdym siatkobetonie roboty jest duużo więcej niż przy folii.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny