wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mały staw na podłozu torfowym--Vadim
Autor Wiadomość
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-06-30, 13:01   Mały staw na podłozu torfowym--Vadim

Witam.
Lat temu 4 za pomoca małej koparki zrobiłem wykop w ziemi.
Pierwotnie miał miec kształt owalny lecz ze względu na bardzo szybko pojawiajaca się wodę gruntowa plan się nie powiódł.
Obecnie ma kształt "rogala".
Jego głębokoś dochodzi do 150cm.
Zyją w nim karasie, żaby i inne stworzonka wodne których nazw nie znam.
Przyroda zrobiła swoje, brzegi obrosły trzcina oraz innymi roślinami, zaś w tym roku pojawiła się chyba pałka wodna.
Mam do szanownych expertów pytanie, czy w stawie moim który jest położony na torfie będa rosły wszystki roślin wodne dostępne w zbiornikach wodnych.
Wczoraj przywiozłem z jeziora grążele i nie wiem czy się przyjmą.
Prosze o odpowiedz ewentualnie o jakieś sugestie oraz pomysły na zagospodarowanie tego oczka.
Dzisiaj jeszcze zrobię zdjęcia i zamieszczę na forum.
Pozdrawiam
Vadim
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2008-04-21, 20:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-06-30, 13:51   

Witam, sądze ze grążel powinien ci rosnąc dobże,wiele razy widziałem na lesnych stawach jak rośnie a tam przewaznie tez podłoza torfowe,a co do innch roślin to polecam Bobrek trójlistkowy,Czermień błotną,lubią podłoza o od czynie kwsnym,co do wszystkich roślin rosnących u nas to musisz sam popróbowac uprawy każda roślina ma jakieś swoje wymagania i nie zawsze dobrze rosnie w innym miejscu ale jest wiele takich roślin co kochaja własnie stanowiska o podłozu kwśnym( sama radość jak cos nasadzisz i ono sie pieknie rozrasta) :pa:
 
 
 
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-06-30, 13:59   

Zrobilem zdjęcia moze ktos mi podpowie jak je umieścic bo zmniejszami je do minimum i nic nie chce wejśc.
A może wyślę je komuś na skrzynkę i on je zamieści?
Pozdrawiam
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-06-30, 14:02   

Vadim,
Poczytaj ten temat tu masz wszystko opisane.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=71 :roll:
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-30, 20:32   

Vadim napisał/a:
czy w stawie moim który jest położony na torfie będa rosły wszystki roślin wodne dostępne w zbiornikach wodnych.
Wczoraj przywiozłem z jeziora grążele i nie wiem czy się przyjmą.


Na torfowym podłożu znakomite warunki będą miały czermień błotna, siedmiopalecznik błotny, bobrek trójliskowy, krwawnica pospolita oraz większość turzyc. Powinien się też dobrze trzymać pływacz, choć w wielu oczkach się nie udaje.


Grążele są pod ochrona prawna i nie powinno ich sie przywozić z jeziora.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-07-01, 12:34   

Zdjęcia Stawu.Prosze o wskazówki i sugestie jak z niego zrobić ciekawe oczko wodne :)

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

[ Dodano: 2006-07-01, 13:24 ]
Kolejny problem w moim stawie to glony.
Wiem ze o glonach było i to dużo, lecz u mnie dzieje sie zupełni coś innego.
Oprocz zielonych które wyciagam systematycznie, w dni o duzym nasłonecznieniu pojawiają sie glony które wypływają z dna. Mają kolor brunatno czarny i po dotknięciu np grabiami rozwalaja sie na małe czasteczki ktore bardzo intensywnie smierdzą.
Może ktoś z Was miał podobny problem?
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-07-01, 13:39   

Duże pole do popisu, ale trzeba włozyć troche pracy :P . Na początek popracowałbym nad brzegiem - te wyschnięte trawy i chwasty szpecą cały widok. W takim stawie trudno będzie CI pozbyć sie naturalnej roslinności i posadzić to co byś chciał.

Te wypływajace glony są obumarłe, najczęściej wypływaja z dna na powierzchnię przy wzroście temperatury - powinno się je odławiać gęstym sitkiem, ale w naturalnym stawie nie wiem czy warto się bawić.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-07-01, 13:48   

Arku dzieki za szybka odpowiedz.
A moze zrobimy tak.
Twoje pomysły i wiedze bede wdrazał na swoim stawie.
Ty piszesz co mam zrobić ja pracuję i reazlizuję plan jednoczesnie zamieszczając zdjęcia.
Niestety brak mi inwencji, ale zapału mi nie brakuje.
Vadim
 
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-07-02, 00:26   

Przyczyną twoich glonów jest napewno żyzne dno i wiele osadów dennych (muł,liście itp.)
Zacznij od porządkowania dna i jak napisał Arek, brzegu.
Zbiornik wodny, kóry masz ma być twoim oczkiem więc ty musisz wiedzieć co chcesz, my możemy tylko tobie pomagać w doradzaniu a nie zastępowaniu twoich myśli.
Oczko ma sprawiać przyjemność tobie i rodzinie w odkrywaniu nowych rzeczy a z roslinami
nieśpiesz się byś niemusiał je przesadzać. Pomyśl co chcesz zrobić a potem zajmij się sadzeniem roślin. Co nagle to po diable :soczek:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-07-02, 01:01   

Grzegorz ma rację sam musisz zdecydować czego chcesz, co będzie najlepiej pasować, oraz ile czasu i pieniędzy możesz na to poświęcić. Największą radość daje wdrożenie własnych wizji.

Spróbuj dokładnie oczyścić fragment brzegu w miejscu gdzie jest większa płycizna i posadź tam bobrek i czermień
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-07-02, 18:33   

Witam

W pierwszej kolejności pozbył bym się tego całego " zielska " porastającego brzegi stawiku. Nie wiem czy warunki na to pozwalają, ale postarał bym się usunąć to wszystko razem z warstwą ziemi przerosłą korzeniami tej roślinności. Następnie nawiózł świeżej ziemi i dopiero zabrał się za obsadzanie zbiornika już docelowymi roślinami. Aby ziemia się nie obsuwała oraz do dekoracji można by brzegi zabezpieczyć kamieniami.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-07-03, 17:43   

Te Twoje oczko jest takie smutne :cry: ,zazdroszczę tym co mają naturalne oczka wodne ,mieć taki teren,cudo z tego mozna zrobić .Ja bym sie pokusiła na powiększenie pogłębienie,zrobienie z jednego brzegu płycizny wysypanej żółtym piaskiem,Taka naturalna plaża.Boże brak Ci innwencji,jest tyle różnych czasopism,stron,nawet zdjęcia wystawiane w galerii forum mogą Ci coś podpowiedzieć.
Nie obraź się, ale w tej chwili to nie oczko -to rów melioracyjny :roll:
 
 
 
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-07-04, 11:12   

Nie mam powodów do obrażenia.
Nigdy nie traktowałem mojej dziury w ziemi jako oczko wodne.
Miało byc to miejsce z ktoego latem mozna czerpac wode do podlewania ogrodu.
A ja pozyczyłem od kolegi malutka koparkę i zacząłem kopać , i tak mi to kopanie weszło w krew, ze kopałem, kopałem, kopalem aż wykopałem właśnie to co widzicie na zdjęciach.
Pozniej miałem problem z wyjechaniem bo dookoła mnie była chałda torfu a woda bardzo szybko zaczęlą napłwać.
W następnym roku przyroda pokazała swoje i dookoła dziury pojawił się rośliny typowe dla miejsc bagiennych.
Potem żaby i inne stworzenia wodne itd etc.
Dopiero w tym roku szperając w necie znalazłem to FORUM i pod jego inspiracją zacząłem myślęć o STAWIE.
Hmmm będę próbował zmienic to wszystko.
Najpierw zlikwiduję te trawy wykopując wszystko, oczywiscie jeśli nadal bedzie taka pogoda i woda znacznie opadnie- koparki już nie ma więc szpadel trzeba przeprosić :D
Gorzej bedzie z oczyszczaniem dna nie widzę żadnej mozliwości.
Myślę że piasek, zwir i kamienie zrobią swoje.
Pozdrawiam Vadim
 
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-07-04, 12:20   

:brawo: widzisz znalazłeś inwencję.Parę iglaków nie śmiecą ,nie trzeba zbierać liści,zobaczysz zrobisz z tego cudo. :good:

[ Dodano: 2006-07-04, 12:26 ]
Vadim napisał/a:
Gorzej bedzie z oczyszczaniem dna nie widzę żadnej mozliwości.

a ja myślę ,że śmiało możesz wchodzić i czyścić zobaczysz jaka to frajda ,no i masz darmowe zabiegi kąpieli w torfie -niektórzy bulą za to grubą kase,Ty masz to gratis.Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy :soczek:
 
 
 
Vadim 
Początkujący


Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 22
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-07-04, 12:52   

Za jasną cholerę nie wejdę.
Widziałem pijawki.
Idę zaraz walczyć.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny