wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne z siatkobetonu oklejone/betonowane z otoczakami
Autor Wiadomość
asa 
Bywalec



Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-13, 14:46   

Zgadzam się z Jarkiem a nigdy nie wiadomo co się może wydarzyc i potem to już :dupa:
I robota od nowa. A betonik jak zarośnie glonami i roślinkami to całkiem dobrze wygląda :)
_________________
Pozdrawiam Joanna
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-13, 16:58   

Ja bym dodał tylko uszczelniacz w płynie do pierwszej warstwy (tej ze zbrojeniem). Kamienie muruj na normalny beton i niczym nie maluj.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-13, 23:00   

Uszczelniacz w płynie do pierwszej warstwy (tej ze zbrojeniem).
Czy wykończać ten beton zaprawą Ceresitu CR65 ? Czy nie warto skoro na to będę później naklejał betonem kamienie ?

Marcin
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-14, 01:03   

raczej nie warto, ale można
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-18, 00:24   

Witam,
Nie mogąc rozpocząć prac budowlanych (woda mi stoi na głębokości niespełna 1 metra), zgłębiam wiedzę z tego forum, zaczepia indywidualnie uczestników (ukłon dla Asa-Joanny :pa: ), porównuje ceny niezbędnych produktów.
Okazuje się, że wielu z użytkowników tego forum ma właśnie oczko wymurowane na całej lub części powierzchni z kamieni, np. imponująca budowla Seby:

Ale wracając do założonego przeze mnie wątku. Niektórzy opisują, że wmurowuą kamienie betonem, a część, że przykleja klejem do glazur Ceresit CM 17 (Arek też gdzieś to deklarował). Stąd pytanie, czy istnieje jakaś wyższość użycia CM17 (estetyka/trwałość) ?

Natknąłem się również na taką wypowiedź Joanny z Chełma:
"Moje oczko też jest z siatkobetonu. Dodatki do podstawowego przepisu to żwir przyklejony na klej do płytek stosowany w basenach - ceresit nie pamietam oznaczenia, całość pomalowana preparatem Woda-stop dającym mokry wygląd także kamykom ponad poziomem wody"
Ten klej to prawdopodobnie właśnie CM17, natomiast moją uwagę przykuła informacja o preparacie Woda-stop (czyżby Hydrostop ?). Nie wiem jaką ma on konsystencję (bezbarwny, przezroczysty ?), ale czy to możliwe, że miałby on właściwości impregnacyjne dla kamieni ? To byłby wspaniały patent przeciwko glonom i innym brudom przyklejającym się we wszelkie pory kamieni... Co o tym sądzicie ? Czy może istnieje inny sposób na zabezpieczenie kamieni przed obrostem różnego "syfu" ? W głębszych partiach oczka to pal licho, ale w strefie płytkiej, gdzie chciałbym przykleić jakieś ładniejsze granity, czy kolorowe otoczaki to fajnie by było utrzymać czystość...
Pozdrawiam,
Marcin

PS. Załączam niezatwierdzony jeszcze projekt
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-18, 00:41   

kofcio napisał/a:
Ale wracając do założonego przeze mnie wątku. Niektórzy opisują, że wmurowuą kamienie betonem, a część, że przykleja klejem do glazur Ceresit CM 17 (Arek też gdzieś to deklarował). Stąd pytanie, czy istnieje jakaś wyższość użycia CM17 (estetyka/trwałość) ?


jak przyklejasz małe kamyki / żwir tak jak ja, to na klej a jak duże kamienia to na beton
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-04-18, 01:41   

kofcio napisał/a:
(woda mi stoi na głębokości niespełna 1 metra), zgłębiam wiedzę z tego forum,

Wydaje mi się, że przy tak wysokim poziomie wody gruntowej może być problem z siatkobetonem tj. z wykonaniem i późniejszą stabilnością i trwałością skorupy.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-04-18, 05:33   

Cytat:
PS. Załączam niezatwierdzony jeszcze projekt


Rozumiem,że w celu zebrania opinii innych użytkowników,niekoniecznie tylko pełnych zachwytu? ;)

To wyrażam swoją,zgodnie z moim poczuciem estetyki...plus dla mnie to płaska linia brzegowa,woda łagodnie przechodzi w trawnik.Pewne niebezpieczeństwo(do uniknięcia)by podczas gwałtownej ulewy nie spłynęła ziemia z trawnika do oka.
Na linię brzegową jednak nie otoczaki a płaskie kamienie(tak mam,że otoczaki ułożone w różaniec rażą me oko)
Ciekawa koncepcja ze strumieniem wpadającym z dwóch stron ...
Natomiast tak monumentalna ,górująca skalna kaskada nad samym brzegiem oka jakoś bije po oczach i nie pasuje do ewidentnie płaskiego,nizinnego terenu.
Rozwiazaniem (jeśli już musi być) bvyłoby wycofanie jej bliżej płotu ,między te drzewka i raczej niższa...

PS.
Tak na marginesie abstrahując od twojego konceptu-oczko to nie choinka na której można powiesić wszelkie ozdoby a i tak wtedy nie razi,bo to choinka przecież...dlatego upychanie w jednym oku i strumienia,i kaskady ,i jeszcze dwóch fontan w środku , i figurki chłopczyka czy żaby, tryskających znad brzegu to gruba ,choinkowa przesada ;)
PS.1
Niekoniecznie nasze oko należy upodobniać do sąsiedzkiego-w różnorodności nasza siła i piękno ;)
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-18, 13:17   

Barba,
Tez się obawiam, tej wody, szczególnie podczas budowy. Późną wiosna mają robić drenaż więc liczę na poprawę. Poza tym, to wydaje mi sie, że lepiej w tych warunkach siatkobeton niż folię. Teraz mam z wytłoczki i gdy pewnego dnia (po kilkudniowych deszczach) chciałem wyczyścić oczko i wypompowałem częściowo z niego wodę, woda pod laminatem wyparła mi oczko. Trudno było potem znowu ukształtować wykop, wypoziomować, itp. Obawiam sie, że podobnie mogłoby to wyglądac z folią...

Hepik,
Może i ładniej by było położyć na linie brzegową płaskie kamienie, ale nie zapominajmy, że to ma być siatkobeton z wieńcem. Faktycznie na załączonym powyżej zdjęciu wygląda to bardzo płasko z linia brzegową, ale raczej nie uda sie to tak płasko uformować jak w folii…(chyba)

Mam kolejne banalne pytanie, na które potrzebuję pilnej podpowiedzi. Jutro umówiłem sie w żwirowni po żwir. Na stronie głównej widnieje opis piasku:
"Do cementu dodajemy czysty piasek z drobnym żwirem (najlepiej przesiany - ziarna < 3 mm)".
Jak czytałem forum, to Wasze wypowiedzi są rozmaite. Jedni piszą o piasku gruboziarnistym (2-3 mm), inni o żwirze, a inni po prostu używali piasku. Ja robiąc posadzki na działce, aż tak mocno się tym nie przejmowałem i wyszło dobrze, ale biorąc pod uwagę nie znane mi sfery hydrobudowy proszę o pomoc. Biorąc pod uwagę fakt, że mam wybór i musze zapłacić za żwir i dodatkowo zaaranżować transport, chciałbym aby wyszło optymalnie….
Na wspomnianej żwirowni jest taki żwir, mniej więcej do 5 mm. Czy nie za gruby ? Czy należy go wymieszać z jakimś drobniejszym piaskiem, czy ten żwir sam w sobie do budowy będzie dobry ? Zastanawiałem się w tym temacie także pod kątem siatki Rabitza, której oczka mają 10x16 mm lub 10x10 mm. Kładąc poprzecznie drugą warstwę siatki obawiam się czy wspomniana ziarnistość nie jest za duża.
Podpowiedzcie proszę jaka ziarnistość będzie optymalna ?

Pozdrawiam,
Marcin
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-18, 17:18   

kofcio napisał/a:
Może i ładniej by było położyć na linie brzegową płaskie kamienie, ale nie zapominajmy, że to ma być siatkobeton z wieńcem

no i w czym problem. Na wieniec kleisz kamienie i masz płasko, ja tak mam. Kamień na równo z poziomem trawnika. Oczywiście wieniec trzeba zrobić o grubość kamieni niżej. Potem kleić kamienie na zaprawę z dodatkiem wodouszczelniacza, kamienie (u mnie piaskowiec) można pociągnąć impregnatem (na wszelki wypadek tak zrobiłem) i woda latem może zakrywać ich boki. Zimą tylko spuszczam wodę poniżej kamieni by lód ich nie podniósł (mają kanciaste boki).

kofcio napisał/a:
jaka ziarnistość będzie optymalna
to zależy jak robisz. Ja mam trzy warstwy siatki obrzucane jak przy tynkowaniu. Żwir nie wchodził w grę. Był piasek wprost z królowej naszych rzek :) Ale jak lejesz beton na raz jak to niektórzy robili, to pewnie żwir byłby wskazany, ale dobrze kombinujesz - oczka siatki. Więc te 3 mm wydają się być rozsądną wielkością.

kofcio napisał/a:
Teraz mam z wytłoczki i gdy pewnego dnia (po kilkudniowych deszczach) chciałem wyczyścić oczko i wypompowałem częściowo z niego wodę, woda pod laminatem wyparła mi oczko. Trudno było potem znowu ukształtować wykop, wypoziomować, itp.

a po cholerę to robiłeś. Wlałbyś wodę i wszystko wróciłoby do normy. Jeśli laminat był uczciwie zrobiony to jemu nic nie powinno się stać. Zjawisko można było osłabić układając na dno trochę grubego kamienia.

:piwko: Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-04-19, 00:01   

kofcio napisał/a:
B żwirowni po żwir. Na stronie głównej widnieje opis piasku:
"Do cementu dodajemy czysty piasek z drobnym żwirem (najlepiej przesiany - ziarna < 3 mm)".
Jak czytałem forum, to Wasze wypowiedzi są rozmaite. Jedni piszą o piasku gruboziarnistym (2-3 mm), inni o żwirze, a inni po prostu używali piasku.
Podpowiedzcie proszę jaka ziarnistość będzie optymalna ?

Pozdrawiam,
Marcin

Wg mojej oceny b. powszechny jest brak rozróżnienia betonu i siatkobetonu; może winne jest
podobieństwo nazwy. Klasyczny siatkobeton to cienkościenna konstrukcja składająca się z dużej ilości stalowego (drucianego) zbrojenia ustabilizowanego lepiszczem uzyskanym ze zmieszania cementu z piaskiem (do 3 mm). Są pewne wspólne cechy, ale siatkobeton to nie beton. Na swój użytek wielu robi różne tworzywa pośrednie nazywając je dowolnie. Wykonanie
dobrego siatkobetonu jest dużo bardziej skomplikowane i pracochłonne niż położenie folii, a czasami (np. przy wysokiej wodzie gruntowej) siatkobeton może się nie sprawdzić. Dlatego
warto zadać sobie pytanie : czy robię siatkobeton bo chcę wydobyć zalety jakie to tworzywo
daje (jakie), czy nie wiem dlaczego ? Oko takie jak pokazujesz na zdjęciu ma od kilku lat
mój sąsiad - folia cała zamurowana kamieniami, Twój sąsiad ma chyba tak samo. Ja nie jestem entuzjastą takiego rozwiązania, ale u sąsiada fukcjonuje ono bez zarzutu, a nie musiał męczyć się z siatkobetonem.
I jeszcze raz - b. dobry i zwięzły opis siatkobetonu jest na stronie głównej - tam są wszystkie informacje - trzeba tylko dokładnie się do niego zastosować, to na pewno się uda.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-19, 00:01   

Dzięki Bajbas, jitro akcja żwir do 3 mm.

Bajbas napisał/a:
Na wieniec kleisz kamienie i masz płasko, ja tak mam. Kamień na równo z poziomem trawnika. Oczywiście wieniec trzeba zrobić o grubość kamieni niżej.


Faktycznie musze to poważnie rozważyć...Chciałem zainspirowac się Bajbas Twoją galerią, ale coś zamiesczone tam linki nie działają (tzn. na fotosiku jest tylko fota z jakiegoś remontu chyba...). Czy mógłbyś mi podrzucić (albo wklieć w tej dyskusji) przykładowe foty, jak to wygląda z płaskimi kamieniami na wieńcu ?

Wiem Bajbas, że masz 3 warstwy siatki obrzucane betonem (gdzieś już natknąłem sie na Twoją opinię). Cały czas też sie waham nad metodą budowy. Biorę pod uwage tą z "Muratora" (podobną zresztą do Twojej, tylko + drut zbrojeniowy), ale chyba bliżej mi do Arkowej promowanej tutaj (boję sie trochę tych kołków, chodzenia po siatkach, no i sugerowanej otuliny 1,5-2 cm).

Pozdrawiam,
Marcin
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-19, 09:28   

kofcio napisał/a:
Czy mógłbyś mi podrzucić (albo wklieć w tej dyskusji) przykładowe foty, jak to wygląda z płaskimi kamieniami na wieńcu ?

zajrzyj do wątku z Galeria ryb, tam jest zbliżenie na mój przesmyk między oczkami. Całość oczka jest tak samo zrobiona. Załączam widok z góry tego przesmyku.

Co do metody, to jeśli robisz sam, to myślę że lepsza Arka. Te grubości otuliny, które on podawał są normalnymi wymaganiami z betonowania. U mnie takich nie ma. Wydaje mi się, że beton który ma dodatek zamykający mu pory (metodą chemiczną) nie wymaga takich otulin. Ale podkreślam słowo -wydaje mi się.

Gdybyś obrzucał to oczywiście tylko piasek, a nie żwir.
Powodzenia, Bajbas

PS. Co do galerii mojej, to kiedyś chciałem to wszystko pokasować bo mi forum zabiera zbyt dużo czasu. Teraz też zamiast pracować zawodowo dyskutuje :) Muszę pogadać z Arkiem, by te foty jakoś postawić z powrotem lub cały wątek wykasować.

PS.2 U mnie jeszcze nie było remontu, więc to zdjęcie z budowy.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-19, 16:48   

Cytat:
Dzięki Bajbas, jitro akcja żwir do 3 mm.


radziłbym nawet 2 mm bo przy dwu warstwach siatki oczka mogą być malutkie i taki żwirek może się nie wcisąnąć.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-20, 21:27   

Kurcze Bajbas rewelka !

Nie chciałbym Cię zbytnio odrywać do pracy zawodowej, ale wygląda na to, że i tak się szybko nie wyleczysz z tego forum ;) Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekaw jak wyglądają Twoje oczka wokół z tych kamieni...jeśli znalazłbyś chwilę to wklej prosze jeszcze kilka fot...

Rozumiem, że kamienie są kilka centymetrów powyżej poziomu trawnika i nie masz problemu (po np. jakis ulewach) z zaciekami z ogrodu ?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny