wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREK G
2011-04-22, 00:43
Aznar33 - Koi reaktywacja
Autor Wiadomość
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2011-04-22, 17:09   

Jeżeli tj. preparat tylko do uzdatniania wody z kranu daj tylko dawkę na wodę którą wlejesz do oczka /dla pewności po podaniu preparatu odczekaj 24h z wpuszczeniem KOI/.Natomiast jeżeli tj. preparat posiadający szczepy bakterii do ich wzbogacenia w wodzie to raczej niema możliwości przedawkowania /swobodnie możesz dać na cała ilość wody jaką posiadasz w zbiorniku/
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
  Wysłany: 2011-04-26, 23:20   

violettaxx napisał/a:
Aznar33 koniecznie kup natleniacz do beczki!


Zamówiłem Oase Aqua Oxy, żeby nie było, że się nie słucham :) Ma dwa wyjścia, więc będę mógł nim obsłużyć dwa tymczasowe pojemniki na ryby.

Zamówię też Tertę -3 jak radziliście.

A odnośnie mojego oczka, to toczę boje z dość zmiennym szczęściem przy sporych nakładach energii i środków. Trochę to wygląda jak w czeskiej komedii:
Dolaliśmy metr wody. Pękła rura przed trzecim filtrem i 80% wody, którą właśnie dodaliśmy, wzięła i się wylała do ogrodu.
Po tym jak wyczyściłem filtry i pompę przepływ wody przez system zwiększył się wielokrotnie. Niagara normalnie. Błędem było opuszczenie pompy na dno - wybełtało muł i klarowność się znacznie pogorszyła.
Podciągnąłem pompę na kablu pod powierzchnię wody. Dodaliśmy kolejny metr wody. Klarowność się trochę polepszyła.
Dzisiaj przyjechał Pondovac. Ściągnąłem nim jakieś 500l szlamu i wody. Pomogło? A gdzie tam... klarowność znowu się pogorszyła.
Jutro może przyjedzie pompka powitrzna. W planie jest włączenie jej i wyłączenie na stałe pompy. Może się to wszystko trochę wyklaruje przez dekantację.
Ech...przynajmniej na razie żadna rybka nie zdechła.

Dzisiaj rozmontowałem też trzeci filtr. To jakiś grawitacyjny typ. Część UV do wymiany. Z reszty może jeszcze się coś da uratować na przyszłość pod DIY. Generalnie wygląda na to, ze cały system filtracyjny będzie musiał trafić do wymiany. Filtry bo nie działają (filtry Fishmate może się jeszcze uda reanimować), a pompa (Laguna), bo jest za mocna.

Po rozmontowaniu filtrów i zapoznaniu się z ich konstrukcją nie bardzo rozumiem dlaczego są one aż tak drogie. Przecież ich konstrukcja jest prosta jak budowa cepa.

W planie mam zakup filtra Hozelock Ecopower 5000. Może być to trochę za mało, ale tak sobie myślę, że w razie czego dokupię drugi taki sam. Chyba będzie lepiej niż jeden Ecopower 10000. Do tego chciałbym jakąś małą pompkę. Czy Tetra FPX-2000 się nada?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-26, 23:32   

Aznar33 napisał/a:
Czy Tetra FPX-2000 się nada?


zdecydowane za mała- u was to jeszcze sprzedają ? - nie produkują tego już ze 3 lata.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-26, 23:45   

AurorA napisał/a:

zdecydowane za mała- u was to jeszcze sprzedają ? - nie produkują tego już ze 3 lata.


Wyprzedają. Nie przypuszczam, żeby przez ostatnie trzy lata nastąpił jakiś rewolucyjny postęp w dziedzinie konstrukcji pomp, dlatego też nie mam nic przeciw kupnu starszego modelu.
W takim razie pompy o jakim minimalnym przepływie mam szukać do filtra hozelock Ecopower 5000 ewentualnie do modelu 10000?
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2011-04-27, 00:20   

Aznar33 napisał/a:
Zamówię też Tertę -3 jak radziliście.

czy masz na myśli TRIGGER-3 jeśli tak to O.K.
Tylko nie wiem dlaczego brniesz w takie koszty, poczytaj forum i to co Ći radzimy........
Wymień całą wodę,wymyj cały basen , zadaj bakterie(wiesz ile objętości ma twoje oczko)bez tego błądzisz po omacku ,uruchom pompę i filtry ,które już posiadasz ,przecież to ktoś używał i jemu działało dla czego ma nie działać Tobie. Nie znam tych typów filtrów ale muszą na pewno działać jeśli są kompletne i szczelne (trzeba je pokleić jak są popękane i uszczelki wymienić , rury ) reszta musi być o.k. i sprawę załatwią bakterie czas i Twoja cierpliwość
Aznar33 napisał/a:

Po rozmontowaniu filtrów i zapoznaniu się z ich konstrukcją nie bardzo rozumiem dlaczego są one aż tak drogie. Przecież ich konstrukcja jest prosta jak budowa cepa.
szkoda kasy
Ja bym najwyżej zakupił nowe żarówki UV i tyle ,w to warto zainwestować i wiedzieć ile świeciły,resztę wydaj se tu :piwko: i rodzinie coś kup
by dobrze dobrać pompę i filtry bakterie trzeba znać objętość oczka TO JEST PODSTAWA + ROŚLINY = ŁADNE RYBY I ZDROWE OCZKO
_________________
GÓRAL
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-27, 00:51   

PIOTR.P napisał/a:

czy masz na myśli TRIGGER-3 jeśli tak to O.K.


Tak, chodziło mi o Trigger -3. Już mi się miesza ze zmęczenia i nadmiaru informacji.

Cytat:

Tylko nie wiem dlaczego brniesz w takie koszty


Chodzi o kupno nowych filtrów? Wbrew pozorom koszty wcale nie będą takie duże w porównaniu z reanimacją staroci. Uszczelka to jakieś 50zł, obręcz zaciskowa to 100zł, żarówka... jeszcze nie wiem ile. Przypuszczam, że minimum 50zł. To już daje przynajmniej 200zł na początek i brak gwarancji, że nie wyskoczy coś nowego po drodze jak na przykład trudności z przymocowaniem rur (nie mogę tego dziadostwa odkręcić).
Nowy filtr grawitacyjny to 200zł.

Cytat:

, poczytaj forum i to co Ći radzimy........
Wymień całą wodę,wymyj cały basen , zadaj bakterie(wiesz ile objętości ma twoje oczko)bez tego błądzisz po omacku


Forum czytam pomału. Wodę wymienię, bakterie zadam. Przy okazji wyłożę oczko nową folią.
Z objętością myślę, ze przesadziłem - dno nie jest płaskie, więc trudno to policzyć w prosty sposób. Zrobię jak radziłeś - zapiszę wskazanie licznika.

Cytat:
Ja bym najwyżej zakupił nowe żarówki UV i tyle ,w to warto zainwestować i wiedzieć ile świeciły,resztę wydaj se tu :piwko: i rodzinie coś kup


Spoko. Spory zapas pifka na wakacje przyjechał razem z ostatnimi zakupami z Tesco. W razie jakby zabrakło, to mam beczkę i sobie sam nawarzę. Synek zabawek ma tyle, że jest ich po kolana, a i tak najbardziej lubi się bawić moimi (odkurzacz, komputery, wiertarka itp).
No i ja przecież to oczko właśnie dla rodziny remontuję. Mały rano wstaje, przybiega do okna i krzyczy: "fish, fish". Potem biegnie na dół, ordynuje "buty, buty" i sru... do ogrodu oglądać rybki.
W końcu jeśli nie na hobby, to na co jest sens wydawać pieniądze?
;)

Cytat:

by dobrze dobrać pompę i filtry bakterie trzeba znać objętość oczka TO JEST PODSTAWA + ROŚLINY = ŁADNE RYBY I ZDROWE OCZKO


Do tematu podszedłem na zasadzie heurystyki zachłannej. Kupię filtr i pompę na 5000l. Jak wystarczy, to OK. Jak nie wystarczy, to kupię drugi taki sam filtr i drugą pompę.
Dobrze kombinuję, czy nie?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-27, 01:33   

Cytat:
Do tematu podszedłem na zasadzie heurystyki zachłannej. Kupię filtr i pompę na 5000l. Jak wystarczy, to OK. Jak nie wystarczy, to kupię drugi taki sam filtr i drugą pompę.
Dobrze kombinuję, czy nie?


Raczej nie. Lepiej kupić większy i mieć zapas, a jeden duży kosztuje mniej niż 2 małe.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-27, 09:32   

AurorA napisał/a:
Lepiej kupić większy i mieć zapas


Mój tok rozumowania jest taki:

Czynnik aktywny, czyli UV -
2x filtr mały to 2x8W
1x filtr duży to 16W
wychodzi prawie na to samo pod względem skuteczności, jak i poboru prądu.

Wielkość filtrów:
Małe to 2x 400mm x 430mm x 300mm
Duży to 485mm x 430mm x 300mm
Sumaryczna wielkość dwóch małych jest dużo większa. To największa zaleta tego rozwiązania, bo jest większa powierzchnia filtrująca, ale i wada, bo będę miał dwa spore meble w ogrodzie.

Czy jest jeszcze coś, czego nie uwzględniłem?

Cytat:
jeden duży kosztuje mniej niż 2 małe.


Tutaj akurat się mylisz. Dwa małe filtry mogę kupić taniej niż jeden duży. 2x mały to 90 funtów. Jeden duży to 110.

Domyślam się, że dwóch grawitacyjnych filtrów nie dam rady podpiąć szeregowo. Raczej będę musiał do nich kupić dwie pompy. Gdyby się jednak okazało, że pompa Tetry o której wcześniej wspominałem (FPX200) jest wystarczająca, to i tak koszty dwóch pomp będą mniejsze niż jednej mocniejszej.

Linki do opisów filtrów:

Duży
Mały
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-27, 10:27   

Aznar33 napisał/a:
Dwa małe filtry mogę kupić taniej niż jeden duży. 2x mały to 90 funtów. Jeden duży to 110.
Linki do opisów filtrów:

Duży
Mały


no mi wygląda, że dwa małe to będzie 2x90 GBP a to zdecydowanie więcej niż 110 za duży ;)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-27, 10:50   

Elendil napisał/a:

no mi wygląda, że dwa małe to będzie 2x90 GBP a to zdecydowanie więcej niż 110 za duży ;)


Jeden filtr Hozelock Ecopower 5000 można kupić już za 45 funtów, czyli 90 funtów za dwa tak, jak podałem.
Nawet jeszcze taniej, bo jak zakup przekroczy 100funtów, to dają 10 funtów bonifikaty. Dorzucę więc coś do koszyka i wyjdzie 40 funtów za jeden filtr.

Te linki, które zamieściłem służą raczej do prezentacji parametrów filtrów niż do porównania cen. Niestety nawet producent nie pofatygował się, żeby zamieścić rozmiary filtrów, więc musiałem się posiłkować opisami zamieszczonymi przez sklepy.
Ostatnio zmieniony przez Aznar33 2011-04-27, 10:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-27, 10:54   

Ano jeśli mówimy o ofertach promocyjnych to wszystko jest możliwe :) przy standardowych ofertach jeden większy będzie kosztował ok 2/3 ceny dwóch małych o podobnej łącznej pojemności a czasem i taniej.
Jedna pompa 2000 Ci tego nie uciągnie wg mnie.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-04-27, 10:55   

Witam Cię Aznar na forum ;) dobrą decyzję z żoną podjęliście-teraz trochę roboty przy reaktywacji tego wszystkiego, ale zobaczysz później-to będzie duma was wszystkich-kawałek natury we własnym ogrodzie-nic do tego widoku nie może się równać.Ja już nie wyobrażam sobie, aby nie mieć oczka w ogrodzie.Poza tym to jest jak choroba-ciągle się do tego wraca, ulepsza, powiększa, zmienia-zajęcie do końca życia. No i uczy cierpliwości-powodzenia :piwko:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-27, 11:09   

Elendil napisał/a:

Jedna pompa 2000 Ci tego nie uciągnie wg mnie.


Dlaczego?

Tetra FPX2000 daje przepływ max 2350l/h.

Wprawdzie jak liczyłem wg zaleceń Aurora, to różnica pomiędzy przepływem min i max jest dość spora. O ile pamiętam, to przepływ maksymalny wyszedł mi jakiś astronomiczny (coś koło 7000l/h) - jeśli dobrze policzyłem.

Producent podaje jednak maksymalny przepływ jako 2250l/h. Przypuszczam, że zanurzona pompa da trochę mniejszy przepływ, ale i tak będzie to bliżej wartości maksymalnej niż... bliżej niezdefiniowanej minimalnej.

Żeby było bardziej skomplikowanie, to na dole opisu tego filtra zamieszczonego przez producenta KLIK jest link do tabelki dostępnych filtrów KLIK , z której wynika, ze maksymalny przepływ to 1100l/h, a żarówka to 6W, a nie jak podali przed chwilą 8W. Przypuszczam, zę w tej tabelce się machnęli.

Wrrr... jak ja tego nie lubię.

Gosik - dzięki za wsparcie moralne :piwko:
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-27, 11:48   

Aznar33 napisał/a:
Elendil napisał/a:

Jedna pompa 2000 Ci tego nie uciągnie wg mnie.

Dlaczego?

Przy podnoszeniu wody na 1m zostanie z 2,2k litrów/h może 1000. Na te dwa filterki to będzie za mało wg mnie. A nie dość, że za mało to jest duże ryzyko nierównomiernego przepływu przez oba bo wystarczy, że jeden się bardzie przytka i ciśnienie pójdzie w drugi.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-04-27, 11:56   

Elendil napisał/a:

Przy podnoszeniu wody na 1m zostanie z 2,2k litrów/h może 1000.


A... to tu jest pies pogrzebany... taka strata jest bardzo znacząca. Powinni robić tabelki mocy w zależności od głębokości zanurzenia.
A gdyby tak umieścić pompkę pod powierzchnią wody? Czy to musi być w okolicach dna?


Cytat:
duże ryzyko nierównomiernego przepływu przez oba bo wystarczy, że jeden się bardzie przytka i ciśnienie pójdzie w drugi.


Ja chciałem kupić dwie takie pompki. Po jednej do każdego filtra.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny