wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2007-01-27, 02:47
Oczko wodne - bliżej natury
Autor Wiadomość
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-20, 17:02   

Generalnie rozpoznawanie gatunków żab jest bardzo trudne. Żeby było ciekawiej niektóre gatunki się ze sobą krzyżują np. żaba jeziorowa ze śmieszką na skutek czego powstała żaba wodna która dodatkowo może się jeszcze krzyżować z wyżej wymienionymi gatunkami.
Na wcześniejszej stronie wrzuciłem obok siebie zdjęcia żaby wodnej i jeziorowej.
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-21, 10:18   

Nie zależnie od gatunku wszystkie płazy są bardzo pożyteczne. Pamiętam jak na początku kiedy jeszcze nie było u mnie żab jak rośliny były niszczone ( coś je zjadało).Odkąd pojawiły się płazy problem zniknął.

Ostatnio udało mi się zrobić zdjęcie, jednej młodej ok. 3 letniej traszce grzebieniastej. Już od paru miesięcy mogę ją i jej współplemieńców obserwować w małym torfowisku gdzie dyskretnie pływają wśród gałęzi brzozowych .
Pozdrawiam
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-22, 17:08   

Wracając jeszcze do ganków płazów trzeba powiedzieć ze niektóre gatunki są ważniejsza od innych i tak traszka grzebieniasta, kumak nizinny ( gatunki nizinne), traszka karpacka i kumak górski(występujące w górach) są zwierzętami naturowymi (znajdują się w sieci natura 2000)podobnie jak np. ryś czy wilk.
Jeśli ktoś ma u siebie któryś z tych gatunki w oczku to mógłby się chociaż zastanowić czy nie warto by im pomóc. Wystarczyło by mi tylko oczka wodne bez ryb w którym to mogły by względnie bezpiecznie dorastać ich młode.


Na pierwszych dwóch zdjęciach są kumaki górskie .
Na trzecim zdjęciu jest samiec traszki grzebieniastej w pełnej szacie godowej – umieszczony na chwilę ( do zdjęcia) w przenośnym akwarium.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-06-22, 21:12   

Śliczny ten samiec.Czytając to, co napisałeś, ciesze się, że przeniosłam traszki do strumienia-tam ryby nie mają dostępu. Natomiast nie mam szans ewentualnie ich zobaczyć, bo mój strumień, to zarośnięty busz.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-23, 09:06   

Bardzo dobrze że je przeniosłaś(tam ryby im nie będą zagrażać), oby tylko dorosłe nie przeszły z powrotem.
Prawdopodobnie już w tym strumyku pływają ich młode ;)
Pozdrawiam.
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-26, 08:34   

Witam !


Tak u mnie radzą sobie larwy traszek.
1 Larwa traszki grzebieniastej.
2 Na tym zdjęciu można zobaczyć dwie larwy traszki grzebieniastej, wyklute co najmniej w 3 tygodniowym odstępie czasu.
3 Larwa traszki zwyczajnej, na pierwszy rzut oka nie widoczna.
4 W stawie larwy płazów musza unikać drapieżnych owadów i ich larw. Niestety ta wyrośnięta kijanka miała pecha.
5 Żaba śmieszka , typowo ubarwiona. Jest to największa i zarazem najskromniej wybarwiona żaba( rodzima) z grupy żab zielonych. One upodobały sobie duże stawy, jeziora a nawet wolno płynące rzeki.
6 Ostatnio przy pniakach znalazłem beznoga jaszczurkę . Jest to zupełnie bezbronny padalec zwyczajny.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-06-26, 13:34   

elfikp napisał/a:
5 Żaba śmieszka , typowo ubarwiona. Jest to największa i zarazem najskromniej wybarwiona żaba( rodzima) z grupy żab zielonych.


Dla mnie to żaba wodna albo mieszaniec, ma za gładką skórę.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-06-27, 07:25   

Ta żaba jest bardzo duża ( inne takie nie rosną), zarówno kolor jej jak i długość tylnych nóg również są typowe właśnie dla żaby śmieszki..

Na tych zdjęciach lepiej widać brodawki.
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2011-07-24, 11:52   Lipiec 2011r.

Jak dla mnie już jest zdecydowanie druga połowa sezonu. W wodzie nie ma ( bądź jest bardzo trudno zobaczyć) traszek. Za to bez problemu można zobaczyć ich larwy, natomiast na lądzie świrze, przeobrażone młode płazy.
Odchowywane przeze mnie larwy traszek grzebieniastych już zaczęły się przeobrażać( już niektóre z nich trafiły na wolność).



1 –Larwa traszki grzebieniastej i kijanka prawdopodobnie żaby jeziorowej.
2- Wypuszczona młoda traszka grzebieniasta.
3- Niektóre larwy traszek są na tyle duże że już z większej odległości rzucają się w oczy ;) .
4- Podczas deszczowej pogody można spotkać wędrujące płazy, na zdjęciu młoda traszka zwyczajna a 5 zdjęciu ropucha szara.
6- Na tym zdjęciu można zobaczyć 4 różnej wielkości larwy traszek grzebieniastych.

CDN.

[ Dodano: 2011-07-24, 13:18 ]


1-Dość trudna do zobaczenia ale za to chyba najładniejsza polska „żabka” – rzekotka drzewna.
2 i 3 – Ropucha zielona, jeden z najwspanialszych płazch śpiewaków. W przyszłości chcę dla nich zrobić specjalne oczko wodne w którym będą dominować kamienie.
4 , 5 i 6 zdjęcia były zrobione w małym torfowisku które stało się domem przede wszystkim kumaków i małych żab jeziorowych.
4 – Kumak nizinny
5- Widok ogólny na torfowisko.
6- Mchy torfowce.
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2012-06-24, 12:20   

Jak ktoś jest zainteresowany płazami to zapraszam na ta stronę oraz kolejne strony.

http://amphibia.org.pl/fo...er=asc&start=40

Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.

Pozdrawiam.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-06-24, 12:24   

elfikp napisał/a:

Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.

Zabrzmiało to tak jakby Ci co mają ryby byli wrogami przyrody :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2012-08-15, 12:10   


Na zdjęciach są larwy traszek grzebieniastych i młoda ropucha paskówka( pierwszy raz w tym roku u mnie stwierdziłem ten gatunek).
U kogo w tym roku również rozmnożyły się bądź weszły do oczka traszki grzebieniaste ? Bym był wdzięczy jak by również moderator napisał mi ile jest na forum zaprezentowanych oczek wodnych. Mając te dane będzie można obliczyć jaki % oczek wodnych jest zamieszkała przez te rzadkie płazy. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-15, 13:16   

elfikp napisał/a:
Lubisz przyrodę, masz oczko wodne to pozwól w nim rzyć płazom(nie jednokrotnie zagrożonym) i nie wpuszczaj tam żadnych ryb.
dawno tu nie zaglądałem, a płazy lubię. Jest tylko jedno "ale". Zachowałem specjalnie takie małe oko bez ryb by właśnie płazy mogły się tam lęgnąć. Ale moje ropuchy szare z uporem maniaka wolą robić swoje sznury w dużym oku gdzie buszują ryby (zdarzało mi się je przerzucać do małego jak duże było opróżniane do czyszczenia, wody mało, a one skakały prawie z 1m byle do dużego - czasami samica z samcem na plecach!). Musisz jeszcze Elfikp przeprowadzić akcję edukacyjną wśród płazów ;)
Bajbas
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-08-15, 13:17   

elfikp, o kurde wielkie :brawo:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2012-08-16, 17:25   


Aktualnie zdjęcia. Na ostatnim zdjęciu małe bagienko z irysami, płazy również je zamieszkują głównie kumaki. W tym roku dużą lilię zastąpiłem małą sadzonką „mayla”. W przyszłości planuję powiększyć oraz pogłębić to oczko. Płazy jak maja do wyboru 2 oczka to z reguły w większym się rozmnażają. Jedyne rozwiązanie to przenoszenie części skrzeku do oczka bez ryb. Ponawiam pytanie o traszki grzebieniaste. Mam nadzieje że nie tylko u mnie w tym roku się rozmnożyły.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny